USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2009 To Aug 16, 2009
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2009
1 Mixed B 4+
6
2 Mixed D 2x
19
3 Mixed F 2x
11
4 Mens Hwt. A 1x
21
5 Womens Open AA 1x
8
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Hwt E 1x
23
9 Womens Open E 2x
11
10 Mens Hwt G 2x
7
11 Womens Ltwt D-J 4x
9
12 Womens Club C 4x
18
13 Mixed F-J 8+
4
14 Womens Ltwt C 4+
2
15 Mens Hwt. AA 4+
5
16 Mens Hwt B 2-
7
17 Womens Ltwt B 1x
14
18 Mens Hwt D 2-
6
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Salley/C. Christensen
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/R. Shellman
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Occoquan International (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar/D. Grimes
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
R. Howe/P. Johnson
 
19 Womens Club D 8+
11
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
6
23 Womens Open D-J 2-
5
24 Mixed E 4x
8
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
2
27 Mixed D 8+
10
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/D. Yochum/D. Thomas/O. Refik/L. Gesinger/D. Schubeck/J. Crispino/J. Clark/E. Greenbaum (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Esway/D. Parrish/K. Schulz/M. McGovern/D. McIntyre/B. Ramsey/D. Rooney/A. Davis (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/P. Walsh/K. Dollhopf/R. Shellman/N. Warren/M. Hudson/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
A. Moore/S. Bouchard/J. Elder/P. Whelan/J. Friedrichs/M. Trainor/H. Griffin/K. Clark/J. Josef (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/L. Suplick/J. Odenheimer/S. Carr/J. Watt/C. Ryan/B. Anderson/S. Berkovich (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Cook/A. Robinson/A. Cutler/D. Mullen/M. Meigs/J. Wesson/H. Bodek/P. Laskow/A. Kelly (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Hirsch/P. Horvat/B. Wilson/L. Wittig/A. Kocher/A. Franklin/K. Agersborg/C. Holdsworth/J. Sichel (Cox)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
D. McCrosson/N. Burton/V. Millar/R. Bernard/F. Iezzi/J. Ireland/P. Corbo/P. Kader/H. Dannehauer (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/D. Green/F. Mraz/M. Peters/D. Volpe/M. Peters/K. Qualls/K. Benarcik/A. Evans (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
 
28 Mens Club A 4+
11
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Hwt. C 4x
7
31 Womens Open C 4x
15
32 Mens Hwt. E 2-
7
33 Womens Ltwt E 1x
8
34 Mens Hwt. F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
8
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
9
38 Mens Hwt. AA-A 4x
6
39 Womens Open AA-A 4x
8
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
7
42 Mens Hwt. D 1x
21
43 Womens Open D 2x
19
44 Mens Hwt. F 1x
25
45 Womens Open F 2x
10
46 Mens Hwt. I 1x
5
47 Mixed A 4+
4
48 Mixed C 4+
11
    Avalon Rowing Club (A)
A. Garzino/J. W/S. Clayter/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
C. Young/F. Lofberg/J. Tilley/J. Korak/M. Lehmann (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
T. Chaleki/K. Symes/S. Dunham/C. McKay/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/E. Summers/L. Gesinger/K. Klinger/J. Peter (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Cody/R. Gibboni/T. Rendle/J. Zimmer/R. Kemp (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/T. Filicko/D. McIntyre/E. Pesta/A. Davis (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/K. Dollhopf/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (B)
J. Watson/J. O'Neill/M. Venezia/T. Brady/C. Graubard (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Croghan/B. Stichman/D. Haney/M. Wu/M. Schweigert (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (C)
V. DuMond/D. Kelley/A. Ward/C. Gold/K. Arthur (Cox)
 
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
10
Friday, August 14, 2009
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
23
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Rubini/J. Rubini
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene/L. Imperial
 
    Detroit Boat Club (A)
R. LaCasse/J. Dinan
 
    Ecorse Rowing Club (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/D. McIntyre
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd. (A)
N. Conner/S. Lyons
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/K. Kramer
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Wheatley/V. Platzer
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Howe
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Whitney/T. Glover
 
