Navy Day Regatta

  • Hosted By St. Josephs University
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 10, 2009
1A 8:30 AM Mens Masters 1x (27 - 42 yrs)
7
1B 8:30 AM Mens Masters 1x (43 - 54 yrs)
17
1C 8:30 AM Mens Masters 1x (55+ yrs)
10
2A 8:40 AM Womens Masters 1x (27 - 42 yrs)
3
2B 8:40 AM Womens Masters 1x (43 - 54 yrs)
6
2C 8:40 AM Womens Masters 1x (55+ yrs)
4
    Bachelors Barge Club (A)
C. Pavlak
24.0 (58)
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Sargent
36.1 (65)
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
A. Northrup
28.9 (61)
    Bachelors Barge Club (B)
T. Hogan
21.0 (56)
3 8:48 AM Mens Open 1x
22
4 8:56 AM Womens Open 1x
7
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Goldsack
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
A. Gunn
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Colgan
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
L. Zimmaro
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Stevenson
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Spinks
 
    Vesper Boat Club (C)
E. Mcintee
 
5A 9:04 AM Mens Masters 2x (27 - 42 yrs)
4
5B 9:04 AM Mens Masters 2x (43 - 54 yrs)
5
5C 9:04 AM Mens Masters 2x (55+ yrs)
1
6A 9:12 AM Womens Masters 2x (27 - 42 yrs)
3
6B 9:12 AM Womens Masters 2x (43 - 54 yrs)
4
    Cooper Rowing Club (A)
E. Normoyle/L. Finsrud
13.5 (52)
    Navesink River Rowing (A)
L. Ensor/C. Raheb-Gileta
15.7 (54)
    Navesink River Rowing (B)
J. Graver/D. Lavallee
9.5 (48)
    Philadelphia Girls' Rowing Club (C)
L. Finnerty/M. Storck
7.8 (46)
6C 9:12 AM Womens Masters 2x (55+ yrs)
2
7 9:20 AM Mens Open 2x
2
8 9:28 AM Womens Open 2x
9
9A 9:38 AM Mens Masters 4+ (27 - 42 yrs)
0
9B 9:38 AM Mens Masters 4+ (43 - 54 yrs)
1
9C 9:38 AM Mens Masters 4+ (55 yrs)
0
10A 9:48 AM Womens Masters 4+ (27 - 42 yrs)
0
10B 9:48 AM Womens Masters 4+ (43 - 54 yrs)
2
10C 9:48 AM Womens Masters 4+ (55+ yrs)
0
11 9:56 AM Mens Open 4+
9
12 10:04 AM Womens Open 4+
1
13 10:12 AM Mens Collegiate 4+
26
14 10:24 AM Mens Collegiate Ltwt 4+
5
15 10:34 AM Womens Collegiate 4+
20
16 10:46 AM Womens Collegiate Ltwt 4+
0
17 10:56 AM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+
20
18 11:08 AM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+
12
19 11:20 AM Mens Collegiate JV 8+
11
20 11:32 AM Womens Collegiate JV 8+
15
21A 11:44 AM Mens Masters 4x (27 - 42 yrs)
2
21B 11:44 AM Mens Masters 4x (43 - 54 yrs)
3
21C 11:44 AM Mens Masters 4x (55+ yrs)
3
22A 11:56 AM Womens Masters 4x (27 - 42 yrs)
1
22B 11:56 AM Womens Masters 4x (43 - 54 yrs)
5
22C 11:56 AM Womens Masters 4x (55+ yrs)
1
23A 12:06 PM Mens Masters 8+ (27 - 42 yrs)
0
23B 12:06 PM Mens Masters 8+ (43 - 54 yrs)
5
23C 12:06 PM Mens Masters 8+ (55+ yrs)
0
24A 12:16 PM Womens Masters 8+ (27 - 42 yrs)
2
24B 12:16 PM Womens Masters 8+ (43 - 54 yrs)
2
24C 12:16 PM Womens Masters 8+ (55+ yrs)
0
25A 12:26 PM Mixed Masters 4x (27 - 42 yrs)
1
25B 12:26 PM Mixed Masters 4x (43 - 54 yrs)
3
25C 12:26 PM Mixed Masters 4x (55+ yrs)
2
26 12:34 PM Mens Open 4x
2
27 12:42 PM Womens Open 4x
0
28 1:10 PM Mens Open/Collegiate Ltwt 8+
10
29 1:20 PM Womens Open/Collegiate Ltwt 8+
1
30 1:30 PM Mens HS/Junior 1x
26
31 1:40 PM Womens HS/Junior 1x
9
32 1:50 PM Mens HS/Junior 2x
14
33 2:00 PM Womens HS/Junior 2x
18
    Bachelors Barge Club (A)
A. McCue/M. Dwyer
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees/J. Roloff
 
    Friends Academy Crew (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Stoner/K. Creran
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
B. Ferlauto/A. Rudolph
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
E. Ciccotti/B. Gribbin
 
    The Shipley School (A)
Z. Deutsch/N. Molta
 
    Bachelors Barge Club (B)
F. Green/N. DeStefano
 
    Friends Academy Crew (B)
 
    New York Rowing Association (B)
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (B)
G. Ware/S. Tabourn
 
