USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2009 To Aug 16, 2009
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2009
1 Mixed B 4+
6
2 Mixed D 2x
19
3 Mixed F 2x
11
4 Mens Hwt. A 1x
21
5 Womens Open AA 1x
8
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Hwt E 1x
23
9 Womens Open E 2x
11
10 Mens Hwt G 2x
7
    Corvallis Rowing Club (A)
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    Detroit Boat Club (A)
B. Kunitz/A. Baur
 
    New Haven Rowing Club (A)
C. Brooke/D. Erdman
 
    Occoquan International (A)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/D. Hendrickson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Everett/B. Pasternak
 
11 Womens Ltwt D-J 4x
9
12 Womens Club C 4x
18
13 Mixed F-J 8+
4
    Unaffiliated (USA) (..)
G. Shuster/C. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/B. Reinhard/D. Green/F. Mraz/M. Peters/K. Gamble (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
B. Hawkey/K. TenBrocke/C. Logg/P. Hawkey/P. Harrigan/G. Dancks/J. Sholl/L. Hathaway/J. Peter (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
P. Trimmer/L. Bogard/A. Emodi/P. Whelan/P. Walsh/J. Friedrichs/H. Griffin/B. Smith/J. Josef (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
14 Womens Ltwt C 4+
2
15 Mens Hwt. AA 4+
5
16 Mens Hwt B 2-
7
17 Womens Ltwt B 1x
14
18 Mens Hwt D 2-
6
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Salley/C. Christensen
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/R. Shellman
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Occoquan International (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar/D. Grimes
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
R. Howe/P. Johnson
 
19 Womens Club D 8+
11
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
6
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza/H. Hamilton
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody/D. Hendrickson
 
    New Bern Boat Club (A)
E. Muther/S. Foster
 
    New Haven Rowing Club (A)
B. Walsh/R. Dyer
 
    Occoquan International (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Spencer/C. Sutliff
 
23 Womens Open D-J 2-
5
24 Mixed E 4x
8
    Unaffiliated (USA) (..)
G. Krumenacker/W. Cesewski/J. Rone/K. Hughes
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/P. Merkle/H. Hutton/R. Singewald
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
D. Loomis/S. Kline/B. Lysobey/P. Negus
 
    Occoquan International (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Santucci/J. Lentini/T. Quinn/P. Fuery
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
F. Krupp/J. Sweitzer/L. Freed/B. Picard
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. O'Neil/R. Stone/K. Sikora/H. Yeaton
 
    Fairmount Rowing Association (E)
D. Wolff/J. Kerr/R. Sargent/S. Sargent
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
2
27 Mixed D 8+
10
28 Mens Club A 4+
11
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Hwt. C 4x
7
31 Womens Open C 4x
15
32 Mens Hwt. E 2-
7
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Gorlin/R. Newberg
 
    Occoquan International (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/M. Stormberg
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Sisk/N. Kurmakov
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar/D. Grimes
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Chessar/T. Marcovy
 
33 Womens Ltwt E 1x
8
34 Mens Hwt. F-J 8+
6
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Hill/G. Shuster/C. Shuster/R. Yocum/N. Shuster/K. Shuster/R. Wetmore/W. Cesewski/B. Willis (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Bernfield/R. La Casse/M. Thibault/D. Wojdyla/R. Kunitz/J. Montie/J. Dancks/A. Baur/E. Greenbaum (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
D. Rose/P. Goodbody/D. Flanigan/K. TenBroeke/B. Hawkey/D. Flanigan/J. Sholl/C. Logg/J. Peter (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Letzler/M. Wind/T. Mueller/V. Petrecca/B. Webster/J. Everett/D. Krez/P. Sorensen/G. Hammond (Cox)
 
    Occoquan International (B)
 
