USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
    Cambridge Boat Club (A)
M. Zezza/C. Zezza
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Wright/N. Crome
 
    Maritime Rowing Club (A)
F. Krupp/L. Freed
 
    Composite: Potomac, Alexandria (A)
B. Cox/N. Faigen
 
    Composite: Rivanna, Alexandria (A)
J. Rubini/S. Anne
 
    Rowing Association Of Naples (A)
D. Gamble/W. Gamble
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
L. Turner/T. Davies
 
4 Mens Hwt. A 1x
14
    Unaffiliated (USA)
J. Tunnicliffe
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Cooper Rowing Club (A)
J. Stack
 
    Greenwich Crew (A)
T. Wike
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Sobieski
 
    Maine Rowing Association (A)
P. Tsebro
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
r. welsh
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Byun
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    Quogue FD Boat Club (F)
D. Johnson
 
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
6
8 Mens Hwt E 1x
22
    Unaffiliated (USA)
C. Norelli
 
    Unaffiliated (USA)
M. Verlin
 
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Wheeler
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene
 
    Cambridge BC/Riverside BC (A)
N. Kurmakov
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Willsallen
 
    Ecorse Rowing Club (A)
B. Jarosz
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Toland
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse
 
    Orlando Rowing Club (A)
J. Rich
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
J. Pauls
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar
 
    University Barge Club (A)
A. Cook
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Gilliland
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
J. Oliver
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
S. Michals
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
D. Donovan
 
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
A. Vafaee
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Majd
 
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody/A. Inglis
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    Maritime Rowing Club (A)
E. Rambusch/K. Campbell
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
B. McCord/C. Blessing
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/R. Shellman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Krez/F. Rubenstein
 
    Composite: St. Louis, Open Water (A)
C. Cook/D. Bort
 
    Narragansett Boat Club (L)
C. Zezza/A. Washburn
 
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
    Composite: Bachelors, Vesper (A)
K. Godwin/K. Constant/S. Cohen/E. Carver
 
    Composite: Chester River, Virginia (A)
B. Faurot/P. Nash/D. Yoder/K. Ruffatto
 
    Composite: Green Lake, Western Reserve, Lincoln Park Boat Club, GMS Rowing (A)
P. Meyer/F. Tuite/S. Duncan/S. Romilly
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Ellett/S. Lamont/P. Bliss/M. Flaherty-Ludwig
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/L. Kammert/C. Browning/S. Shephard
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Markarian/K. Rickers/L. Hay-Gaudet/L. Hastings
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Weber/b. butler/E. Green/J. Casey
 
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
    Avalon Rowing Club (A)
R. Ford/S. San Emeterio/S. Jones/S. Swartz/T. DiAngelo (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Wayne/K. Tee/T. Lucas/C. Young/S. Lamprey (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/L. Braim/J. Hogan/J. Pawlick/K. Delaney (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/P. Raila/V. Leinfelder/K. Huber/A. O'Halloran (Cox)
 
15 Mens Hwt. AA 4+
4
    Capital Rowing Club (A)
A. Glandon/T. Leslie/D. Croghan/P. Courtney/G. Bilotta (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/B. Ingram/C. Osekowski/R. McCullough/R. Day (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Marchaj/M. Dreier/I. Hazelton/J. Sceviour/K. Harnad (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Webster/R. Wilhelm/S. Byun/L. Kurzner/P. Claflin (Cox)
 
16 Mens Hwt B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
21
18 Mens Hwt D 2-
7
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Salley/C. Christensen
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Cordes/K. Connolly
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Howe/P. Johnson
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Selden/D. Sitek
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Milne/E. Cook
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Winklevoss/C. Mutescu
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/J. Watt
 