    OKC Riversport (A)
M. Quinn/C. Nyalala
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Staargaard Dikk/B. Brunelle
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/J. Hogan
 
    Teaneck High School/Teaneck Rowing Club (A)
A. Hurwitz/C. Reinke
 
    University Barge Club (A)
A. Cutler/R. Mannino
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Hirsch/K. Agersborg
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
Z. Varnelis/P. Kopp
 
    Alexandria Community Rowing (B)
G. Wheeler/H. Wentz
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
B. Farahbahksh/D. Stoner
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
A. Meredith/I. Ghitelman
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
D. Romand/N. Shiishik
 
    Narragansett Boat Club (I)
E. Kennelly/D. Gorriaran
 
53 Mixed A 2x
12
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
5
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
12
58 Mens Ltwt D 1x
8
59 Womens Open B 2x
24
60 Mens Hwt. B 4+
9
61 Womens Ltwt A 4+
4
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
0
64 Womens Ltwt E-J 4+
3
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
9
67 Womens Club E-J 4x
8
68 Mens Hwt. E 4x
12
69 Womens Club C 4+
23
70 Mens Club C 4+
15
71 Womens Open AA 2x
9
72 Mens Hwt. A 8+
3
73 Womens Club B 8+
15
74 Mens Hwt B 4x
8
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
13
77 Womens Ltwt C 2x
12
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
9
80 Mens Hwt. F 2-
5
81 Womens Ltwt D 1x
7
82 Mens Ltwt D 2x
5
83 Womens Ltwt B 2x
12
84 Mens Ltwt B 2x
5
85 Womens Open AA-A 2-
5
86 Mens Hwt. AA 2x
7
87 Womens Ltwt E 2x
6
88 Mixed F-J 4+
5
89 Womens Open G-J 1x
4
90 Mens Hwt. G-J 4x
9
91 Womens Open E 1x
11
92 Mens Ltwt E 1x
12
93 Womens Open C 4+
18
94 Mens Hwt. C 1x
23
95 Womens Open A 2x
12
96 Mens Hwt. A 2x
16
97 Mens Hwt. E-F 4-
10
98 Mens Hwt. D 4-
6
99 Mixed B 8+
10
100 Parent/Child F/S 2x
13
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Johnson/E. Johnson
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Krajewski/J. Krajewski
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/K. Dollhopf
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
D. Johnson/E. Johnson
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Rudolph-Shabinsky
 
    Salisbury School (A)
D. Curtis/D. Curtis
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Popescu/R. Popescu
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. Webster/T. Webster
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/D. Besser
 
    Vesper Boat Club (A)
B. Colgan/N. Colgan
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Peters/M. Peters
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
J. Devoe/P. Devoe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Traynor/G. Traynor
 
Saturday, August 15, 2009
101 Mixed B 2x
19
102 Mixed D 4x
12
103 Mixed F 4x
6
104 Mens Ltwt A 1x
9
105 Womens Open A 4+
18
106 Mens Hwt. C 2x
15
107 Womens Open C 1x
13
108 Mens Hwt. E 2x
16
109 Womens Open E 8+
6
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
5
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
2
115 Mixed A 8+
7
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
10
118 Mens Hwt. D 4+
15
    Capital Rowing Club (A)
D. Barksdale/M. Comtois/D. Spencer/C. McKay/S. McKay (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Crouse/R. Durham/D. Thomas/J. Gilliland/E. Greenbaum (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/D. Yochum/E. Geoca/P. Fricke/E. Greenbaum (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/P. Walsh/K. Dollhopf/R. Shellman/P. Leier-Engelhardt (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
F. Castiglione/B. Atkins/A. Jackson/I. Duthie/J. Hubert (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Occoquan International (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Updegrave/C. Ives/C. Redhead/J. Green/J. Chatzky (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Baxter/J. Leete/M. Borchelt/G. Clefton/L. Schumer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Pelletier/J. Powell/H. Culver/L. Haberman/J. Seery (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Sisk/J. Keh/J. Yasaitis/R. Schreiber/R. Dixit (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/D. Krumpotich/A. Balegh/D. Rugalo (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
P. Simone/k. beckman/a. Post/R. Wilson/A. Hirsch (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp/K. Watterson/J. Zabor/R. Miller/K. Sansom (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (D)
J. Dillie/C. Gilbert/R. Zultner/P. Charles/I. Douglas (Cox)
 
