Stotesbury Cup Regatta
- May 14, 2010 To May 15, 2010
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 14, 2010 | |||||
1 | Adaptive 2x | 0 |
|||
2 | Boys Freshman Eight | 36 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 40 |
|||
4 | 32 |
||||
5 | 20 |
||||
6 | Boys Junior Four | 58 |
|||
7 | Girls Junior Four | 66 |
|||
8 | Boys Freshman 4x | 15 |
|||
9 | Girls Freshman 4x | 15 |
|||
10 | Girls Ltwt Double | 16 |
|||
11 | Boys Ltwt Double | 19 |
|||
12 | Girls Junior Eight | 42 |
|||
13 | Boys Junior Eight | 38 |
|||
Absegami High School |
J. Hopp/C. Hammell/B. Mirabella/K. Jackson/S. Morowitz/N. McGloin/G. Ficken/S. Marshall/T. Burke (Cox)/
|
|
|||
Arlington Rowing Association - Arlington H.S. |
J. Pilgrim/L. Salaun/J. Abrams/t. treglia/A. Clevenger/P. PAPADOPOULOS/R. Paquin/C. Van Cura/J. McMorrow (Cox)/
|
|
|||
Atlantic City High School |
R. Lopez-Diaz/J. Waller/N. Alicea/R. Aluise/T. Le/J. Taylor/S. Garcia/K. Patel/S. Giraldo (Cox)
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
J. Lam-Coleman/A. Zellner/I. Weaver/A. Duncan/R. Mittal/C. Friedeberg/A. Hutchesson/S. Murphy/W. Smith (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School |
L. Fuentes/F. Diaz/M. Araujo/J. Huaylla/R. Cruz/H. Legaspi/E. Rodriguez/U. Sprague/R. Genova (Cox)/
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club |
J. Roczniak/J. Fonda/N. Heitbrink/D. Jimenez/S. Scalsky/C. Adleson/A. Blanchfield-Felice/Z. Deforge/K. Shoop (Cox)/
|
|
|||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club |
D. Etheridge/C. Spencer/J. Patrizio/K. Evans/S. Kingston/G. Reyes/B. Edmonds/A. Kingston/C. Brideau (Cox)/
|
|
|||
Chaminade High School |
R. Schuster/C. Coletta/C. Aral/G. Hegermiller/P. Villani/c. matyjek/L. Simione/R. Barakat/P. Monahan (Cox)/
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) |
A. Vivian/C. Rizman/M. Tobin/E. Nordgaard/D. Kryzanekas/M. Ivanicki/Z. Dietrich/R. Dale/M. DeVito (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School |
J. Chong/J. Colon/J. Ip/R. Valenzuela/D. Warrell/E. Warrell/D. Boyle/C. Gruhler/C. Ebert (Cox)/
|
|
|||
Georgetown Day School Crew |
M. Zuzul/C. Bagley/S. Barry/b. blount/J. Guichard/A. Zuzul/D. Hanson/D. Cooper/K. Khozai (Cox)
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew |
J. Evans/P. Daley/J. O'Neill/I. White/C. O'Brien/R. Trujillo/C. Kilner/Q. McGee/J. Galindo (Cox)
|
|
|||
Harriton High School |
B. Watson/E. Jenssen/S. Hanson/C. Dolan/J. Matt/B. Ellis/C. Trainer/A. Menard/C. Wortley (Cox)/
|
|
|||
Holy Spirit High School |
C. Malia/A. Curnow/S. McCann/K. Advena/A. Penny/J. Schall/J. Bewley/J. Walker/K. Kresz (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School |
j. rodriguez/N. Benyovszky/C. Bush/S. Hyder/M. Keller/J. Sweeney/G. Thiers/N. Walchonski/A. Weinrich (Cox)/
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. |
R. Baker/M. Dioquino/W. Benz/f. Sarmiento/M. Kessenich/S. Hellier/I. Kitaeff/A. Huntsberry/S. Thorson (Cox)/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club |
N. Howe/M. Heilbrunn/D. Man/M. Talamantes/J. Waugh/A. Pike/J. Ascensao/P. Habran/R. Lee (Cox)/
|
|
|||
Mainland Regional High School |
D. Dao/H. Devine/W. Kelly/A. Kiejdan/c. mcdonal/I. McGee/E. Nachtigall/N. Price/J. Golday (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew |
S. Hummel/C. Kasabian/S. McIntee/C. Yiachos/M. Johnson/A. Delaney/C. Voto/P. Thatos/A. Kavourias (Cox)
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. |
M. Tapscott/A. Glenn/A. Werner/A. Gilmer/B. Mulligan/J. Saffer/G. Campbell-Cohen/J. Arnold/G. Thies (Cox)
|
|
|||
Northeast Catholic High School |
D. Ortiz/J. Karolczyk/P. Campion/G. Wielgus/N. Wnek/K. Leyland/R. Spivey/T. Prince/A. Le (Cox)/
