Head of the Genesee
- Oct 9, 2010 To Oct 10, 2010
- head
- Genesee Valley Park
- Rochester, NY (USA)
- Hosted By: Rochester Community inclusive Rowing
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 9, 2010 | |||||
break | 8:45 AM | Coxswain Meeting | |||
break | Launch at 9:15; Race at 10:00 | ||||
1 | Mens Open 1x | 0 |
|||
2 | Mens Masters 1x (27-39) | 2 |
|||
3 | Mens Masters 1x (40-49) | 3 |
|||
4 | Mens Masters 1x (50-59) | 10 |
|||
5 | Mens Masters Ltwt 1x (165lbs max) | 0 |
|||
6 | Womens Open 1x | 0 |
|||
7 | Womens Masters 1x (27-39) | 2 |
|||
8 | Womens Masters 1x (40-49) | 0 |
|||
9 | Womens Masters 1x (50-59) | 3 |
|||
10 | Womens Masters Ltwt 1x (135lbs max) | 6 |
|||
11 | Mens Veteran 1x | 3 |
|||
12 | Womens Veteran 1x | 2 |
|||
13 | Mens Masters Rec 1x | 0 |
|||
14 | Womens Masters Rec 1x | 1 |
|||
15 | Mens Masters Alden 1x | 0 |
|||
16 | Womens Masters Alden 1x | 0 |
|||
17 | Mens Open Novice 8+ | 0 |
|||
18 | Mens Masters Novice 8+ | 0 |
|||
19 | Womens Open Novice 8+ | 0 |
|||
20 | Womens Masters Novice 8+ | 0 |
|||
break | Launch at 11:15; Race at 11:45 | ||||
21 | Mens Open 4+ | 0 |
|||
22 | Mens Open Ltwt 4+ (165lbs max) | 0 |
|||
23 | Mens Masters 4+ | 5 |
|||
24 | Mens Open 2x | 0 |
|||
25 | Mens Masters 2x | 2 |
|||
26 | Mens Masters Ltwt 2x | 0 |
|||
27 | Mixed Masters 2x | 1 |
|||
28 | Parent/Child 2x | 2 |
|||
break | Launch at 11:30; Race at 12:00 | ||||
29 | Womens Open 4+ | 1 |
|||
30 | Womens Masters 4+ | 7 |
|||
31 | Womens Open Ltwt 4+ (135lbs max) | 0 |
|||
32 | Womens Open 2x | 0 |
|||
33 | Womens Masters 2x | 7 |
|||
34 | Womens Masters Ltwt 2x | 2 |
|||
break | Launch at 1:00; Race at 1:30 | ||||
35 | Mens Open 8+ | 0 |
|||
36 | Mens Open JV 8+ | 0 |
|||
37 | Mens Masters 8+ | 2 |
|||
38 | Mens Masters 8+ (2nd boat) | 0 |
|||
39 | Mens Open 4x | 0 |
|||
40 | Mens Masters 4x | 2 |
|||
break | Launch at 1:15; Race at 1:45 | ||||
41 | Womens Open 8+ | 0 |
|||
42 | Womens Open JV 8+ | 0 |
|||
43 | Womens Masters 8+ | 5 |
|||
44 | Womens Masters 8+ (2nd boat) | 3 |
|||
45 | Womens Open 4x | 1 |
|||
46 | Womens Masters 4x | 0 |
|||
47 | Mixed Masters 4x | 0 |
|||
break | Launch at 2:30; Race at 3:00 | ||||
48 | Mens Open Novice 4+ | 0 |
|||
49 | Mens Masters Novice 4+ | 1 |
|||
50 | Womens Open Novice 4+ | 0 |
|||
51 | Womens Masters Novice 4+ | 1 |
|||
52 | Mixed Open 8+ | 0 |
|||
53 | Mixed Masters 8+ | 5 |
|||
54 | Mens Open Ltwt 8+ | 0 |
|||
55 | Womens Open Ltwt 8+ | 0 |
|||
Sunday, October 10, 2010 | |||||
break | 7:30 AM | C&C-meeting | |||
56 | 9:00 AM | Mens HS 2- | 0 |
||
57 | 9:05 AM | Womens HS 2- | 0 |
||
58 | 9:25 AM | Womens Frosh 8+ | 0 |
||
59 | 9:30 AM | Womens Novice 8+ | 8 |
||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
M. Cutt/C. Siegrist/M. Ruoff/M. Nelson/R. Miga/J. Faillaci/R. Saltzman/A. DeVitto/I. Calkins (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
A. Pure/V. Navarro/M. Lawhead/M. Wallace/H. Reine/E. Sochia/M. Brew/G. Erika/J. VanOrman (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
A. Lesniewski/L. Klimasewski/S. Ewing/C. Liebel/S. Lipari/L. Driscoll/M. Giglia/J. Roscoe/O. Kime (Cox)
|
|
|||
