USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 17, 2010
1 Mens Intermediate 8+
18
2 Womens Intermediate 4x
14
3 Womens Junior B 1x
36
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
21
6 Womens Junior A 8+
17
7 Mens Senior 1x
30
8 Womens Senior 2-
10
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
11
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
16
11 Mens Junior A 4+
28
12 Womens Junior A 2x
36
13 Mens Senior 4+
15
14 Womens Senior 2x
11
15 Mens Intermediate 2x
24
16 Womens Intermediate 4+
18
17 Mens Senior Ltwt 2x
7
    Malta Boat Club (A)
A. Traubert/A. Madden
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski/F. Petrucci
 
    Newport Aquatic Center (A)
R. Kew/N. D'Antoni
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Sharp/S. Felton
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn/Z. Petronic
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
R. Andre/H. McAdam
 
    RowPittsburgh (B)
A. Kirkland/R. Kuntz
 
18 Womens Senior Ltwt 4+
4
19 Mens Junior B 2x
20
20 Womens Junior B 4+
13
21 Mens Intermediate 2-
31
22 Womens Intermediate 1x
36
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
27
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Swinford
 
    Canada-CanAmMex (A)
A. Blackhall
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Fildes
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
J. Mercuri
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
D. Runyan
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Rivero
 
    Kansas City Rowing Club (A)
K. McNamara
 
    Malta Boat Club (A)
T. Nase
 
    Miami Rowing Club (A)
J. Arellano, Jr.
 
    Newport Aquatic Center (A)
N. D'Antoni
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Sharp
 
    Occoquan Boat Club (A)
A. Walters
 
    Pocock Rowing Center (A)
W. North
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. McArdle
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
A. Frigo
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. McAdam
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
S. Gibel
 
    Canada-CanAmMex (B)
M. Fournier
 
    Detroit Boat Club (B)
J. Sullivan
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
A. Chapman
 
    Kansas City Rowing Club (B)
N. Massey
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
M. Schumaker
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
P. Garberson
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (B)
J. Black
 
    The Milwaukee Rowing Club (C)
W. Wong
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
G. Dupont
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (D)
B. O'Laughlin
 
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
35
30 Womens Junior A 2-
17
31 Mens Senior 4x
5
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
11
34 Mens Junior A 2-
24
35 Womens Junior A 1x
36
36 Womens Senior 4-
8
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 18, 2010
38 Womens Intermediate ltwt 4x
6
39 Mens Junior A 8+
20
40 Womens Junior A 4x
21
41 Mens Senior 2-
30
42 Womens Senior 1x
13
43 Mens Intermediate 4x
13
    Canada-CanAmMex (A)
R. Chabot/M. Thornton/J. Dart/T. Young
 
    Malta Boat Club (A)
A. A/B. B/C. C/D. D
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    New York Athletic Club (A)
B. Murphy/D. Walton/J. Gautreau/A. Leonardi
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
R. Worth/F. Sanders/J. Von Peters/B. Sharp
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
N. Nistal/E. Schwirtz/S. Crim/J. Arellano
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Carzolio/C. York/C. Scribner/J. Devlin
 
    RowPittsburgh (A)
R. Kuntz/Z. Petronic/S. Genise/A. Kirkland
 
    Sarasota Crew (A)
M. Sobotka/M. Leasure/A. Taaffe/K. Schmidt
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/C. Biddle/B. Barker/D. Ansel
 
    USR CanAmMex (A)
H. Leeming/A. Bury/J. Stafford/J. Rosow
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (B)
 
44 Womens Intermediate 8+
15
45 Mens Junior B 1x
20
46 Mens Intermediate 4+
25
47 Womens Intermediate 2x
33
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
4
50 Mens Junior B 4+
15
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
9
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
11
57 Womens Senior 4+
8
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
9
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
10
61 Womens Senior 4x
3
62 Mens Intermediate 1x
36
63 Womens Intermediate 2-
19
64 Mens Senior Ltwt 1x
11
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Corbett
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
J. Mercuri
 
    Malta Boat Club (A)
A. Madden
 
    Miami Rowing Club (A)
J. Arellano, Jr.
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Sharp
 
    OKC Riversport (A)
G. Flood
 
    Pocock Rowing Center (A)
W. North
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
R. Andre
 
    RowPittsburgh (B)
Z. Petronic
 
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
7
67 Womens Junior B 8+
4
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
1
70 Womens Open 1x - Dash
10
71 Mens Open 1x - Dash
17
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Weil
 
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Coffman
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Luebbe
 
    Unaffiliated (USA) (..)
J. von Peters
 
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Swinford
 
    GMS Rowing Center (A)
W. Griffith
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
J. Mercuri
 
    Miami Rowing Club (A)
J. Arellano, Jr.
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Schay
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Clark
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Crim
 
    Pocock Rowing Center (A)
W. North
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma
 
    University of Massachusetts Alumni (A)
Z. DePace
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Williamson
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change