Oak Ridge Dogwood Regatta
- Apr 25, 2009 To Apr 26, 2009
- sprint
- Melton Lake
- Oak Ridge, TN (USA)
- Hosted By: Oak Ridge Rowing Association, Inc.
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, April 25, 2009 | |||||
Note | SATURDAY EVENTS | ||||
Note | AM HEATS AS NEEDED | ||||
1 | Womens Youth 1V 8+ | 11 |
|||
2 | Womens Youth Ltwt 8+ | 0 |
|||
3 | Womens Youth 2V 8+ | 9 |
|||
4 | Mens Youth 1V 8+ | 5 |
|||
5 | Mens Youth Ltwt 8+ | 3 |
|||
6 | Mens Youth 2V 8+ | 6 |
|||
7 | Womens Youth 1x | 3 |
|||
8 | Womens Open 1x | 2 |
|||
9 | Womens Youth 2x | 12 |
|||
Atomic Rowing (A) |
|
||||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
|
||||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
O. Eichenseer/A. Lazarus
|
|
|||
Clermont High School Crew (A) |
B. Clifton/S. Hlass
|
|
|||
Falls Lake Rowing (A) |
J. Allen/L. Tilbor
|
|
|||
Lake Lanier Rowing Club (A) |
S. Sutton/E. Mershon
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (B) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (B) |
|
||||
Chattanooga Rowing (B) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (C) |
|
||||
11 | Womens Youth 2- | 3 |
|||
85 | Womens Open 2- | 2 |
|||
12 | Mens Youth 1x | 12 |
|||
Atomic Rowing (A) |
|
||||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
|
||||
Clermont High School Crew (A) |
D. Coniglio
|
|
|||
Falls Lake Rowing (A) |
|
||||
Mendota Juniors (A) |
J. Schuppe
|
|
|||
Raptor Youth Rowing Club (A) |
J. Sterling
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
C. Della Silva
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
Augusta Rowing Club Junior Program (B) |
|
||||
Clermont High School Crew (B) |
C. Smith
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (C) |
|
||||
13 | Mens Open 1x | 12 |
|||
14 | Mens Youth 2x | 9 |
|||
15 | Womens Youth 1V 4+ | 10 |
|||
Asheville Youth Rowing Association (A) |
|
||||
Atomic Rowing (A) |
L. Gentry/L. Chambers/G. Swabe/M. Neveu/L. Myers (Cox)
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
|
||||
East Tennessee Rowing Organization (A) |
K. Waddell/H. Ross/C. Campbell/L. Pedersen/A. Conroy (Cox)
|
|
|||
Falls Lake Rowing (A) |
|
||||
Louisville Rowing Club, Inc. (A) |
M. Campbell/A. Ernstberger/R. Aretakis/H. Phillips/L. Daly (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
Louisville Rowing Club, Inc. (B) |
E. Hamel/D. Lacy/S. Horowitz/K. Gruneisen/A. Meyers (Cox)
|
|
|||
16 | Womens Youth Ltwt 4+ | 4 |
|||
17 | Womens Youth 2V 4+ | 7 |
|||
18 | Mens Youth 1V 4+ | 8 |
|||
19 | Mens Youth 2- | 1 |
|||
86 | Mens Open 2- | 2 |
|||
21 | Womens Youth Novice 8+ | 17 |
|||
22 | Mens Youth Novice 4+ | 20 |
|||
Asheville Youth Rowing Association (A) |
|
||||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
S. Waitley/G. Galloway/L. Pitosky/F. Barthelmess/S. Tommasello (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
W. Bultman/T. Scott/J. Souza/K. Smith/C. Groff (Cox)
