USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2009 To Aug 16, 2009
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2009
1 Mixed B 4+
6
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
S. Bromley/K. Strace/J. Lowe/A. Luken/L. Roman (Cox)
3.1 (39)
    Capital Rowing Club (A)
D. Pianko/P. Courtney/C. Dorsey/L. Muhs/M. Schweigert (Cox)
3.1 (39)
    CHARGERS Rowing Club (A)
F. Sarmast/J. Canfield/L. Gesinger/C. Weyhenmeyer/J. Peter (Cox)
3.7 (40)
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Morgan/M. Malone/D. Early/J. Bartosik/M. Stratmoen (Cox)
3.7 (40)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
F. Hobson/E. Pesta/R. Briggs/M. Esway/A. Davis (Cox)
3.7 (40)
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Lancaster/C. Herne/R. Worth/M. Trainor/J. Josef (Cox)
4.2 (41)
2 Mixed D 2x
19
    Baltimore Rowing Club (A)
W. Shields/R. Singewald
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin/E. Kennelly
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
T. Filicko/B. Farahbahksh
 
    Greenwich Crew (A)
B. Muenzen/P. Pugliese
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd. (A)
N. Conner/S. Lyons
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/T. Glover
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Roop/C. Reynolds
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Novak/M. Schofield
 
    Occoquan Boat Club (A)
B. Spousta/C. Dinion
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Taylor/B. Cox
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Meyer/M. Oleary
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/B. Sharp
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
K. Schulz/D. Rooney
 
    New Haven Rowing Club (B)
B. Calandro/A. Boucher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
P. Raila/D. Raila
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
R. Bowie/S. Majd
 
    Narragansett Boat Club (D)
K. Leski/C. Bardt
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
L. Kammert/M. Kammert
 
3 Mixed F 2x
11
4 Mens Hwt. A 1x
21
5 Womens Open AA 1x
8
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Hwt E 1x
23
9 Womens Open E 2x
11
10 Mens Hwt G 2x
7
11 Womens Ltwt D-J 4x
9
12 Womens Club C 4x
18
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Couwenhoven/J. Bonner/E. Erbelding/A. Kleine
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/T. Filicko/D. Parrish/D. Stoner
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/J. Lawton/C. DelSavio/B. Muenzen
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
V. Platzer/G. LaFreniere/M. Patteson/W. Breiland
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn/P. Koehler/S. Weeks
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Brush/A. Palms/A. Fleet/R. Gross
 
    Navesink River Rowing (A)
L. Cristo/S. Toscano/K. Vilardi/A. Ismail
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Kline/J. Caird/B. Lysobey/K. Sikes
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Gaynor/K. Tolcser/L. Farrell/H. Evans
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Coffman/H. Kerner/A. Cann/G. DeAngelis
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/L. Braim/K. Delaney/J. Hogan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Brennan/H. Schley/A. Skor/N. Tippins
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Winkler/V. Black/S. Kho/E. Kirkwood
 
    Viking Rowing Foundation (A)
B. Sharp/P. Learn/S. Shaltout/P. Jones
 
    Viking Rowing Foundation (A)
D. Kintish/L. Baumgardener/K. Kerstetter/C. George
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
M. Collins/L. Devitt/M. Bourque/B. Picard
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
C. Richards/C. Goodness/L. Towne/D. Barnes
 
13 Mixed F-J 8+
4
14 Womens Ltwt C 4+
2
15 Mens Hwt. AA 4+
5
16 Mens Hwt B 2-
7
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
J. Unzelman-Langsd/A. Brydon
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
F. Walker/K. Kriese
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Fitzpatrick/G. Boras
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Smith/S. Quinn
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
F. McCarthy/J. Dundon
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. Kerroll/D. Romand
 
    University Barge Club (A)
F. Biller/A. Scholl
 
17 Womens Ltwt B 1x
14
18 Mens Hwt D 2-
6
19 Womens Club D 8+
11
20 Mens Ltwt F 2x
7
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
6
23 Womens Open D-J 2-
5
    Greater Columbus Rowing Association (A)
S. Swartz/V. Hammond
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
s. Michals/M. O'Donnell
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Charles-Chisholm/K. Landauer
 
