Long Island Junior Rowing Championships

  • Hosted By Sagamore Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 3, 2009
1 Girls Novice 8+
13
    Bay Shore High School (A)
 
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
H. Iversen/A. Witkin/R. Brown/J. Meyer/V. Natoli/K. Urbanczyk/S. Moriarty/R. Koreen/C. Schuller (Cox)
 
    Highlands Rowing Center, Inc (A)
 
    Manhasset High School (A)
K. Keane/O. Henry/A. Parsons/C. Whalley/B. Lee/L. Ruggiero/E. Battaglia/C. Rubio/J. Yunakov (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Riverhead High School (A)
 
    Row New York (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Callahan/S. Verzella/N. Kloss/R. Schott/D. Brooks/M. Bishop/C. Hill/A. Margraf/N. Winigrad (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    Highlands Rowing Center, Inc (B)
 
    Row New York (B)
 
    Row New York (C)
 
2 Girls Freshman 8+
0
3 Boys Novice 4+
19
4 Girls Novice 4x
2
5 Boys Novice 2x
1
6 Boys Novice 8+
11
7 Boys Freshman 8+
4
8 Girls Novice 4+
18
    Bay Shore High School (A)
 
    Beach Channel High School (A)
C. Wilkerson/C. Taveras/S. Newsome/D. Sanchez/M. Berrios (Cox)
 
    Highlands Rowing Center, Inc (A)
 
    Horace Mann School (A)
 
    Huntington High School (A)
A. Cohen/D. Tuozzo/G. Lowry/C. Dyckes/J. Brown (Cox)
 
    Huntington High School (A)
J. Tuozzo/S. Ziegler/R. Palladino/P. McGlone/E. Whichter (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
G. Feaster/B. Thumm/D. Suppa/T. O'Mara/T. Connor (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Riverhead High School (A)
C. Houghton/K. Giannico/K. Spano/K. Stahl/R. Flannery (Cox)
 
    Row New York (A)
 
    Rumson-Fair Haven High School (A)
A. MacNeal/S. Burnham/S. Lembeck/E. Gelhaus/S. Minassian (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Callahan/S. Verzella/N. Kloss/R. Schott/N. Winigrad (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
S. Greco/S. Schwck/M. Roper/R. Scholldorf/Q. Murphy (Cox)
 
    Unity Crew Rowing Club (A)
G. Morales/M. Zauala/Y. Francis/R. Gero/C. Mendoza (Cox)
 
    Highlands Rowing Center, Inc (B)
 
9 Boys Novice 4x
4
10 Girls Novice 2x
5
11 Girls Varsity 8+
5
12 Boys Varsity 4+
11
13 Girls Varsity 4x
9
14 Boys Junior 8+
7
15 Boys Ltwt 8+
2
16 Girls Jr 4+
10
    Horace Mann School (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
 
    Unity Crew Rowing Club (A)
j. ansell/B. Patsalos-Fox/R. Gero/C. Beckman/H. Diverio (Cox)
 
    Huntington High School (B)
M. Rienzo/S. Larkin/H. Garafalo/M. Horton/J. Brown (Cox)
 
    Nutley High School Crew (B)
 
17 Girls Ltwt 4+
6
18 Boys 1x
9
19 Girls Varsity 2x
8
    Friends Academy Crew (A)
 
    Huntington High School (A)
S. McSweeney/T. DePaola
 
    McGann Mercy High School (A)
R. Girard/L. Woodhull
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
S. Grella/K. Flood
 
    Riverhead High School (A)
L. LaValle/K. Gaffney
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Wilson/A. Brooks
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
V. Greco/O. Christine
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
 
20 Boys Varsity 8+
7
21 Girls Varsity 4+
13
    Bay Shore High School (A)
 
    Highlands Rowing Center, Inc (A)
 
    Horace Mann School (A)
 
    Huntington High School (A)
A. Tieman/K. Getz/L. DeRosa/E. Brown/S. Cohn (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Row New York (A)
 
    Rumson-Fair Haven High School (A)
M. Lavin/A. Hoffman/K. Ojeda/M. Donovan/W. Quirk (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
V. Greco/O. Christine/D. Wolkiewiez/M. Mosier/C. Karcich (Cox)
 
    Row New York (B)
 
22 Girls 1x
10
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
C. Hale
 
    Friends Academy Crew (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Hopewell
 
    North Jersey Rowing (A)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
R. Henriquez
 
    South Jersey Rowing Club (A)
 
    GMS Rowing Center (B)
M. McKellop
 
    GMS Rowing Center (C)
K. Reelick
 
    GMS Rowing Center (D)
A. Kobayashi
 
    GMS Rowing Center (E)
C. Kohl
 
23 Boys Varsity 4x
9
24 Girls Junior 8+
8
    Bay Shore High School (A)
 
    Manhasset High School (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Rumson-Fair Haven High School (A)
S. Decelle/B. Gordon/K. Mumma/J. Gordon/M. Geiger/C. Perry/A. MacNeal/S. Arroyo/S. Frank (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
 
25 Girls Ltwt 8+
2
26 Boys Junior 4+
16
27 Boys Varsity 2x
6
28 Boys Ltwt 4+
7
29 Boys Ltwt 2x
3
30 Girls Ltwt 2x
1
31 Mens JV 2x
5
32 Womens JV 2x
8
33 Mens JV 1x
4
34 Womens JV 1x
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change