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
A. Bates/M. Clayton/M. Swain/K. Roller/M. Crawford/E. Norris/B. Dyas/S. Wolfe/S. Damiano (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. |
J. DiMarco/P. Grana/J. Graham/J. Doerr/T. Klevinsky/W. Costello/m. seyler/A. Webber/N. Redmond (Cox)
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
J. White/M. Finley/N. Smith/J. Malcowski/J. Heyworth/H. Cho/E. Vassallo/C. Velkers/B. Hannahson (Cox)/
|
|
|||
St. Andrew's School |
J. Metcalf III/P. Mihalcik/B. Tran/J. Klein/S. Kim/D. Hammond/J. Kimbrough/A. Hill/W. Meehan (Cox)/
|
|
|||
St. Anthony's High School Crew |
J. Skidmore/G. Piccione/M. Horn/B. Mangels/D. Roa/S. Moss/N. Perla/P. Ennis/K. O'Shea (Cox)/
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School |
M. DiMuro/W. Kimble/D. Palombo/K. Sullivan/M. Sutton/J. Adams/S. Randle/J. Wisniewski/D. Falasca (Cox)/
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing |
B. McCarty/M. Pyrtko/R. Sloan/J. Rogers/M. Lasch/J. Bruening/T. Jerse/A. Kershaw/C. Turcu (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School |
R. Barker/A. LaBruno/A. Abell/K. McHale/M. McLaughlin/D. Henry/S. Markham/S. McGrath/C. Henderson (Cox)/
|
|
|||
St. Pauls School for Boys |
A. Dipietro/I. Pederson/J. Pellington/J. Burton/A. Broughton/W. Vieth/T. Fleiter/R. Lademo/B. Hill (Cox)/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA |
J. Hunter/J. McEntee/N. Mead/A. McGowan/H. Butterworth/G. Clarke/J. McCormick/J. Purtill/M. Ayjian (Cox)/
|
|
|||
The Lawrenceville School |
P. Griffith/H. Rex/P. Nunnenkamp/K. Hall-Hooper/E. DeWitt/J. Luber/J. Cooper/Z. Weaver/K. Kim (Cox)
|
|
|||
Thomas Jefferson High School Crew Boosters, Inc. |
P. Sulucz/D. Kang/P. Shao/S. Yuan/A. Hoffman/X. GAO/S. Lao/S. Anderson/B. Nguyen (Cox)/
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
T. Dutton/L. Farewell/S. Frum-Obrien/B. Fickling/P. Soumalias/P. Wildi/P. Smit/J. Mutukistna/J. Stevenson (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association |
A. Prettyman/S. Cordoba/R. McGrath/A. Milewich/M. Schneider/A. Warren/R. McGivern/E. Ibrahim/H. Gillen (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc |
A. Weed/R. Voit/M. Hvizda/B. Murphy/T. Fisher/R. Mullokandov/K. Lee/M. Sherman/J. Beach (Cox)/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School |
D. Smith/I. Neyland/M. Oclander/B. Corbett/B. Joyner/R. Crumpacker/R. Hunsinger/N. Garcia/E. Karney (Cox)/
|
|
|||
Yorktown High School |
A. Knizner/J. Wright/J. Doyon/p. schneider/R. Carroll/J. Ranfone/E. Auer/K. Walsh/A. Rosen (Cox)/
|
|
|||
14 | Boys Junior Quad | 21 |
|||
Bergen Catholic High School |
D. Garvilov/C. Delara/B. Oettinger/B. Keri/
|
|
|||
Boys' Latin of Philadelphia |
E. Young/A. Nash/B. Solomon/R. Brooks
|
|
|||
Burnt Hills Rowing Association, Inc. |
I. Flacke/B. Kruppenbacher/I. McGrew/J. Sammons
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
M. Frey/J. Wright/C. Connell/T. Hersh/
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School |
T. Casazza/R. DeKorte/C. Russo/D. Cleary/
|
|
|||
Friends Select School |
R. Ortelere/M. Matusky/I. Cohen/N. Levin/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club |
b. Karzoun/W. McNamara/W. Ross/M. Sommar/
|
|
|||
Haddonfield Crew Club |
K. Horsley/T. Tantillo/J. Hambry/F. Mandviwalla/
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. |
C. Condray/S. Chester/D. Johnson/W. Spencer/
|
|
|||
Malvern Preparatory School |
P. Allen/A. Moore/A. Velte/J. Gonzalez
|
|
|||
Montclair High School |
A. Dowd/C. Delaunay/W. Burstein/R. Cucci/
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. |
J. Rectenwald/A. Ficerai/J. Lennon/S. Kurtz
|
|
|||
Northeast Catholic High School |
C. Cintron/J. Marcel/O. Martinez/J. Rodriguez/