    Viking Rowing Foundation (A)
P. Learn/B. Sharp
 
    Watercat Rowing Club (A)
R. Alexander/B. Connolly
 
24 Mixed E 4x
8
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs/J. Smith/S. Quinn/J. Chrstos
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler/T. Trocky/G. Doyle/M. Brown
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Tracey/E. Frankenberry/R. Schreiber/E. Cook
 
26 Womens Open AA-B 4-
2
27 Mixed D 8+
10
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/D. Yochum/D. Thomas/O. Refik/L. Gesinger/D. Schubeck/J. Crispino/J. Clark/E. Greenbaum (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Esway/D. Parrish/K. Schulz/M. McGovern/D. McIntyre/B. Ramsey/D. Rooney/A. Davis (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/P. Walsh/K. Dollhopf/R. Shellman/N. Warren/M. Hudson/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
A. Moore/S. Bouchard/J. Elder/P. Whelan/J. Friedrichs/M. Trainor/H. Griffin/K. Clark/J. Josef (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum/L. Suplick/J. Odenheimer/S. Carr/J. Watt/C. Ryan/B. Anderson/S. Berkovich (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Cook/A. Robinson/A. Cutler/D. Mullen/M. Meigs/J. Wesson/H. Bodek/P. Laskow/A. Kelly (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Hirsch/P. Horvat/B. Wilson/L. Wittig/A. Kocher/A. Franklin/K. Agersborg/C. Holdsworth/J. Sichel (Cox)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
D. McCrosson/N. Burton/V. Millar/R. Bernard/F. Iezzi/J. Ireland/P. Corbo/P. Kader/H. Dannehauer (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/D. Green/F. Mraz/M. Peters/D. Volpe/M. Peters/K. Qualls/K. Benarcik/A. Evans (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
 
28 Mens Club A 4+
11
29 Womens Club A 4+
14
30 Mens Hwt. C 4x
7
31 Womens Open C 4x
15
32 Mens Hwt. E 2-
7
33 Womens Ltwt E 1x
8
34 Mens Hwt. F-J 8+
6
35 Womens Club B 4x
8
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
9
38 Mens Hwt. AA-A 4x
6
39 Womens Open AA-A 4x
8
40 Mens Ltwt B 1x
8
    Deep Cove Rowing Club (A)
K. Chow
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Chrstos
 
    Malta Boat Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
F. McCarthy
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Ryan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Burchill
 
    Union Boat Club (A)
R. Mannino
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. O'Leary
 
41 Womens Open B 8+
7
42 Mens Hwt. D 1x
21
43 Womens Open D 2x
19
44 Mens Hwt. F 1x
25
45 Womens Open F 2x
10
46 Mens Hwt. I 1x
5
47 Mixed A 4+
4
    Capital Rowing Club (A)
M. Khatchadourian/B. Rini/F. Gebeyehu-Houston/A. Miller/C. Stackhouse (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
F. Hobson/J. Smith/R. Briggs/M. Briggs/A. Davis (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Sauter/J. Fife/J. Wesson/U. Dubas/J. Curtin (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
k. powell/S. Hasan/T. Peng/C. Dorsey/S. McKay (Cox)
 
48 Mixed C 4+
11
    Avalon Rowing Club (A)
A. Garzino/J. W/S. Clayter/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
C. Young/F. Lofberg/J. Tilley/J. Korak/M. Lehmann (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
T. Chaleki/K. Symes/S. Dunham/C. McKay/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/E. Summers/L. Gesinger/K. Klinger/J. Peter (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Cody/R. Gibboni/T. Rendle/J. Zimmer/R. Kemp (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/T. Filicko/D. McIntyre/E. Pesta/A. Davis (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/K. Dollhopf/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (B)
J. Watson/J. O'Neill/M. Venezia/T. Brady/C. Graubard (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Croghan/B. Stichman/D. Haney/M. Wu/M. Schweigert (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (C)
V. DuMond/D. Kelley/A. Ward/C. Gold/K. Arthur (Cox)
 
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
10
Friday, August 14, 2009
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
23
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Rubini/J. Rubini
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene/L. Imperial
 
    Detroit Boat Club (A)
R. LaCasse/J. Dinan
 
    Ecorse Rowing Club (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/D. McIntyre
 
    Hampton Roads Rowing Club, Ltd. (A)
N. Conner/S. Lyons
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
K. Dollhopf/K. Kramer
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Wheatley/V. Platzer
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Howe
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Whitney/T. Glover
 
