USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 17, 2010
1 Mens Intermediate 8+
18
2 Womens Intermediate 4x
14
3 Womens Junior B 1x
36
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
21
6 Womens Junior A 8+
17
7 Mens Senior 1x
30
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Weil
 
    Unaffiliated (USA) (..)
H. McKeegan
 
    Craftsbury Sculling Center (A)
J. Hood
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch
 
    GMS Rowing Center (A)
W. Griffith
 
    Malta Boat Club (A)
A. Madden
 
    Maritime Rowing Club (A)
 
    Mendota Development Camp (A)
B. Whyms
 
    Miami Rowing Club (A)
J. Arellano, Jr.
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    OKC Riversport (A)
G. Flood
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Fraser
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Crim
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma
 
    University Barge Club (A)
P. Seymour
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
Y. Rigogne
 
    Mendota Development Camp (B)
Z. Niemeyer
 
    OKC Riversport (B)
L. Goodman
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
N. Nistal
 
    SoNo Rowing (B)
B. Senst
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Williamson
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (B)
 
    Mendota Development Camp (C)
S. Smith
 
    OKC Riversport (C)
M. Zapel
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (C)
 
    Mendota Development Camp (D)
S. Hoidal
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (D)
 
8 Womens Senior 2-
10
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
11
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
16
11 Mens Junior A 4+
28
12 Womens Junior A 2x
36
13 Mens Senior 4+
15
14 Womens Senior 2x
11
15 Mens Intermediate 2x
24
16 Womens Intermediate 4+
18
17 Mens Senior Ltwt 2x
7
18 Womens Senior Ltwt 4+
4
19 Mens Junior B 2x
20
20 Womens Junior B 4+
13
21 Mens Intermediate 2-
31
22 Womens Intermediate 1x
36
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Dehaven
 
    Unaffiliated (USA) (..)
M. Rennie
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Dimatteo
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
A. Trick
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
C. Gray
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Cloud
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
C. Drozynski
 
    Nashville Rowing (A)
E. Ketelle
 
    OKC Riversport (A)
K. Schiro
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Reed-Hudson
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    RowPittsburgh (A)
M. Gray
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Shook
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Moore
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
A. Kwiecinski
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    University Barge Club (A)
G. Cutler
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
 
    USR Development Camp- Boston (A)
C. Kuehnel
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Anders
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Doolin
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
S. Stafford
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
A. Fast
 
    OKC Riversport (B)
M. George
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
S. Warren
 
    RowPittsburgh (B)
K. Gilmour
 
    San Diego Rowing Club (B)
H. Saddler
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (B)
 
    USR Development Camp- Boston (B)
M. Pearson
 
    Vesper Boat Club (B)
L. Keyser
 
    OKC Riversport (C)
E. Manovich
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
A. Couwenhoven
 
    RowPittsburgh (C)
L. Vespoli
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (C)
 
    USR Development Camp- Boston (C)
K. Everett
 
    Vesper Boat Club (C)
N. Ritchie
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
27
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
35
30 Womens Junior A 2-
17
31 Mens Senior 4x
5
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
11
34 Mens Junior A 2-
24
35 Womens Junior A 1x
36
36 Womens Senior 4-
8
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 18, 2010
38 Womens Intermediate ltwt 4x
6
39 Mens Junior A 8+
20
40 Womens Junior A 4x
21
41 Mens Senior 2-
30
42 Womens Senior 1x
13
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Dimatteo
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
K. Switalski
 
    Nashville Rowing (A)
E. Ketelle
 
    OKC Riversport (A)
H. Cumbest
 
    Riverside Boat Club (A)
I. Van Meerbeek
 
    RowPittsburgh (A)
M. Gray
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Shook
 
    University Barge Club (A)
G. Cutler
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
G. Schneider
 
    RowPittsburgh (B)
K. Gilmour
 
    Vesper Boat Club (B)
B. Crawford
 
    RowPittsburgh (C)
L. Vespoli
 
    Vesper Boat Club (C)
D. Anders
 
43 Mens Intermediate 4x
13
44 Womens Intermediate 8+
15
45 Mens Junior B 1x
20
46 Mens Intermediate 4+
25
47 Womens Intermediate 2x
33
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
4
50 Mens Junior B 4+
15
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
9
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
11
57 Womens Senior 4+
8
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
9
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
10
61 Womens Senior 4x
3
62 Mens Intermediate 1x
36
    Unaffiliated (USA) (..)
J. von Peters
 
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Weil
 
    Unaffiliated (USA) (..)
H. McKeegan
 
    Craftsbury Sculling Center (A)
J. Hood
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch
 
    GMS Rowing Center (A)
W. Griffith
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King
 
    Malta Boat Club (A)
T. Nase
 
    Mendota Development Camp (A)
S. Smith
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    New York Athletic Club (A)
A. Leonardi
 
    OKC Riversport (A)
L. Goodman
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Morrison
 
    Sarasota Crew (A)
A. Taaffe
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    South Jersey Rowing Club (A)
T. Stuart
 
    Steel City Rowing Club (A)
P. DelBarba
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
P. Helfer
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. Biddle
 
    University Barge Club (A)
P. Seymour
 
    University of Massachusetts Alumni (A)
Z. DePace
 
    USR CanAmMex (A)
J. Stafford
 
    Vesper Boat Club (A)
Y. Rigogne
 
    Mendota Development Camp (B)
B. Whyms
 
    OKC Riversport (B)
M. Zapel
 
    Sarasota Crew (B)
M. Leasure
 
    SoNo Rowing (B)
B. Senst
 
    The Milwaukee Rowing Club (B)
J. Heinrich
 
    USR CanAmMex (B)
J. Rosow
 
    Detroit Boat Club (C)
C. Samul
 
    Mendota Development Camp (C)
L. McNicholas
 
    Sarasota Crew (C)
M. Sobotka
 
    Mendota Development Camp (D)
Z. Niemeyer
 
    Sarasota Crew (D)
K. Schmidt
 
    Sarasota Crew (E)
E. Palermo
 
63 Womens Intermediate 2-
19
64 Mens Senior Ltwt 1x
11
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
7
67 Womens Junior B 8+
4
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
1
70 Womens Open 1x - Dash
10
    Unaffiliated (USA) (..)
B. Atkinson
 
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Piner
 
    Unaffiliated (USA) (..)
A. Appelhanz
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
G. Duffy
 
    Nashville Rowing (A)
E. Ketelle
 
    OKC Riversport (A)
K. Schiro
 
    Riverside Boat Club (A)
I. Van Meerbeek
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Moore
 
    University Barge Club (A)
G. Cutler
 
    OKC Riversport (B)
H. Cumbest
 
71 Mens Open 1x - Dash
17
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change