San Diego Crew Classic
- Mar 27, 2010 To Mar 28, 2010
- sprint
- Mission Bay
- San Diego, CA (USA)
- Hosted By: San Diego Crew Classic
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 27, 2010 | |||||
1 | Womens Col Varsity Jessop Whittier Cup Invite - contact SDCC | 8 |
|||
2 | Womens Collegiate Varsity - SeaWorld Cal Cup | 21 |
|||
3 | Womens Collegiate Ltwt - A. W. Coggeshall Cup | 3 |
|||
4 | Womens Collegiate JV - Jackie Ann Stitt Hungness Trophy | 15 |
|||
5a | Womens Collegiate Novice A - Laurel Korholz Perpetual Trophy | 18 |
|||
5b | Womens Collegiate Novice B - Laurel Korholz Perpetual Trophy | 4 |
|||
6 | Mens Collegiate Varsity - Copley Cup Invite - contact SDCC | 11 |
|||
7 | Mens Collegiate Varsity - American Specialty Health Cup | 18 |
|||
8 | Mens Collegiate Ltwt - Secretary of the Navy Cup | 3 |
|||
9 | Mens Collegiate JV - Sharp Cabrillo Cup | 14 |
|||
10 | Mens Collegiate Novice A - Derek Guelker Memorial Cup | 16 |
|||
11 | Womens HS Varsity - Gillman-Mulliken Cup | 20 |
|||
Arizona Junior Rowing Inc. (A) |
S. Romine/A. Hann/M. May/H. Whitney/M. Sullivan/A. Quigley/A. Koziak/E. Schrader/J. Waters (Cox)
|
|
|||
Capital Crew (A) |
S. Winchell/A. Nowinski/M. Ryan/G. Uu/E. Seto/C. Nowinski/S. Ringler/S. Egan/L. Meltz (Cox)
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
M. Keaty/P. Jacobs/N. West/K. Loy/E. Metzger/E. Holland/A. Gardner/A. Pavelich/K. Shurtleff (Cox)
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
S. Avila/J. Avila/A. Curwen/D. Galvan/E. Peterson/B. Liere/K. Menks/J. Hendrix/C. Galvan (Cox)
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
|
||||
Long Beach Junior Crew (A) |
S. Newmarker/S. Mores/R. Felix/K. Newmarker/M. Sherman/A. Wilches/Z. Irish/B. Willey/K. Garza (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Norcal Crew (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
E. Lenczowski/N. Dahlberg-Seeth/D. Walsh/K. McKeen/C. Polakoff/C. Bozzini/N. Sung-Jereczek/B. Bauer/M. Fehr (Cox)
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
B. Shewmaker/J. Shewmaker/V. Kastens/C. McMeekin/D. Peña/R. Taylor/T. Wilham/S. Wehde/A. Carpenter (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Rose City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
SoNo Rowing (A) |
|
||||
St. Ignatius College Prep (A) |
|
||||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
|
||||
Capital Crew (B) |
E. Guimont/N. Sign/K. Heller/J. Zannakis/R. Lindquist/R. Manneh/J. Hollwedel/B. Teh/A. Baliga (Cox)
|
|
|||
12 | Womens HS JV - ZLAC Rowing Club Cup | 14 |
|||
Arizona Junior Rowing Inc. (A) |
C. Scott/S. Godber/K. Ewens/A. Keig/C. Keig/T. Dresh/A. Slick/M. Gill/M. Gauer (Cox)
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
A. Mockett/N. Miles/H. Delay/E. Odland/S. DeGroot/J. Osborn/M. Beiler/J. Glueck/K. Reiser (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
M. Fournier/K. Brunner/M. Zehmer/A. Coster/M. Carroll/K. Thornton-Tello/E. Loudenback/C. Banh/M. Kerst (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Norcal Crew (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
A. Hofinga/K. Bird/M. Lee/R. Robles/L. Dahlberg-Seeth/L. Abt/H. Davis/S. Goldman/A. Prasad (Cox)
|
|
|||
Rose City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
SoNo Rowing (A) |
|
||||
St. Ignatius College Prep (A) |
|
||||
ZLAC Rowing Club, LTD (A) |
|
||||
13 | Womens HS Ltwt - Referee Cup | 7 |
|||
14 | Mens HS Varsity - William Robinson Memorial Cup | 17 |
|||
Baja California State Rowing Team (A) |
|
||||
Capital Crew (A) |
J. Yakel/T. Smith/J. Kozak/M. Monrean/J. Neeley/J. Delbono/C. Gray/A. Singh/D. Kelly (Cox)
|
|
|||
Jesuit College Prep of Dallas (A) |
P. Tatum/C. Reiser/A. Hooker/A. Winstel/A. Clark/W. Lang/J. Bacic/M. Curran/W. Noble (Cox)
