USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 17, 2010
1 Mens Intermediate 8+
18
2 Womens Intermediate 4x
14
3 Womens Junior B 1x
36
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
21
6 Womens Junior A 8+
17
7 Mens Senior 1x
30
8 Womens Senior 2-
10
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
11
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
16
    All American Rowing Camp, LLC (A)
M. Donovan/E. Euiler
 
    Badger Development Camp (A)
C. chucholowski/J. Brady
 
    Canada-CanAmMex (A)
A. Gill/S. Huff
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Orlov/A. Mushinski
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Imfeld/E. McCombs
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
E. Schmieg/H. Schmidt
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sneff/C. Connell
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. Schofield/N. Wagner
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
H. Tanasijevich/T. Mann
 
    USR Development Camp- Boston (A)
A. Foster/E. Hamilton
 
    Vesper Boat Club (A)
C. Clawson/C. Flanagan
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
C. Wakeham/G. Doepker
 
    Badger Development Camp (B)
G. Read/E. Wylie
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Fendrock/R. Taylor-Burns
 
    Vesper Boat Club (B)
E. Ciccotti/B. Gribbin
 
    Badger Development Camp (C)
A. VanVleet/P. Sztorc
 
11 Mens Junior A 4+
28
12 Womens Junior A 2x
36
13 Mens Senior 4+
15
14 Womens Senior 2x
11
    Minnesota Women's Development Camp (A)
S. Krueger/K. Switalski
 
    New York Athletic Club (A)
K. Seston/K. Coulter
 
    OKC Riversport (A)
J. Dunlap/H. Cumbest
 
    USR Development Camp- Boston (A)
E. Crump/C. Kuehnel
 
    Vesper Boat Club (A)
K. O'Brien/A. Japhet
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
C. Drozynski/G. Schneider
 
    USR Development Camp- Boston (B)
M. Leineweber/K. Everett
 
    USR Development Camp- Boston (C)
E. Bower/E. Lobkowicz
 
    USR Development Camp- Boston (D)
S. Nute/R. Neschke
 
    USR Development Camp- Boston (E)
S. Fowle/A. Smith
 
    USR Development Camp- Boston (F)
M. Dow/A. Foster
 
15 Mens Intermediate 2x
24
16 Womens Intermediate 4+
18
17 Mens Senior Ltwt 2x
7
18 Womens Senior Ltwt 4+
4
19 Mens Junior B 2x
20
20 Womens Junior B 4+
13
21 Mens Intermediate 2-
31
22 Womens Intermediate 1x
36
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Dehaven
 
    Unaffiliated (USA) (..)
M. Rennie
 
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Dimatteo
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
A. Trick
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
C. Gray
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Cloud
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
C. Drozynski
 
    Nashville Rowing (A)
E. Ketelle
 
    OKC Riversport (A)
K. Schiro
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Reed-Hudson
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    RowPittsburgh (A)
M. Gray
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Shook
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Moore
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
A. Kwiecinski
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    University Barge Club (A)
G. Cutler
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
 
    USR Development Camp- Boston (A)
C. Kuehnel
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Anders
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Doolin
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
S. Stafford
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
A. Fast
 
    OKC Riversport (B)
M. George
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
S. Warren
 
    RowPittsburgh (B)
K. Gilmour
 
    San Diego Rowing Club (B)
H. Saddler
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (B)
 
    USR Development Camp- Boston (B)
M. Pearson
 
    Vesper Boat Club (B)
L. Keyser
 
    OKC Riversport (C)
E. Manovich
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
A. Couwenhoven
 
    RowPittsburgh (C)
L. Vespoli
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (C)
 
