Philadelphia Youth Regatta

  • Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 18, 2009
1 Boys J16 Four
6
2 Girls J16 Four
7
3 Boys J16 Quad
8
    CHARGERS Rowing Club (A)
P. Budmen/S. Towne/M. Foran/D. Budmen
 
    Crescent Boat Club (A)
N. Nalbone/J. Naulty/A. Massaro/J. Horn
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Menkevich/G. Lynch/M. Pettit/B. Pusey
 
    Hawk Rowing Club (A)
R. A/R. B/R. C/R. D
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Cusenza/M. Razaire/A. Rivera/R. Cucci
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Loy/S. Castellani/J. Thompson/I. Colpoys
 
    Crescent Boat Club (B)
J. Harris/A. Brecht/S. Picciotti/B. Jacobs
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
D. Gilgallon/A. Anderson/I. Danforth/T. Finlay
 
4 Girls J16 Quad
11
    Bachelors Barge Club (A)
L. Turner/M. McMullen/K. Glick/S. Ali
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
S. Eldredge/D. Fox/C. O'Shea/F. Wissel
 
    Crescent Boat Club (A)
C. McCormick/E. Jensen/B. Sutcliffe/E. Dunne
 
    Fairmount Rowing Association (A)
E. Strong/E. Freese/A. Hawkins/E. Picciani
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Lott/A. Scillitoe/J. Borsavage/P. Foss
 
    Haddon Township High School (A)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    New York Rowing Association (A)
A. Nam/M. Haskell/A. Acquaire/a. hansen
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Shea/C. Wegener/C. F./C. McCormack
 
    Bachelors Barge Club (B)
A. Siegele/A. McCue/S. Luthra/G. Frusone
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
K. Benton/P. Merriman/A. Samach/L. Morrissey
 
5 Boys Pair w/o
2
6 Girls Pair w/o
0
7 Boys Four
9
8 Girls J16 Eight
2
9 Boys J18 Single
18
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Fiumano
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lee
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Nase
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Cromwell
 
    Haddon Township High School (A)
 
    Hiawatha Island Boat Club (A)
D. Mayner
 
    Malta Boat Club (A)
J. Han
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Higgins
 
    Navesink River Rowing (A)
D. Large
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Rhyins
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
W. Hiller
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A)
P. Murphy
 
    Crescent Boat Club (B)
T. Howard
 
    Fairmount Rowing Association (B)
J. Driscoll
 
    Malta Boat Club (B)
A. Pasely
 
    Navesink River Rowing (B)
C. Rizman
 
    Malta Boat Club (C)
I. Harding
 
10 Boys J16 Single
18
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
L. Kaminsky
 
    Brunswick School Boat Club (A)
J. Williams
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Horn
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. McCarron
 
    Freedom Rowers (A)
S. Abdel-Gawad
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Sullivan
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Kay
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Slater
 
    New York Rowing Association (A)
T. Stolarski
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Coughlin
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A)
C. Condray
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Loy
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Hill
 
    Fairmount Rowing Association (B)
G. Lynch
 
    Navesink River Rowing (B)
C. Rizman
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (B)
W. Spencer
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
S. Castellani
 
    Swan Creek Rowing Club (B)
A. Madaus
 
11 Girls J18 Single
16
12 Girls J16 Single
12
    Crescent Boat Club (A)
S. O'Connell
 
    Freedom Rowers (A)
T. Sullivan
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Lott
 
    Greenwich Crew (A)
J. Rohde
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
M. Hamilton
 
    New York Rowing Association (A)
a. hansen
 
    North Jersey Rowing (A)
M. Howard
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A)
J. Truelove
 
    GMS Rowing Center (B)
A. Scillitoe
 
    Greenwich Crew (B)
C. Oarr
 
    GMS Rowing Center (C)
M. Maydan
 
    GMS Rowing Center (D)
R. Sanders
 
13 Boys J16 Eight
3
14 Girls J18 Four
11
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Crescent Boat Club (A)
M. White/A. Lorei/M. McCormick/K. Bennett/C. Hamilton (Cox)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
M. Mahon/A. Russomano/C. Pratt/B. Fearon/K. Wilshire (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Morel/M. Scollan/J. Kelling/S. LaGumina/K. Colabella (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Popek/B. Ferlauto/M. Trisch/M. Jaffe/C. Madaus (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
 
    Whitemarsh Boat Club (B)
 
    CHARGERS Rowing Club (C)
 
    Whitemarsh Boat Club (C)
 
15 Boys J18 Double
18
    Bachelors Barge Club (A)
G. Scherpbier/M. Massey
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Schoonmaker/A. Smith
 
    Crescent Boat Club (A)
T. Watson/T. Hersh
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Zajdel/P. Zaleski
 