|
|
|||
Junipero Serra High School (A) |
|
||||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
D. Mason/M. Froelich/B. Froelich/S. Lee/H. Morris/N. Lamo/L. Barnett/T. Stow/L. Savett (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Norcal Crew (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
|
||||
OKC Riversport (A) |
R. Hinchey/C. Puckett/L. Testi/D. Jordan/B. Marley/J. Beierle/P. Hylton/D. Collier/M. Blumenthal (Cox)
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
Rose City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
E. Simmons/J. Perone/C. Vilanilam/J. Thaxton/J. Burke/E. Christianson/A. Stephens/M. Bray/J. Taylor-Brown (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (A) |
G. Beaman/P. Champeau/T. Sweeney/J. Singer/M. McEvoy/J. Pertsch/R. McGuinness/M. Lelu/P. Lynch (Cox)
|
|
|||
15 | Mens HS JV - Jean Jessop Hervey Cup | 10 |
|||
Junipero Serra High School (A) |
|
||||
Long Beach Junior Crew (A) |
B. Burdge/S. Kahn/A. Levy/B. Horvath/D. Hollis/J. Shubert/A. Stanton/J. White/A. Welty (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
|
||||
Rose City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
N. Schaub/M. Englert/M. Peterson/J. Zisser/H. Schneider/J. Werner/M. Gruenberg/J. Spence/J. Benoit (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius College Prep (A) |
T. Altmann/G. Davis/P. Hills/T. Evans/N. Kapjian-Pitt/C. Warner/P. Casserly/J. Vincelette/N. Cunanan (Cox)
|
|
|||
16 | Mens HS Ltwt - Jackson Cup | 6 |
|||
Capital Crew (A) |
A. Grove/B. Schiller/K. White/S. Ko/G. Richardson/C. Henka/M. Jarka/G. Loo/S. Dougherty (Cox)
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
P. Ellis/G. Buckley/B. Buser/D. Aharpour/J. Dougherty/P. Bones/S. Goicoechea/L. Dillard/R. Arevalo (Cox)
|
|
|||
17 | Womens Open - Carley Copley Cup | 16 |
|||
18 | Mens Open - Joan Ward Memorial Trophy | 21 |
|||
19 | Womens Masters Club Champ - Thalia Kelly Considine Cup (21+) | 17 |
|||
20 | Womens Masters A - Hudson Cup (27-35) | 7 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
C. Cox/K. Garrett/J. Foran/M. Shelsy/A. Janss/L. Krueger/A. Wessel/S. Conway/C. Hart (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
M. Havey/C. McClain/A. Ettel/M. Barckert/A. Nelson/J. Hackworth/G. Gloystein/M. Wolfe/H. Dow (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
UCLA Marina Aquatic Center (A) |
|
||||
University of California, San Diego Alumni (A) |
|
||||
University of Southern California Womens Alumni (A) |
|
||||
Villanova-Wildcat Rowing Association (A) |
|
||||
21 | Womens Masters B - Fred Rickon Memorial Cup (36-42) | 7 |
|||
22 | Womens Masters C - Margi Fetter Graham Trophy (43-49) | 7 |
|||
23 | Womens Masters D - Lang & Associates Trophy (50-54) | 7 |
|||
24 | Womens Masters E - Cloud 9 Shuttle Cup (55-59) | 4 |
|||
25 | Womens Masters F (60+) Campland on the Bay Trophy | 5 |
|||
Avalon Rowing Club (A) |
57.8 (65)
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
J. Pendleton/M. Berg/N. Andreadis/S. Burnett/M. Dickinson/M. Atkinson/J. Ehrhardt/A. Williams/M. Ruddell (Cox)
|
46.2 (61)
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
43.6 (60)
|
||||
Montlake Rowing Club (A) |
R. Hodel/S. McKain/J. Abe/M. Booth/D. Bartron/A. Malott/M. Swindley/C. Charlwood/S. Oconner (Cox)
|
54.8 (64)
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
L. Dinsdale/M. Conn/C. Kemper/J. Schaefer/D. Weston/A. Fontanesi/B. Behm/P. Gillis/S. Oliver (Cox)
|
43.6 (60)
|
|||
26 | Mens Masters Club Champs - City of San Diego Cup (21+) Handi | 9 |
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
J. Pineda/J. O'Neill/D. Kelley/M. Lodmill/M. Venezia/F. Loftberg/A. Ward/E. Olson/K. Lodmill (Cox)