    USR Development Camp- Boston (C)
K. Everett
 
    Vesper Boat Club (C)
N. Ritchie
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
27
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
35
30 Womens Junior A 2-
17
31 Mens Senior 4x
5
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
11
34 Mens Junior A 2-
24
35 Womens Junior A 1x
36
36 Womens Senior 4-
8
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 18, 2010
38 Womens Intermediate ltwt 4x
6
39 Mens Junior A 8+
20
40 Womens Junior A 4x
21
41 Mens Senior 2-
30
42 Womens Senior 1x
13
43 Mens Intermediate 4x
13
44 Womens Intermediate 8+
15
45 Mens Junior B 1x
20
46 Mens Intermediate 4+
25
47 Womens Intermediate 2x
33
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Dehaven/H. Yoest
 
    Unaffiliated (USA) (..)
E. Youngling/V. Miereles
 
    Canada-CanAmMex (A)
K. Gleadow/K. Proznick
 
    Detroit Boat Club (A)
A. DeClercq/L. Maher
 
    Kansas City Rowing Club (A)
E. Boxberger/M. Doyle
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
C. Drozynski/A. Fast
 
    OKC Riversport (A)
K. Schiro/M. George
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Couwenhoven/S. Warren
 
    RowPittsburgh (A)
K. Gilmour/L. Vespoli
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
H. Brooks/A. Brooks
 
    Steel City Rowing Club (A)
D. Kurkjian/J. Moore
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
E. Van Fossen/B. Bauer
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge/N. Wagner
 
    USR Development Camp- Boston (A)
M. Pearson/E. Crump
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Theys/V. Opitz
 
    Canada-CanAmMex (B)
C. Vanelli/K. Jackson
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
M. Grunseth/K. Ladell
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
M. Helen Reick/K. Burke
 
    South Jersey Rowing Club (B)
K. DiCiurcio/N. Martines
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (B)
E. Karpinski/K. McKeen
 
    USR Development Camp- Boston (B)
C. Kuehnel/K. Everett
 
    Vesper Boat Club (B)
H. Andrus/M. McAuliffe
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
A. Kendall/G. Kubik
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (C)
M. Rennie/K. Rosoff
 
    USR Development Camp- Boston (C)
M. Leineweber/E. Lobkowicz
 
    Vesper Boat Club (C)
D. Hanehman/D. Mitchell
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
M. Hamrick/G. Zarate de Macedo
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (D)
A. Kwiecinski/S. Flaster
 
    USR Development Camp- Boston (D)
S. Fowle/E. Bower
 
    Vesper Boat Club (D)
L. Keyser/N. Ritchie
 
    USR Development Camp- Boston (E)
S. Nute/R. Neschke
 
    USR Development Camp- Boston (F)
M. Dow/A. Smith
 
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
4
50 Mens Junior B 4+
15
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
13
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
9
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
11
57 Womens Senior 4+
8
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
9
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
    All American Rowing Camp, LLC (A)
C. Wakeham
 
    Canada-CanAmMex (A)
A. Gill
 
    Dallas Rowing Club (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Gorman
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
H. Schmidt
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sneff
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Mosier
 
    South Jersey Rowing Club (A)
H. Brooks
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
K. Rosoff
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. Schofield
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (A)
T. Laney
 
    USR Development Camp- Boston (A)
E. Hamilton
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Mitchell
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
M. Ionescu
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
M. Donovan
 
    Canada-CanAmMex (B)
S. Huff
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
V. Stutz
 
    Riverside Boat Club (B)
C. Connell
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (B)
S. Flaster
 
    USR Development Camp - Atlanta Rowing Club (B)
T. Mann
 
    Vesper Boat Club (B)
J. Darnton
 
    All American Rowing Camp, LLC (C)
G. Doepker
 
60 Mens Senior 8+
10
61 Womens Senior 4x
3
62 Mens Intermediate 1x
36
63 Womens Intermediate 2-
19
64 Mens Senior Ltwt 1x
11
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
7
67 Womens Junior B 8+
4
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
1
70 Womens Open 1x - Dash
10
71 Mens Open 1x - Dash
17
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change