Snowflake Regatta
- Nov 1, 2009
- head
- Peconic Waterfront, Riverhead
- Riverhead, NY (USA)
- Hosted By: East End Rowing Institute, LTD., Sagamore Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 1, 2009 | |||||
8:30 AM | Regatta Meeting | ||||
1 | 9:00 AM | Mixed Masters 1x | 16 |
||
2 | 9:25 AM | Mens Jr 2x | 10 |
||
3 | 9:50 AM | Womens Jr 4x | 7 |
||
4 | 10:15 AM | Mens Jr 4+ | 7 |
||
Cold Spring Harbor Rowing Association (A) |
M. Reymann/T. Klein/W. Campbell/J. Doherty/K. Stephan (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
R. Caderas/A. Korine/K. Bel-Summer/J. Burkert/D. Nelson (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
B. McCarthy/T. Simon/B. Raux/F. Romano/S. Schwck (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
J. Axelrod/D. Johann/D. Jaworowski/J. McLuckie/S. Covello (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (B) |
r. tota/P. McAleer/J. Walsh/C. Coyal/C. Cardillo (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (C) |
K. Erdem/T. Bomengo/J. Arnow/B. Larsen/A. Wasserman (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (C) |
M. Steinberg/K. Durfee/B. ALLEN/M. Matheis/M. Vanchieri (Cox)
|
|
|||
5 | 10:40 AM | Womens Jr 8+ | 3 |
||
Manhasset Crew (A) |
K. Keane/L. Ruggiero/B. Lee/C. Whalley/A. Parsons/E. Battaglia/N. Moreira/C. Rubio/J. Yunakov (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
V. Gehring/K. Blanda/M. Allen/M. Walker/S. Preputnik/J. Smith/G. Hanes/S. Santiccioli/K. Gehring (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
A. Bordonaro/C. Carssen/R. Scholldorf/A. Khoury/S. Greco/C. Erickson/S. Schwck/A. Marzlack/C. Cordillo (Cox)
|
|
|||
6 | 11:05 AM | Womens Jr 2x | 13 |
||
East End Rowing Institute, LTD. (A) |
C. Hale/R. Henriquez
|
|
|||
Friends Academy Crew (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
T. Yaari/A. Littman
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
A. Kosch/V. Lent
|
|
|||
Sag Harbor Community Rowing (A) |
C. Comber/N. Khader
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
|
||||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
S. Greco/C. Erickson
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (B) |
M. Hylas/M. Gottshall
|
|
|||
Sag Harbor Community Rowing (B) |
H. Smith/M. Kiss
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (B) |
|
||||
Rockland Rowing Association, Inc. (C) |
C. Mazzie/R. Linhart
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (D) |
A. Gackowski/M. Lucas
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (E) |
J. McKeever/A. Tirelli
|
|
|||
7 | 11:30 AM | Mens Jr 1x | 4 |
||
8 | 11:55 AM | Womens Jr Novice 4+ | 6 |
||
Cold Spring Harbor Rowing Association (A) |
S. Haegeland/V. Larson/E. Weinstein/J. Russell-Yeh/K. Smith (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
K. Gillman/A. Derasmo/R. Stern/S. Mateyunas/M. Nelson (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
K. Frost/D. Lapins/C. McIntee/L. Serres/J. Kostoulas (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
E. Grim/c. McGoldrick/K. Salvo/D. Gehring/K. French (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
A. Marzlack/K. Darma/S. Roper/R. Scholldorf/K. VanDyke (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
M. Giannopoulos/A. Lynn/A. Nikolaidis/G. Piatek/C. Calcagni (Cox)
|
|
|||
9 | 12:20 PM | Mens Jr Novice 8+ | 4 |
||
10 | 12:45 PM | Womens Jr 1x | 11 |
||
11 | 1:10 PM | Womens Jr 4+ | 6 |
||
Cold Spring Harbor Rowing Association (A) |
T. Gibbons/Y. Bendris/E. Hughes/K. Daly/A. Cohen (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
S. Corcoran/E. Givre/A. Catalanotto/K. Urbanczyk/D. Nelson (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
K. O'Boyle/S. Santiccioli/S. Preputnik/M. Purcell/K. Gehring (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
A. Bordonaro/C. Corssen/R. Scholldorf/A. Khory/Q. Murphy (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B) |
V. Gehring/K. Blanda/M. Allen/M. Walker/J. Yampol (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (C) |
E. McDonald/D. Cosgrove/M. Walsh/J. Budinich/K. French (Cox)
|
|
|||
12 | 1:35 PM | Womens Jr Novice 8+ | 3 |
||
13 | 2:00 PM | Mens Jr Novice 4+ | 7 |
||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
K. Erdem/A. Stack/H. Mason/D. Johann/A. Weiner (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
R. khatchadourian/D. Soyak/M. Yu/K. Baktidy/C. Calcagni (Cox)
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
D. O'Connor/D. Foster/G. Ginsberg/J. Witkowski/J. Kim (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
P. Peck/J. McDesmott/K. Kenedy/N. Nolan/K. Durfy (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (B) |
M. Prescia/M. Klinger/M. Christesen/T. Canfield/I. Pasternak (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
B. Mansfield/C. Kline/T. Quaranta/T. Kuehn/J. Kostoulas (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (C) |
R. Flug/B. Betz/Z. Fine/B. Deem/D. Rubenfeld (Cox)
|
|
|||
14 | 2:25 PM | Mens Jr 4x | 9 |
||
15 | 2:50 PM | Mens Jr 8+ | 3 |
||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
R. Caderas/A. Korine/K. Bel-Summer/J. Burkert/C. West/B. Berger/T. Bomengo/E. Kadioglu/A. Rooney (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
C. Kasabian/M. Cerrone/C. Voto/A. Delaney/D. Sostar/J. Erb/M. Guild/P. Thatos/A. Kavourias (Cox)
|
|
|||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
B. McCarthy/T. Simon/J. Walsh/C. Coyal/r. tota/P. McAleer/B. Raux/F. Romano/Q. Murphy (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change