Central Youth Rowing Championships

  • May 8, 2010 To May 9, 2010
  • sprint
  • Downtown
  • Oklahoma City, OK (USA)
  • Hosted By Chesapeake Boathouse
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 8, 2010
1 1:30 PM Mens Varsity 2x
14
    Austin Rowing Club (A)
J. Martens/F. Compton
 
    Cambridge Crew (A)
N. Castilla/M. Manigold
 
    Highland Park Crew (A)
W. Clark/B. Britten
 
    OKC Riversport (A)
D. Jordan/R. Hinchey
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
N. Carbajal/J. Koch
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Levy/B. Feicht
 
    Tulsa Rowing Club (A)
E. Klammer/B. Turner
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
E. Brown/J. Zacarias
 
    Cambridge Crew (B)
W. French/A. Ahnhut
 
    OKC Riversport (B)
C. Puckett/L. Testi
 
    Texas Rowing Center (B)
P. Crown/B. Brown-Graves
 
    Cambridge Crew (C)
P. Smithey/C. Nelson
 
    OKC Riversport (C)
J. Hogsett/S. Lee
 
    Texas Rowing Center (C)
S. Dietche/D. Wagley-Cummings
 
2 1:40 PM Womens Varsity 1x
14
    Cambridge Crew (A)
K. Case
 
    Episcopal School of Dallas (A)
C. Carry
 
    Highland Park Crew (A)
L. Pepe
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Lips
 
    OKC Riversport (A)
B. Webster
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Stinson
 
    The Hockaday School (A)
K. Gudmundsson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Atkinson
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
M. Wilson
 
    Episcopal School of Dallas (B)
S. Kuhn
 
    OKC Riversport (B)
T. Crowson
 
    Texas Rowing Center (B)
f. Glitsch
 
    Episcopal School of Dallas (C)
K. Reimold
 
    White Rock Boathouse, Inc. (C)
C. Hoofard
 
3 1:50 PM Mens Novice 4x
10
4 2:00 PM Womens Novice 8+
8
    Austin Rowing Club (A)
L. Britt/R. Pitman/H. Glaw/M. Gomillion/A. Martinez/F. Cruse/D. Brown/A. Serrao/A. Weinstein-Perez (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
E. Engram/A. McDonnell/C. Taylor/A. Richter/H. Wahlquist/C. Lingley/M. White/B. Burns/S. Colley (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Bobka/D. Petrash/A. Brunner/S. Tammaro/K. Wiggin/N. Culver/M. Whiteside/K. Keith/M. Ward (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Morrison-Dyke/M. Wullschlege/K. Schones/H. Felder/M. Story/S. Hake/R. Parks/A. Webb/H. Malzahn (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Nelson/S. Carolan/K. Brewer/H. Dornhofer/e. Leibowitz/E. Broder/S. Wolfe/M. Pennycook/U. Naidoo (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Hegenbart/A. Philpot/O. Herbert/M. Inhofe/L. Lapidus/O. Terry/P. Zohar Lavi/A. Le/A. Smith (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
S. Klippel/M. Diaz/C. Clancy/K. Schwappach/J. Lucy/A. Jewell/A. Gray/E. Lynch/C. Rand (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
N. Self/B. VanBuskirk/J. Wiewel/M. Surtees/A. Dougherty/K. Inglis/L. Farias/R. Terrill/G. Gliva (Cox)
 
5 2:10 PM Mens Jr B 1x
13
6 2:20 PM Womens Varsity 2-
12
    Austin Rowing Club (A)
N. Brandt/L. Azuela
 
    Colorado Jr. Crew (A)
E. Moeller/A. LaFortune
 
    Highland Park Crew (A)
B. Koonsman/S. Smith
 
    OKC Riversport (A)
D. Thompson-Butler/S. Wehde
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Lyon/I. Legate
 
    The Hockaday School (A)
E. Walker/K. Kennedy
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
L. Vanderford/S. Jurado
 
    Austin Rowing Club (B)
S. Bartoletti/E. Glickman
 
    Highland Park Crew (B)
H. Moore/L. Pepe
 
    OKC Riversport (B)
K. Orem/R. Taylor
 
    Texas Rowing Center (B)
K. Swinford/A. Sonleitner
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
L. Hodge/M. Giroir
 
7 2:30 PM Womens Ltwt 2x
8
8 2:40 PM Mens Ltwt 4+
6
9 2:50 PM Mens Varsity 4x
10
10 3:00 PM Womens Ltwt 8+
2
11 3:10 PM Mens Novice 4+
12
    Austin Rowing Club (A)
P. Johnson/A. Harvey/L. Koerner/D. Weinstein-Perez/A. Ashwill (Cox)
 
