USRowing Youth National Championship
- Jun 12, 2009 To Jun 14, 2009
- sprint
- East Fork State Park
- Cincinnati, OH (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, June 14, 2009 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 12 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 19 |
|||
3 | Womens Youth Ltwt 2x | 22 |
|||
4 | Womens Youth 2x | 15 |
|||
5 | Mens Youth Ltwt 2x | 19 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 15 |
|||
7 | Womens Youth 2- | 21 |
|||
8 | Mens Youth 2- | 17 |
|||
9 | Womens Youth 4x | 19 |
|||
10 | Mens Youth 4x | 13 |
|||
11 | Womens Youth Ltwt 8+ | 15 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Ruenger/R. Swetz/S. Hamilton/E. Hamilton/M. Holley/C. Higgins/M. Ciocca/H. Yudelman/M. Serabian (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
K. Raymond/K. Hubbard/L. Maher/A. Moot/B. Klick/M. Sullivan/C. Walker/E. McGarry/R. Pawlowski (Cox)/
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
|
||||
Long Beach Junior Crew (A) |
M. Johnson/A. Cours/K. Kirk/S. Mores/C. Villarreal/B. Willey/S. Arcos/L. Parker/K. Garza (Cox)/
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
T. Collishaw/C. Southern/M. Raff/A. Vo/A. Fox/K. Eline/A. Langhoff/K. Reid/A. Nielson (Cox)/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
|
||||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
|
||||
Mt. Baker Crew (A) |
L. Jelaco/J. O'Connor/K. Jensvold-Rumage/S. Knopp/C. Ihle/K. Thomas/K. Kaspers/M. Rood/M. Richardson (Cox)/
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
K. Vonesh/B. Overend/J. Wukawitz/B. Ngo/K. Sanders/K. Rosoff/C. Bui/E. Von Hoffman/K. Murai (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
West Side Rowing Club (A) |
|
||||
Westerville Rowing Club (A) |
|
||||
12 | Womens Youth 4+ | 14 |
|||
13 | Mens Youth Ltwt 4+ | 14 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 16 |
|||
15 | Womens Youth Ltwt 4+ | 17 |
|||
16 | Mens Youth Ltwt 8+ | 21 |
|||
Canisius High School (A) |
|
||||
Capital Crew (A) |
T. 6/T. 12/T. 8/T. 3/T. 1/T. 13/T. 10/T. 9/8. (Cox)/
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Everett Rowing Association (A) |
|
||||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
|
||||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
Z. Bonnoris/T. Feld/A. Goldman/P. Panicacci/I. Clark/G. Whitlock/M. Norstad/G. Stein/H. Blatt (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
W. Flythe/C. Kachline/J. Dorris/I. Easterling/R. Lindeman/H. Francis/C. Ryan/J. Winford/J. Morrow (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
C. Smith/J. Noyes/W. Kiersey/R. Marquardt/S. Hersh/M. Sorensen/A. Thompson/H. Lee/Q. Pelletier (Cox)
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
M. Boman/C. Reid/R. Box/C. Zachary/J. Hold/G. Pickard/S. Newsom/S. Martinez/A. Moss (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
|
||||
Pittsford Crew (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
Sarasota Crew (A) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (A) |
|
||||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
A. Parenti/B. Wilbraham/A. Carmody/K. Mathews/K. Walls/N. Richey/Z. Zipf/D. Fitzpatrick/M. Orsimarsi (Cox)/
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
|
||||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Westerville Rowing Club (A) |
|
||||
White Rock Boathouse, Inc. (A) |
|
||||
17 | Womens Youth 8+ | 23 |
|||
Atomic Rowing (A) |
S. Sherrill/L. Adler/B. Oleshansky/A. Watson/R. Oleshansky/L. Albrecht/B. Dunn/R. Parker/A. Woods (Cox)/
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
|
||||
Boston Latin School Crew (A) |
|
||||
Chicago Rowing Foundation (A) |
|
||||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Community Rowing, Inc. (A) |
P. Livingston/M. Chelstowska/R. Shaffer/J. Englander/J. Stockwood/A. Armstrong/A. O'Connor/A. Todorovic-Jones/L. Goodwin (Cox)
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
J. Lallemand/L. Harshman/C. Knox/S. Steif/M. Potts/L. DeMaris/K. Foster/C. Lueth/B. Rogers (Cox)/
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
C. Driscoll/G. Patton/E. Rankeillor/M. McClenathan/B. Forsmark/N. Kunka/J. Tomlinson/S. Stein/B. Banfield (Cox)/
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
C. McDonald/K. McCullough/T. Foley/E. Sullenberger/K. Risser/L. Bishoff/L. Dickson/K. Snook/A. Scullion (Cox)/
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
E. Rippe/C. Morgan/M. Leason/c. rosetti/K. Wentzel/O. Ley/F. Duffy/A. Wooster/C. Lucas (Cox)/
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
|
||||
Mile High Rowing Club (A) |
M. Lips/K. Cremer/K. Koenigs/K. Halloran/J. Harshman/M. Rtizel/K. Hamerstadt/A. Webster/K. Hagar (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
|
||||
New Trier High School Rowing (A) |
|
||||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
|
||||
Phillips Exeter Academy (A) |
|
||||
Rose City Rowing Club (A) |
M. Dinse/B. Herald/A. Ralston/M. Timoney/V. Nava/G. Hryciw/D. Barnwell/A. Brown/S. Schober (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
St. Ignatius College Prep (A) |
|
||||
Tulsa Rowing Club (A) |
M. Schale/A. Jones/C. Miller/E. Carstens/A. Joyce/M. McSweeny/M. Jones/A. Royce/R. Ellinor (Cox)/
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
|
||||
Westerville Rowing Club (A) |
|
||||
18 | Mens Youth 8+ | 21 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change