Lanier Sprints
- Hosted By: Lake Lanier Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, March 28, 2010 | |||||
1 | 9:00 AM | Mens Masters 1x (1k) | 13 |
||
2 | 9:16 AM | Mens Masters Ltwt 1x (1k) | 3 |
||
3 | 9:24 AM | Womens Masters 1x (1k) | 4 |
||
4 | 9:24 AM | Womens Masters Ltwt 1x (1k) | 2 |
||
5 | 9:32 AM | Mens Masters Rec 1x (1k) | 2 |
||
6 | Womens Masters Rec 1x (1k) | 0 |
|||
7 | Mens Masters 4+ (1k) | 0 |
|||
8 | 9:40 AM | Womens Masters 4x (1k) | 4 |
||
9 | 9:48 AM | Womens Jr 1x (2k) | 3 |
||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
J. Hauger
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
|
||||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
A. Scalia
|
|
|||
10 | 9:56 AM | Mens Jr 1x (2k) | 10 |
||
Bermuda Rowing Association (A) |
E. Pearson
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
|
||||
Columbia Rowing Club (A) |
C. Cowart
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
C. Della Silva
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
T. Summers
|
|
|||
Bermuda Rowing Association (B) |
J. Brown
|
|
|||
Columbia Rowing Club (B) |
W. Watson
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (B) |
L. Holden
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
M. Powell
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (C) |
M. Williams
|
|
|||
11 | 10:12 AM | Mens Open 2x (2k) | 7 |
||
12 | 10:20 AM | Mens Open 2- (2k) | 5 |
||
13 | 10:28 AM | Mens Masters 2x (1k) | 4 |
||
14 | 10:36 AM | Womens Masters 2x (1k) | 3 |
||
15 | 10:44 AM | Womens Open 2x (2k) | 2 |
||
16 | 10:44 AM | Womens Open 2- (2k) | 2 |
||
17 | 10:52 AM | Mixed Open 4x (*Changed to 1k) | 1 |
||
18 | 10:52 AM | Mixed Masters 4x (1k) | 4 |
||
19 | 11:00 AM | Mens Jr 4x (2k) | 4 |
||
Chattanooga Rowing (A) |
D. Hall/K. Bledsoe/T. Schmidt/M. Guenther
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
A. Askins/H. Ballowe/S. Maddox/M. Barr
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
J. Holland/A. Thompson/S. Debuys/M. Williams
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
R. Bruner/M. D'Errico/P. Dodd/M. Childress
|
|
|||
20 | 11:08 AM | Womens Jr 4x (2k) | 7 |
||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
H. Prescott/C. Schilling/K. Knotts/S. Sprague
|
|
|||
Bermuda Rowing Association (A) |
E. Amaral/K. Hassell/J. Judd/B. Hassell
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
M. Tuzon/R. Stojancic/K. McCrosson/A. Misle
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
R. White/L. McGirl/A. Chavarria-Aguilar/P. Smith
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
A. Thompson/V. Jones/T. Hughes/H. Tanasijevich
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
L. Wheeler/J. Hauger/A. Scalia/L. Johnson
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
J. Sykes/H. Seely/C. Cleveland/E. Zafiroulis
|
|
|||
21 | 11:16 AM | Womens Open 8+ (2k) | 3 |
||
22 | 11:24 AM | Womens Masters 4+ (1k) | 4 |
||
23 | 11:32 AM | Mens Open 8+ (2k) | 10 |
||
break | 11:48 AM | Lunch Break | |||
24 | 12:48 PM | Mens Masters 4x (1k) | 4 |
||
25 | 12:56 PM | Womens Open 4+ (2k) | 9 |
||
26 | 1:12 PM | Mens Open 4+ (2k) | 11 |
||
27 | 1:28 PM | Womens Masters 8+ (1k) | 2 |
||
28 | Mens Masters 8+ | 0 |
|||
29 | 1:36 PM | Mixed Open 2x (2k) | 5 |
||
30 | 1:44 PM | Womens Jr 2x (2k) | 11 |
||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
K. Knotts/C. Schilling
|
|
|||
Bermuda Rowing Association (A) |
L. Amaral/K. Hassell
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
R. Johnson/H. Knight
|
|
|||
Lake Lanier Rowing Club (A) |
H. Shilling/A. Rewis
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
M. Ignatitadas/L. Nalley
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
J. Kish/M. McConnell
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
H. Prescott/S. Sprague
|
|
|||
Bermuda Rowing Association (B) |
C. Brookes/J. Judd
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
L. Kish/T. Tam
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (C) |
J. Miller/A. Acree
|
|
|||
Bermuda Rowing Association (C) |
S. Simmons/S. Wright
|
|
|||
31 | 2:00 PM | Mens Jr 2x (2k) | 9 |
||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
M. Reynolds/A. Fahrion
|
|
|||
Bermuda Rowing Association (A) |
E. Pearson/J. Brown
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
T. Schmidt/E. Craddock
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
S. Maddox/C. Cowart
|
|
|||
Lake Lanier Rowing Club (A) |
M. /H.
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
D. Murphy/S. Podwojski
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
T. Stanton/S. Harper
|
|
|||
Columbia Rowing Club (B) |
A. Askins/M. Barr
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
P. Stam/C. Justis
|
|
|||
32 | 2:16 PM | Womens Open 1x (2k) | 6 |
||
33 | 2:24 PM | Mens Open 1x (2k) | 10 |
||
34 | 2:40 PM | Mixed Masters 2x (1k) | 1 |
||
35 | 2:48 PM | Mixed Open 8+ (2k) | 6 |
||
36 | Mixed Masters 8+ (1k) | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change