35 Womens Club B 4x
8
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
9
38 Mens Hwt. AA-A 4x
6
39 Womens Open AA-A 4x
8
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
7
42 Mens Hwt. D 1x
21
43 Womens Open D 2x
19
44 Mens Hwt. F 1x
25
45 Womens Open F 2x
10
46 Mens Hwt. I 1x
5
47 Mixed A 4+
4
48 Mixed C 4+
11
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
10
Friday, August 14, 2009
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
23
53 Mixed A 2x
12
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Hawkey/J. Sholl
 
    New Haven Rowing Club (A)
B. Walsh/S. Gurney
 
    Occoquan International (A)
 
55 Womens Open F 1x
5
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
12
58 Mens Ltwt D 1x
8
59 Womens Open B 2x
24
60 Mens Hwt. B 4+
9
61 Womens Ltwt A 4+
4
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
0
64 Womens Ltwt E-J 4+
3
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
9
67 Womens Club E-J 4x
8
68 Mens Hwt. E 4x
12
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Hill/B. Colandro/R. Wetmore/W. Cesewski
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. Schoch/N. Kurmakov/C. Pieper/R. Lesnau
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Schagrin/D. McIntyre/D. Rooney/B. Farahbahksh
 
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/T. Trocky/F. Duling/R. Stehlik
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/P. Johnson/M. Hurley/J. Cheesebro
 
    Occoquan International (A)
 
    Rockford Crew (A)
M. Daemen/M. Raisky/R. Anderson/B. Miller
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/D. Powers/H. Yeaton/T. Braim
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/S. Irwin/B. Anderson/C. Ryan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/S. Roop/M. Van Buren/P. Gross
 
    West Side Rowing Club (A)
S. Goodnough/J. Meyers/A. Mack/R. Baker
 
69 Womens Club C 4+
23
70 Mens Club C 4+
15
71 Womens Open AA 2x
9
72 Mens Hwt. A 8+
3
73 Womens Club B 8+
15
74 Mens Hwt B 4x
8
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
13
77 Womens Ltwt C 2x
12
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
9
80 Mens Hwt. F 2-
5
81 Womens Ltwt D 1x
7
82 Mens Ltwt D 2x
5
83 Womens Ltwt B 2x
12
84 Mens Ltwt B 2x
5
85 Womens Open AA-A 2-
5
86 Mens Hwt. AA 2x
7
87 Womens Ltwt E 2x
6
88 Mixed F-J 4+
5
89 Womens Open G-J 1x
4
90 Mens Hwt. G-J 4x
9
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/M. Morschauser/D. Lee/R. Houston
 
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Hawkey/C. Logg/J. Sholl/D. Rose
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
R. Kendall/C. Zezza/H. Hamilton/D. McSween
 
    New Haven Rowing Club (A)
I. Duthie/R. Dyer/B. Walsh/S. Gurney
 
    Occoquan International (A)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
P. Goodbody/H. Wurster/D. Hendrickson/D. Greene
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Davies/V. Petrecca/B. Pasternak/J. Everett
 
    University Barge Club (A)
C. Blackwall/W. Mastalski/F. Bobrow/W. Van der linde
 
    Occoquan International (B)
 
91 Womens Open E 1x
11
92 Mens Ltwt E 1x
12
93 Womens Open C 4+
18
94 Mens Hwt. C 1x
23
95 Womens Open A 2x
12
96 Mens Hwt. A 2x
16
97 Mens Hwt. E-F 4-
10
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/M. Tebay/H. Pohl/P. Pugliese
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Brooks/R. Boi/W. Brewer/M. Casadas
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse/J. Gorlin/R. Howe/R. Newberg
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/B. Atkins/D. Thackaberry/C. Brooke
 
    Occoquan International (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/T. Baxter/G. Clefton/M. Borchelt
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Letzler/D. Donovan/M. Wind/P. Sorensen
 
    New Haven Rowing Club (B)
M. Schofield/I. Duthie/F. Castiglione/M. Nemeth
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Ryan/W. Shaw/T. Davies/J. Everett
 
    Fairmount Rowing Association (E)
D. Wolff/J. Pokorny/J. Rubini/R. Sargent
 
98 Mens Hwt. D 4-
6
    Austin Rowing Club (A)
R. Lynch/M. Watts/R. Burnett/P. Ellis
 
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Chin/C. Edwards/J. Wingfield/J. Ditter
 