|
|
|||
Potomac High School |
G. Dulle/F. Nguyen/K. Johnson/E. Jurgensen/
|
|
|||
Roman Catholic High School |
M. DiCarlo/V. DiMondo/G. Gabrieliants/M. Weaver
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG |
Z. Baron/G. Masker/W. Palmer/G. Horter
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School |
A. Smith/J. Procacci/S. Grueneberg/Z. Munsell/
|
|
|||
Teaneck High School/Teaneck Rowing Club |
B. Manahan/D. Scarzafava/F. Houck/R. Halff/
|
|
|||
The Haverford School |
C. Magnani/A. Rhodes/C. Hopkins/A. Goodman
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew |
T. Shea/D. Cunningham/B. Metzger/G. Babunovic/
|
|
|||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. |
H. Hershey/C. Morrissey/D. Vercheck/L. Keating
|
|
|||
15 | Girls Junior Quad | 26 |
|||
16 | Girls Ltwt Eight | 16 |
|||
17 | Boys Ltwt Eight | 13 |
|||
18 | Boys Ltwt Four | 35 |
|||
19 | Girls Ltwt Four | 31 |
|||
20 | Girls Senior Double | 16 |
|||
21 | Boys Senior Double | 19 |
|||
22 | Boys Second Eight | 26 |
|||
23 | Girls Second Eight | 24 |
|||
24 | Girls Senior Quad | 15 |
|||
25 | Boys Senior Quad | 13 |
|||
26 | Boys Senior Single | 46 |
|||
Central High School |
R. Dickstein
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. |
C. West
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
M. Tucker
|
|
|||
Deleware Valley Friends School |
J. Somani
|
|
|||
Denis Morris Catholic High School |
C. Mate
|
|
|||
Don Bosco Preparatory High School |
D. Dimino
|
|
|||
ESC Saint-Jean-de-Brébeuf |
A. Mowbray
|
|
|||
Friends Select School |
O. Ingram
|
|
|||
Friends Select School |
J. Gardner-Rosen
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing |
A. Bair
|
|
|||
Grassfield High School |
M. Ott
|
|
|||
Haddon Township High School |
G. Cuneo
|
|
|||
Haddon Township High School |
Q. Fitzpatrick
|
|
|||
Haddonfield Crew Club |
T. Eichfeld
|
|
|||
Haverford High School |
L. Ruggieri
|
|
|||
Huntington High School |
R. Pavelka
|
|
|||
Iona Preparatory School |
C. Murphy
|
|
|||
Malvern Preparatory School |
t. pinos
|
|
|||
Mathews High School Crew |
C. Towne
|
|
|||
Northeast Catholic High School |
M. Menkevich
|
|
|||
Notre Dame College School |
Z. Fry
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew |
B. Roller
|
|
|||
Penncrest High School |
B. Madara
|
|
|||
Phil-Mont Christian Academy |
A. DePice
|
|
|||
Potomac High School |
W. Wunderle
|
|
|||
Poughkeepsie High School |
J. Nesheiwat
|
|
|||
Ranney School |
C. Slater
|
|
|||
Riverhead High School |
E. O'Neill
|
|
|||
Riverview Community High School |
W. Doss
|
|
|||
Roman Catholic High School |
M. Bryan
|
|
|||
Savannah Country Day School Crew |
J. Gilman
|
|
|||
Science Leadership Academy |
T. Bartholomew
|
|
|||
Sidwell Friends School Rowing |
G. Young
|
|
|||
Sir Winston Churchill Secondary School |
T. Willis
|
|
|||
South Orlando Rowing Association |
M. Leininger
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG |
A. Ansel
|
|
|||
St. Edward's School |
H. Kappel
|
|
|||
Strath Haven High School |
K. Yerger
|
|
|||
Teaneck High School/Teaneck Rowing Club |
A. Karp
|
|
|||
The Haverford School |
F. Tepper
|
|
|||
The Shipley School |
I. Riley
|
|
|||
Upper Canada College Rowing |
S. Malowany
|
|
|||
Upper Dublin High School Rowing Association |
M. Mandel
|
|
|||
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters |
M. Donahoo
|
|
|||
Warwick High School |
T. Kates
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters |
C. Swartz
|
|
|||
27 | Girls Senior Single | 30 |
|||
28 | Boys Senior Four | 53 |
|||
29 | Girls Senior Four | 56 |
|||
30 | Boys Senior Eight | 42 |
|||
31 | Girls Senior Eight | 35 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change