Philadelphia Youth Regatta

  • Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 18, 2009
1 Boys J16 Four
6
2 Girls J16 Four
7
3 Boys J16 Quad
8
4 Girls J16 Quad
11
    Bachelors Barge Club (A)
L. Turner/M. McMullen/K. Glick/S. Ali
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Eldredge/D. Fox/C. O'Shea/F. Wissel
 
    Crescent Boat Club (A)
C. McCormick/E. Jensen/B. Sutcliffe/E. Dunne
 
    Fairmount Rowing Association (A)
E. Strong/E. Freese/A. Hawkins/E. Picciani
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Lott/A. Scillitoe/J. Borsavage/P. Foss
 
    Haddon Township High School (A)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    New York Rowing Association (A)
A. Nam/M. Haskell/A. Acquaire/a. hansen
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Shea/C. Wegener/C. F./C. McCormack
 
    Bachelors Barge Club (B)
A. Siegele/A. McCue/S. Luthra/G. Frusone
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
K. Benton/P. Merriman/A. Samach/L. Morrissey
 
5 Boys Pair w/o
2
6 Girls Pair w/o
0
7 Boys Four
9
8 Girls J16 Eight
2
9 Boys J18 Single
18
10 Boys J16 Single
18
11 Girls J18 Single
16
12 Girls J16 Single
12
13 Boys J16 Eight
3
14 Girls J18 Four
11
15 Boys J18 Double
18
    Bachelors Barge Club (A)
G. Scherpbier/M. Massey
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Schoonmaker/A. Smith
 
    Crescent Boat Club (A)
T. Watson/T. Hersh
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Zajdel/P. Zaleski
 
    Hawk Rowing Club (A)
R. A/R. B
 
    Malta Boat Club (A)
P. Donahue/A. Bury
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Moore/D. Schwarz
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
G. Driscoll/T. Malone
 
    New York Rowing Association (A)
W. Nowak/S. Ryan
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
D. Abreu/P. Falco
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. King/T. Pagliari
 
    Fairmount Rowing Association (B)
H. Thomas/N. Walchonski
 
    Hawk Rowing Club (B)
R. B/R. A
 
    Navesink River Rowing (B)
T. Murphy/M. Ivanicki
 
    New York Rowing Association (B)
T. Michelson/P. Grogan
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (B)
J. Collins/V. Menechino
 
    Hawk Rowing Club (C)
R. A/R. B
 
16 Boys J16 Double
10
    Bachelors Barge Club (A)
N. Tarshish/M. DiLucca
 
    Crescent Boat Club (A)
A. Massaro/S. Lynch
 
    GMS Rowing Center (A)
G. Baldwin/B. Kelly
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Lewers/J. Gonzalez
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Katzman/S. Ross
 
    Pennsylvania Barge Club (A)
M. Vecchione/A. Brecht
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A)
W. Spencer/C. Condray
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Anderson/T. Finlay
 
    Crescent Boat Club (B)
N. Nalbone/S. Mulderig
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
P. Egan/E. Romanko
 
17 Boys Eight
4
18 Girls J18 Double
15
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Keefer/D. Smith
 
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Myers/D. Udgaonkar
 
    Bachelors Barge Club (A)
E. Close/A. Callegari
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
J. Harte/E. Swain
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
M. Steenbergen/C. Hale
 
    Fairmount Rowing Association (A)
C. McKinney/O. DeSalvo
 
    Mobjack Rowing Association (A)
R. O'Carroll/T. Markot
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
L. Pikus/J. Pikus
 
    New York Rowing Association (A)
J. Pollack/S. Vaughn
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. DiMaritno/K. Clark
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Sudano/D. Cilingin
 
    Mobjack Rowing Association (B)
L. Marshall/K. Farr
 
    New York Rowing Association (B)
M. Armstrong/L. Gurman
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (B)
J. Truelove/A. Oertel
 
    New York Rowing Association (C)
Y. Carreras/M. Soderquist
 
19 Girls J16 Double
17
    Atlantic County Rowing Association, Inc. (A)
A. Braddock/C. Musterel
 
    Bachelors Barge Club (A)
L. Turner/A. Siegele
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Hart/O. Maclean
 
    Crescent Boat Club (A)
M. O'Neill/K. Jacobs
 
    Fairmount Rowing Association (A)
E. Strong/E. Picciani
 
    Freedom Rowers (A)
T. Sullivan/R. Whiting
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Borsavage/P. Foss
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Freimarck/R. Dowd
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Olsen/M. Song
 
    Bachelors Barge Club (B)
K. Glick/S. Ali
 
    Fairmount Rowing Association (B)
T. Tyson/J. Barton
 
    Greenwich Crew (B)
N. Birkhold/C. Oarr
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Battle/J. Morrow
 
    Bachelors Barge Club (C)
S. Luthra/A. McCue
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
L. Kazconowitz/M. Carollo
 
    Bachelors Barge Club (D)
G. Frusone/M. McMullen
 
20 Girls Eight
5
21 Boys J18 Quad
11
    Bachelors Barge Club (A)
G. Becker/G. Scherpbier/G. Papadourakis/M. Massey
 
    Crescent Boat Club (A)
J. O'Neill/A. Sheridan/C. Sullivan/J. Rosen
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Nase/L. Kennedy/A. Pettit/J. Driscoll
 
    Haddon Township High School (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Fitzgerald/J. Mcginley/G. Driscoll/J. Kornblatt
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Buesser/C. Delaunay/A. Dowd/J. Fernandez
 
    New York Rowing Association (A)
B. Ptucha/C. Hochman/A. Mansylla/C. Kennedy
 
    Crescent Boat Club (B)
M. Bryan/J. Baeringer/T. Farrell/C. Mills
 
    Fairmount Rowing Association (B)
H. Butterworth/P. Cattori/M. Draganescu/H. Kieffer
 
    Navesink River Rowing (B)
A. Vivian/R. Dale/C. Rizman/M. Ivanicki
 
    New York Rowing Association (B)
J. Hoogerheyde/T. Stolarski/W. Nowak/S. Ryan
 
22 Girls J18 Quad
12
23 Boys Single Dash
15
24 Girls Single Dash
12
25 Boys Eight Dash
3
26 Girls Eight Dash
5
27 Boys Novice 4x
2
28 Girls Novice 4x
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change