Stotesbury Cup Regatta
- May 14, 2010 To May 15, 2010
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 14, 2010 | |||||
1 | Adaptive 2x | 0 |
|||
2 | Boys Freshman Eight | 36 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 40 |
|||
4 | 32 |
||||
5 | 20 |
||||
6 | Boys Junior Four | 58 |
|||
7 | Girls Junior Four | 66 |
|||
8 | Boys Freshman 4x | 15 |
|||
9 | Girls Freshman 4x | 15 |
|||
10 | Girls Ltwt Double | 16 |
|||
11 | Boys Ltwt Double | 19 |
|||
12 | Girls Junior Eight | 42 |
|||
13 | Boys Junior Eight | 38 |
|||
14 | Boys Junior Quad | 21 |
|||
15 | Girls Junior Quad | 26 |
|||
16 | Girls Ltwt Eight | 16 |
|||
17 | Boys Ltwt Eight | 13 |
|||
18 | Boys Ltwt Four | 35 |
|||
19 | Girls Ltwt Four | 31 |
|||
20 | Girls Senior Double | 16 |
|||
21 | Boys Senior Double | 19 |
|||
22 | Boys Second Eight | 26 |
|||
23 | Girls Second Eight | 24 |
|||
24 | Girls Senior Quad | 15 |
|||
25 | Boys Senior Quad | 13 |
|||
26 | Boys Senior Single | 46 |
|||
Central High School |
R. Dickstein
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. |
C. West
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
M. Tucker
|
|
|||
Deleware Valley Friends School |
J. Somani
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
C. Mate
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School |
D. Dimino
|
|
|||
ESC Saint-Jean-de-Brébeuf |
A. Mowbray
|
|
|||
Friends Select School |
O. Ingram
|
|
|||
Friends Select School |
J. Gardner-Rosen
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing |
A. Bair
|
|
|||
Grassfield High School |
M. Ott
|
|
|||
Haddon Township High School |
G. Cuneo
|
|
|||
Haddon Township High School |
Q. Fitzpatrick
|
|
|||
Haddonfield Crew Club |
T. Eichfeld
|
|
|||
Haverford High School |
L. Ruggieri
|
|
|||
Huntington High School |
R. Pavelka
|
|
|||
Iona Preparatory School |
C. Murphy
|
|
|||
Malvern Preparatory School |
t. pinos
|
|
|||
Mathews High School Crew |
C. Towne
|
|
|||
Northeast Catholic High School |
M. Menkevich
|
|
|||
Notre Dame College School |
Z. Fry
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
B. Roller
|
|
|||
Penncrest High School |
B. Madara
|
|
|||
Phil-Mont Christian Academy |
A. DePice
|
|
|||
Potomac High School |
W. Wunderle
|
|
|||
Poughkeepsie High School |
J. Nesheiwat
|
|
|||
Ranney School |
C. Slater
|
|
|||
Riverhead High School |
E. O'Neill
|
|
|||
Riverview Community High School |
W. Doss
|
|
|||
Roman Catholic High School |
M. Bryan
|
|
|||
Savannah Country Day School Crew |
J. Gilman
|
|
|||
Science Leadership Academy |
T. Bartholomew
|
|
|||
Sidwell Friends School Rowing |
G. Young
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
T. Willis
|
|
|||
South Orlando Rowing Association |
M. Leininger
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG |
A. Ansel
|
|
|||
St. Edward's School |
H. Kappel
|
|
|||
Strath Haven High School |
K. Yerger
|
|
|||
Teaneck High School/Teaneck Rowing Club |
A. Karp
|
|
|||
The Haverford School |
F. Tepper
|
|
|||
The Shipley School |
I. Riley
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
S. Malowany
|
|
|||
Upper Dublin High School Rowing Association |
M. Mandel
|
|
|||
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters |
M. Donahoo
|
|
|||
Warwick High School |
T. Kates
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters |
C. Swartz
|
|
|||
27 | Girls Senior Single | 30 |
|||
Academy of Holy Angels |
C. Bivona
|
|
|||
Academy of Notre Dame De Namur |
V. Angelucci
|
|
|||
Academy of the Holy Names |
M. Apfelbaum
|
|
|||
Calhoun Upper School |
H. Solis-cohen
|
|
|||
