OCU Boot of the Oklahoma

  • Oct 3, 2009 To Oct 4, 2009
  • head/sprint
  • Downtown
  • Oklahoma City, OK (USA)
  • Hosted By: Oklahoma City University
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 3, 2009
1a 8:30 AM Womens Open 1x (Stampede Qualifier)
19
    Kansas Athletics, Inc. (A)
A. Kansas
 
    OKC Riversport (A)
D. Harjo
 
    Oklahoma City High Performance Center (A)
J. Beery
 
    Oklahoma City University (A)
K. Schiro
 
    St. Edwards Crew - wrong (A)
L. Bicak
 
    University of Tulsa Women's Rowing (A)
 
    Kansas Athletics, Inc. (B)
B. Kansas
 
    Oklahoma City University (B)
H. Gibson
 
    University of Tulsa Women's Rowing (B)
 
    Kansas Athletics, Inc. (C)
C. Kansas
 
    University of Tulsa Women's Rowing (C)
 
    Kansas Athletics, Inc. (D)
D. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (E)
E. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (F)
F. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (G)
G. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (H)
H. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (I)
I. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (J)
J. Kansas
 
    Kansas Athletics, Inc. (K)
K. Kansas
 
1b 8:30 AM Womens Open Ltwt 1x (Stampede Qualifier)
5
1c 8:35 AM Womens Masters 1x AA-D (Stampede Qualifier)
6
1d 8:35 AM Womens Masters 1x E-J (Stampede Qualifier)
2
2 8:45 AM Mens Youth 4x (Stampede Qualifier)
10
3 8:50 AM Womens Youth Novice 4x
7
4 9:00 AM Mens Youth Novice 4+
8
5a 9:15 AM Mens Open 2x (Stampede Qualifier)
5
5b 9:15 AM Mens Open Ltwt 2x (Stampede Qualifier)
1
6 9:20 AM Mens Masters 2x (Stampede Qualifier)
5
7 9:30 AM Womens Youth 1x (Stampede Qualifier)
6
8 9:40 AM Womens Youth Rec 1x
4
9 9:40 AM Womens Youth Novice Rec 1x
4
10 10:00 AM Womens Open 8+ (Stampede Qualifier)
1
11 10:00 AM Womens Collegiate 8+ (Stampede Qualifier)
19
12 10:10 AM Womens Masters 8+
0
13 10:15 AM Womens Youth 8+ (Stampede Qualifier)
7
13a 10:15 AM Womens Youth Ltwt 8+ (Stampede Qualifier)
0
14 10:30 AM Mens Collegiate 4+ (Stampede Qualifier)
14
    Creighton University (A)
J. Franco/C. Engler/K. Ruprecht/J. Andre/K. Smith (Cox)
 
    Kansas State Mens Crew (A)
J. Burns/S. Steffen/M. Bosworth/N. Lester/S. Williams (Cox)
 
    Oklahoma City University (A)
 
    Oklahoma Crew at the University of Oklahoma (A)
Z. Dunn/K. Bartlett/C. Leatherman/E. Hanes/C. Cunniff (Cox)
 
    Oklahoma State University (A)
J. Norman/J. Dukes/M. Hall/I. Lemaire/C. Mills (Cox)
 
    St. Edwards Crew - wrong (A)
C. Billman/G. O'Hara/N. Redmond/C. Ross/C. White (Cox)
 
    Texas Crew (A)
T. McDonald/C. Pham/W. Brown/A. Mitrowski/N. Burak (Cox)
 
    University of Nebraska - Lincoln Crew Club (A)
C. Kuddes/D. Korsman/J. Whitney/S. Arciniegas/E. Veys (Cox)
 
    Wichita State University Rowing Team (A)
M. Johnson/P. Fast/S. Smith/E. Dold/I. Villaneda-van Vloten (Cox)
 
    Kansas State Mens Crew (B)
M. McGath/S. Lachky/W. channel/T. Kraus/H. Pease (Cox)
 
    Texas Crew (B)
T. Allison/N. Athey/S. Dickie/C. Saum/E. Lim (Cox)
 
    University of Nebraska - Lincoln Crew Club (B)
S. LaPorte/S. Duerkson/P. Smith/A. Charrier/K. Machal (Cox)
 
    Texas Crew (C)
L. Simmons/P. Rottman/F. Pan/A. Baca/S. Rush (Cox)
 
    Texas Crew (D)
H. Montoya/J. Rameswaran/R. Strong/T. Jesse/E. Collins (Cox)
 