Genesee Waterways Center, Inc. (A) |
S. Bemish/L. Sawchuck-LaPier/A. Baughman/C. Redden/S. Schiffhauer/C. Moss/K. Smith/M. LaBella/M. Taylor (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A) |
M. Rose/O. Zucaro/A. Posadni/E. Pochodylo/K. Hoenig/g. donnan/B. Morrison/K. Leone/L. Navarro (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
A. Bowen/L. Snodgrass/E. Doeblin/E. Greendyke/E. Berndt/I. Bulling/R. Beldner/C. Michaud/N. Plotkin (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (B) |
Z. Szegletes/N. McCarty/S. Brown/M. Jordan/E. Yearsley/H. Cohn-Manik/L. Carr/C. D'Aprix/N. Davis (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (B) |
E. Perry/E. Sprague/J. Zeidman/J. Yarrington/H. McCarthy/C. Floeser/C. Battaglia/S. Hoover/A. Hoi (Cox)
|
|
|||
60 | 10:00 AM | Mens HS 2nd 4+ | 12 |
||
61 | 10:05 AM | Mens HS Novice 4+ | 6 |
||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
M. Wojik/B. aaa/J. Shapiro/A. Illig/I. Calkins (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
A. Mullen/J. Liebherr/D. Besemer/K. Markwardt/P. Frey (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
C. Creedon/D. Stolze/M. Kapp/B. Berne/K. Roberts (Cox)
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew (A) |
A. Gilges/A. Torchio/S. Gearinger/G. Fauth/J. Kaczynski (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (B) |
J. Anna/J. Musso/G. Morita/A. Noonan/D. Francis (Cox)
|
|
|||
Cazenovia Rowing Club, Inc. (C) |
J. Donohue/A. Bachmann/B. Firkins/R. Herodes/K. Rushworth (Cox)
|
|
|||
62 | 10:15 AM | Mens HS 1x | 3 |
||
63 | 10:20 AM | Mens HS Ltwt 1x (165lbs) | 1 |
||
64 | 10:25 AM | Mens HS Novice 1x | 1 |
||
65 | 10:30 AM | Womens HS 1x | 2 |
||
66 | 10:35 AM | Womens HS Ltwt 1x (135lbs) | 0 |
||
67 | 10:40 AM | Womens HS Novice 1x | 0 |
||
68 | 10:45 AM | Mens HS Rec 1x | 0 |
||
69 | 10:50 AM | Womens HS Rec 1x | 0 |
||
70 | 11:10 AM | Womens HS 8+ | 10 |
||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
M. Pritz/S. Granison/A. Johnson-Hales/R. Sally/E. Studier/A. Burke/K. Jirka/F. Steen/E. Sahn (Cox)
|
|
|||
Cleveland Foundry Juniors (A) |
J. Yingling/I. Blakeway-Phillips/A. Seifert/M. Franko/C. Franko/M. Koon/A. Tamas/N. Thompson/E. Jobson (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
J. Gerber/H. Galan/D. Phelan-Patton/A. Gabel/M. Hasenauer/S. Van Scott/E. Smith/L. Burkland/A. Baker (Cox)
|
|
|||
Holy Angels Academy (A) |
S. Gunn/J. Griebner/E. Gunn/J. Leising/A. Longo/E. Shapiro/M. Beinhauer/M. Mele/K. Johnson (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Rowing Club (A) |
A. Piedl/K. Dregischan/M. McPherson/L. Serianni/S. Chivers/M. Lepard/J. Vanderheiden/B. Homorodean/E. Pychnenko (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A) |
R. Curran/E. Freund/S. Samuels/M. Clark/C. Stam/C. Peartree/L. Poudrier/K. Gordon/M. McNiffe (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
C. Bohmann/L. Tracey/H. Sheils/C. Ryan/E. Farrar/J. Fiori/H. Bailey/J. Longwell/C. Kneuer (Cox)
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
|
||||
West Side Rowing Club (A) |
R. Hirschbeck/K. Mahoney/O. Gioulekas/T. Yurko/E. Frank/T. Gillespie/A. Truesdell/J. Phillips/E. Glasgow (Cox)
