Tail of the Lake
- Oct 5, 2008
- head
- Lake Union
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Holy Names Academy, Lake Union Crew
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 5, 2008 | |||||
1 | Flight 1 - Mens 8+ | 5 |
|||
2 | Flight 1 - Mens Masters 8+ | 4 |
|||
3 | Flight 1 - Womens Masters 8+ | 12 |
|||
Conibear Rowing Club (A) |
M. Westermeier/F. Esmond/D. Takahashi/R. Lawrence/J. Helgeson/S. Stocking/C. Hartwig/E. Mowery/A. Lippitt (Cox)
|
25.9 (45)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
V. Glowaski/J. Jacobsen/M. Eichinger/M. Keaty/C. Fox/T. Langowski/C. Thostenson/J. Sparks/B. Rogers (Cox)
|
28.9 (46)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
C. Nagy/O. Treciokas/K. Roach/A. Williams/E. Christianson/L. Horton/L. Tschannen/D. Todd/T. Boedecker (Cox)
|
32.0 (47)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
P. Carr/D. Atkinson/M. Kruse/C. Mahoney/L. Hunt/S. Dunaway/C. Fahrenbruch/K. Nguyen/C. Dunnell (Cox)
|
0.0 (43)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
C. Crosby/J. Smith/S. Gulick/K. Bolin/D. Magyary/M. Heffernan/P. Lewis/P. Penrose/J. Harder (Cox)
|
81.9 (59)
|
|||
Montlake Rowing Club (A) |
D. Bartron/J. Abe/M. Laliberte/M. Booth/R. Hodel/A. Wolfe/B. Darrah/J. Miller/A. Wieneke (Cox)
|
92.5 (61)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
A. Bonaccorsi/J. McCleery/S. Smith/J. Lowe/J. Chan/L. Fenster/G. Smith/K. Sommer/S. Goldberg (Cox)
|
13.5 (40)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Roller/J. Gifford/D. Thiel/A. Wangeman/M. Barrows/P. Miele/H. Thiede/L. Oakes/C. O'Coxswain (Cox)
|
50.0 (52)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
L. Roberts/H. Dreiling/T. O'Sullivan/M. Love/G. Kogut/E. East/H. Plzak/B. Read/K. Prohaska (Cox)
|
28.9 (46)
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
D. Farrow/C. Espeseth/M. Polis/G. Scanlan/D. Cassidy/L. Place/L. Pederson/M. Mayers/C. McCox (Cox)
|
42.3 (50)
|
|||
Lake Union Crew (C) |
J. Vitale/S. Esayian/L. Cooper/J. Baron/E. Johnson/C. Peterson/J. Hough/K. DeNiro/A. Unknown (Cox)
|
2.9 (33)
|
|||
Bainbridge Island Rowing (D) |
C. Holloway/J. Bolton/C. Sheehan/T. Schmidt/J. Stewart/B. Rabinowitz/B. Dahn/J. Syvertsen/R. Turnbull (Cox)
|
46.1 (51)
|
|||
4 | Flight 1 - Mens Jr 4+ | 9 |
|||
5 | Flight 1 - Mens Masters 2x | 5 |
|||
6 | Flight 1 - Mens Masters 1x | 14 |
|||
7 | Flight 1 - Womens 4+ | 4 |
|||
8 | Flight 1 - Womens Masters 2x | 9 |
|||
9 | Flight 1 - Womens Jr 2x | 14 |
|||
10 | Flight 1 - Womens 1x | 14 |
|||
11 | Flight 1 - Mens Jr 1x | 5 |
|||
12 | Flight 1 - Womens Novice 8+ | 6 |
|||
13 | Flight 1 - Womens Novice 4x | 4 |
|||
14 | Flight 1 - Mens Novice 4+ | 4 |
|||
15 | Flight 2 - Womens 8+ | 11 |
|||
16 | Flight 2 - Mens 4+ | 9 |
|||
17 | Flight 2 - Womens 4x | 9 |
|||
Conibear Rowing Club (A) |
N. George/P. McArdle/T. Sabarots/S. Clark
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
L. Jaffe/E. Tormey/O. Jacobs/K. Wunderlin
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
C. Lang/C. Pfeiffer/K. Biggs/D. Kim
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
K. Weisman/V. Riley/G. Calvin/J. Stachowiak
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
E. Garlisch/R. Anderson/G. Steiger/K. Flynn
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
T. Knackal/J. Gifford/H. Thiede/T. Roller
|
|
|||
Conibear Rowing Club (B) |
T. Morgan/C. Perkins/V. Voss/I. Baker
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
S. Struzyna/K. Crews/N. Biery/S. Elsayed
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (C) |
H. Yuse/T. Smith/M. Watson/w. Beeman
|
|
|||
18 | Flight 2 - Mens 2x | 7 |
|||
19 | Flight 2 - Mens Masters 4+ | 7 |
|||
20 | Flight 2 - Mens Jr JV 8+ | 7 |
|||
21 | Flight 2 - Womens Jr 4+ | 4 |
|||
22 | Flight 2 - Womens 2x | 7 |
|||
23 | Flight 2 - Womens Jr 4x | 1 |
|||
24 | Flight 2 - Womens Jr JV 8+ | 5 |
|||
25 | Flight 2 - Mens Jr 2x | 9 |
|||
26 | Flight 2 - Mens Novice 8+ | 2 |
|||
27 | Flight 2 - Womens Jr 1x | 7 |
|||
28 | Flight 2 - Mens Novice 4x | 3 |
|||
29 | Flight 3 - Mixed Masters 8+ | 9 |
|||
30 | Flight 3 - Mens Jr 8+ | 6 |
|||
31 | Flight 3 - Mens 4x | 3 |
|||
32 | Flight 3 - Womens Jr 8+ | 3 |
|||
33 | Flight 3 - Mens Jr 4x | 6 |
|||
34 | Flight 3 - Mens Ltwt 4+ | 2 |
|||
35 | Flight 3 - Womens Masters 4+ | 8 |
|||
36 | Flight 3 - Mixed 2x | 12 |
|||
37 | Flight 3 - Mens 1x | 3 |
|||
38 | Flight 3 - Womens Ltwt 4+ | 3 |
|||
39 | Flight 3 - Womens Masters 1x | 6 |
|||
Conibear Rowing Club (A) |
I. Baker
|
67.6 (53)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
S. Perales
|
22.5 (42)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
L. Schwefel
|
40.0 (47)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (B) |
R. Bollman
|
19.6 (41)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
M. Thayer
|
32.4 (45)
|
|||
Lake Union Crew (C) |
E. Bashaw
|
0.0 (0)
|
|||
40 | Flight 3 - Womens Novice 4+ | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change