USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 11, 2010
1 Womens Youth 1x
20
2 Mens Youth 1x
22
3 Womens Ltwt Youth 2x
20
4 Womens Youth 2x
22
5 Mens Ltwt Youth 2x
21
6 Mens Youth 2x
20
7 Womens Youth 2-
13
8 Mens Youth 2-
18
9 Womens Youth 4x
23
10 Mens Youth 4x
16
11 Womens Ltwt Youth 8+
20
    Capital City Rowing (A)
E. Corry/A. Rubi-Mooney/A. Picciuto/M. Pittman/K. Hendrickson/R. Shaeffer/R. Hunter/H. Brooks/E. Horne (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
J. Geise/K. Smith/L. Brown/M. Duffy/S. Tekulve/J. Muething/S. Brennan/E. Westerfield/K. Rolfes (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Ruenger/H. Yudelman/J. Orlov/R. Swetz/E. Barnett/T. McCormick/M. Ciocca/J. Fish/J. Wong (Cox)
 
    Concord High School Crew (A)
K. Jacobs-Brett/L. Harrington/M. Darby/R. MacKenzie/J. Lanney/L. Festa/M. Young/H. Ossoff/C. Richard (Cox)/
 
    Detroit Boat Club (A)
L. Maher/K. Hubbard/B. Klick/K. McGarry/C. Klick/M. Sullivan/C. Walker/A. Moot/E. McGarry (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
J. Stone/S. Coney/G. Karlholm/E. Walker/C. Sandstrom/M. LaPatra/C. LaBrash/S. Rowe/A. Wolfe (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Sussman/K. Lunder/L. Tiramani/M. Kaneko/M. Harrison/S. Grueterich/N. Birkhold/C. Oarr/G. Paiva (Cox)/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Southern/A. Langhoff/K. Eline/M. Raff/A. Fox/N. Wargon/O. Meehan/E. Lysaght/A. Nielson (Cox)/
 
    Merion Mercy Academy (A)
J. Prazenica/E. Dunne/J. Kane/J. Kupcha/J. Baccile/K. Votta/G. Ochman/E. Parker/G. Barrila (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
A. Harkins/S. Brecht/R. Ehrlich/A. McCloy/K. Casebeer/J. McGlynn/M. Bresnahan/C. McNeela/M. Rush (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
K. Kaspers/C. Erving/C. Ihle/K. Thomas/L. Leung/H. Atlas/A. Elggren/M. Rood/M. Richardson (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (A)
C. Maisano/O. Gioulekas/A. Dikeman/C. Walter/B. Cavallari/M. Downing/L. Alexander/M. Sullivan/K. Ciminelli (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
L. Gerth/B. Jackson/R. Shanker/S. Lee/N. Smith/B. Czuma/E. Straaton/B. Rrompa/J. Maley (Cox)/
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
E. Lenczowski/S. Goldman/A. Hofinga/K. Oyen/A. Wietelmann/A. Thacher/M. Lee/K. Bird/A. Prasad (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Yuse/M. Dutro/A. Bosch/R. Marquez/E. Cummins/E. Schach/G. Bull/M. Vu/L. Caldwell (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
E. Wilt/A. Williams/B. Ewart/K. Tedesco/A. Caradonna/C. Turner/A. Williams/E. Martin/S. Hammel (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
A. Rabin/K. Van Cleave/J. Marshall/B. Reinecke/S. McDonnell/H. Victor/K. Koscielniak/A. Muffoletto/E. Glasgow (Cox)/
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Huffman/K. Ashbrook/H. Dunlap/G. Dorsey/A. McElhone/H. Esqueda/A. Amason/B. Hernandez/E. Potter (Cox)/
 
12 Womens Youth 4+
25
13 Mens Ltwt Youth 4+
18
14 Mens Youth 4+
18
15 Womens Ltwt Youth 4+
20
16 Mens Ltwt Youth 8+
21
17 Womens Youth 8+
20
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Harty/K. Waterman/E. Berg/L. Carlo/M. Keating/C. Harper/M. Hanna/J. Hanna/C. Davis (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Kooijman/M. Hald/L. Sackellares/S. Perry/L. Gibson/M. Schaefer/S. Waye/E. Murray/K. Finn (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Lantz/H. Weil/A. Johnston/A. Jurcak/H. Oliver/C. Stein/G. Baldwin/C. Boorman/L. Johnson (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Holley/C. Madden/S. Murphy/V. Zahopoulos/S. Hart/M. Cosgrove/A. Howell/S. Norton/S. Gotwals (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
R. Grinalds/K. Reelick/L. Grinalds/K. Lauer/E. Reelick/C. Bragg/E. Pik/P. Gonye/K. Isaza (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
S. Ziker/E. Redfield/H. deVos/R. Gary/W. Verhoff/N. Medley/C. Marks-Nicholes/T. Aalvik/M. Johnston (Cox)
 
    Kent School Boat Club (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
K. McCullough/T. Foley/E. Sullenberger/T. Karl/C. Stolitzka/D. Sunara/K. Wessbecher/S. Poser/A. Scullion (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Lorei/M. White/K. Bennett/E. Buongiorno/S. Romano/E. Jensen/B. Ryan/L. Buongiorno/J. Guzzardi (Cox)/
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Bobka/K. Koenigs/A. Brunner/J. Harshman/K. Wiggin/K. Cremer/K. Keith/M. Calhoun/M. Ward (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
V. Babson/C. Ukogu/K. Gregor/D. DiCianno/L. Pospisil/M. Duff/D. Lerro/M. Bracken/S. Jordan (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
C. Jessup/J. Travis/L. Vincent/L. Willis/H. Rempel/J. O'Connor/M. Weisfield/E. Rosenfeld/I. Kelly-Whitfield (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. Eckert/H. Wilson/K. Wilcox/M. Hilbrant/E. Benton/L. Lashmet/A. Swift/M. Marchuk/S. Specht (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Johnston/M. Keefe/K. Manning/E. Helmer/M. Morrell/R. Herron/E. Delaney/S. Gannon/A. Bierman (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
E. Lenczowski/N. Dahlberg-Seeth/D. Walsh/K. McKeen/C. Polakoff/C. Bozzini/N. Sung-Jereczek/B. Bauer/M. Fehr (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
V. Kastens/B. Shewmaker/D. Thompson-Butler/A. Jones/M. Goedecke/C. McMeekin/V. Victoria/S. Wehde/A. Carpenter (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
M. Wiler/C. Illan/E. Kelley/C. Cavallo/A. Flowers/C. Hansen/E. Roach/K. Chambers/L. Hudak (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Bosch/E. Place/E. Antono/K. Woodman/M. Misner/C. Gould/S. Tilles/P. Alvarado/S. Oberholzer (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Trovato/K. Trovato/A. Palmer/A. Hockenberry/H. Spittel/N. Holman/L. Rivoir/M. Torrence/S. Potter (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change