Minneapolis Sprints
- Jun 26, 2010
- sprint
- Lake Nokomis
- Minneapolis, MN (USA)
- Hosted By: Minneapolis Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 26, 2010 | |||||
1 | Mixed Masters 4x | 3 |
|||
Crystal Lake Rowing Club (A) |
J. Bretscher/D. Dzuranin/J. Thompson/J. Perrin
|
8.7 (46)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Tietjen/T. Wilson/T. Klecatsky/L. Randazzo
|
16.2 (53)
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
S. Drow/e. stenersen/J. Drake/M. Hintz
|
7.8 (45)
|
|||
2 | Mens Open 2- | 1 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
C. Billington/A. Hennessey
|
|
|||
3 | Womens Open 1x | 6 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wettstein
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
N. Norby
|
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
K. Miller
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
L. Michaelson
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (B) |
S. Krueger
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
C. Carragee
|
|
|||
4 | Mens Masters 4+ | 0 |
|||
5 | Mens Masters 4x | 2 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
J. Korman/B. Messner/B. Brown/M. Hyndman
|
0.0 (0)
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
E. Otterness/C. Brittain/B. Kessel/C. Stockwell
|
17.5 (54)
|
|||
6 | Womens Open 2- | 5 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
M. Bassett/K. Lamppa
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
E. Berg/C. Drozynski
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
H. Kassenborg/L. Randazzo
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (B) |
G. Schneider/A. Fast
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
K. Gina/S. Baer
|
|
|||
7 | Mens Novice 1x | 0 |
|||
8 | Mens Jr 4+ | 2 |
|||
9 | Womens Masters 2x (under 48) | 4 |
|||
Crystal Lake Rowing Club (A) |
L. Wegener/S. Sherman
|
3.1 (38)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
I. Vosu/J. Matter
|
5.8 (42)
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
K. Stenersen/S. Drow
|
8.4 (45)
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
S. Risser/K. Kopf
|
5.1 (41)
|
|||
10 | Womens Masters 2x (over 47) | 1 |
|||
11 | Womens Novice 1x | 3 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Roe
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
M. Grunseth
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (B) |
N. Fisher
|
|
|||
12 | Mens Open 4+ | 0 |
|||
13 | Mens Open 4- | 1 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
C. Billington/J. Spiller/T. Wong/A. Hennessey
|
|
|||
14 | Womens Jr 2x | 3 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
L. Hallman/C. Closemore
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
C. Pomputius/L. Sorensen
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
A. Deming/A. Roe
|
|
|||
15 | Mens Open 1x | 3 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
S. Bechler
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
N. Naughton
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
G. Munger
|
|
|||
16 | Mens Masters 2x (under 50) | 3 |
|||
Crystal Lake Rowing Club (A) |
K. Prodoehl/S. Moran
|
13.7 (50)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
J. Korman/M. Hyndman
|
8.4 (45)
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
R. Shaffer/P. Harrington
|
7.5 (44)
|
|||
17 | Mens Masters 2x (over 49) | 2 |
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
A. Lande
|
0.0 (0)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
B. Brown/E. Otterness
|
20.3 (55)
|
|||
18 | Mens Jr 8+ | 2 |
|||
19 | Womens Masters 4+ | 0 |
|||
20 | Womens Masters 4- | 2 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
K. Lamppa/M. Bassett/H. Kassenborg/L. Randazzo
|
6.9 (44)
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
L. Dale/I. Vosu/S. Risser/J. Matter
|
4.1 (40)
|
|||
21 | Womens Open 2x | 8 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wettstein/E. Pesek
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
K. Switalski/K. Ladell
|
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
D. Bakken/M. Hintz
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
A. Peterson/L. Michaelson
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (B) |
M. Grunseth/S. Krueger
|
|
|||
Minnesota Boat Club (C) |
A. Reckinger/C. Smeby
|
|
|||
Minnesota Boat Club (D) |
A. Ryter/K. Kopf
|
|
|||
Minnesota Boat Club (E) |
A. Wolski/K. Brown
|
|
|||
22 | Mens Masters 1x (under 54) | 5 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
S. Bechler
|
0.0 (27)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
J. Korman
|
6.8 (42)
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
P. Harrington
|
10.8 (46)
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
C. Stockwell
|
17.3 (51)
|
|||
Y Quad Cities Rowing (B) |
