Central Youth Rowing Championships

  • May 8, 2010 To May 9, 2010
  • sprint
  • Downtown
  • Oklahoma City, OK (USA)
  • Hosted By: Oklahoma City University
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 8, 2010
1 1:30 PM Mens Varsity 2x
14
2 1:40 PM Womens Varsity 1x
14
    Cambridge Crew (A)
K. Case
 
    Episcopal School of Dallas (A)
C. Carry
 
    Highland Park Crew (A)
L. Pepe
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Lips
 
    OKC Riversport (A)
B. Webster
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Stinson
 
    The Hockaday School (A)
K. Gudmundsson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Atkinson
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
M. Wilson
 
    Episcopal School of Dallas (B)
S. Kuhn
 
    OKC Riversport (B)
T. Crowson
 
    Texas Rowing Center (B)
f. Glitsch
 
    Episcopal School of Dallas (C)
K. Reimold
 
    White Rock Boathouse, Inc. (C)
C. Hoofard
 
3 1:50 PM Mens Novice 4x
10
4 2:00 PM Womens Novice 8+
8
    Austin Rowing Club (A)
L. Britt/R. Pitman/H. Glaw/M. Gomillion/A. Martinez/F. Cruse/D. Brown/A. Serrao/A. Weinstein-Perez (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
E. Engram/A. McDonnell/C. Taylor/A. Richter/H. Wahlquist/C. Lingley/M. White/B. Burns/S. Colley (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Bobka/D. Petrash/A. Brunner/S. Tammaro/K. Wiggin/N. Culver/M. Whiteside/K. Keith/M. Ward (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Morrison-Dyke/M. Wullschlege/K. Schones/H. Felder/M. Story/S. Hake/R. Parks/A. Webb/H. Malzahn (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Nelson/S. Carolan/K. Brewer/H. Dornhofer/e. Leibowitz/E. Broder/S. Wolfe/M. Pennycook/U. Naidoo (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Hegenbart/A. Philpot/O. Herbert/M. Inhofe/L. Lapidus/O. Terry/P. Zohar Lavi/A. Le/A. Smith (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
S. Klippel/M. Diaz/C. Clancy/K. Schwappach/J. Lucy/A. Jewell/A. Gray/E. Lynch/C. Rand (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
N. Self/B. VanBuskirk/J. Wiewel/M. Surtees/A. Dougherty/K. Inglis/L. Farias/R. Terrill/G. Gliva (Cox)
 
5 2:10 PM Mens Jr B 1x
13
6 2:20 PM Womens Varsity 2-
12
7 2:30 PM Womens Ltwt 2x
8
8 2:40 PM Mens Ltwt 4+
6
9 2:50 PM Mens Varsity 4x
10
    Episcopal School of Dallas (A)
W. Meier/N. Reimold/A. Boonyachai/J. Wood
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Palmquist/A. Sweeney/A. Wiggin/T. Da Cruz
 
    OKC Riversport (A)
C. Hardin/N. Hardin/M. Craig/J. Nguyen
 
    St. Mark's School of Texas (A)
Z. Cobb/R. Pruser/C. Kim/N. Whitlow
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Woodfin/L. Alexander/G. Lantta/K. Hale
 
    Tulsa Rowing Club (A)
J. Carmichael/S. Bourdeau/M. Fuller/L. Gilstrap
 
    Episcopal School of Dallas (B)
N. Laba/R. Nelson/D. Schluckebier/S. Reddell
 
    St. Mark's School of Texas (B)
J. Juster/T. Duffy/R. Toto/K. Stokes
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Dietche/D. Wagley-Cummings/P. Crown/B. Brown-Graves
 
    Tulsa Rowing Club (B)
E. Klammer/N. Klammer/R. Carroll/A. Smith
 
10 3:00 PM Womens Ltwt 8+
2
    Mile High Rowing Club (A)
K. Keith/S. Tammaro/M. Whiteside/D. Petrash/E. Lynch/J. Lucy/R. Reams/M. Calhoun/E. Zirkelbach (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Huffman/K. Ashbrook/H. Dunlap/G. Dorsey/A. McElhone/H. Esqueda/A. Amason/B. Hernandez/E. Potter (Cox)
 
11 3:10 PM Mens Novice 4+
12
12 3:20 PM Womens Novice 2x
15
13 3:30 PM Womens Varsity 4+
12
    Austin Rowing Club (A)
K. Gilbert/S. Bolke/L. Azuela/N. Brandt/A. Weinstein-Perez (Cox)
 
