American Heritage River Fall Classic
- Nov 5, 2006
- head
- Trenton Channel
- Wyandotte, MI (USA)
- Hosted By: Wyandotte Boat Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 5, 2006 | |||||
1 | 8:30 AM | Mixed 8+ | 5 |
||
2 | 8:40 AM | Mens Collegiate 2- | 4 |
||
3 | 8:40 AM | Mens Open 2- | 2 |
||
4 | 8:50 AM | Womens Collegiate 2- | 0 |
||
5 | 8:50 AM | Womens Open 2- | 0 |
||
6 | 9:00 AM | Mens Jr Novice 8+ | 7 |
||
Cranbrook Kingswood Crew Club (A) |
J. Raymond/S. Meredith/C. Samul/R. Kedar/J. Movinski/Z. Frankel/M. Luciani/B. Levine/E. Aviv (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. Edwards/J. Allen/N. Allen/M. Montpetit/J. Maniaci/W. Damman/P. Cornillie/E. Centala/T. Berg (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
A. Larson/B. Williams/J. Anderson/H. Granner/D. Baxter/N. Baker/S. Levine/W. Deakin/C. Haffey (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
L. Kennedy/T. DePriest/J. Merrell/K. Leonard/J. Fitzpatrick/D. McMillan/J. Morningstar/K. Olson/T. Cramer (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
N. Petit/J. Wright/M. Lahaszow/J. Norgren/B. Summers/S. Curran/J. Galea/P. Ragland/P. Fullen (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
G. Gonzalez/C. Vitullo/A. Keller/E. Nordman/E. O'Foighil/S. Snow/S. Kirsch/C. Alexander/S. Derks (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (B) |
D. Shapiro/A. Rigney/J. Frakes/A. Goldfarb/J. McWhinnie/S. Hayes/Z. Miller/S. Crandall/N. Ten Brink (Cox)
|
|
|||
7 | 9:10 AM | Womens Jr Novice 8+ | 6 |
||
8 | 9:20 AM | Mens Masters 1x | 5 |
||
9 | 9:30 AM | Womens Collegiate Ltwt 4+ | 2 |
||
10 | 9:30 AM | Womens Open Ltwt 4+ | 3 |
||
11 | 9:40 AM | Womens Jr 4+ | 10 |
||
Cranbrook Kingswood Crew Club (A) |
M. Rodriguez/M. Dagg/C. Douglas/C. Lorick/V. Trudeau (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. DeClercq/K. Switalski/J. Kondrat/K. Brown/K. Lichtenstein (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
J. Schulcz/A. Matossian/E. Gonzalez/K. Williams/C. Lam (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
J. Darnton/G. Luczak/E. Smalligan/L. Weston/C. Macke (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
B. Jones/M. Williams/S. Zarins/A. Gleichman/K. Foshee (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
T. Dodson/C. Vandelinder/E. Rozema/W. Couzens/E. Peck (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (B) |
J. Rampton/K. Hagemeister/A. Frakes/K. Manikas/G. Han (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (B) |
J. Campbell/R. Jones/A. Cook/K. Keister/F. Christie (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (C) |
E. Kalina/S. DeGalan/C. Turner/L. Kovacek/E. McGarry (Cox)
|
|
|||
Bluewater Rowing Club (H) |
S. Buchanan/E. Damoiseaux/K. Kongas/L. LeBlanc/A. Tote (Cox)
|
|
|||
12 | 9:50 AM | Womens Masters 4+ | 2 |
||
13 | 10:00 AM | Mens Novice 8+ | 7 |
||
14 | 10:10 AM | Mens Collegiate Ltwt 4+ | 4 |
||
15 | 10:10 AM | Mens Open Ltwt 4+ | 3 |
||
16 | 10:20 AM | Womens Masters 1x | 0 |
||
17 | 10:30 AM | Womens Open 2x | 2 |
||
18 | 10:40 AM | Womens Collegiate 4+ | 10 |
||
19 | 10:40 AM | Womens Open 4+ | 3 |
||
20 | 10:50 AM | Womens Collegiate Novice 8+ | 11 |
||
21 | 11:00 AM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
22 | 11:10 AM | Mens Open 1x | 8 |
||
23 | 11:20 AM | Womens Masters 2x | 1 |
||
24 | 11:30 AM | Mens Jr 8+ | 6 |
||
25 | 11:40 AM | Mens Collegiate 4+ | 10 |
||
26 | 11:40 AM | Mens Open 4+ | 0 |
||
27 | 11:50 AM | Womens Jr 8+ | 10 |
||
28 | 12:00 PM | Womens Novice 4+ | 6 |
||
29 | 12:10 PM | Mens Open 2x | 2 |
||
30 | 12:20 PM | Mens Collegiate Ltwt 8+ | 2 |
||
31 | 12:20 PM | Mens Open Ltwt 8+ | 3 |
||
32 | 12:30 PM | Mens Masters 2x | 0 |
||
33 | 12:40 PM | Mens Jr 4+ | 11 |
||
Cranbrook Kingswood Crew Club (A) |
J. Kirik/D. Li/B. Curry/E. Morrison/N. Mehta (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
C. Cullen/E. Jorgenson/T. Freeman/T. Cragg/T. Behl (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Crew (A) |
O. Yared/K. Barnhart/M. Book/K. Frimodig/G. Lowe (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
C. Bonham/M. Baxter/T. Duffendack/E. Ivanov/C. Lam (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
M. Dissen/J. Rectenwald/D. Jefferies/K. Palagi/Z. Petronic (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
T. Sanderson/T. Gersh/M. Sastre/T. Berg/E. Macke (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
J. Recknagel/M. Venner/S. Conners/M. Plona/F. Christie (Cox)
|
|
|||
Cranbrook Kingswood Crew Club (B) |
L. Robinson/R. Aikens/G. Post/E. Ron/N. Cassell (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
Z. Baker/G. Richardson/M. Hilton/M. Beech/V. Natarajan (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (B) |
M. Mahony/R. Boehnke/J. Foster/J. Martini/A. Kazanjian (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (C) |
I. Gardiner/C. Luczak/C. Shields/K. DeBoer/D. Kuneman (Cox)
|
|
|||
34 | 12:50 PM | Womens Open 1x | 3 |
||
35 | 1:00 PM | Womens Collegiate 8+ | 11 |
||
36 | 1:00 PM | Womens Open 8+ | 1 |
||
37 | 1:10 PM | Mens Novice 4+ | 10 |
||
38 | 1:20 PM | Mens Collegiate 8+ | 8 |
||
39 | 1:20 PM | Mens Open 8+ | 2 |
||
40 | 1:30 PM | Mens Masters 8+ | 3 |
||
41 | 1:40 PM | Womens Collegiate Ltwt 8+ | 1 |
||
42 | 1:40 PM | Womens Open Ltwt 8+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change