    OKC Riversport (A)
M. Quinn/C. Nyalala
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Staargaard Dikk/B. Brunelle
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/J. Hogan
 
    Teaneck High School/Teaneck Rowing Club (A)
A. Hurwitz/C. Reinke
 
    University Barge Club (A)
A. Cutler/R. Mannino
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Hirsch/K. Agersborg
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
Z. Varnelis/P. Kopp
 
    Alexandria Community Rowing (B)
G. Wheeler/H. Wentz
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
B. Farahbahksh/D. Stoner
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
A. Meredith/I. Ghitelman
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
D. Romand/N. Shiishik
 
    Narragansett Boat Club (I)
E. Kennelly/D. Gorriaran
 
53 Mixed A 2x
12
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/B. Faull
 
    Dallas Rowing Club (A)
T. Carl/K. Wood
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
F. Hobson/R. Briggs
 
    Nashville Rowing (A)
L. Theiss/F. Sanders
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Sikes/P. Sikes
 
    OKC Riversport (A)
T. Driscoll/H. Patterson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. Kercull/M. Gaaserud
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Lucero/L. Bicak
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Webber Plank/K. Webber-Plank
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Hartwell/S. Dudding
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
C. DiAngelo/L. Lehane
 
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
5
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
12
58 Mens Ltwt D 1x
8
59 Womens Open B 2x
24
60 Mens Hwt. B 4+
9
61 Womens Ltwt A 4+
4
62 Mens Ltwt A-C 4+
1
63 LTA 1x
0
64 Womens Ltwt E-J 4+
3
65 Mens Club D 8+
6
66 Mens Ltwt G 1x
9
67 Womens Club E-J 4x
8
68 Mens Hwt. E 4x
12
    Unaffiliated (USA) (..)
R. Hill/B. Colandro/R. Wetmore/W. Cesewski
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. Schoch/N. Kurmakov/C. Pieper/R. Lesnau
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Schagrin/D. McIntyre/D. Rooney/B. Farahbahksh
 
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/T. Trocky/F. Duling/R. Stehlik
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/P. Johnson/M. Hurley/J. Cheesebro
 
    Occoquan International (A)
 
    Rockford Crew (A)
M. Daemen/M. Raisky/R. Anderson/B. Miller
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/D. Powers/H. Yeaton/T. Braim
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/S. Irwin/B. Anderson/C. Ryan
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/S. Roop/M. Van Buren/P. Gross
 
    West Side Rowing Club (A)
S. Goodnough/J. Meyers/A. Mack/R. Baker
 
69 Womens Club C 4+
23
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider/D. Yatsuk/A. Luken/L. Roman (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/B. Lawrence/S. Burt/E. Turtle/M. Penning (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
P. Lang/K. Arthur/S. Pinto/J. Zender/K. Iverson (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Y. Taskor/L. McCain/S. Hatfield/R. Hasenfeld/H. Rooney (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Cody/L. Dwyer/K. Glover/J. Zimmer/R. Kemp (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Merritt/M. Stiglin/K. Zampell/M. Miller/J. Bauer (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parrish/M. Esway/A. Davis (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Hotrovich/S. Beaudry/J. Boston/A. Victor-Gasper/H. Rausch (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Gross/R. Duke/A. Palms/K. Leski/L. Coxswain (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
K. Klinger/C. MacColl/D. Miller/B. Wolfe/M. Romanovitch (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/H. Stone/K. Tolson/D. Dodge/T. Wheeler (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/C. Richards/L. Braim/L. Towne/W. MacPherson (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Liebers/E. Mastrianni/J. Stahl/T. Barlock/A. DeCarlis (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
B. Meyer/M. Laskaris/M. Postans/M. Descamps/E. Kaufman (Cox)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
S. Alton/B. Sharp/P. Learn/K. Kerstetter/E. Kersetter (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/N. Fischman/M. Swan/K. Finnegan/S. Clayter (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (B)
V. DuMond/T. Brady/J. Tilley/J. Korak/M. Lehmann (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (B)
D. McCormack/D. VanTieghem/D. Campanella/M. Koenig/K. Bower (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
M. King/C. Briskey/S. Herman/W. Higgins/N. Rambo (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (B)
 
