Philadelphia Youth Regatta
- Jul 14, 2007
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 14, 2007 | |||||
1 | Boys J16 Four | 2 |
|||
2 | Girls J16 Four | 4 |
|||
3 | Boys J16 Quad | 4 |
|||
4 | Girls J16 Quad | 3 |
|||
5 | Boys Pair w/o | 6 |
|||
6 | Girls Pair w/o | 4 |
|||
7 | Boys Four | 15 |
|||
8 | Girls J16 Eight | 4 |
|||
9 | Boys J18 Single | 29 |
|||
10 | Boys J16 Single | 15 |
|||
11 | Girls J18 Single | 11 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
M. Cava
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
G. Pennington
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
J. Postulka
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
K. Poppino
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
S. End
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. D'Arcy
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
M. Roethel
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
S. Schoenberg
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Murray
|
|
|||
Boston Sculling (B) |
A. MacLeish
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B) |
J. Hudson
|
|
|||
12 | Girls J16 Single | 7 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
B. Roosendahl
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
R. Williams
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
S. Ewers
|
|
|||
Dowling College (A) |
B. Jaycox
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
A. Knight
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
K. Hilderbrand
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
R. Henriquez
|
|
|||
13 | Boys J16 Eight | 2 |
|||
14 | Girls J18 Four | 10 |
|||
Atlantic County Rowing Association, Inc. (A) |
M. Kesselman/V. Towsend/N. Perone/D. Palermo/H. Clayton (Cox)
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
D. French/E. Grajewski/G. Gunner/A. Cohen/A. Tanimoto (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
S. Mion/L. Beyer/V. Allers/L. Neely/D. Knorr (Cox)
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
C. Trusio/A. Franco/M. Spetsieris/C. Machado/S. Gennace (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
M. Carmody/N. Cooperman/C. Flanigan/J. McGrath/K. Cartelli (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
M. Carter/C. Giannakopoulos/C. Everett/S. D'Abreu/J. Lesman (Cox)
|
|
|||
Schenectady Rowing Club (A) |
J. Herbert/M. Fitzmaurice/S. Wells/C. Szymanoski/T. Stinebrickner (Cox)
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
M. Welsh/L. Kiernan/E. McCormick/E. Brown/S. Jordan (Cox)
|
|
|||
Row New York (B) |
V. Meyerhoefer/C. Berrios/C. Giannopoulos/C. Rendon/M. Lesman (Cox)
|
|
|||
Schenectady Rowing Club (B) |
M. Szymanoski/P. Czub/G. Lieber/E. Frederick/T. Zullo (Cox)
|
|
|||
15 | Boys J18 Double | 16 |
|||
16 | Boys J16 Double | 12 |
|||
17 | Boys Eight | 7 |
|||
18 | Girls J18 Double | 14 |
|||
Atlantic County Rowing Association, Inc. (A) |
C. McElhenny/R. Showell
|
|
|||
Bachelors Barge Club (A) |
G. Beck/M. Cava
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
L. Barrington/C. O'Leary
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
E. Bratton/J. Shillington
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
K. Hudome/A. McGovern
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
T. Crowder/M. Waggoner
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
A. Gurevich/K. Rennie
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
M. Deluliis/O. Klipa
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
A. Mills/B. Wertan
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
C. Stone/S. Chupek
|
|
|||
Bachelors Barge Club (B) |
E. Close/K. Acker
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
L. Grosso/B. Malone
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B) |
J. Hudson/S. End
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (B) |
M. Berry/S. McGovern
|
|
|||
19 | Girls J16 Double | 9 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
E. Bennett/E. Dunkel
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
A. Stigliano/A. Morss
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. Lees/J. Lees
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
L. Boudreav/T. Wilson
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
E. Nelson/F. Tubb
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
K. Hilderbrand/V. Horn
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
S. Ng/M. Karkos
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B) |
J. Pegher/M. Wilson
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (C) |
M. Negle/M. Duursma
|
|
|||
20 | Girls Eight | 6 |
|||
21 | Boys J18 Quad | 14 |
|||
22 | Girls J18 Quad | 5 |
|||
Boston Sculling (A) |
D. French/E. Grajewski/G. Gunner/A. Cohen
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
R. Wylett/L. Grosso/D. Blount/P. Reinhardt
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
M. Spetsieris/E. Burley/E. Rosemblum/C. Machado
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
O. Klipa/V. Horn/M. Deluliis/E. Reynolds
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
K. Van Fossen/A. Moran/K. Normoyle/H. Brooks
|
|
|||
23 | Boys Single Dash | 9 |
|||
24 | Girls Single Dash | 12 |
|||
Unaffiliated (USA) (..) |
B. Roosendahl
|
|
|||
Boston Sculling (A) |
D. French
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
J. Postulka
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
K. Poppino
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
E. Reynolds
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. D'Arcy
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
J. Andrews
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
M. Murray
|
|
|||
Boston Sculling (B) |
A. Cohen
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B) |
A. Knight
|
|
|||
Boston Sculling (C) |
E. Grajewski
|
|
|||
Boston Sculling (D) |
A. MacLeish
|
|
|||
25 | Boys Eight Dash | 5 |
|||
26 | Girls Eight Dash | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change