USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, June 14, 2009
1 Womens Youth 1x
12
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth Ltwt 2x
22
4 Womens Youth 2x
15
    Archbishop Prendergast High School (A)
J. Lees/J. Lees
 
    Austin Rowing Club (A)
S. Hyten/A. Talbot
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Tadiri/C. Draper
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Chrumka/A. DeClercq
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Hopewell/C. Kohl
 
    Long Beach Junior Crew (A)
R. Felix/H. Hargreaves
 
    North Cascades Crew (A)
C. Robinson/C. Whittington
 
    Pocock Rowing Center (A)
F. Wood/M. Dobrowolski
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
K. Bracke/B. Baustian
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Burke/K. Leyva
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Ferrara/C. Nohre
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Wilson/A. Brooks
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
V. Greco/O. Christine
 
    Stanton-River Bank Rowing (A)
L. Sohacki/A. Beattie
 
    Tampa Rowing Club, Inc. (A)
K. DeHaven/H. Schmidt
 
5 Mens Youth Ltwt 2x
19
    Augusta Rowing Club Junior Program (A)
 
    Chattanooga Rowing (A)
D. Hall/D. Vlasis
 
    Dayton Boat Club (A)
J. McCallister/A. Montesano
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Allen/A. Fildes
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
S. Romeo/A. Caswell
 
    Highland Park Crew (A)
B. Britten/C. Powers
 
    Lake Union Crew (A)
M. Wales/A. O'Sullivan
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Reinis/N. Trojan
 
    Malvern Preparatory School (A)
D. Matasic/B. Doughty
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Clark/R. Wagner
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    Norcal Crew (A)
C. Ketner/D. Kutulas
 
    OKC Riversport (A)
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
B. Beckerman/M. Messina
 
    Southgate Anderson High School (A)
J. Trzeciak/C. Brown
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
S. Wainwright/R. Brown
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
J. Russell/F. Weidner
 
    New Canaan High School Crew (B)
 
6 Mens Youth 2x
15
    Austin Rowing Club (A)
J. Martens/F. Compton
 
    Chattanooga Rowing (A)
C. Delaney/T. Schmidt
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
J. Stafford/N. Bender
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
A. McCrea/B. Dickson
 
    Mel High Crew/Melbourne High School Rowing Association, Inc. (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    Norcal Crew (A)
M. Mannisto/Z. Segal
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
S. Garrison/A. Timmons
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Riverhead High School (A)
D. Gould/E. O'Neill
 
    RowPittsburgh (A)
A. Keiser/A. Kleijn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/M. Meyer-Bosse
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
S. Fernando/T. Pickering
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
J. Sluis/C. Buesser
 
7 Womens Youth 2-
21
    Atomic Rowing (A)
L. Gentry/M. Neveu
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Alvarez/S. Bartoletti
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Sherrer/K. Lindsey
 
    Capital City Rowing (A)
M. Hooks/B. Hadar
 
    Capital Crew (A)
A. Nowinski/A. Farafontoff
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Enright/E. Knudsen
 
    Dayton Boat Club (A)
P. Arnold/E. Wilson
 
    Lakeside School (A)
C. Gardiner/C. Murphy
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    Minnesota Boat Club (A)
E. Pesek/L. Sorensen
 
    North Catholic High School (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
K. Bauer/B. Barnes
 
    Pacific Rowing Club (A)
C. Fisher/D. Wong
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Walker/J. Klimes
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Russell/L. Fitzhenry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Smolka/N. Lomas
 
    Southgate Anderson High School (A)
J. Olson/A. Clary
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
 
8 Mens Youth 2-
17
9 Womens Youth 4x
19
    Austin Rowing Club (A)
G. Fleming/M. Serou/H. House/E. Leddy
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
H. Allen/E. Nimb/J. Molskness/A. Goss
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
A. Crenshaw/K. Cavins/B. Busch/S. Fewell/
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
F. Bower/L. Fleischmann/J. Huelskamp/A. Lazarus
 
    Clermont High School Crew (A)
E. Melton/J. Jeelani/L. Siegman/A. Wharton
 
    Conestoga Crew Club (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Hopewell/K. Reelick/A. Kobayashi/M. McKellop
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
L. Daugherty/J. Sack/C. Carpenter/S. Bishop
 
    Lake Union Crew (A)
L. Jaffe/E. Tormey/E. Framson/K. Wunderlin
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
M. O'Hanlon/S. Thompson/L. McNamee/G. Riccardi
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    Pocock Rowing Center (A)
F. Sullivan/H. Adams/C. Johnson/B. Bradshaw/
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Herman/S. Schweighardt/A. Gabbard/A. Dougherty
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Johannesen/S. Dandaraw/H. Bogan/L. Boudreau/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg/C. Lawrance/A. Zadravec/K. Taylor
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
R. Staff/M. Farrell/C. Redman/S. Heywood
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
 
10 Mens Youth 4x
13
    Atomic Rowing (A)
L. Campbell/S. Parker/M. Douglas/P. Reath/
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
P. Stojancic/J. Metz/D. Connor/E. Melvin/
 
    Everett Rowing Association (A)
 
    Lake Union Crew (A)
M. Wales/B. Fredette/M. Lukas/B. Dickey
 
    Long Beach Junior Crew (A)
R. Perrot/C. Welborn/M. Presiado/W. Burdge
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/P. Donohue/A. Bury/C. Higgins
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    New York Rowing Association (A)
S. Ryan/T. Stolarski/W. Nowak/T. Michelson/
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
W. Horvat/S. Tinsman/A. Engle/D. Varilek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Southgate Anderson High School (A)
J. Murt/J. Trzeciak/A. Wlodkowski/C. Brown
 
    St. Mark's School of Texas (A)
 
11 Womens Youth Ltwt 8+
15
12 Womens Youth 4+
14
13 Mens Youth Ltwt 4+
14
14 Mens Youth 4+
16
15 Womens Youth Ltwt 4+
17
16 Mens Youth Ltwt 8+
21
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
21
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change