    South Jersey Rowing Club (B)
C. Wixted/A. Craig
 
    Swan Creek Rowing Club (B)
J. Sudano/D. Cilingin
 
    Bachelors Barge Club (C)
G. Frusone/G. Kerschensteiner
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C)
C. Frazier/V. Koptya
 
    New York Rowing Association (D)
 
    New York Rowing Association (E)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (E)
A. Gunn/J. Milkey
 
34 2:10 PM Mens HS/Junior JV 8+
8
35 2:20 PM Womens HS/Junior JV 8+
15
36 2:32 PM Mens HS/Junior 4+
23
37 2:44 PM Womens HS/Junior 4+
24
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
 
    Concord High School (A)
B. Washington/S. Dutton/A. Ley/T. Skalski/T. Cabanela (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Van Dervort/B. Boyer/A. Kastenberg/M. Delaney/K. Heffron (Cox)
 
    Harriton High School (A)
T. Zuzelo/S. Krause/R. Jacobs/L. Tonetti/D. DiStefano (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
S. Romano/L. Buongiorno/E. Dunne/K. Weniger/J. Guzzardi (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
M. Black/A. Zapalac/M. McDermott/N. DiGiovanni/A. McGill-Wilson (Cox)
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
C. Hunkele/S. Sharpnack/E. Duursma/J. Miller/N. Rotunno (Cox)
 
    Peddie School (A)
K. Lewis/D. Derchin/O. McShea/M. Borchardt/A. Steele (Cox)
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
A. Erixxon/C. Petrakis/S. Schafrank/A. Magnani/C. Mecca (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
M. Shah/E. McElligott/J. LIU/N. Kato/D. Wu (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
H. Edelmann/C. Lally/S. Blair/L. Turner/E. Mazanek (Cox)
 
    St. Mark's HS Rowing (A)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Bitzer/M. Jaffe/E. Boyce/K. Cilingin/B. Cwenar (Cox)
 
    University Barge Club (A)
J. Arcidiacono/K. Spearing/S. Soto-Reyes/V. Walsh/L. Sfedu (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Consono/C. Orse/B. Spence/C. Moll/L. Poche (Cox)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
L. Ratte/L. Wright/T. Biesada/S. Morris/C. Paulin (Cox)
 
    Vineland High School (A)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Vresilovic/A. Kuenstler/D. Meekins/L. Rothstein/R. Bowen (Cox)
 
    Peddie School (B)
A. Tsapralis/C. Ochse/E. Sapoch/E. Loiselle/R. Levy (Cox)
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (B)
L. Wenger/H. Sayen/A. Crits-Christoph/D. Dravid/L. Smith (Cox)
 
    St. Mark's HS Rowing (B)
 
    Peddie School (C)
S. Siciliano/H. Callari/L. Marrazzo/M. Greenberg/A. Capatina (Cox)
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (C)
C. Odom/E. Hollander/C. Volpert/C. Santilli/C. Terry (Cox)
 
    St. Mark's HS Rowing (C)
A. Bennett/J. Roman/R. B/R. A/C. Alexander (Cox)
 
38 2:54 PM Mens HS/Junior 4x
21
39 3:04 PM Womens HS/Junior 4x
17
    Bachelors Barge Club (A)
E. Apathy/A. Harris/S. Skobeloff/E. Dunkel
 
    Friends Academy Crew (A)
 
    Haddon Township High School (A)
J. Cippon/E. Gartland/E. Davis/V. King
 
    Navesink River Rowing (A)
C. O'Donnell/E. Backman/L. Leonhardt/P. Woodie
 
    New York Rowing Association (A)
m. Dominguez/M. Haskell/A. Cha/J. Montsalve
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
K. Gilmour/L. Vespoli/M. Duursma/M. Wilson
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
M. Slezak/C. Kraeutler/J. Rugart/E. Howell
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Callahan/C. Hill/D. Brooks/A. Margraf
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
C. McKinney/Z. Stolper/E. Picciani/O. DeSalvo
 
    The Shipley School (A)
Y. Markee/S. Neilson/A. Morrison/P. Majors
 
    Bachelors Barge Club (B)
S. Luthra/M. McMullen/E. Haggerty/E. Rubino
 
    Haddon Township High School (B)
J. Krieger/F. Loeber/C. O'Brien/A. Fry
 
    Navesink River Rowing (B)
E. Phipps/S. Mattina/J. Bamberger/C. Davis
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B)
L. Larocca/M. Treser/M. Benson/E. Craig
 
    Bachelors Barge Club (C)
D. Smith/S. Kapnek/J. Maurer/E. Pighini
 
    Haddon Township High School (C)
C. Ely/g. bossi/K. Anderson/K. McSorley
 
    Navesink River Rowing (C)
M. Moller/A. Marinescu/K. Malone/J. Veress
 
40 3:14 PM Mens HS/Junior 8+
16
41 3:24 PM Womens HS/Junior 8+
10
42 3:36 PM Mens Collegiate Frosh/Novice 4+
15
43 3:48 PM Womens Collegiate Frosh/Novice 4+
7
44 3:56 PM Mens Open/Collegiate 8+
26
45 4:11 PM Womens Open/Collegiate 8+
19
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change