|
|
|||
71 | 11:20 AM | Womens HS 2nd 8+ | 4 |
||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
N. McClellan/N. Thomas/E. Hoover/C. Penepent/M. Parks/E. Cramton/J. Glick/J. Yang/B. Anand (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A) |
C. Hetzler/B. Holvey/K. Lippa/E. Virgil/C. Malone/M. Vanini/A. Palmer/C. Romano/J. Minges (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
A. Witzel/T. Dotson/G. Stowe/K. Bordley/B. Gogos/A. Vasile/H. Arden/R. Spokony/M. Kneuer (Cox)
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
|
||||
72 | 11:30 AM | Womens HS Ltwt 8+ (135lbs max) | 2 |
||
73 | 11:40 AM | Mens HS 4+ | 8 |
||
74 | 11:50 AM | Mens HS Ltwt 4+ (165lbs max) | 9 |
||
75 | 11:55 AM | Mens HS 2x | 3 |
||
76 | 12:00 PM | Mens HS Ltwt 2x (165lbs max) | 0 |
||
77 | 1:30 AM | Womens HS 2x | 4 |
||
78 | 1:35 AM | Mens HS Novice 2x | 0 |
||
79 | 1:40 AM | Womens HS Ltwt 2x (135lbs max) | 1 |
||
80 | 1:45 AM | Womens HS Novice 2x | 1 |
||
81 | 2:05 AM | Mens HS 4x | 1 |
||
82 | 2:10 AM | Womens HS 4x | 2 |
||
83 | 2:15 AM | Womens HS 4+ | 9 |
||
84 | 2:20 AM | Womens HS 2nd 4+ | 4 |
||
85 | 2:25 AM | Womens HS Ltwt 4+ (135lbs max) | 5 |
||
86 | 2:30 AM | Womens HS Frosh/Novice 4+ | 0 |
||
87 | 2:35 AM | Womens HS Novice 4+ | 4 |
||
88 | 2:55 AM | Mens HS 8+ | 8 |
||
Canisius High School (A) |
W. Downing/L. Moffett/J. Hamp/J. Laversa/M. Hamp/T. Tobias/C. Mangan/K. Larkin/K. Tompkins (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
S. Soules/J. Menzenski/S. Auyash/T. Pritz/O. McNicoll/M. Hermanson/L. Brown-Cohen/D. Danko/K. Brumsted (Cox)
|
|
|||
City Honors Crew (A) |
C. Cieslik/D. Skrill/C. Murphy/T. Wasinski/E. King/A. Nguyen/D. Dosluoglu/E. Oneill/D. Pershyn (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
J. Vermeij/E. Kime/C. Sellite/D. Scribner/R. Shea/Z. Lombart/R. Kiley/M. Johnson/K. Dorsey (Cox)
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew (A) |
A. Clark/G. Klumpp/C. Pizzo/I. DiPaolo/B. Tomlinson/A. Behan/K. Mathew/L. Blake/L. Kernan (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
T. Steving Brown/M. Sprague/S. Thomas/N. Baca/R. Greendyke/A. Plotkin/J. Lippman/J. Roux/C. Thomas (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
M. Renier/P. Bailey/S. Dowd/T. Heubusch/D. Evangelista/A. Roaldi/D. Conboy/M. Mistretta/M. Coughlin (Cox)
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
|
||||
89 | 3:05 AM | Mens HS 2nd 8+ | 9 |
||
Canisius High School (A) |
P. Mangan/M. Hirshbeck/R. Yankowski/M. Battaglia/J. Crimmen/P. Janes/A. Luthringer/J. Roach/C. Blum (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
L. Derraugh/P. Van Es/A. Nielsen-Reagan/R. Dadi/W. Weinstein/G. Fellows/K. Ladd/K. Jin/R. Goldstein (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
D. Castelli/S. McTigue/J. Herb/R. Bonner/M. Buescher/P. Jackson/C. Bowen/J. Gleason/J. Pedersen (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
A. Harding/S. Menchel/S. Colby/J. Ryan/D. Baker/Z. Zimmer/B. Sykes/C. Crowe/A. Johnson (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