15 10:40 AM Womens Collegiate Novice/Frosh 4+
7
16 10:50 AM Mens Collegiate Novice/Frosh 8+
5
17 11:00 AM Mens Youth Novice 8+
5
18a 12:00 PM Mens Open 1x (Stampede Qualifier)
13
18b 12:00 PM Mens Open Ltwt 1x (Stampede Qualifier)
4
18c 12:05 PM Mens Masters 1x AA-D (Stampede Qualifier)
8
18d 12:05 PM Mens Masters 1x E-J (Stampede Qualifier)
7
19 12:15 PM Womens Youth 4x (Stampede Qualifier)
15
20 12:20 PM Mens Youth Novice 4x
5
21 12:30 PM Womens Youth Novice 4+
3
22a 12:45 PM Womens Open 2x (Stampede Qualifier)
19
22b 12:45 PM Womens Open Ltwt 2x (Stampede Qualifier)
4
23 12:50 PM Womens Masters 2x (Stampede Qualifier)
7
24 1:00 PM Mens Youth 1x (Stampede Qualifier)
12
25 1:10 PM Mens Youth Rec 1x
2
26 1:10 PM Mens Youth Novice Rec 1x
8
27a 1:30 PM Mens Open 8+ (Stampede Qualifier)
2
    St. Edwards Crew - wrong (A)
C. Stollenwerk/C. Billman/G. O'Hara/N. Redmond/R. Abeln/A. Deidehban/M. Marshall/C. Ross/C. White (Cox)
 
    Wichita State University Rowing Team (A)
J. Setzer/J. McKenzie/A. HIldreth/P. Clough/J. Wilson/R. Hollingshead/C. Tablate/E. Hollingshead/H. Barnum (Cox)
 
27b 1:30 PM Mens Collegiate 8+ (Stampede Qualifier)
7
28 1:35 PM Mens Masters 8+
0
29a 1:40 PM Mens Youth 8+ (Stampede Qualifier)
8
29b 1:40 PM Mens Youth Ltwt 8+ (Stampede Qualifier)
2
30 1:50 PM Womens Collegiate 4+ (Stampede Qualifier)
28
    Creighton University (A)
A. Squires/M. Rush/M. Konor/A. Gomez/M. Bosch (Cox)
 
    Kansas Athletics, Inc. (A)
B. Kansas/C. Kansas/D. Kansas/E. Kansas/A. Kansas (Cox)
 
    Kansas State Mens Crew (A)
L. Doan/R. Skinner/H. Pease/A. Atwell/M. Cotton (Cox)
 
    Oklahoma City University (A)
B. Slattery/H. Gibson/K. Schiro/S. Meyer/B. Hurley (Cox)
 
    Southern Methodist University (A)
J. Merideth/E. Carstens/C. Campbell/J. Lovell/A. Smith (Cox)
 
    St. Edwards Crew - wrong (A)
L. Bicak/K. Brown/M. Haas/E. Gabriel/C. White (Cox)
 
    Texas Crew (A)
K. Webeck/B. Norris/T. Frank/L. Khan/K. Hill (Cox)
 
    The University of Oklahoma (A)
M. Harrell/C. Moore/R. Staff/S. Brooke/P. Lauren (Cox)
 
    University of Central Oklahoma (A)
S. Lay/S. Jones/N. Gibbon/K. Bartodej/L. Winston (Cox)
 
    University of Texas Womens Crew (A)
J. Vandermaarel/M. George/C. Irby/F. Izaguirre-Werner/M. McPherson (Cox)
 
    University of Tulsa Women's Rowing (A)
 
    Wichita State University Rowing Team (A)
E. Kuhlman/C. Chavez/M. Koehn/S. Lillie/I. Villaneda-van Vloten (Cox)
 
    Kansas Athletics, Inc. (B)
B. Kansas/C. Kansas/D. Kansas/E. Kansas/A. Kansas (Cox)
 
    Southern Methodist University (B)
E. Langdon/H. King/M. Walter/C. Merideth/E. St. John (Cox)
 
    Texas Crew (B)
K. Keisler/L. Ream/H. Vigneault/E. Taylor/S. Rush (Cox)
 
    The University of Oklahoma (B)
K. Sarah/G. Alexandra/A. LaFollette/M. Farrell/W. Kelsey (Cox)
 
    University of Central Oklahoma (B)
B. Hutton/B. Koster/J. Lawson/C. Lynes/C. Cantrell (Cox)
 
    University of Texas Womens Crew (B)
S. Matejka/A. Thomspon/J. Gorcyca/C. Nicklas/M. Kelly (Cox)
 