|
17.6 (48)
|
|||
Green Lake Crew (A) |
S. Kimmel/a. kriefall/D. Trop/K. Meyer/B. Shaw/S. Pinnick/R. Christie/L. ODONNELL/O. Hiskey (Cox)
|
17.6 (48)
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
J. Van Blom/J. Felix/D. Kidd/R. Perot/D. Gleason/P. Hayes/R. Long/D. McGill/M. Mason (Cox)
|
25.0 (52)
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
P. Rioux/P. Taylor/T. Huebner/G. Hall/E. Madera/C. Johnson/B. Roberts/D. Buseck/M. Ruddell (Cox)
|
29.2 (54)
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
46.2 (61)
|
||||
River City Rowing Club (A) |
D. VanderDussen/J. Weaver/R. Sundquist/S. Condrin/R. Osborn/M. Pye/S. Tibor/P. Crawford/W. Powell (Cox)
|
5.8 (39)
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club (A) |
M. Gasper/E. Stevens/M. Stormberg/H. Wurster/G. Fletcher/T. Murphy/M. Shonstrom/R. Case/D. Rugulo (Cox)
|
43.6 (60)
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
A. Hewitt/D. Frost/M. Sargent/S. Durkin/M. Davis/T. Cook/R. Yocum/C. Anderson/V. Garrett (Cox)
|
21.2 (50)
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
B. Byrd/S. Cooper/D. Snyder/C. Henderson/S. Smith/M. Traver/J. Radakovich/L. Reudas/J. Byrd (Cox)
|
23.0 (51)
|
|||
27 | Mens Masters A - Mission Bay Park Trophy (27-35) | 5 |
|||
Crimson Bears (A) |
|
||||
Los Angeles Rowing Club (A) |
A. Chen/C. Mah/A. Ontman/M. May/M. Cobian/K. Dalton/C. Aguirre/A. FoxCollis/C. Humenuk (Cox)
|
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
University of Notre Dame Alumni (A) |
D. Pearson/K. Traugott/S. Campbell/K. Grzesiak/M. Lutkus/J. Blakely/N. Kluesner/M. Davis/L. Mach (Cox)
|
|
|||
28 | Mens Masters B- Pres. Trophy In Memory of Al Bacon | 6 |
|||
29 | Mens Masters C - Volunteer Trophy (43-49) | 7 |
|||
Boulder Community Rowing, Inc. (A) |
J. Pineda/J. O'Neill/D. Kelley/M. Lodmill/M. Venezia/F. Loftberg/A. Ward/E. Olson/K. Lodmill (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
S. Kimmel/a. kriefall/D. Trop/K. Meyer/S. Pinnick/M. Todd/R. Christie/L. ODONNELL/O. Hiskey (Cox)
|
|
|||
Kent Mitchell Rowing Club (A) |
|
||||
Loyola Marymount University Crew (A) |
|
||||
Marin Rowing Association (A) |
|
||||
River City Rowing Club (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
30 | Mens Masters D - RegattaCentral Founders Trophy (50-54) | 4 |
|||
31 | Mens Masters E - Stewards Cup (55-59) | 6 |
|||
Avalon Rowing Club (A) |
|
||||
Cambridge Boat Club (A) |
|
||||
Kent Mitchell Rowing Club (A) |
E. Ives/M. Still/P. Dreissigaker/C. Webster/D. Lyon/K. Bausback/S. Spiering/L. Hough/K. Mitchell (Cox)
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
P. Rioux/P. Taylor/T. Huebner/G. Hall/T. Siegler/C. Johnson/M. Bauchman/D. Buseck/E. Pillari (Cox)
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
|
||||
Willamette Rowing Club (A) |
B. Byrd/S. Cooper/T. Wood/B. Beall/C. Otis/L. Reudas/J. Rudoff/R. O'Hearn/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
32 | Mens Masters F - Grand Masters Trophy (60+) (Handicapped) | 5 |
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
J. Van Blom/J. Felix/D. Kidd/P. Hayes/J. Nunn/R. Perot/B. Brown/B. Beljak/M. Mason (Cox)
|
46.2 (61)
|
|||
Marin Rowing Association (A) |
46.2 (61)
|
||||
Rocky Mountain Rowing Club (A) |
R. Case/G. Fletcher/T. Murphy/M. Shonstrom/H. Wurster/M. Cody/S. Thompson/D. Ehrhardt/D. Rugalo (Cox)
|
54.8 (64)
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
G. Schweighardt/A. Sloate/D. Ward/M. Spektor/R. Johnson/D. Wragg/M. Welch/F. Hanek/J. Vallese (Cox)
|
49.0 (62)
|
|||
Compote Rowing Association (B) |
L. Steele/G. Woodworth/W. Gobell/E. Loberg/C. Costigan/T. Olson/B. Ketcham/C. Underwood/J. Peter (Cox)
|
74.0 (70)
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change