Council Rock High School South |
J. Roloff
|
|
|||
Deleware Valley Friends School |
A. Vrazo
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
E. Snelgrove
|
|
|||
Dobbs Ferry High School |
S. Vaughn
|
|
|||
Eden Highschool |
M. Kump
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
|
||||
Friends Select School |
S. Curtin
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
S. DiGeorge
|
|
|||
Governor Simcoe Secondary School |
s. boyes
|
|
|||
Haddon Township High School |
C. O'Brien
|
|
|||
Haverford High School |
E. Miller
|
|
|||
Holy Spirit High School |
K. Griggs
|
|
|||
Indian Hills High School |
K. Ewing
|
|
|||
JEB Stuart High School |
S. Ritter
|
|
|||
Longwood High School |
C. Hale
|
|
|||
Lyme-Old Lyme High School |
M. Geist
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
E. Fluharty
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) |
S. Sevenler
|
|
|||
Potomac High School |
M. Sadler
|
|
|||
Ramsey High School |
M. Paparo
|
|
|||
Ranney School |
M. Rennie
|
|
|||
Springside School |
J. Arcidiacono
|
|
|||
Strath Haven High School |
G. D'Ignazio
|
|
|||
Teaneck High School/Teaneck Rowing Club |
C. Pratt
|
|
|||
Upattinas Open Community School and Educational Re |
G. Nestor
|
|
|||
Ursuline Academy of Dallas |
K. Bentley
|
|
|||
28 | Boys Senior Four | 53 |
|||
29 | Girls Senior Four | 56 |
|||
Archbishop Prendergast High School |
J. Lees/M. Meekes/M. Givnish/A. Dendrinos/M. Green (Cox)/
|
|
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. |
J. Smyth/R. Yoanidis/K. Guerra/K. McKeon/S. Mehm (Cox)
|
|
|||
Belleville High School |
l. lorenz/c. vreeland/n. marte/m. sprague/o. boldero (Cox)/
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
C. Baxter/S. Young/H. Fonda/R. Miller/K. O'Neill (Cox)
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
M. Goetzman/V. Deornellas/G. Clemente/K. Mix/J. Olaya (Cox)/
|
|
|||
Blair Academy Crew |
M. Hoffman/B. Merrifield/J. Catalano/J. Tatham/F. Nestande (Cox)/
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. |
K. Casalnova/E. Robinson/E. Ryan/K. Jesukiewicz/H. Wilson (Cox)/
|
|
|||
Concord High School |
B. Washington/T. Skalski/A. Watkins/K. Jones/T. Cabanela (Cox)/
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
O. Nail/C. Schmidt/A. McShane/L. Snelgrove/L. Mooradian (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
S. Hauck/C. Ratte/T. Biesiada/J. Engle/C. Paulin (Cox)/
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia |
A. Williams/B. Gordon/C. Simon/T. Schaefer/C. Magee (Cox)
|
|
|||
Fairfax High School Crew |
K. Schultz/S. Gentry/C. LaRoche/V. McCrave/A. Castaneda (Cox)/
|
|
|||
Forest Park Crew |
K. Carvajal/K. Poole/A. Esmacher/A. Bond/N. Rosado (Cox)
|
|
|||
Georgetown Day School Crew |
A. Schneider/s. zehren/R. Letchinger/N. Brodnitz/G. Jensen-Moran (Cox)/
|
|
|||
Gloucester Rowing Association |
L. Marshall/K. Hickman/E. Keane/G. Lauer/K. Mielnik (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club |
M. Murphy/K. O'Reilly/C. Adams/C. Bogdanowicz/A. Barber (Cox)
|
|
|||
Harriton High School |
C. Conwell/V. Zuzelo/J. Margulies/k. kanehann/D. DiStefano (Cox)/
|
|
|||
Holton-Arms School |
S. Bullock/L. Goldberg/M. Dent/M. Price/G. Taylor (Cox)
|
|
|||
Kearny High School |
F. Lois/M. Bifulco/A. Nee/K. McGonigal/S. Hart (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
C. Cole/A. Meyers/S. Clark/H. McKee/A. Ward (Cox)/
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes |
J. Seckler/J. Eckelman/K. Pitz/S. Hignell/M. Penalosa (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) |