    Colorado Jr. Crew (A)
E. Moeller/A. LaFortune/E. Purcell/A. Casarrubias/J. Casarrubias (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
B. Koonsman/S. Smith/S. Baldwin/L. Pepe/A. Cervantes (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Lips/K. Koenigs/A. Brunner/A. Bobka/M. Ward (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
V. Kastens/C. McMeekin/V. Victoria/S. Wehde/A. Carpenter (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Snodgrass/K. Swinford/A. Sonleitner/A. Haverlah/K. Pringle (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Schale/M. McSweeny/A. Jones/C. Miller/A. Pennington (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Wilson/L. Hodge/M. Wilson/M. Giroir/E. Potter (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
C. Taylor/H. Moore/A. Ward/E. Engram/A. Stewart (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
K. Wiggin/M. Doherty/K. Schwappach/N. Culver/R. Reams (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (B)
M. Jones/A. Royce/C. Broussard/L. Griffith/M. Buchman (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
A. Zacarias/B. Stixrood/S. Jurado/L. Vanderford/A. McElhone (Cox)
 
14 3:40 PM Mens Varsity 8+
6
    Highland Park Crew (A)
I. Watterson/H. Litz/B. Britten/C. Storm/J. Willems/T. Shipley/W. Clark/C. Thiebaud/T. Work (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
A. Hooker/C. Reiser/A. Clark/A. Winstel/P. Tatum/W. Lang/J. Bacic/M. Curran/W. Noble (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Palmquist/A. Wiggin/S. Roecker/A. Sweeney/N. Barsch/C. Whiteside/D. Tamminga/T. Da Cruz/C. Rand (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
R. Hinchey/C. Puckett/D. Jordan/L. Testi/B. Marley/J. Beierle/P. Hylton/D. Collier/M. Blumenthal (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Brown-Graves/P. Crown/D. Wagley-Cummings/S. Dietche/J. Nelson/J. Holle/A. Kindell/C. Kress/K. Nesloney (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
E. Klammer/A. Smith/J. Carmichael/B. Turner/B. Price/R. Carroll/N. Klammer/S. Bourdeau/M. Fuller (Cox)
 
Sunday Sunday May 9
15 10:40 AM Womens Varsity 2x
15
16 10:50 AM Mens Varsity 1x
17
    Austin Rowing Club (A)
J. Martens
 
    Cambridge Crew (A)
M. Manigold
 
    Dallas Rowing Club (A)
O. Salonna
 
    Episcopal School of Dallas (A)
A. Boonyachai
 
    Highland Park Crew (A)
W. Clark
 
    Mile High Rowing Club (A)
T. Da Cruz
 
    OKC Riversport (A)
J. Nguyen
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
T. Eastwick
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Woodfin
 
    Tulsa Rowing Club (A)
B. Gehres
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
J. Zacarias
 
    Austin Rowing Club (B)
F. Compton
 
    Cambridge Crew (B)
N. Castilla
 
    Episcopal School of Dallas (B)
N. Reimold
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Esteva
 
    Cambridge Crew (C)
W. French
 
    Episcopal School of Dallas (C)
R. Nelson
 
17 11:00 AM Womens Novice 4x
16
    Austin Rowing Club (A)
R. Pitman/H. Glaw/A. Serrao/D. Brown
 
    Episcopal School of Dallas (A)
C. Turner/R. Zimmerman/A. Eggers/H. Winton
 
    Kansas City Rowing Club (A)
P. Wendland/L. Vincent/A. Williams/M. Doyle
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Wiggin/M. Diaz/A. Jewell/N. Culver
 
    OKC Riversport (A)
R. Parks/S. Hake/A. Webb/M. Story
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
G. Carbajal/C. Bolen/P. Rosman/S. Mallard
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Dornhofer/M. Pennycook/K. Brewer/H. Nelson
 
    The Hockaday School (A)
P. Hayden/E. Hsu/L. Goodwin/K. Chen
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Hegenbart/A. Le/O. Terry/A. Philpot
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
S. Timmer/R. Byrne/T. Park/C. Blanck
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
B. Hernandez/J. Salazar/H. Esqueda/A. Amason
 
    Austin Rowing Club (B)
L. Britt/M. Gomillion/M. Arnold/A. Martinez
 
    Episcopal School of Dallas (B)
C. Talbot/L. Cox/K. Corson/L. Gerard
 
    OKC Riversport (B)
A. Dougherty/K. Inglis/L. Farias/N. Self
 
    Texas Rowing Center (B)
S. Carolan/S. Wolfe/E. Broder/e. Leibowitz
 
    Tulsa Rowing Club (B)
O. Herbert/L. Lapidus/P. Zohar Lavi/M. Inhofe
 
18 11:10 AM Mens Novice 8+
4
19 11:20 AM Womens Jr B 1x
10
20 11:30 AM Mens Varsity 2-
7
21 11:40 AM Mens Ltwt 2x
16
22 11:50 AM Womens Ltwt 4+
5
    Austin Rowing Club (A)
E. Denum/L. Ellis/B. Mele/N. Ulug/A. Ashwill (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Keith/D. Petrash/M. Whiteside/S. Tammaro/E. Zirkelbach (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Veeraraghavan/C. Pringle/E. Broder/S. Carolan/R. Smaha (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Huffman/K. Ashbrook/H. Dunlap/G. Dorsey/A. McElhone (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
M. Calhoun/R. Reams/E. Lynch/J. Lucy/M. Ward (Cox)
 