    Occoquan International (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/a. balogh/C. Ives/W. Updegrave
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Milne/N. Harrigan/J. Lane/R. Schreiber
 
    Vesper Boat Club (A)
P. Simone/k. beckman/a. Post/R. Wilson
 
99 Mixed B 8+
10
100 Parent/Child F/S 2x
13
Saturday, August 15, 2009
101 Mixed B 2x
19
102 Mixed D 4x
12
103 Mixed F 4x
6
104 Mens Ltwt A 1x
9
105 Womens Open A 4+
18
106 Mens Hwt. C 2x
15
107 Womens Open C 1x
13
108 Mens Hwt. E 2x
16
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/R. Singewald
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. Schoch/N. Kurmakov
 
    Cygnet Rowing Club (A)
J. Saxelby/M. Van Beuren
 
    Fort Worth Rowing Club (A)
J. Trimble/P. Hamner
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
D. McIntyre/D. Rooney
 
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/C. Ives
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. Johnson/J. Cheesebro
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop
 
    Occoquan International (A)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/J. Tracey
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson/M. Raisky
 
    Salisbury Boat Club (A)
R. Bettigole/W. Kirber
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/T. Braim
 
    Baltimore Rowing Club (B)
J. Anderson/W. Cesewski
 
109 Womens Open E 8+
6
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
5
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
2
115 Mixed A 8+
7
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
10
118 Mens Hwt. D 4+
15
    Capital Rowing Club (A)
D. Barksdale/M. Comtois/D. Spencer/C. McKay/S. McKay (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Crouse/R. Durham/D. Thomas/J. Gilliland/E. Greenbaum (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/D. Yochum/E. Geoca/P. Fricke/E. Greenbaum (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/P. Walsh/K. Dollhopf/R. Shellman/P. Leier-Engelhardt (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
F. Castiglione/B. Atkins/A. Jackson/I. Duthie/J. Hubert (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Occoquan International (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Updegrave/C. Ives/C. Redhead/J. Green/J. Chatzky (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Baxter/J. Leete/M. Borchelt/G. Clefton/L. Schumer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Pelletier/J. Powell/H. Culver/L. Haberman/J. Seery (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Sisk/J. Keh/J. Yasaitis/R. Schreiber/R. Dixit (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Stormberg/D. Krumpotich/A. Balegh/D. Rugalo (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
P. Simone/k. beckman/a. Post/R. Wilson/A. Hirsch (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp/K. Watterson/J. Zabor/R. Miller/K. Sansom (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (D)
J. Dillie/C. Gilbert/R. Zultner/P. Charles/I. Douglas (Cox)
 
119 Womens Club D 4+
17
120 Mens Hwt. F 4+
8
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Flanigan/R. Brayton/C. Flanigan/R. Flanigan/D. Flanigan (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (..)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. Schoch/C. Pieper/R. Borggaard/B. Jones/B. Becklean (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Bernfield/D. Wojdyla/M. Thibault/A. Baur/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Christensen/J. Lane/M. Hyde/P. Lester/E. Daley (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Brown/R. Griffith/D. Barnett/E. Seyler/J. Mostowy (Cox)
 
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
12
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
A. Lee
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody
 