    Hawk Rowing Club (A)
R. A/R. B
 
    Malta Boat Club (A)
P. Donahue/A. Bury
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Moore/D. Schwarz
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
G. Driscoll/T. Malone
 
    New York Rowing Association (A)
W. Nowak/S. Ryan
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
D. Abreu/P. Falco
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. King/T. Pagliari
 
    Fairmount Rowing Association (B)
H. Thomas/N. Walchonski
 
    Hawk Rowing Club (B)
R. B/R. A
 
    Navesink River Rowing (B)
T. Murphy/M. Ivanicki
 
    New York Rowing Association (B)
T. Michelson/P. Grogan
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (B)
J. Collins/V. Menechino
 
    Hawk Rowing Club (C)
R. A/R. B
 
16 Boys J16 Double
10
    Bachelors Barge Club (A)
N. Tarshish/M. DiLucca
 
    Crescent Boat Club (A)
A. Massaro/S. Lynch
 
    GMS Rowing Center (A)
G. Baldwin/B. Kelly
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Lewers/J. Gonzalez
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Katzman/S. Ross
 
    Pennsylvania Barge Club (A)
M. Vecchione/A. Brecht
 
    Prince William Crew Association, Inc. (PWCA) (A)
W. Spencer/C. Condray
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Anderson/T. Finlay
 
    Crescent Boat Club (B)
N. Nalbone/S. Mulderig
 
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
P. Egan/E. Romanko
 
17 Boys Eight
4
18 Girls J18 Double
15
19 Girls J16 Double
17
    Atlantic County Rowing Association, Inc. (A)
A. Braddock/C. Musterel
 
    Bachelors Barge Club (A)
L. Turner/A. Siegele
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Hart/O. Maclean
 
    Crescent Boat Club (A)
M. O'Neill/K. Jacobs
 
    Fairmount Rowing Association (A)
E. Strong/E. Picciani
 
    Freedom Rowers (A)
T. Sullivan/R. Whiting
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Borsavage/P. Foss
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Freimarck/R. Dowd
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Olsen/M. Song
 
    Bachelors Barge Club (B)
K. Glick/S. Ali
 
    Fairmount Rowing Association (B)
T. Tyson/J. Barton
 
    Greenwich Crew (B)
N. Birkhold/C. Oarr
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. Battle/J. Morrow
 
    Bachelors Barge Club (C)
S. Luthra/A. McCue
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
L. Kazconowitz/M. Carollo
 
    Bachelors Barge Club (D)
G. Frusone/M. McMullen
 
20 Girls Eight
5
21 Boys J18 Quad
11
    Bachelors Barge Club (A)
G. Becker/G. Scherpbier/G. Papadourakis/M. Massey
 
    Crescent Boat Club (A)
J. O'Neill/A. Sheridan/C. Sullivan/J. Rosen
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Nase/L. Kennedy/A. Pettit/J. Driscoll
 
    Haddon Township High School (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Fitzgerald/J. Mcginley/G. Driscoll/J. Kornblatt
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Buesser/C. Delaunay/A. Dowd/J. Fernandez
 
    New York Rowing Association (A)
B. Ptucha/C. Hochman/A. Mansylla/C. Kennedy
 
    Crescent Boat Club (B)
M. Bryan/J. Baeringer/T. Farrell/C. Mills
 
    Fairmount Rowing Association (B)
H. Butterworth/P. Cattori/M. Draganescu/H. Kieffer
 
    Navesink River Rowing (B)
A. Vivian/R. Dale/C. Rizman/M. Ivanicki
 
    New York Rowing Association (B)
J. Hoogerheyde/T. Stolarski/W. Nowak/S. Ryan
 
22 Girls J18 Quad
12
23 Boys Single Dash
15
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Schoonmaker
 
    Crescent Boat Club (A)
J. O'Connell
 
    Freedom Rowers (A)
S. Abdel-Gawad
 
    GMS Rowing Center (A)
G. Baldwin
 
    Mobjack Rowing Association (A)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
P. Falco
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Coughlin
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Loy
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
M. Dixon
 
    GMS Rowing Center (B)
B. Kelly
 
    Mobjack Rowing Association (B)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (B)
W. Hiller
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
S. Castellani
 
    GMS Rowing Center (C)
J. Sullivan
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (C)
D. Abreu
 
24 Girls Single Dash
12
25 Boys Eight Dash
3
26 Girls Eight Dash
5
27 Boys Novice 4x
2
    Crescent Boat Club (A)
S. Lynch/J. O'Connell/M. Weaver/N. Nalbone
 
    Haddon Township High School (A)
N. Remetz/R. Rousseau/E. Monzo/R. Clark
 
28 Girls Novice 4x
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change