    Cambridge Crew (A)
B. McLaughlin/W. Halle/N. Petersen/K. Pedigo/E. Early (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
L. Statter/I. Scheuerrnan/T. Coletta/T. Green/S. Miers (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
D. Jones/S. Callahan/A. Himes/S. Crofford/T. Drew (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Uetrecht/B. Smith/A. Gesalman/C. Heldman/H. Reina (Cox)
 
    Kansas City Rowing Club (A)
M. Cardin/T. Bauers/A. Wilkin/J. Higgins/L. Martin (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
J. Seale/J. Lang/B. McPherson/K. Puckett/G. Sorensen (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
B. Price/J. Carstens/B. Chesnut/C. Atik/T. Adams (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
A. Hanson/W. Salyard/J. Hunt/P. Wolter/J. Daniels (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
J. Blais/R. Rubey/N. Mackay/R. Antoon/R. Terry (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
T. Shadoan/A. Schick/O. Baldwin/A. Jech/J. Self (Cox)
 
    OKC Riversport (C)
A. Chase/J. Arnold/J. Livingston/E. Eakers/H. Malzahn (Cox)
 
12 3:20 PM Womens Novice 2x
15
13 3:30 PM Womens Varsity 4+
12
    Austin Rowing Club (A)
K. Gilbert/S. Bolke/L. Azuela/N. Brandt/A. Weinstein-Perez (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
E. Moeller/A. LaFortune/E. Purcell/A. Casarrubias/J. Casarrubias (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
B. Koonsman/S. Smith/S. Baldwin/L. Pepe/A. Cervantes (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Lips/K. Koenigs/A. Brunner/A. Bobka/M. Ward (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
V. Kastens/C. McMeekin/V. Victoria/S. Wehde/A. Carpenter (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Snodgrass/K. Swinford/A. Sonleitner/A. Haverlah/K. Pringle (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Schale/M. McSweeny/A. Jones/C. Miller/A. Pennington (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Wilson/L. Hodge/M. Wilson/M. Giroir/E. Potter (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
C. Taylor/H. Moore/A. Ward/E. Engram/A. Stewart (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
K. Wiggin/M. Doherty/K. Schwappach/N. Culver/R. Reams (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (B)
M. Jones/A. Royce/C. Broussard/L. Griffith/M. Buchman (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
A. Zacarias/B. Stixrood/S. Jurado/L. Vanderford/A. McElhone (Cox)
 
14 3:40 PM Mens Varsity 8+
6
    Highland Park Crew (A)
I. Watterson/H. Litz/B. Britten/C. Storm/J. Willems/T. Shipley/W. Clark/C. Thiebaud/T. Work (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
A. Hooker/C. Reiser/A. Clark/A. Winstel/P. Tatum/W. Lang/J. Bacic/M. Curran/W. Noble (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Palmquist/A. Wiggin/S. Roecker/A. Sweeney/N. Barsch/C. Whiteside/D. Tamminga/T. Da Cruz/C. Rand (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
R. Hinchey/C. Puckett/D. Jordan/L. Testi/B. Marley/J. Beierle/P. Hylton/D. Collier/M. Blumenthal (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Brown-Graves/P. Crown/D. Wagley-Cummings/S. Dietche/J. Nelson/J. Holle/A. Kindell/C. Kress/K. Nesloney (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
E. Klammer/A. Smith/J. Carmichael/B. Turner/B. Price/R. Carroll/N. Klammer/S. Bourdeau/M. Fuller (Cox)
 
Sunday Sunday May 9
15 10:40 AM Womens Varsity 2x
15
16 10:50 AM Mens Varsity 1x
17
    Austin Rowing Club (A)
J. Martens
 
    Cambridge Crew (A)
M. Manigold
 
    Dallas Rowing Club (A)
O. Salonna
 
    Episcopal School of Dallas (A)
A. Boonyachai
 
    Highland Park Crew (A)
W. Clark
 
    Mile High Rowing Club (A)
T. Da Cruz
 
    OKC Riversport (A)
J. Nguyen
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
T. Eastwick
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Woodfin
 
    Tulsa Rowing Club (A)
B. Gehres
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
J. Zacarias
 
    Austin Rowing Club (B)
F. Compton
 
    Cambridge Crew (B)
N. Castilla
 
    Episcopal School of Dallas (B)
N. Reimold
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Esteva
 