70 Mens Club C 4+
15
71 Womens Open AA 2x
9
72 Mens Hwt. A 8+
3
73 Womens Club B 8+
15
74 Mens Hwt B 4x
8
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
13
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Dancks/E. Summers/P. Dudzick/S. Hanies/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/C. Christensen/G. Piantedosi/J. Coyne/M. Bell (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
B. Ramsey/c. brooks/S. Watterson/M. McGovern/H. Linke (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/P. Oudheusden/H. Pohl/P. Pugliese/J. Pugliese (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse/J. Gorlin/R. Howe/R. Newberg/J. Blum (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/I. Duthie/F. Castiglione/M. Nemeth/S. Lin (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Sisk/E. Cook/J. Yasaitis/E. Frankenberry/R. Dixit (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/S. Irwin/C. Ryan/B. Anderson/J. Nix (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
R. Baker/S. Buergin/D. Sullivan/L. Palys/K. Tomkins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Salley/M. Hyde/F. Hewett/P. Lester/A. Yuricchio (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. Woodhull/C. Miller/D. Barnett/M. Harnad/J. Mostowy (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
S. Goodnough/J. Meyers/A. Mack/R. Valeri/M. Mack (Cox)
 
77 Womens Ltwt C 2x
12
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
9
80 Mens Hwt. F 2-
5
81 Womens Ltwt D 1x
7
82 Mens Ltwt D 2x
5
83 Womens Ltwt B 2x
12
84 Mens Ltwt B 2x
5
85 Womens Open AA-A 2-
5
86 Mens Hwt. AA 2x
7
87 Womens Ltwt E 2x
6
88 Mixed F-J 4+
5
89 Womens Open G-J 1x
4
90 Mens Hwt. G-J 4x
9
91 Womens Open E 1x
11
92 Mens Ltwt E 1x
12
93 Womens Open C 4+
18
94 Mens Hwt. C 1x
23
95 Womens Open A 2x
12
96 Mens Hwt. A 2x
16
97 Mens Hwt. E-F 4-
10
98 Mens Hwt. D 4-
6
99 Mixed B 8+
10
    Capital Rowing Club (A)
T. Chaleki/B. Rini/S. Dunham/K. Symes/K. Gerhard/C. McKay/D. Barksdale/F. Gebeyehu-Houston/G. Abell (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
F. Sarmast/E. Summers/L. Gesinger/C. Weyhenmeyer/D. Schnall/J. Canfield/C. Ives/J. Shifferd/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Gould/J. Schuster/J. Sousa/C. Vieira/B. Reynolds/M. Hyde/F. Hewett/P. Lester/H. Rooney (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Morgan/M. Malone/R. Hansen/A. Fish/F. Walker/R. Johnson/M. Plisch/M. Beltangady/M. Stratmoen (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs/J. Smith/S. Quinn/E. Pesta/F. Hobson/R. Thomas/M. Esway/M. Briggs/A. Davis (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Nemshak/C. Herne/S. Engelhardt/R. Worth/J. Friedrichs/M. Trainor/M. Hudson/R. Schultz-Purves/J. Gesch (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Tippins/S. Schmidt/C. Brackett/C. Nicklas/R. West/L. Kurzner/J. Dies/D. Raila/M. Strom (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Krieger/S. Irwin/J. Watt/M. Loughren/J. Brogan/K. Stutz/J. Nix/J. Langzettel/J. Nix (Cox)
 
    University Barge Club (A)
J. Wesson/B. Isdaner/B. Mastalski/D. Shay/B. McClelland/U. Dubas/K. Ennis/R. Jerril/J. Curtin (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Williams/B. Venti/M. Iacone/S. Rosenberg/M. Peters/C. Plas/J. Detwiler/M. Brokaw/A. Evans (Cox)
 
100 Parent/Child F/S 2x
13
Saturday, August 15, 2009
101 Mixed B 2x
19
102 Mixed D 4x
12
103 Mixed F 4x
6
104 Mens Ltwt A 1x
9
105 Womens Open A 4+
18
106 Mens Hwt. C 2x
15
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Suter/K. Suter
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
S. George/L. Cardone
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/R. Durham
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Greenwood/J. Greenwood
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. McGovern/E. Pesta
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/D. Gorriaran
 
    OKC Riversport (A)
M. Quinn/J. McCanlies
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
F. Rowe/S. Norman
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Humphrey/B. Brunelle
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Devoe/I. Rudolph-Shabinsky
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/M. Knifton
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Krieger/B. Anderson
 