R. Shaffer
|
6.8 (42)
|
|||
23 | Mens Masters 1x (over 53) | 4 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
J. O'Neill
|
52.9 (69)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Kunitz
|
52.9 (69)
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
B. Brown
|
21.9 (54)
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
E. Otterness
|
25.2 (56)
|
|||
24 | Mens Open 2x | 3 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Hennessey/T. Wong
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
P. Glander/G. Munger
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
J. Spiller/C. Billington
|
|
|||
25 | Womens Open 4+ | 2 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
M. Grueber/S. Baer/K. Gina/M. Mnbaer/A. Brandtjen (Cox)
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
A. Fast/N. Norby/G. Schneider/K. Ladell
|
|
|||
26 | Womens Open 4- | 2 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
L. Dale/C. Smeby/A. Reckinger/C. Carragee
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
E. Berg/C. Drozynski/S. Krueger/K. Switalski
|
|
|||
27 | Womens Jr 4+ | 6 |
|||
Des Moines Rowing Club (A) |
N. Coult/E. Ackerman/L. Koufer/M. Cowley/J. Lambert (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
L. Hallman/C. Closemore/L. Sorensen/C. Pomputius/A. Brandtjen (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
L. Brandt/K. Akiti/A. Zvosec/C. Ricard/M. Kelly (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
H. Peterson/A. Kupka/A. Stinson/K. Ross/L. Cox (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (C) |
E. Winship/C. Ahrens/G. Stewart/E. Goullaud/H. Cox (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (D) |
E. Krause/G. Wooldridge/A. Gavin/M. Olson/A. Seidel (Cox)
|
|
|||
28 | Mens Jr 2x | 1 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
B. Armstrong/N. Naughton
|
|
|||
29 | Womens Masters 1x | 2 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
S. Tietjen
|
14.5 (49)
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
M. Hintz
|
7.7 (43)
|
|||
30 | Womens Open 4x | 4 |
|||
Crystal Lake Rowing Club (A) |
L. Wegener/J. Thompson/J. Perrin/S. Sherman
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
L. Michaelson/A. Wettstein/E. Pesek/A. Peterson
|
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
K. Miller/K. Stenersen/D. Bakken/S. Drow
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
K. Brown/M. Grueber/A. Wolski/S. Baer
|
|
|||
31 | Womens Jr 8+ | 3 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
L. Hallman/C. Closemore/L. Hallman/C. Pomputius/B. Jackson/E. Peterson/A. Deming/A. Roe/B. Armstrong (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
H. Peterson/L. Brandt/K. Akiti/A. Zvosec/C. Ricard/K. Ross/A. Stinson/A. Kupka/M. Kelly (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
A. Cater/M. James/A. Lavanger/A. Mottla/E. Krause/J. Lavanger/A. Herr/M. Linn/L. Cox (Cox)
|
|
|||
32 | Mixed Masters 2x (under 54) | 4 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
T. Wilson/L. Randazzo
|
12.5 (49)
|
|||
St. Croix Rowing Club (A) |
J. Drake/S. Drow
|
8.4 (45)
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
J. Griffith/R. Blew
|
14.9 (51)
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
I. Vosu/C. Stockwell
|
12.5 (49)
|
|||
33 | Mixed Masters 2x (over 53) | 0 |
|||
34 | Mens Open 4x | 2 |
|||
Crystal Lake Rowing Club (A) |
S. Moran/D. Dzuranin/J. Bretscher/K. Prodoehl
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
C. Billington/A. Hennessey/J. Spiller/T. Wong
|
|
|||
35 | Womens Open 8+ | 5 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
A. Wettstein/M. Bassett/L. Michaelson/E. Pesek/H. Kassenborg/J. Matter/K. Lamppa/L. Randazzo/A. Brandtjen (Cox)
|
|
|||
Minnesota Women's Development Camp (A) |
E. Berg/C. Drozynski/G. Schneider/K. Switalski/M. Grunseth/A. Fast/N. Norby/K. Ladell
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
A. Mottla/L. Brandt/M. James/K. Ross/J. Lavanger/A. Lavanger/M. Linn/A. Cater/M. Kelly (Cox)
|
|
|||
Minnesota Boat Club (B) |
L. Dale/A. Peterson/A. Reckinger/K. Kopf/A. Ryter/C. Smeby/S. Risser/C. Carragee/K. Korman (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
E. Winship/C. Ahrens/G. Stewart/E. Goullaud/A. Herr/G. Wooldridge/A. Gavin/M. Olson/A. Seidel (Cox)
|
|
|||
36 | Mens Open 8+ | 3 |
|||
Minnesota Boat Club (A) |
C. Billington/A. Hennessey/J. Korman/E. Otterness/B. Messner/J. Spiller/T. Wong/M. Hyndman/A. Brandtjen (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
C. Ruud/E. Sathe/J. Reader/A. Gilmore/J. Revord/E. Schubert/S. Zenobian/C. Vassallo/H. Cox (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (B) |
B. Davis/E. Walter/B. Leach/G. Foss/J. Foss/E. Craemer/D. Steen/S. Taracks/A. Harkman (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change