    University of Tulsa Women's Rowing (B)
 
    Kansas Athletics, Inc. (C)
B. Kansas/C. Kansas/D. Kansas/E. Kansas/A. Kansas (Cox)
 
    Southern Methodist University (C)
L. Hadaway/K. McKinley/H. Hansing/L. Doucet/E. Van Volkinburg (Cox)
 
    Texas Crew (C)
H. Mones-Murphy/C. Gephardt/E. Eng/A. Harrell/E. Collins (Cox)
 
    The University of Oklahoma (C)
M. McCreary/M. Gaines/E. Engles/F. Nicole/A. Hoffman (Cox)
 
    University of Texas Womens Crew (C)
J. Gorcyca/A. Thompson/S. Tunnell/L. MCCaig/E. Dirks (Cox)
 
    University of Tulsa Women's Rowing (C)
 
    Southern Methodist University (D)
L. Benavides/B. Hendrian/E. Kolkman/S. Routs/E. Richardson (Cox)
 
    The University of Oklahoma (D)
B. Homer/V. Ratcliff/S. Fahed/A. LaFollette/H. Brown (Cox)
 
    University of Tulsa Women's Rowing (D)
 
31 2:10 PM Mens Collegiate Novice/Frosh 4+
9
32 2:15 PM Womens Collegiate Novice/Frosh 8+
4
33 2:20 PM Womens Youth Novice 8+
2
34 2:30 PM Mixed Masters 4x (Stampede Qualifier)
7
35 2:35 PM Kayak 1x
7
36 2:35 PM Kayak 2x
2
Stampede OG&E Stampede Races
0 4:00 PM Parent/Child 2x 500m Stampede
0
1 Womens Open / Ltwt / Masters 1x 500m Stampede
0
2 Mens Youth 4x 500m Stampede
0
5 Mens Open / Ltwt 2x 500m Stampede
0
6 Mens Masters 2x 500m Stampede
0
7 Womens Youth 1x 500m Stampede
0
10 Womens Open 8+ 500m Stampede
0
11 Womens Collegiate 8+ 500m Stampede
0
13 Womens Youth / Ltwt 8+ 500m Stampede
0
14 Mens Collegiate 4+ 500m Stampede
0
18 Mens Open / Ltwt / Masters 1x 500m Stampede
0
19 Womens Youth 4x 500m Stampede
0
22 Womens Open / Ltwt 2x 500m Stampede
0
23 Womens Masters 2x 500m Stampede
0
24 Mens Youth 1x 500m Stampede
0
27 Mens Open / Collegiate 8+ 500m Stampede
0
29 Mens Youth / Ltwt 8+ 500m Stampede
0
30 Womens Collegiate 4+ 500m Stampede
0
34 Mixed Masters 4x 500m Stampede
0
Sunday, October 4, 2009
Sunday Sunday Races
51 8:30 AM Mens Open 4x
2
52 8:35 AM Mens Masters 4x
3
53 8:45 AM Womens Collegiate 1x
3
54 8:50 AM Womens Open Rec 1x
1
55 8:50 AM Womens Open Novice Rec 1x
2
56 9:00 AM Womens Open 2-
4
    Oklahoma City University (A)
A. Hibbs/H. Gibson
 
    St. Edwards Crew - wrong (A)
L. Bicak/K. Brown
 
    Oklahoma City University (B)
K. Schiro/S. Meyer
 
    Oklahoma City University (C)
K. Sondag/D. Harjo
 
57 9:10 AM Mens Youth 2x
8
58 9:15 AM Mens Youth Ltwt 2x
9
59 9:30 AM Mens Open 4+
3
60 9:40 AM Womens Youth 4+
7
61 9:45 AM Womens Youth Ltwt 4+
1
62 9:55 AM Mixed Open 8+
1
63 9:55 AM Mixed Masters 8+
3
64 10:00 AM Mixed Youth 8+
2
65 10:10 AM Mixed Masters 2x
10
66 10:20 AM Mens Youth 4+
6
67 10:20 AM Mens Youth Ltwt 4+
2
68 10:30 AM Womens Open 4+
2
69 10:40 AM Womens Youth 2x
11
70 10:50 AM Womens Youth Ltwt 2x
5
71 10:55 AM Mens Open 2-
4
72 11:10 AM Mens Collegiate 1x
7
73 11:15 AM Mens Open Rec 1x
1
74 11:15 AM Mens Open Novice Rec 1x
5
75 11:30 AM Womens Open 4x
1
76 11:35 AM Womens Masters 4x
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change