    Viking Rowing Foundation (A)
T. Kriebel/R. Bernard
 
    Virginia Boat Club (A)
S. Abbott/S. Chilmaid
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/R. Fisher
 
107 Womens Open C 1x
13
108 Mens Hwt. E 2x
16
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/R. Singewald
 
    Cambridge Boat Club (A)
F. Schoch/N. Kurmakov
 
    Cygnet Rowing Club (A)
J. Saxelby/M. Van Beuren
 
    Fort Worth Rowing Club (A)
J. Trimble/P. Hamner
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
D. McIntyre/D. Rooney
 
    Greenwich Crew (A)
M. Tebay/C. Ives
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
P. Johnson/J. Cheesebro
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop
 
    Occoquan International (A)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/J. Tracey
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson/M. Raisky
 
    Salisbury Boat Club (A)
R. Bettigole/W. Kirber
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/T. Braim
 
    Baltimore Rowing Club (B)
J. Anderson/W. Cesewski
 
109 Womens Open E 8+
6
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
5
112 Mens Club G-J 4+
3
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
2
115 Mixed A 8+
7
    Capital Rowing Club (A)
M. Khatchadourian/M. Bennice/k. powell/A. Miller/D. Pianko/L. Muhs/D. Croghan/T. Peng/C. Stackhouse (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
M. Plisch/M. Beltangady/J. Spencer/B. Walsh/J. Beagle/A. Fish/S. Jacoby/M. Thurgood/E. Underhill (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs/J. Smith/S. Quinn/E. Pesta/F. Hobson/R. Thomas/M. Esway/M. Briggs/A. Davis (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Silvia/T. Schweizer/P. Fore/R. Hoppenfeld/B. Ingram/D. Dojcsak/L. Sproul/L. Fore/M. Walter (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Lentini/A. Durrant/A. Lentini/R. Fallon/B. Kerroll/D. Romand/T. Quinn/M. Gaaserud/K. Horton (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/D. Webber Plank/T. Hudak/T. Donohoe/J. Langzettel/B. Kelly/J. Nix/J. Markl/J. Nix (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Sauter/J. Fife/L. Welsch/G. Cobb/A. Holdsworth/E. MacCormick/M. Morano/B. Jones/J. Curtin (Cox)
 
116 Mens Hwt. B 8+
3
117 Womens Open B 4x
10
118 Mens Hwt. D 4+
15
119 Womens Club D 4+
17
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider/D. Yatsuk/J. Iannuzzi/L. Roman (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
J. Quillings/J. Zender/P. Lang/C. Graubard/K. Iverson (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Schulz/S. Swartz/D. Parrish/V. Hammond/H. Linke (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Herman/C. Briskey/S. Beaudry/W. Higgins/H. Rausch (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Gross/A. Fleet/C. Browning/K. Leski/L. Coxswain (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
K. Dorsey/T. Patten/K. Tolson/D. Dodge/T. Wheeler (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Petrisko/B. Buffkin/M. Chambers/V. Bryant/R. Calabro (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/J. Gorberg/C. Cohen/A. Charles/J. McGovern (Cox)
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
E. Jones/D. Winters/B. Bock/P. Collins/M. Jones (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Halse/W. Mathews/K. Salter/N. Shiishik/M. Mastropolo (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
W. Lomicka/J. Goldblum/J. Odenheimer/J. Anderson/S. Berkovich (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
V. Millar/K. Burton/P. Corbo/P. Kader/H. Dannehauer (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
L. Morgan/J. Bloom/N. Falasco/K. Heatwole/F. Mulherin (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
 
120 Mens Hwt. F 4+
8
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
12
123 Mens Hwt. C 2-
12
124 Mens Club A-B 8+
11
125 Mixed G-J 4x
4
126 Womens Ltwt B 4+
1
127 Womens Ltwt D 2x
10
128 Mens Hwt. AA 1x
14
129 Womens Ltwt A 1x
13
130 Mens Ltwt C 2x
5
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Chrstos/S. Quinn
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher/J. Rivero
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler/T. Trocky
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Windeknecht/M. Malone
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Burchill/M. O'Leary
 