119 Womens Club D 4+
17
120 Mens Hwt. F 4+
8
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
12
123 Mens Hwt. C 2-
12
124 Mens Club A-B 8+
11
125 Mixed G-J 4x
4
126 Womens Ltwt B 4+
1
127 Womens Ltwt D 2x
10
128 Mens Hwt. AA 1x
14
129 Womens Ltwt A 1x
13
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
17
132 Mens Hwt. E 8+
6
133 Womens Club E 4+
11
134 Mens Hwt. G-J 2-
5
135 Mens Ltwt D-J 4+
4
136 Womens Ltwt F-J 2x
7
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
2
139 Mens Club C 8+
15
140 Mens Hwt. B 2x
18
141 Womens Open B 4+
18
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
16
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
10
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
7
148 Mixed C 4x
11
149 Mixed E 2x
21
150 Parent/Child M/D 2x
7
Sunday, August 16, 2009
151 Mixed G 2x
4
152 Mixed E 8+
8
153 Mixed C 8+
6
154 Womens Open AA 4+
4
155 Mens Ltwt I-J 1x
5
156 Womens Club F-J 4+
6
157 Mens Hwt. F 2x
18
158 Womens Open D 4+
15
    Avalon Rowing Club (A)
J. Rilling/K. Becker/M. Merritt/C. Miller/S. O'Connor (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
J. Quillings/J. Zender/S. Pinto/C. Graubard/K. Iverson (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
N. Warren/R. Stone/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
P. Trimmer/K. Malcolm/A. Moore/L. Bogard/J. Gesch (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Gross/J. Brush/A. Fleet/C. Browning/L. Coxswain (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/T. Patten/K. Tolson/D. Dodge/T. Wheeler (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Petrisko/C. O'Keefe/J. Rilling/C. Powers/S. O'Connor (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni/E. Swab/S. Tucci/R. Mahoney/A. DeCarlis (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/K. Rickers/M. Markarian/L. Hay-Gaudet/K. Burtnik (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
B. Sirovich/T. Phelps/A. Bracken/E. Dade/L. Bernal (Cox)
 
    Watercat Rowing Club (A)
R. Alexander/B. Connolly/K. Geffers/U. Wagner/M. Mason (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
H. Griffin/K. Clark/D. Charles-Chisholm/R. Thomas/E. Clark (Cox)
 
159 Mens Hwt. D 8+
12
160 Womens Club B 4+
17
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
8
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
18
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
3
169 Womens Ltwt C 1x
11
170 Mens Ltwt C 1x
11
171 Womens Open A 8+
5
172 Mens Hwt. AA-A 2-
4
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
4
175 Mens Hwt. B-C 4-
3
176 Mens Hwt. G-J 4-
6
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
6
180 Mens Club F 4+
8
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
6
183 Womens Open B 1x
14
184 Mens Club B 4+
15
185 Mens Club D 4+
11
186 Womens Club A 4x
6
187 Womens Ltwt A 2x
4
188 Womens Club D 4x
12
189 Womens Open G-J 2x
6
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
9
192 Mens Hwt. E 4+
7
193 Womens Open C 2x
15
194 Mens Hwt. C 8+
8
195 Womens Open A 1x
12
196 Mens Hwt. A 4+
7
197 Mens Club E-J 4x
13
198 Mixed D 4+
9
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider/W. Keating/W. Dyott/A. Luken (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
V. DuMond/J. O'Neill/T. Brady/F. Lofberg/M. Lehmann (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Comtois/J. Peterson/S. Stichman/D. Spencer/G. Abell (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Wagner/G. Greenfeild/L. Dwyer/K. Cody (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/S. Swartz/M. McGovern/B. Ramsey/H. Linke (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/P. Walsh/N. Warren/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/T. Cox/A. Bracken/E. Dade/L. Bernal (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (B)
K. Bower/J. Kilduff/S. Schermerhorn/A. Waider/D. Kilduff (Cox)
 
199 Mixed B 4x
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change