23 12:00 PM Womens Varsity 4x
14
    Austin Rowing Club (A)
C. Allan/S. Bolke/S. Hyten/K. Gilbert
 
    Cambridge Crew (A)
H. Doran/C. Frattaroli/O. Kearney/K. Case
 
    Episcopal School of Dallas (A)
C. Carry/K. Reimold/A. Gallegos/C. Sikes
 
    Kansas City Rowing Club (A)
E. Fulop/H. Morgan/B. Royle/L. Miller
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Koenigs/M. Ritzel/J. Harshman/K. Cremer
 
    OKC Riversport (A)
M. Goedecke/D. Thompson-Butler/A. Jones/B. Shewmaker
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Stinson/M. Kidd/M. Lyon/I. Legate
 
    The Hockaday School (A)
E. Walker/K. Gudmundsson/C. Watters/E. McCombs
 
    Ursuline Academy of Dallas (A)
E. Andrews/S. Fox/C. Riggins/A. Sterling
 
    Kansas City Rowing Club (B)
L. Thompson/P. Wendland/G. Akins/M. Doyle
 
    OKC Riversport (B)
R. Taylor/K. Philhower/K. Orem/B. Webster
 
    Texas Rowing Center (B)
A. Sonleitner/K. Swinford/A. Haverlah/L. Snodgrass
 
    Texas Rowing Center (C)
M. Quinn/K. Pringle/K. Carlquist/K. Nesloney
 
    Texas Rowing Center (D)
a. smith hale/M. Elnozahy/K. Pastor/L. Wright
 
24 12:10 PM Mens Ltwt 8+
4
25 12:20 PM Womens Novice 4+
7
    Austin Rowing Club (A)
L. Britt/M. Gomillion/A. Martinez/M. Arnold/A. Weinstein-Perez (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
E. Engram/C. Taylor/A. Richter/A. McDonnell/A. Stewart (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
S. Klippel/C. Clancy/K. Schwappach/A. Gray/N. Culver (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
C. Morrison-Dyke/M. Wullschlege/K. Schones/H. Felder/H. Malzahn (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Nelson/H. Dornhofer/K. Brewer/M. Pennycook/U. Naidoo (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
H. Wahlquist/S. Lopez/A. Estrella/B. Burns/S. Jackson (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
B. VanBuskirk/J. Wiewel/M. Surtees/P. Stoner/G. Gliva (Cox)
 
26 12:30 PM Mens Novice 2x
19
27 12:40 PM Mens Varsity 4+
12
    Colorado Jr. Crew (A)
T. Coletta/I. Scheuerrnan/J. Rogers/S. Miers/e. MOELLER (Cox)
 
    Highland Park Crew (A)
I. Watterson/B. Britten/W. Clark/C. Thiebaud/T. Work (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
A. Hooker/C. Reiser/A. Clark/A. Winstel/J. Montemayor (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
S. Roecker/N. Barsch/A. Palmquist/A. Wiggin/C. Rand (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
R. Hinchey/C. Puckett/D. Jordan/L. Testi/M. Blumenthal (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
L. Alexander/B. Feicht/S. Levy/K. Hale/R. Smaha (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
E. Klammer/B. Turner/N. Klammer/R. Carroll/A. Smith (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
D. Graham/E. Brown/D. Carter/A. Vanderford/F. Desmond (Cox)
 
    Highland Park Crew (B)
S. Adams/Z. Ritzman/N. Pyle/M. Pepe/W. Pospick (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (B)
P. Tatum/W. Lang/J. Bacic/M. Curran/W. Noble (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (B)
A. Sweeney/D. Tamminga/C. Whiteside/T. Da Cruz/E. Zirkelbach (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (B)
J. Carmichael/S. Bourdeau/L. Gilstrap/B. Gehres/M. Fuller (Cox)
 
28 12:50 PM Womens Varsity 8+
6
    Austin Rowing Club (A)
E. Denum/L. Ellis/S. Hyten/N. Brandt/C. Allan/S. Bartoletti/K. Gilbert/N. Ulug/A. Ashwill (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Lips/K. Koenigs/A. Brunner/J. Harshman/M. Ritzel/K. Cremer/M. Doherty/A. Bobka/M. Ward (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
V. Kastens/B. Shewmaker/D. Thompson-Butler/A. Jones/M. Goedecke/C. McMeekin/V. Victoria/S. Wehde/A. Carpenter (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
M. Schale/M. McSweeny/A. Joyce/C. Miller/A. Jones/A. Royce/M. Jones/L. Griffith/A. Pennington (Cox)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
S. Wilson/L. Hodge/T. Huffman/K. Ashbrook/A. Zacarias/S. Jurado/M. Wilson/H. Dunlap/E. Potter (Cox)
 
    Texas Rowing Center (B)
C. Pringle/A. Haverlah/M. Quinn/K. Carlquist/f. Glitsch/M. Elnozahy/a. smith hale/L. Wright/K. Zehner (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change