USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, June 14, 2009
1 Womens Youth 1x
12
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth Ltwt 2x
22
4 Womens Youth 2x
15
5 Mens Youth Ltwt 2x
19
6 Mens Youth 2x
15
7 Womens Youth 2-
21
    Atomic Rowing (A)
L. Gentry/M. Neveu
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Alvarez/S. Bartoletti
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Sherrer/K. Lindsey
 
    Capital City Rowing (A)
M. Hooks/B. Hadar
 
    Capital Crew (A)
A. Nowinski/A. Farafontoff
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Enright/E. Knudsen
 
    Dayton Boat Club (A)
P. Arnold/E. Wilson
 
    Lakeside School (A)
C. Gardiner/C. Murphy
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    Minnesota Boat Club (A)
E. Pesek/L. Sorensen
 
    North Catholic High School (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Bauer/B. Barnes
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Fisher/D. Wong
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Walker/J. Klimes
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Russell/L. Fitzhenry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Smolka/N. Lomas
 
    Southgate Anderson High School (A)
J. Olson/A. Clary
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
 
8 Mens Youth 2-
17
    Chaminade High School (A)
M. Kelly/M. Bellesheim
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
D. Rurik/J. Connelly
 
    Fairfield Prep (A)
 
    Grosse Ile Rowing Club - Grosse Ile H.S. (A)
C. Ciungan/M. Sitek
 
    Junipero Serra High School (A)
C. Chang/Z. Felise
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
E. Kadioglu/J. Burkert
 
    Maclay Crew (A)
J. Winkler/D. Hendon
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
M. Osuath/G. Fernandez
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Evans/C. McAlpine
 
    Sammamish Rowing Association (A)
K. Saxby/J. Cardiel
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
 
    Rose City Rowing Club (B)
P. Marre/M. Van Eerden
 
9 Womens Youth 4x
19
10 Mens Youth 4x
13
11 Womens Youth Ltwt 8+
15
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Ruenger/R. Swetz/S. Hamilton/E. Hamilton/M. Holley/C. Higgins/M. Ciocca/H. Yudelman/M. Serabian (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
K. Raymond/K. Hubbard/L. Maher/A. Moot/B. Klick/M. Sullivan/C. Walker/E. McGarry/R. Pawlowski (Cox)/
 
    Holy Names Academy (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Johnson/A. Cours/K. Kirk/S. Mores/C. Villarreal/B. Willey/S. Arcos/L. Parker/K. Garza (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
T. Collishaw/C. Southern/M. Raff/A. Vo/A. Fox/K. Eline/A. Langhoff/K. Reid/A. Nielson (Cox)/
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
 
    Mt. Baker Crew (A)
L. Jelaco/J. O'Connor/K. Jensvold-Rumage/S. Knopp/C. Ihle/K. Thomas/K. Kaspers/M. Rood/M. Richardson (Cox)/
 
    Nardin Academy Crew (A)
 
    Newport Aquatic Center (A)
K. Vonesh/B. Overend/J. Wukawitz/B. Ngo/K. Sanders/K. Rosoff/C. Bui/E. Von Hoffman/K. Murai (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Westerville Rowing Club (A)
 
12 Womens Youth 4+
14
    Chattanooga Rowing (A)
R. White/J. Poinsatte/M. Daugherty/L. McGirl/N. Worsham (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Murphy/V. Zahopoulos/C. Roy/K. Fiori/S. Tadiri (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
M. Bruggeman/A. Haley/M. Pendergrass/A. Flinn/A. Meyers (Cox)/
 
    Groton School (A)
 
    Highland Park Crew (A)
S. Baldwin/S. Smith/B. Koonsman/A. Corrigan/A. Cervantes (Cox)/
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    Merion Mercy Academy (A)
M. White/A. Lorei/M. Schanne/K. Bennett/K. Messina (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
D. Golden/L. Vincent/M. Brown/S. Eadon/L. Peizer (Cox)/
 
    Noble & Greenough School (A)
M. Keady/J. Luscinskas/J. Hollingsworth/C. Fai/J. Lawrence (Cox)/
 
    Peddie School (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    The Winsor School (A)
S. Shipton/K. Ernst/G. Guarino/L. Luo/E. Driscoll (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Galluzzi/C. Meinert/S. Elliott/A. Smart/A. Williams (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
13 Mens Youth Ltwt 4+
14
14 Mens Youth 4+
16
15 Womens Youth Ltwt 4+
17
16 Mens Youth Ltwt 8+
21
    Canisius High School (A)
 
    Capital Crew (A)
T. 6/T. 12/T. 8/T. 3/T. 1/T. 13/T. 10/T. 9/8. (Cox)/
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Everett Rowing Association (A)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
Z. Bonnoris/T. Feld/A. Goldman/P. Panicacci/I. Clark/G. Whitlock/M. Norstad/G. Stein/H. Blatt (Cox)
 
    McCallie School (A)
W. Flythe/C. Kachline/J. Dorris/I. Easterling/R. Lindeman/H. Francis/C. Ryan/J. Winford/J. Morrow (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Smith/J. Noyes/W. Kiersey/R. Marquardt/S. Hersh/M. Sorensen/A. Thompson/H. Lee/Q. Pelletier (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
M. Boman/C. Reid/R. Box/C. Zachary/J. Hold/G. Pickard/S. Newsom/S. Martinez/A. Moss (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Pittsford Crew (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
A. Parenti/B. Wilbraham/A. Carmody/K. Mathews/K. Walls/N. Richey/Z. Zipf/D. Fitzpatrick/M. Orsimarsi (Cox)/
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Westerville Rowing Club (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
 
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
21
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change