J. Setlock-Weisbeck/E. Roaldi/J. Ranallo/M. McDermott/A. Abruzzino/T. Jackson/D. Krasinski/G. Bialkowski/P. White (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (B) |
G. Knoll/N. Azzopardi/N. Ferrara/C. Hahn/D. Albert/A. Herer/J. Brady/J. Crossman/M. Bauman (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (B) |
D. Welker/P. Lockhart/J. Abram/M. Bannister/Z. Morgan/R. Ruscio/S. Donachie/M. Long/E. Parry (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (B) |
N. Pradhan/J. Crowe/S. Brown/R. Strasenburgh/T. Clarke/R. Kealey/M. Baum/M. Grassi/C. Williamson (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (C) |
M. Livingston/S. Friedrich/G. Mathes/D. Siple/Z. Laffin/J. Schenk/K. Burkhardt/L. Kime/H. Netzger (Cox)
|
|
|||
90 | 3:10 AM | Mens HS Ltwt 8+ (165lbs max) | 8 |
||
Brighton Rowing Club, Inc. (A) |
C. VanDemark/R. Cholmondeley/D. Civiletti/J. Roman/N. Pegoli/D. DiPaola/M. Carletta/A. Ascher/M. Berg (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
A. Adams/E. Ogiony/S. Nowacki/A. Karas/J. Sardinia/K. Kostrzewski/A. Walters/B. Windschitl/J. Ruh Jr (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
R. St. Denis/G. Katzmann/A. Cowen/B. Krish/N. Muka/L. Ge/D. Stauffer/D. Stauffer/E. Wohl (Cox)
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew (A) |
J. Dickinson/J. Friscia/S. Rivera/A. Dardaris/T. Davis/S. DiFiore/P. Delehanty/S. Rivoli/J. Kaczynski (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
B. Cooper/H. Green/S. Mullen/E. Charles/J. LaMar/B. Eslinger/R. O'Connell/G. Wafler/M. Cistrone (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
T. Ashwood/R. Izzo/F. Divito/D. Klawon/A. Kuch/S. Rentz/M. Kelly/J. Peacock/E. Kershner (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (B) |
J. Puma/R. Bartels/S. Ezquerro/D. Luongo/O. Ortolani/P. Laughman/O. Ogiony/S. Hausmann/L. Rougeux (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (C) |
S. Blackey/T. Trapasso/E. McKernon/M. Papas/N. Drozdowsky/K. Cramer/T. Coughlin/L. Slate/T. Vona (Cox)
|
|
|||
91 | 3:25 AM | Mens Frosh 8+ | 2 |
||
92 | 3:30 AM | Mens Novice 8+ | 6 |
||
Canisius High School (A) |
A. Gulati/J. Corr/D. Weir/M. Saltarelli/D. Militello/N. Ress/A. Barrett/C. Hamberger/C. Federiconi (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
E. Foster/N. Leonard/H. Cook/P. Hollister/T. van Dover/T. Pure/A. Culver/A. Higgins-Lopez/P. Frey (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
C. Creedon/D. Stolze/M. Kapp/B. Berne/J. Anna/A. Noonan/G. Morita/D. Francis/K. Roberts (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
W. Mangiamele/W. Marello/G. Ankenman/C. Vantyle/E. Miller/L. Petrison/G. Battaglia/C. McMann/B. Doran (Cox)
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (B) |
J. Simonetti/C. Molina/D. Blom/V. Lillard/K. Markwardt/D. Simitch-Warke/G. Glaubitz/C. Harris/M. Kehoe (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (B) |
C. Guglielmino/M. Hartman/Z. Sherman/S. Kumar/C. Tschiderer/R. Moon/M. Crowley/C. Murphy/S. Telek (Cox)
|
|
|||
93 | 4:00 AM | Mixed HS 4x | 1 |
||
94 | 4:20 AM | Mixed HS 2X | 1 |
||
95 | 4:05 AM | Mixed HS 8+Last Race we will get it in | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change