131 Womens Club C 8+
17
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/E. Turtle/B. Lawrence/S. Burt/A. Couwenhoven/S. Bausch/J. Bonner/G. Davis/S. Lin (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
V. DuMond/J. Korak/J. Watson/S. Pinto/J. Tilley/T. Brady/K. Arthur/C. Graubard/M. Lehmann (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard/L. Gubbiotti/K. Samuelson Duni/S. Clayton/G. Westenfeld/c. clark-flanagan/S. Gitlin/N. Rousseau (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Esway/V. Hammond/F. Hobson/D. Parrish/K. Schulz/D. Stoner/R. Thomas/A. Davis (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Hotrovich/C. Briskey/M. King/S. Beaudry/K. Kiernan/S. Herman/J. Boston/W. Higgins/N. Rambo (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn/P. Koehler/S. Weeks/K. Lund/D. Johnson/J. La Mere/J. Cooper/A. Guerrieri (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
T. Glover/J. Brush/R. Duke/R. Gross/A. Fleet/C. Krause/K. Leski/C. Browning/L. Coxswain (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Cohen/J. Gorberg/C. Jordan/A. Zultner/C. Dillie/M. Feibel/M. Robison/K. Kalinowski/I. Douglas (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/L. Braim/K. Siciliano/C. Richards/C. Holland/L. Towne/J. Hogan/D. Barnes/K. Delaney (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Liebers/E. Swab/C. Reid/J. Stahl/M. Burnham/E. Mastrianni/R. Belsky/T. Barlock/A. DeCarlis (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
A. Bracken/E. Dade/B. Sirovich/D. Carey/B. Meyer/E. Glenshaw/H. Lange/M. Descamps/L. Bernal (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
K. Lewis/L. Welsch/A. Kocher/L. Finsrud/K. Ennis/R. Jerril/A. Roach/C. Holdsworth/J. Sichel (Cox)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
P. Perry/P. Learn/S. Alton/B. Sharp/C. George/D. Kintish/L. Baumgardener/K. Kerstetter/E. Kerstetter (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (B)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
R. Stone/R. Perkins/L. Barry/J. Lilley/H. West/P. Roberts/K. Grieco/M. White/W. MacPherson (Cox)
 
132 Mens Hwt. E 8+
6
133 Womens Club E 4+
11
134 Mens Hwt. G-J 2-
5
135 Mens Ltwt D-J 4+
4
136 Womens Ltwt F-J 2x
7
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
2
139 Mens Club C 8+
15
140 Mens Hwt. B 2x
18
141 Womens Open B 4+
18
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
16
    Unaffiliated (USA) (..)
L. Stuart
 
    Cambridge Rowing Club (A)
E. Hansen
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Davis
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Simmons
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
D. Stoner
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. O'Donnell
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Boucher
 
    Occoquan Boat Club (A)
C. Dailey
 
    Ottawa Rowing Club (A)
L. Burpee
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Ghitelman
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Anderson
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (B)
D. Riordan
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
W. Lomicka
 
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
10
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
7
148 Mixed C 4x
11
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
J. Iannuzzi/J. Hunt/W. Hunt/B. Dyott
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene/D. Hendrickson/W. Sbarra/L. Imperial
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/T. Filicko/M. McGovern/E. Pesta
 
    Greenwich Crew (A)
J. Lawton/K. Blankley/H. Pohl/P. Pugliese
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/C. Reis/J. Cooper/T. Wilson
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Galloway/M. Clark/T. Helmkemp/J. Jensen
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
R. Bloomer/D. Streeter/D. Heath/C. Halpin
 
    OKC Riversport (A)
J. McCanlies/M. Gann/C. Pennington/M. Quinn
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Siciliano/C. Richards/T. Stellato/T. Braim
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds/S. Whitney/T. Glover
 
149 Mixed E 2x
21
150 Parent/Child M/D 2x
7
Sunday, August 16, 2009
151 Mixed G 2x
4
152 Mixed E 8+
8
    Avalon Rowing Club (A)
G. Teborek/N. Crome/T. Tba/T. Tba/J. W/A. Garzino/S. Sternbach/G. Katz/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Crouse/D. Yochum/D. Schnall/O. Refik/D. Schubeck/J. Clark/P. Wilson/S. McCean/J. Peter (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Parrish/K. Schulz/S. Swartz/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Bouchard/C. Pope/R. Worth/J. Elder/J. Frohnmayer/P. Walsh/P. Shumate/W. MacPherson/L. Heim (Cox)
 