    New Bern Boat Club (A)
S. Foster
 
    New Haven Rowing Club (A)
B. Walsh
 
    New York Athletic Club (A)
J. McGowan
 
    Occoquan International (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak
 
    Union Boat Club (A)
N. O'Connor
 
123 Mens Hwt. C 2-
12
124 Mens Club A-B 8+
11
125 Mixed G-J 4x
4
126 Womens Ltwt B 4+
1
127 Womens Ltwt D 2x
10
128 Mens Hwt. AA 1x
14
129 Womens Ltwt A 1x
13
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
17
132 Mens Hwt. E 8+
6
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Hill/S. Cauffman/C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/R. Wetmore/W. Cesewski/B. Willis (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Bernfield/R. La Casse/D. Crouse/D. Wojdyla/D. Thomas/M. Thibault/J. Rubini/J. Gilliland/E. Greenbaum (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
F. Castiglione/N. Thetford/D. Thackaberry/M. Nemeth/M. Schofield/B. Atkins/W. Caszatt/B. Martin/S. Lin (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Brown/S. Pape/J. Woodhull/E. Seyler/J. Powell/D. Barnett/J. Wilson/M. Harnad/K. Harnad (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Gluvna/W. Chessar/P. Kopp/B. O'Connor/T. Hornick/K. Watterson/J. Zabor/R. Miller/P. Nixon (Cox)
 
133 Womens Club E 4+
11
134 Mens Hwt. G-J 2-
5
    Corvallis Rowing Club (A)
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    New Bern Boat Club (A)
S. Foster/E. Muther
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Dyer/I. Duthie
 
    Occoquan International (A)
 
135 Mens Ltwt D-J 4+
4
136 Womens Ltwt F-J 2x
7
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
2
139 Mens Club C 8+
15
140 Mens Hwt. B 2x
18
141 Womens Open B 4+
18
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
16
144 Mens Hwt. F 4x
6
    Unaffiliated (USA) (..)
B. Colandro/R. Yocum/R. Wetmore/D. Spencer
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Miller/R. Anderson/A. Bauer/R. Shellman
 
    New Haven Rowing Club (A)
C. Brooke/D. Erdman/M. Nemeth/B. Walsh
 
    Occoquan International (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassal/D. Krez/D. Donovan/T. Davies
 
    Union Boat Club (A)
S. Reppert/I. Shamir/W. Clapp/N. Halleen
 
145 Womens Open F-J 4x
10
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
7
148 Mixed C 4x
11
149 Mixed E 2x
21
150 Parent/Child M/D 2x
7
Sunday, August 16, 2009
151 Mixed G 2x
4
152 Mixed E 8+
8
    Avalon Rowing Club (A)
G. Teborek/N. Crome/T. Tba/T. Tba/J. W/A. Garzino/S. Sternbach/G. Katz/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Crouse/D. Yochum/D. Schnall/O. Refik/D. Schubeck/J. Clark/P. Wilson/S. McCean/J. Peter (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Parrish/K. Schulz/S. Swartz/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Bouchard/C. Pope/R. Worth/J. Elder/J. Frohnmayer/P. Walsh/P. Shumate/W. MacPherson/L. Heim (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/P. Gross/T. Cox/J. Seabrook/K. Harvard/J. Filkins/M. Descamps/E. Glenshaw/L. Gamble (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Jonik/A. Jonik/T. Toland/J. Sonzogni/A. Roach/C. Holdsworth/M. Jonik/J. Willimen/J. Sichel (Cox)
 
153 Mixed C 8+
6
154 Womens Open AA 4+
4
155 Mens Ltwt I-J 1x
5
156 Womens Club F-J 4+
6
157 Mens Hwt. F 2x
18
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene/D. Hendrickson
 
    Cape Coral Rowing Club (A)
J. Heneghan/J. Pokorny
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Miller/T. Dryer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Hyde/P. Lester
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/D. Lee
 
    Jack Sulger's Sculling Circus (A)
S. Killen/M. Verlin
 
    Malta Boat Club (A)
R. Stehlik/F. Duling
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Zezza/A. Washburn
 
    Occoquan International (A)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Potomac Boat Club (A)
B. Cox/M. Alloway
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Seyler/S. Galett
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Morschauser/L. Anderson
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook/C. Schagrin
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/C. Ryan
 
    Union Boat Club (A)
N. Halleen/W. Clapp
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/J. Ireland
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
J. Sweitzer/J. Fogarty
 
