Head of the Cuyahoga
- Sep 19, 2009
- head
- Cleveland Rowing Foundation
- Cleveland, OH (USA)
- Hosted By: Cleveland Rowing Foundation
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 19, 2009 | |||||
C&C | 7:00 AM | Coach, Cox, Scullers Meeting (Option 1) | |||
head races | Head Race Events | ||||
1 | 8:05 AM | Mens Ltwt 8+ (Open, Jr, & Masters) | 3 |
||
2 | 8:15 AM | Mixed 8+ (Open, Jr & Masters) | 20 |
||
3 | 8:25 AM | Womens Rec 8+ | 5 |
||
4 | 8:35 AM | Mens Open 2x | 4 |
||
5a | 8:45 AM | Womens Masters 1x A | 1 |
||
5b | 8:45 AM | Womens Masters 1x B | 1 |
||
5c | 8:45 AM | Womens Masters 1x C-D | 7 |
||
6 | 8:55 AM | Womens Open 1x | 3 |
||
7 | 9:05 AM | Mens Open Novice 4+ | 7 |
||
8 | 9:15 AM | Womens Open Novice 4+ | 2 |
||
9 | 9:25 AM | Womens Jr Ltwt 8+ | 2 |
||
10 | 9:35 AM | Mens Jr 4+ | 13 |
||
11 | 9:45 AM | Womens Jr Novice 8+ | 8 |
||
12 | 9:45 AM | Womens Open Novice 8+ | 1 |
||
13 | 9:55 AM | Womens Open 4+ | 8 |
||
14 | 10:05 AM | Mens Masters 4+ | 12 |
||
15 | 10:15 AM | Mens Open 1x | 7 |
||
16a | 10:25 AM | Mens Masters 1x A-B | 8 |
||
16b | 10:25 AM | Mens Masters 1x C | 4 |
||
16c | 10:25 AM | Mens Masters 1x D-F | 11 |
||
Unaffiliated (USA) (..) |
B. Sauer
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
D. Rochmann
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
P. Sheehan
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
J. Adams
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
S. Kelly
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
J. Buck
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
T. Marcovy
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
F. Hill
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (C) |
B. Anderson
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
D. Carlson
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (D) |
J. Field
|
|
|||
C&C | 10:30 AM | Coach, Cox, Scullers Meeting (Option 2) | |||
17 | 10:35 AM | Womens Masters 2x | 4 |
||
break | 15 Min. Break | ||||
18 | 10:50 AM | Mens Open 8+ | 2 |
||
19 | 11:00 AM | Mens Jr Novice 8+ | 8 |
||
20 | 11:00 AM | Mens Open Novice 8+ | 0 |
||
21 | 11:10 AM | Womens Jr Ltwt 4+ | 7 |
||
22 | 11:20 AM | Mixed Recreational 8+ | 12 |
||
Heinz (A) |
C. Shea/H. So/B. Carr/B. Meyer/K. Crowe/N. Jones/R. Yancoskie/F. Kelman/A. So (Cox)
|
|
|||
Outcome Technology Associates (A) |
S. McLinden/J. McCain/S. Schotting/M. DeMonaco/L. Avery/P. Markel/A. Bonfiglio/C. Wharton/J. Miller (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
|
||||
Toledo Rowing Club (A) |
E. Sheehan/C. Dana/T. Broderick/J. Holmes/V. Ricker/J. Bishop/M. Bereksi/L. Holmes/A. Holmes (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
C. Miller/W. Lundstrom/F. Hill/M. radecki/R. Buck/K. Saul/S. Clark/C. Cimperman/K. Mitchell (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (B) |
|
||||
Western Reserve Rowing Association (B) |
C. Edgar/M. Hornsby/B. Kilbane/N. Kilbane/G. Chunyo/S. McNeely/D. Cosmo-Horvath/G. Andrews/S. Cook (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
|
||||
Western Reserve Rowing Association (C) |
M. Taggart/B. Willis/M. Yee/C. Reiss/D. Reiss/R. Shannon/H. Bolden/R. Szymczak/S. McHugh (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (D) |
K. Franz/J. Ridge/M. Wheeler/A. Radcliffe/T. Burns/J. Prugh/J. Schlosser/R. Laughinghouse/P. Whitaker (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (E) |
B. Perciado/K. Eiber/T. Lima/M. Zimmer/P. Lucas/G. Schmidt/J. Yen/M. Liou/C. Coxswain (Cox)
|
|
|||
23 | 11:40 AM | Womens Jr 4+ | 14 |
||
24 | 11:50 AM | Mixed 2x - no handicap | 5 |
||
25 | 12:00 PM | Mens 2- | 6 |
||
26 | 12:05 PM | Womens 2- | 0 |
||
break | 25 Min. Break | ||||
27 | 12:30 PM | Womens Open 8+ | 3 |
||
28 | 12:40 PM | Womens Masters 4+ | 8 |
||
29 | 12:50 PM | Mens Masters 2x | 3 |
||
30 | 1:00 PM | Mens Jr 8+ | 10 |
||
31 | 1:10 PM | Mens Open 4+ | 14 |
||
32 | 1:20 PM | Womens Jr 8+ | 14 |
||
33 | 1:40 PM | Mens Ltwt 4+ (Open, Jr & Masters) | 4 |
||
34 | 1:50 PM | Mens Masters 8+ | 5 |
||
35 | 2:00 PM | Womens Masters 8+ | 8 |
||
36 | 2:10 PM | Womens Rec 4+ | 3 |
||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
|
||||
Heinz (A) |
K. Crowe/J. Yancoskie/A. Kirkham/D. Matuch/A. So (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
S. Earl/D. Bishop/M. Reynolds/A. Broderick/H. Dana (Cox)
|
|
|||
sprints | Sprint Race Events | ||||
37 | 2:40 PM | Womens 4+ Sprint | |||
38 | 2:45 PM | Mens 4+ Sprint | |||
39 | 2:50 PM | Womens 8+ Sprint | |||
40 | 2:55 PM | Mens 8+ Sprint |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change