USRowing Youth National Championship

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, June 14, 2009
1 Womens Youth 1x
12
2 Mens Youth 1x
19
3 Womens Youth Ltwt 2x
22
    Austin Rowing Club (A)
K. Gilbert/B. Mele
 
    Baldwin School Crew (A)
T. Ibrahim/S. Marker
 
    Chattanooga Rowing (A)
C. Melia/P. Smith
 
    Clermont High School Crew (A)
B. Clifton/S. Hlass
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Rippert/C. Long
 
    Conestoga Crew Club (A)
 
    Dallas Rowing Club (A)
S. Merchel/S. Cameron
 
    Emma Willard School (A)
C. Pomputius/L. Hughes
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
K. Woodie/L. Sobol
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Union Crew (A)
K. Masler/R. Liebermann
 
    Lakeside School (A)
R. Myhre/M. Wong
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Johnson/A. Cours
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Rollins/W. McCormack
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
N. Stoppel/M. Schultze
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Sarasota Scullers (A)
C. Wohlrab/R. L'Hote
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Lansing/C. Stein
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Gordon/J. Roloff
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
C. Redman/S. Heywood
 
    The Hockaday School (B)
E. McCombs/C. Watters
 
4 Womens Youth 2x
15
5 Mens Youth Ltwt 2x
19
6 Mens Youth 2x
15
    Austin Rowing Club (A)
J. Martens/F. Compton
 
    Chattanooga Rowing (A)
C. Delaney/T. Schmidt
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
J. Stafford/N. Bender
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
A. McCrea/B. Dickson
 
    Mel High Crew/Melbourne High School Rowing Association, Inc. (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
 
    Norcal Crew (A)
M. Mannisto/Z. Segal
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
S. Garrison/A. Timmons
 
    Pocock Rowing Center (A)
 
    Riverhead High School (A)
D. Gould/E. O'Neill
 
    RowPittsburgh (A)
A. Keiser/A. Kleijn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/M. Meyer-Bosse
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
S. Fernando/T. Pickering
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
J. Sluis/C. Buesser
 
7 Womens Youth 2-
21
8 Mens Youth 2-
17
9 Womens Youth 4x
19
10 Mens Youth 4x
13
11 Womens Youth Ltwt 8+
15
12 Womens Youth 4+
14
13 Mens Youth Ltwt 4+
14
14 Mens Youth 4+
16
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Fairfield Prep (A)
B. Doran/S. Venables/P. Tortora/B. Lowden/J. Hubert (Cox)/
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Noble & Greenough School (A)
M. O'Leary/G. Eccles/C. Dupre/I. Graves/S. Cao (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
 
    Peddie School (A)
 
    Pioneer Rowing Club (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
C. Wu/T. Ford/J. Glynn/M. Kneece/S. Angelou (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
 
    The Hun School (A)
 
15 Womens Youth Ltwt 4+
17
16 Mens Youth Ltwt 8+
21
    Canisius High School (A)
 
    Capital Crew (A)
T. 6/T. 12/T. 8/T. 3/T. 1/T. 13/T. 10/T. 9/8. (Cox)/
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Everett Rowing Association (A)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
 
    Marin Rowing Association (A)
Z. Bonnoris/T. Feld/A. Goldman/P. Panicacci/I. Clark/G. Whitlock/M. Norstad/G. Stein/H. Blatt (Cox)
 
    McCallie School (A)
W. Flythe/C. Kachline/J. Dorris/I. Easterling/R. Lindeman/H. Francis/C. Ryan/J. Winford/J. Morrow (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
C. Smith/J. Noyes/W. Kiersey/R. Marquardt/S. Hersh/M. Sorensen/A. Thompson/H. Lee/Q. Pelletier (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
M. Boman/C. Reid/R. Box/C. Zachary/J. Hold/G. Pickard/S. Newsom/S. Martinez/A. Moss (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Pittsford Crew (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Sarasota Crew (A)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
A. Parenti/B. Wilbraham/A. Carmody/K. Mathews/K. Walls/N. Richey/Z. Zipf/D. Fitzpatrick/M. Orsimarsi (Cox)/
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Westerville Rowing Club (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
 
17 Womens Youth 8+
23
18 Mens Youth 8+
21
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change