158 Womens Open D 4+
15
159 Mens Hwt. D 8+
12
    Unaffiliated (USA) (..)
G. Krumenacker/S. Cauffman/R. Hill/R. Yocum/B. Colandro/F. Shuster/N. Shuster/R. Wetmore/B. Willis (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
M. Thibault/R. La Casse/D. Wojdyla/R. Durham/D. Crouse/O. Refik/D. Thomas/E. Summers/J. Peter (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/D. Krmpotich/M. Gasper/M. Stormberg/B. Thiesse/R. Newberg/J. Gorlin/P. Johnson/J. Blum (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
F. Castiglione/B. Martin/M. Schofield/M. Nemeth/J. Brenzel/B. Atkins/W. Caszatt/A. Jackson/S. Lin (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Occoquan International (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Norman/F. Rowe/M. Peterson/C. Redhead/W. Updegrave/C. Ives/J. Green/D. Spencer/J. Chatzky (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Dreier/C. Cadiz/R. Brown/H. Culver/J. Powell/S. Pape/C. Miller/L. Haberman/K. Harnad (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Milne/E. Cook/P. Beaman/G. Piantedosi/J. Sisk/N. Harrigan/J. Tracey/E. Frankenberry/R. Dixit (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
V. O'Neill/N. Manley/B. O'Neil/J. Fitzhenry/T. Stellato/S. Festin/H. Yeaton/T. Braim/T. Hannah (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Gluvna/W. Chessar/B. Rickman/T. Marcovy/T. Hornick/F. Campbell/M. Healy/B. O'Connor/C. Morgan (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
F. Sarmast/J. Canfield/D. Schnall/M. Clauss/J. Dancks/H. Vriesendrop/P. Dudzick/S. Hanies/E. Greenbaum (Cox)
 
160 Womens Club B 4+
17
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
8
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
18
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
3
169 Womens Ltwt C 1x
11
170 Mens Ltwt C 1x
11
171 Womens Open A 8+
5
172 Mens Hwt. AA-A 2-
4
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
4
175 Mens Hwt. B-C 4-
3
176 Mens Hwt. G-J 4-
6
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Flanigan/R. Flanigan/H. Wurster/A. Wachlin
 
    Fairmount Rowing Association (A)
D. Rose/P. Goodbody/K. TenBroeke/B. Hawkey
 
    New Haven Rowing Club (A)
C. Brooke/N. Thetford/D. Thackaberry/B. Martin
 
    Occoquan International (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Krez/P. Sorensen/B. Pasternak/V. Petrecca
 
    Occoquan International (B)
 
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
6
180 Mens Club F 4+
8
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
6
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/M. Gasper/M. Stormberg/J. Cheesebro
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop/B. Prichett/D. Gorriaran
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
 
    Occoquan International (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Alloway/S. Majd/D. Raila/J. Leonard
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Healy/T. Marcovy/P. Kopp/B. O'Connor
 
183 Womens Open B 1x
14
184 Mens Club B 4+
15
185 Mens Club D 4+
11
186 Womens Club A 4x
6
187 Womens Ltwt A 2x
4
188 Womens Club D 4x
12
189 Womens Open G-J 2x
6
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
    Fairmount Rowing Association (A)
D. Rose/K. TenBroeke/J. Sholl/C. Logg/P. Rose (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Occoquan International (B)
 
191 Womens Open E 4+
9
192 Mens Hwt. E 4+
7
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Hill/G. Shuster/S. Cauffman/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Bernfield/D. Wojdyla/M. Thibault/J. Gilliland/J. Peter (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/P. Oudheusden/H. Pohl/P. Pugliese/J. Pugliese (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Updegrave/D. Spencer/C. Ives/J. Green/J. Chatzky (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Woodhull/R. Griffith/J. Wilson/M. Harnad/J. Seery (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Gluvna/W. Chessar/T. Marcovy/B. O'Connor/C. Morgan (Cox)
 
193 Womens Open C 2x
15
194 Mens Hwt. C 8+
8
195 Womens Open A 1x
12
196 Mens Hwt. A 4+
7
197 Mens Club E-J 4x
13
198 Mixed D 4+
9
199 Mixed B 4x
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change