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (A) |
|
||||
Chatham Area Rowing Association (A) |
H. Taylor/M. Williams/M. Gobel/M. Prisco/M. Bouy (Cox)
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
|
||||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
E. Walton/C. Warwick/K. Goins/H. Pease/K. Taylor (Cox)
|
|
|||
East Tennessee Rowing Organization (A) |
W. baker/B. Tiemeyer/B. Calloway/R. Booher/K. Caiza (Cox)
|
|
|||
Falls Lake Rowing (A) |
|
||||
Great Miami Rowing Center (A) |
R. Boulous/J. Dunn/D. Fields/A. Haidet/L. Sprauer (Cox)
|
|
|||
Louisville Rowing Club, Inc. (A) |
S. Steinrock/R. Goetz/J. Phillips/M. Burianek/H. Minstein (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
S. Lyons/W. Sharp/N. Van der Loo/M. Petry/V. Collie (Cox)
|
|
|||
Raptor Youth Rowing Club (A) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
Asheville Youth Rowing Association (B) |
|
||||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
M. Miller/N. Zath/D. Boss/J. Baron/R. Olliffe (Cox)
|
|
|||
Louisville Rowing Club, Inc. (B) |
J. Pritchett/D. Kilmartin/N. Koller/J. Medley/M. Mosher (Cox)
|
|
|||
McCallie School (B) |
A. Carpenter/C. Lee/A. Andrews/D. Myers/M. Brown (Cox)
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
|
||||
23 | Mens Youth Ltwt 4+ | 4 |
|||
24 | Mens Youth 2V 4+ | 5 |
|||
25 | Womens Open 4+ | 3 |
|||
26 | Mens Open 4+ | 2 |
|||
28 | Womens Youth 4x | 6 |
|||
84 | Womens Open 4x | 0 |
|||
29 | Mens Youth Novice 8+ | 12 |
|||
30 | Womens Youth Novice 4+ | 15 |
|||
32 | Mens Youth 4x | 8 |
|||
83 | Mens Open 4x | 3 |
|||
33 | Womens Open 8+ | 2 |
|||
34 | Mens Open 8+ | 1 |
|||
Note | SUNDAY EVENTS | ||||
Note | NO HEATS | ||||
35 | Womens Masters 8+ | 4 |
|||
36 | Mens Masters 4+ | 5 |
|||
37 | Womens Masters 4x | 5 |
|||
38 | Mens Masters Ltwt 1x | 2 |
|||
39 | Mens Masters 1x | 4 |
|||
40 | Mens Senior Masters 1x | 4 |
|||
41 | Mens Grand Masters 1x | 8 |
|||
42 | Mens Veterans 1x | 3 |
|||
43 | Mens Senior Veteran 1x | 0 |
|||
44 | Mens Grand Veterans 1x | 0 |
|||
45 | Mens Masters 8+ | 4 |
|||
46 | Womens Masters 4+ | 7 |
|||
47 | Mens Masters 4x | 2 |
|||
48 | Womens Masters 2x | 3 |
|||
49 | Womens Senior Masters 2x | 5 |
|||
50 | Womens Grand Masters 2x | 1 |
|||
51 | Womens Veteran 2x | 1 |
|||
52 | Womens Senior Veteran 2x | 0 |
|||
Break | LUNCH | ||||
53 | Mixed Masters 2x | 9 |
|||
54 | Mixed Masters 4+ | 6 |
|||
55 | Womens Masters Ltwt 1x | 1 |
|||
56 | Womens Masters 1x | 5 |
|||
57 | Womens Grand Masters 1x | 2 |
|||
58 | Womens Veteran 1x | 1 |
|||
59 | Womens Senior Veteran 1x | 0 |
|||
60 | Womens Grand Veteran 1x | 0 |
|||
61 | Womens Senior Masters 1x | 0 |
|||
62 | Mens Masters 2x | 4 |
|||
63 | Mens Senior Masters 2x | 0 |
|||
64 | Mens Grand Masters 2x | 0 |
|||
65 | Mens Veteran 2x | 2 |
|||
66 | Mens Senior Veteran 2x | 0 |
|||
67 | Mixed Masters 4x | 4 |
|||
68 | Mixed Masters 8+ | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change