106th Annual NWIRA Championship Regatta
- Hosted By: Minnesota Boat Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, August 21, 2009 | |||||
1 | Mens Masters 4x | 1 |
|||
2 | Womens Jr 2- | 3 |
|||
3 | Womens Masters 1x (under 50) | 5 |
|||
4 | Womens Masters 1x (50 and over) | 3 |
|||
5 | Womens Senior B 1x | 0 |
|||
6 | Mens Jr 4x | 1 |
|||
7 | Womens Open 2- | 0 |
|||
8 | Mens Ltwt 1x | 3 |
|||
9 | Mens Open 1x | 3 |
|||
10 | Mixed Masters 4x | 2 |
|||
11 | Mens Jr 2- | 1 |
|||
12 | Womens Jr 8+ | 5 |
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
S. Knudsen/A. Santaga/E. Linnemanstons/C. Cross/S. Jonas/L. Maguire/E. Richards/E. Bott/J. Pavelec (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
M. James/A. Dien/M. Bowe/A. Zvosec/C. Ricard/M. Olson/A. Gavin/R. Rogers/D. Goodman (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
M. Stroebel/S. Tenpas/K. Dunne/A. Nelson/A. Stewart/M. Hudson/L. Dess/A. Leach/K. Kohen (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
L. Brandt/A. Lavanger/J. Lavanger/E. Nuckols/A. Kupka/E. Winship/P. Burgeson/M. Linn/A. Cutts (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
T. Webster/A. Stinson/A. Stieglbauer/K. Pfankuch/A. Herr/M. Webster/G. Stewart/K. Ross/L. Cox (Cox)
|
|
|||
13 | Womens Open 1x | 1 |
|||
14 | Mens Open 4x | 0 |
|||
15 | Mens Masters 2- | 1 |
|||
16 | Womens Masters 2- | 1 |
|||
17 | Mens Jr 4+ | 5 |
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
M. Lindberg/W. Bott/S. Robinson/A. Frigo/J. Pavelec (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
E. Ruud/T. Eidem/I. Olson/C. Ruud/D. Goodman (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
J. Schumaker/J. Heinrich/W. Wong/M. ROWEN/K. Kohen (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
E. Sathe/J. Revord/J. Sathe/T. Hurrelbrink/J. Castle (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
E. Walter/B. Johnson/A. Izek/D. Steen/A. Seidel (Cox)
|
|
|||
18 | Womens Jr 1x | 10 |
|||
19 | Womens Open 4x | 2 |
|||
20 | Mens Open 2- | 0 |
|||
21 | Mens Masters 1x (under 50) | 5 |
|||
22 | Mens Masters 1x (50 and over) | 1 |
|||
23 | Womens Masters 4x | 2 |
|||
24 | Mens Senior B 1x | 2 |
|||
25 | Womens Jr 4x | 3 |
|||
26 | Womens 1x Dash (400m) | 6 |
|||
27 | Womens Ltwt 1x Dash (400m) | 3 |
|||
28 | Mens 8+ Dash (400m) | 4 |
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
S. Robinson/W. Bott/M. Lindberg/A. Frigo/J. Schumaker/J. Heinrich/W. Wong/M. ROWEN/J. Stein (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
E. Ruud/T. Eidem/I. Olson/J. Revord/J. Sathe/C. Ruud/E. Sathe/T. Hurrelbrink/D. Goodman (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
E. Walter/B. Johnson/A. Izek/G. Weaver/R. Lindfors/X. Vasquez/B. Davis/E. Craemer/A. Seidel (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
J. Reader/D. Steen/D. Gilmore/J. Villavicencio/B. Leach/J. Castle/S. Seidel/M. Seidel/R. Rogers (Cox)
|
|
|||
Saturday, August 22, 2009 | |||||
29 | Womens Open 8+ | 3 |
|||
30 | Mens Masters 4- | 1 |
|||
31 | Mens Jr 2x | 2 |
|||
32 | Womens Ltwt 1x | 2 |
|||
33 | Mens Open 4- | 0 |
|||
34 | Womens Masters 2x | 6 |
|||
35 | Womens Jr 4+ | 8 |
|||
Kenora Rowing Club (A) |
E. Anderson/K. Lockhart/E. Rasmussen/C. Edie/E. Lockhart (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
S. Knudsen/A. Santaga/E. Richards/C. Cross/C. Karaskiewicz (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
M. James/A. Dien/M. Bowe/M. Olson/R. Rogers (Cox)
|
|
|||
Kenora Rowing Club (B) |
K. Strachan/M. Wilcox/K. Dennis/T. Dietsch/A. Wehner (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
E. Linnemanstons/L. Maguire/K. Dunne/A. Fritz/A. Leach (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
L. Brandt/A. Lavanger/J. Lavanger/E. Winship/A. Cutts (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (C) |
M. Stroebel/M. Hudson/A. Stewart/S. Tenpas/J. Stein (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
A. Kupka/E. Nuckols/P. Burgeson/M. Linn/L. Cox (Cox)
|
|
|||
36 | Mens Jr 8+ | 4 |
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
S. Robinson/W. Bott/M. Lindberg/A. Frigo/J. Schumaker/J. Heinrich/W. Wong/R. Mendez/L. Dess (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
E. Ruud/T. Eidem/I. Olson/J. Revord/J. Sathe/C. Ruud/E. Sathe/T. Hurrelbrink/D. Goodman (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
E. Walter/B. Johnson/D. Gilmore/J. Villavicencio/J. Reader/E. Craemer/B. Leach/D. Steen/A. Seidel (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
A. Izek/G. Weaver/B. Davis/X. Vasquez/R. Lindfors/J. Castle/S. Seidel/M. Seidel/R. Rogers (Cox)
|
|
|||
37 | Womens Open 4- | 0 |
|||
38 | Mens Masters 2x | 3 |
|||
39 | Womens Jr 2x | 6 |
|||
40 | Mens 8+ | 1 |
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
E. Ruud/T. Eidem/I. Olson/J. Revord/J. Sathe/C. Ruud/E. Sathe/T. Hurrelbrink/D. Goodman (Cox)
|
|
|||
41 | Womens Masters 4- | 0 |
|||
42 | Womens Ltwt 2x | 0 |
|||
43 | Womens Open 2x | 1 |
|||
44 | Mens Jr 1x | 7 |
|||
45 | Womens Jr B 4x | 2 |
|||
46 | Mens 1x Dash (400m) | 8 |
|||
47 | Mens Ltwt 1x Dash (400m) | 4 |
|||
48 | Womens 8+ Dash (400m) | 4 |
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
|
||||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
M. James/A. Dien/M. Bowe/A. Zvosec/C. Ricard/K. Ross/A. Gavin/M. Olson/R. Rogers (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (B) |
S. Knudsen/A. Santaga/E. Linnemanstons/C. Cross/S. Jonas/L. Maguire/E. Richards/E. Bott/C. Karaskiewicz (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
T. Webster/A. Stinson/A. Stieglbauer/K. Pfankuch/A. Herr/M. Webster/G. Stewart/P. Burgeson/A. Cutts (Cox)
|
|
|||
49 | Mens Open 2x | 1 |
|||
50 | Mens Ltwt 2x | 0 |
|||
51 | Mens Jr B 4x | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change