J. Vresilovic/M. McMullen/L. Maslanka/G. Frusone/M. Fraimow (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew |
J. Aitken/M. Clarke/A. Margherio/E. Henry/M. Cyprus (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy |
L. Fisher/B. Sutcliffe/S. LaBarth/J. White/M. Mahoney (Cox)/
|
|
|||
Moorestown Rowing Club |
V. DILISI/e. masterson/S. Martin/N. ODonnell/D. Calderone (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
K. JONES/K. Keane/M. Black/c. scullin/A. Stillwell (Cox)/
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
N. Horgen/E. Malcolm/B. Narala/K. Tepper/L. Potrikus (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. |
M. Duursma/L. Bleyaert/V. Koptya/C. Frazier/M. Wilson (Cox)
|
|
|||
North Catholic High School |
J. Miller/K. Carson/E. Opperman/N. Stark/C. Krueger (Cox)/
|
|
|||
Notre Dame College School |
S. Mackenzie/T. Andrews/K. Pichelli/Q. Vos/S. Fischer (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew |
|
||||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
T. Kent-Howerton/M. Guillen/G. McCabe/N. Weller/J. Hayes (Cox)/
|
|
|||
Oakton High School |
J. Smith/S. Mason/J. Evans/K. Glomb/N. Bien (Cox)/
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
s. lombardozzi/m. smock/s. caroccio/c. merril/M. Howells (Cox)
|
|
|||
Peddie School |
B. Yuro/O. McShea/K. Lewis/S. Libfraind/A. Steele (Cox)
|
|
|||
Potomac High School |
M. Williams/K. Williams/B. Hill/V. Walker/J. Hamilton (Cox)/
|
|
|||
Roland Park Country School |
T. Aygun/K. Bailey/A. Carroll/C. Thomsen/J. Pollack (Cox)/
|
|
|||
Rumson-Fair Haven High School |
A. MacNeal/M. Geiger/S. Decelle/E. Gelhaus/S. Frank (Cox)/
|
|
|||
Saint Paul Catholic S.S. |
J. Villella/S. Iannacchino/J. Desson/E. Polich/M. Anstruther (Cox)/
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
F. Blackburn/G. Dunlop/L. Chown/E. Bratton/E. Vancise (Cox)
|
|
|||
South County Crew Club |
A. Patterson/K. Matthews/N. Medler/K. Olson/W. Gutcher (Cox)/
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew |
K. Boyle/K. Smith/F. Barone/E. Barclay/M. Jones (Cox)/
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing |
F. Gojmerac/L. Wasko/S. Taylor/K. Nelson/N. Reynolds (Cox)/
|
|
|||
St. Pauls School for Girls |
C. Mitton/E. Riegel/H. Kerpelman/M. Burns/C. Williams (Cox)/
|
|
|||
The Academy of the Holy Cross |
C. Hogan/a. Murphy/A. Potter/D. Zara/N. Isola (Cox)/
|
|
|||
The Agnes Irwin School |
S. Tabourn/D. Johnson/S. Schafrank/A. Magnani/C. Mecca (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA |
A. Chikowski/O. DeSalvo/S. Burke/Z. Stolper/C. McKinney (Cox)/
|
|
|||
The Hun School |
H. Putnam/K. Weidel/L. Yianilos/P. Kolman/D. Caputo (Cox)/
|
|
|||
The Lawrenceville School |
A. Huang/J. Sackler/L. Reyes/P. Lejskova/I. Usiskin (Cox)
|
|
|||
The Shipley School |
Z. Deutsch/N. Molta/E. Carter/A. Henry/R. Meltzer (Cox)/
|
|
|||
Upper Merion High School |
N. Walbridge/L. Turner/D. Cattani/L. Siegel/B. Mincarelli (Cox)
|
|
|||
Vineland High School |
|
||||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
R. Dimon/K. Salins/M. Byers/S. Diaz/N. Cortinas (Cox)/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
M. Rosen/A. Pendergrass/P. Kirkham/N. Kim/N. Smith (Cox)/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
N. Heruth/M. Warren/C. Geary/V. Aguilar/S. Thompson (Cox)/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc |
A. Mayberry/A. Oertel/K. Changes/C. Tallman/B. Schaeufele (Cox)/
|
|
|||
30 | Boys Senior Eight | 42 |
|||
31 | Girls Senior Eight | 35 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change