Cromwell Cup
- Jul 12, 2009
- sprint
- This regatta accepts credit card payment only.
- Cambridge, MA (USA)
- Hosted By: Riverside Boat Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, July 12, 2009 | |||||
1 | 12:50 PM | Womens Open 1x 500m Dash | 5 |
||
2 | 12:55 PM | Mens Open 1x 500m Dash | 10 |
||
3 | 1:10 PM | Mixed Masters 2x | 5 |
||
4 | 1:15 PM | Womens Open 4+ | 10 |
||
5 | 1:20 PM | Womens Masters 8+ | 10 |
||
6 | 1:25 PM | Womens Jr 1x | 16 |
||
7 | 1:30 PM | Womens Masters F/Veteran 1x | 1 |
||
8 | 1:45 PM | Womens Masters E 1x | 4 |
||
9 | 1:50 PM | Womens Jr 4+ | 8 |
||
Greenwich Crew (A) |
|
||||
Lowell High School Crew (A) |
Q. A/A. B/Q. B/Q. C/A. A (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
M. Morrell/E. Helmer/K. Kite/S. Gannon/A. Bierman (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
|
||||
Thames River Sculls (A) |
N. Babchack/T. Burdge/S. Schmitz/H. Watson/K. Ritz (Cox)
|
|
|||
Lowell High School Crew (B) |
C. D/Q. D/Q. E/E. F/Q. C (Cox)
|
|
|||
Row New York (B) |
|
||||
Thames River Sculls (B) |
T. Cyr/A. Kennedy/M. McHugh/D. Soldato/B. Hendricks (Cox)
|
|
|||
10 | 1:55 PM | Womens Masters A 1x | 2 |
||
11 | 2:00 PM | Womens Open 2x | 11 |
||
12 | 2:10 PM | Womens Masters D 1x | 4 |
||
13 | 2:15 PM | Womens Masters 4+ | 14 |
||
14 | 2:20 PM | Womens Masters C 1x | 2 |
||
15 | 2:25 PM | Womens Masters B 1x | 2 |
||
16 | 2:30 PM | Mixed Open 2x | 2 |
||
17 | 2:40 PM | Womens Open 8+ | 4 |
||
18 | 2:45 PM | Womens Jr 2x | 16 |
||
Boston Sculling (A) |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Hannum/J. Johnson
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
S. Adamakos/H. Buntrock
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
|
||||
Lowell High School Crew (A) |
Q. A/A. B
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
E. Johnston/M. Keefe
|
|
|||
Boston Sculling (B) |
|
||||
Greenwich Crew (B) |
|
||||
Lowell High School Crew (B) |
Q. B/B. C
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B) |
K. Manning/A. Marsh
|
|
|||
Boston Sculling (C) |
|
||||
Greenwich Crew (C) |
|
||||
Lowell High School Crew (C) |
C. D/Q. D
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (C) |
M. Morrell/E. Helmer
|
|
|||
Boston Sculling (D) |
|
||||
Boston Sculling (E) |
|
||||
19 | 2:50 PM | Womens Masters 4x | 2 |
||
20 | 2:55 PM | Womens Open/Masters 2- | 3 |
||
21 | 3:10 PM | Womens Open 1x (Cash Prize) | 8 |
||
22 | 3:15 PM | Womens Jr 8+ | 3 |
||
23 | 3:20 PM | Womens Masters 2x | 6 |
||
24 | 3:45 PM | Mens Open 4+ | 16 |
||
25 | 3:50 PM | Mens Masters 8+ | 6 |
||
26 | 3:55 PM | Mens Jr 1x | 12 |
||
27 | 4:00 PM | Mens Masters Veteran/F 1x | 4 |
||
28 | 4:15 PM | Mens Masters E 1x | 7 |
||
29 | 4:20 PM | Mens Jr 4+ | 7 |
||
30 | 4:25 PM | Mens Masters A 1x | 3 |
||
31 | 4:30 PM | Mens Open 2x | 3 |
||
32 | 4:40 PM | Mens Masters D 1x | 0 |
||
33 | 4:45 PM | Mens Masters 4+ | 8 |
||
34 | 4:50 PM | Mens Masters C 1x | 4 |
||
35 | 4:55 PM | Mens Masters B 1x | 5 |
||
36 | 5:10 PM | Mens Open 8+ | 7 |
||
37 | 5:15 PM | Mens Jr 2x | 11 |
||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Garvey/S. Fanning
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
E. Frid/B. Kim
|
|
|||
Lowell High School Crew (A) |
A. A/B. B
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
T. Lemiuex/N. Timmons
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club (A) |
J. FLEMING/C. Olmsted
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
P. Tortora/M. Lonski
|
|
|||
Thames River Sculls (A) |
E. Palmer/S. Yanoff
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B) |
S. Garrison/A. Timmons
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
Z. Herman/R. Wallace
|
|
|||
Thames River Sculls (B) |
A. Bi/S. McGirr
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (C) |
G. Hardwick/K. Maloney
|
|
|||
38 | 5:20 PM | Mens Masters 4x | 2 |
||
39 | 5:25 PM | Mens Open/Masters 2- | 10 |
||
40 | 5:40 PM | Mens Open 1x (Cash Prize) | 7 |
||
41 | 5:45 PM | Mens Jr 8+ | 3 |
||
42 | 5:50 PM | Mens Masters 2x | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change