    Occoquan International (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Haynes/P. Gross/T. Cox/J. Seabrook/K. Harvard/J. Filkins/M. Descamps/E. Glenshaw/L. Gamble (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Jonik/A. Jonik/T. Toland/J. Sonzogni/A. Roach/C. Holdsworth/M. Jonik/J. Willimen/J. Sichel (Cox)
 
153 Mixed C 8+
6
154 Womens Open AA 4+
4
155 Mens Ltwt I-J 1x
5
156 Womens Club F-J 4+
6
157 Mens Hwt. F 2x
18
158 Womens Open D 4+
15
159 Mens Hwt. D 8+
12
160 Womens Club B 4+
17
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
8
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
18
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
W. Keating/R. Biddle/P. Brereton/W. Dyott
 
    Bair Island Aquatic Center (BIAC) (A)
J. Yackle/S. George/L. Cardone/P. Coxeter
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Anderson/S. Perry/C. Edwards/R. Singewald
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Reynolds/E. Salley/M. Hyde/M. Jafri
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Krajewski/T. McLaughlin/W. Hudome/R. Lippa
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Chrstos/D. McIntyre/B. Ramsey/D. Rooney
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Tauzel/J. Masters/D. Kennedy/C. Halpin
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/M. Naughton/J. Benz/J. Lahm
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
T. Chyla/I. Rudolph-Shabinsky/P. Klose/E. Molitor
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Levenson/L. Kurzner/S. Gulick/C. Cody
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/D. Webber Plank/T. Hudak/S. Martino
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/S. McKiernan/S. Reppert/I. Shamir
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Hirsch/A. Cook/B. Miller/M. O'Connor
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
A. Campbell/F. Krupp/J. Sweitzer/R. Potts
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/D. Green/B. Reinhard/M. Peters
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
R. West/J. Jones/S. Byun/D. Cody
 
    Vesper Boat Club (B)
P. Simone/P. Horvat/a. Post/R. Wilson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. O'leary/S. Majd/D. Raila/J. Leonard
 
166 Mens Ltwt G 2x
3
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
3
169 Womens Ltwt C 1x
11
170 Mens Ltwt C 1x
11
171 Womens Open A 8+
5
172 Mens Hwt. AA-A 2-
4
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
W. Newell/J. Leekley
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Smith/S. Quinn
 
    OKC Riversport (A)
D. Holiday/H. Tullos
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar/D. Grimes
 
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
4
175 Mens Hwt. B-C 4-
3
176 Mens Hwt. G-J 4-
6
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
2
179 Womens Open F-J 8+
6
180 Mens Club F 4+
8
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
6
183 Womens Open B 1x
14
184 Mens Club B 4+
15
185 Mens Club D 4+
11
186 Womens Club A 4x
6
187 Womens Ltwt A 2x
4
188 Womens Club D 4x
12
189 Womens Open G-J 2x
6
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
9
192 Mens Hwt. E 4+
7
193 Womens Open C 2x
15
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Taylor/N. Faigen
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Davis/S. Conner
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Lhomm/K. Simmons
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Dunlap/D. Stoner
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
V. Platzer/G. LaFreniere
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Lacey/R. Winn
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
H. Kerner/C. Coffman
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Dorr/D. Kiely
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/A. Skor
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Barlock/J. Stahl
 
    Texas Rowing Center (A)
Y. Queralt/V. Black
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Goldblum/W. Lomicka
 
    Viking Rowing Foundation (A)
M. Lascheid/S. Shaltout
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
C. Plas/M. Peters
 
194 Mens Hwt. C 8+
8
195 Womens Open A 1x
12
196 Mens Hwt. A 4+
7
197 Mens Club E-J 4x
13
198 Mixed D 4+
9
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider/W. Keating/W. Dyott/A. Luken (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
V. DuMond/J. O'Neill/T. Brady/F. Lofberg/M. Lehmann (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Comtois/J. Peterson/S. Stichman/D. Spencer/G. Abell (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Wagner/G. Greenfeild/L. Dwyer/K. Cody (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/S. Swartz/M. McGovern/B. Ramsey/H. Linke (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
S. Engelhardt/P. Walsh/N. Warren/P. Leier-Engelhardt/D. Davis (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/T. Cox/A. Bracken/E. Dade/L. Bernal (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (B)
K. Bower/J. Kilduff/S. Schermerhorn/A. Waider/D. Kilduff (Cox)
 
199 Mixed B 4x
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change