    Cambridge Crew (C)
W. French
 
    Episcopal School of Dallas (C)
R. Nelson
 
17 11:00 AM Womens Novice 4x
16
18 11:10 AM Mens Novice 8+
4
    Highland Park Crew (A)
D. Jones/S. Callahan/A. Himes/S. Crofford/W. Salyard/D. Cortes/A. Hanson/L. Estrada/T. Drew (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
L. Uetrecht/B. Smith/A. Gesalman/C. Heldman/A. Hendler/A. Cohen/A. Baughman/N. Thompson/R. Terry (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
J. Seale/A. Jech/B. McPherson/J. Lang/O. Baldwin/A. Schick/T. Shadoan/K. Puckett/G. Sorensen (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
E. Wierenga/S. Zimmer/B. McPherson/J. Arnold/A. Chase/J. Stelle/E. Eakers/L. Albaugh/J. Self (Cox)
 
19 11:20 AM Womens Jr B 1x
10
20 11:30 AM Mens Varsity 2-
7
    Highland Park Crew (A)
J. Willems/C. Storm
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
E. Schermerhorn/J. Stone
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Gallagher/G. Apfel
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
C. Adams/D. Carter
 
    Highland Park Crew (B)
S. Adams/H. Litz
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
E. Nunez-LaFontaine/W. Schneider
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
B. O'Neill/E. Brown
 
21 11:40 AM Mens Ltwt 2x
16
22 11:50 AM Womens Ltwt 4+
5
23 12:00 PM Womens Varsity 4x
14
24 12:10 PM Mens Ltwt 8+
4
    Highland Park Crew (A)
D. Weakley/J. Beeby/C. Keith/J. Watterson/A. Adams/W. Kalescky/R. Bruck/H. Cortes/T. Work (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
Z. Marshall/J. Newman/A. Kim/B. Bradshaw/J. Halovanic, Jr./S. Spitz/P. Bradshaw/J. Baldwin/J. Montemayor (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
B. Marley/J. Beierle/P. Hylton/D. Collier/N. Hardin/C. Hardin/J. Hogsett/S. Lee/J. Green (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
A. Huth/W. Schneider/E. Nunez-LaFontaine/J. Stone/N. Mackay/R. Rubey/R. Antoon/R. Adams/H. Reina (Cox)
 
25 12:20 PM Womens Novice 4+
7
    Austin Rowing Club (A)
L. Britt/M. Gomillion/A. Martinez/M. Arnold/A. Weinstein-Perez (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
E. Engram/C. Taylor/A. Richter/A. McDonnell/A. Stewart (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
S. Klippel/C. Clancy/K. Schwappach/A. Gray/N. Culver (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Morrison-Dyke/M. Wullschlege/K. Schones/H. Felder/H. Malzahn (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Nelson/H. Dornhofer/K. Brewer/M. Pennycook/U. Naidoo (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
H. Wahlquist/S. Lopez/A. Estrella/B. Burns/S. Jackson (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
B. VanBuskirk/J. Wiewel/M. Surtees/P. Stoner/G. Gliva (Cox)
 
26 12:30 PM Mens Novice 2x
19
27 12:40 PM Mens Varsity 4+
12
    Colorado Jr. Crew (A)
T. Coletta/I. Scheuerrnan/J. Rogers/S. Miers/e. MOELLER (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
I. Watterson/B. Britten/W. Clark/C. Thiebaud/T. Work (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
A. Hooker/C. Reiser/A. Clark/A. Winstel/J. Montemayor (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
S. Roecker/N. Barsch/A. Palmquist/A. Wiggin/C. Rand (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
R. Hinchey/C. Puckett/D. Jordan/L. Testi/M. Blumenthal (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Alexander/B. Feicht/S. Levy/K. Hale/R. Smaha (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
E. Klammer/B. Turner/N. Klammer/R. Carroll/A. Smith (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
D. Graham/E. Brown/D. Carter/A. Vanderford/F. Desmond (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
S. Adams/Z. Ritzman/N. Pyle/M. Pepe/W. Pospick (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
P. Tatum/W. Lang/J. Bacic/M. Curran/W. Noble (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
A. Sweeney/D. Tamminga/C. Whiteside/T. Da Cruz/E. Zirkelbach (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (B)
J. Carmichael/S. Bourdeau/L. Gilstrap/B. Gehres/M. Fuller (Cox)
 
28 12:50 PM Womens Varsity 8+
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change