Head of the Genesee

  • Hosted By Rochester Community Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 10, 2009
C&C Cox and coach meeting
1 9:20 AM Mens Masters 4+
7
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Vanderheide/P. Mutolo/V. Pozdin/A. Walsh/P. Stromberg (Cox)
0.0 (30)
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
S. Odrzywolski/J. Andrews/J. Yaggie/R. O'Connor/J. Odrzywolski (Cox)
0.0 (30)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/T. Thayer/M. O'Neill/P. Fricke/E. Greenbaum (Cox)
56.5 (52)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
O. Pedroso/J. Phillips/G. Rummel/M. Johns/M. Taylor (Cox)
20.1 (42)
    West Side Rowing Club (A)
R. Baker/L. Palys/D. Sullivan/R. Valeri/D. Sullivan (Cox)
72.0 (56)
    Genesee Waterways Center, Inc. (B)
J. Morin/D. Coley/E. Aiono/J. Schiess/K. Warren (Cox)
30.3 (45)
    Detroit Boat Club (F)
J. Bernfield/D. Wojdyla/M. Thibault/A. Baur/R. Sameas (Cox)
87.6 (60)
2 9:25 AM Mens Open 4+
1
3 9:40 AM Womens Open 8+
0
4 9:45 AM Womens Masters 8+
5
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Goldberg/F. Johannesdottir/E. Keene/K. Ruby/M. Rabb/K. Harvard/E. Bushey/J. Vandivere/J. Parr (Cox)
0.0 (32)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Greene/M. Fredlund/J. Litwak/L. Gesinger/K. Morgan/N. Kleintop/J. Crispino/M. Dugan/E. Greenbaum (Cox)
48.7 (51)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
D. Gollus/B. Rayburn/L. Jennings/L. Graney/J. Cunningham/C. Sherwood/S. Adams/E. Jackson/C. Woods (Cox)
66.7 (56)
    Naiades Oncology Rowing (A)
T. Mahoney/P. Bernhard/N. Harter/P. Swanson/P. Roberts/J. Bogardus/G. Holcomb/R. Zambito/K. Schwartz (Cox)
70.3 (57)
    Genesee Waterways Center, Inc. (B)
L. Mansfield/D. Castelliani/S. Holcomb/L. Craigie/K. Bardeschewski/V. Freile/S. Chegalur/C. McMahon/B. Kindig (Cox)
24.9 (44)
5 10:00 AM Mens Open & HS 1x
7
6 10:05 AM Womens Open & HS 1x
4
7 10:20 AM Mens Masters Rec 1x
1
8 10:25 AM Womens Rec 1x
0
9 10:40 AM Mens Masters 8+
1
10 10:45 AM Mens Open 8+
0
11 11:00 AM Mixed Open 2x
2
12 11:05 AM Mixed Masters 2x
0
13 11:20 AM Boys HS Novice 4+
3
14 11:25 AM Girls HS Novice 4+
5
15 11:40 AM Womens Masters 1x 27-49
4
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
D. Little
31.1 (44)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
L. Haase
0.0 (29)
    University Barge Club (A)
M. Hilf
52.1 (49)
    West Side Rowing Club (A)
L. Olmsted-Sullivan
52.1 (49)
16 11:45 AM Womens Masters 1x 50+
2
17 12:00 PM Mens Masters 1x 27-49
5
    Unaffiliated (USA) (..)
0.0 (28)
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Haase
0.0 (31)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
D. Rose
39.3 (46)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
K. Whitcomb
52.1 (49)
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
R. Ossewaarde
0.0 (35)
18 12:05 PM Mens Masters 1x 50+
7
lunch 12:30 PM ------ Lunch Break ----
19 1:30 PM Mens HS 4+
13
20 1:35 PM Womens HS 4+
12
21 1:50 PM Mixed Masters 8+
2
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
H. Kang/C. Houston-Wilson/D. Gollus/C. Gollus/L. Oster/M. Shavick/M. Kohn/M. Dambly/M. Taylor (Cox)
48.7 (51)
    Genesee Waterways Center, Inc. (B)
O. Pedroso/L. Boddie-Rice/M. Johns/J. Chisholm/P. Leadley/L. Norwood/K. Whitcomb/J. Phillips/K. Warren (Cox)
31.4 (46)
22 1:55 PM Mens Masters 4x
0
23 2:10 PM Womens Masters 4x
1
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
L. Craigie/S. Chegalur/D. Castelliani/E. Flagg
24.9 (44)
24 2:15 PM Mens Open 2x
4
25 2:30 PM Mens Masters 2x
4
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
T. Giarrusso/V. Reynolds
56.5 (52)
    University of Vermont (A)
P. Figgins/R. Kelliher
45.0 (49)
    West Side Rowing Club (A)
M. Cassidy/G. Parker
68.1 (55)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
B. Strauss/K. McKnight
68.1 (55)
26 2:45 PM Mens HS 8+
22
27 2:55 PM Womens HS 8+
17
28 3:00 PM Womens Open 2x
3
29 3:05 PM Womens Masters 2x
2
30 3:15 PM Womens Open 4+
2
31 3:30 PM Womens Masters 4+
3
    Chautauqua Lake Rowing Association, Inc. (A)
A. Frederick/S. Sandmeyer/A. Odrzywolski/E. Troester/R. O'Connor (Cox)
0.0 (25)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
C. Sadowski/J. Chisholm/J. Cammilleri/C. McMahon/B. Kindig (Cox)
16.9 (41)
    Genesee Waterways Center, Inc. (B)
J. Adams/L. Dilauro/L. Burakowski/A. Patrick/M. Taylor (Cox)
30.3 (45)
32 3:35 PM Mens HS 4x
1
33 3:50 PM Womens HS 4x
0
34 3:55 PM College Coaches 1x Challenge
0
35 4:10 PM Boys HS Novice 8+
6
36 4:15 PM Girls HS Novice 8+
4
Sunday, October 11, 2009
Colleges Sunday racing: Colleges only
C&C C&C meeting, Sunday 7:45 AM
1 9:45 AM Mens Open 4+
11
2 10:10 AM Womens Open 4+
7
3 10:45 AM Womens Ltwt 8+
3
4 10:45 AM Womens Collegiate 8+
22
5 10:45 AM Womens Open 8+
4
6 11:15 AM Mens Ltwt 8+
3
7 11:15 AM Mens Collegiate 8+
23
8 11:15 AM Mens Open 8+
4
9 11:25 AM Alumni 8+
2
10 11:30 AM Mens Novice 8+ (Head Racing Only- no sprinting in the PM)
7
11 11:35 AM Womens Novice 8+ (Head Racing Only- no sprinting in the PM)
6
12 12:00 PM Corporate Challenges 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change