19 Womens Club D 8+
7
    CHARGERS Rowing Club (A)
C. Weyhenmeyer/N. Grant/K. Garofalo/D. Bradshaw/K. English/C. Schroeder/L. Craig/S. Gambino/M. Handzel (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Samuelson Duni/R. Jones/S. Gitlin/L. Hamilton/G. Westenfeld/G. Epstein/c. clark-flanagan/S. Lavieri/K. Ruppar (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Welch/L. Shoemaker/K. Watson/A. Payor/G. Hamilton/L. Rich/L. Sproul/V. Hatter/M. Sims (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Petrisko/B. Dembek/D. Charles-Chisholm/K. Landauer/M. Chambers/C. Farber/J. Flanders/J. Ward/S. O'Connor (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/S. Lawrence/R. Coughenour/D. Ferguson/M. Mabeus/K. Torres/G. Thompson/M. King/K. Medlock (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/I. Van Wyngaarden/K. De Biasi/C. Purcell/M. Flavin/S. Shephard/K. Kislevitz/K. Weber/G. Sim (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (D)
H. Sleph/P. Beans-Clark/J. Haug/C. Gibson/C. Hey/J. Wilson/S. Volpe/B. Gardiner/G. Linus (Cox)
 
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza/H. Hamilton
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. DYER, JR./B. Walsh
 
    Occoquan International (A)
A. Baur/W. Reimann
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Spencer/C. Sutliff
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/D. Hendrickson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Everett/B. Pasternak
 
    Composite: Palmetto Rowing Club, New Haven (B)
D. ERDMAN/C. Brooke
 
23 Womens Open D-J 2-
4
24 Mixed E 4x
6
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/E. Erbelding/H. Hutton/R. Singewald
 
    Composite: Narragansett, Unaff. (USA) (A)
C. Wise/S. Roop/A. Fleet/C. Browning
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Holland/T. Braim/B. O'Neil/C. Fisher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Letzler/M. Wind/C. Nicklas/L. Brennan
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/S. Jones/P. Learn/B. Sharp
 
    Viking Rowing Foundation (B)
F. Iezzi/D. Kintish/L. Baumgardner/J. Ireland
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/K. Ellis/B. Flynn/T. Rowe/F. Hoffmann/S. Raffuel/M. Mark/V. Oomen/J. Whiting (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Dancks/P. Daskalkis/P. Dudzick/H. Vriesendorp/K. Garofalo/S. Gambino/L. Bates/P. Harrigan/M. Handzel (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
D. Rose/M. O'Neill/E. Geoca/M. Fredlund/G. Rummel/V. Holmes/L. Civiletti/K. Morgan/R. Gartland (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Olson/D. Parrish/K. Schulz/D. Stoner/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/A. Davis (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/W. Horne/T. Cordes/M. Robinson/C. Atkinson/N. Crome/J. Klochko/d. Hoyniak/C. Fultz (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Woodhull/M. Melanson/M. Harnad/J. Wilson/C. Reading/M. Hobart/M. Powell/J. Pepe/K. Lane (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/R. Hill/D. Raila/S. Levenson/C. Purcell/I. Van Wyngaarden/S. Shephard/K. Huber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, La Baie Verte, Ann Arbor RC, East Arm, Tennessee, Masters Coaching (A)
J. Cody/R. Worth/R. Shellman/P. Kopp/S. Bouchard/K. Malcolm/M. Shepatin/R. Schultz-Purves/J. Josef (Cox)
 
28 Mens Club A 4+
7
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/S. McKay (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
F. Sarmast/J. Premo/D. Schnall/J. Canfield/J. Peter (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
J. Shirk/D. Early/J. Heidenreich/J. Beagle/R. Freedman (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Gross/T. McGovern/C. Lenihan/B. Perkins/M. Sbei (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Marchaj/A. Simpson/M. Puckly/M. Dreier/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Coffin/r. wilhelm/T. Webster/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Huppi/T. Dalton/A. Glandon/P. Courtney/G. Bilotta (Cox)
 
29 Womens Club A 4+
13
30 Mens Hwt. C 4x
5
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner/T. Wike/C. Ives/D. Durkovic
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Plage/G. Joseph/D. Schoener/C. McCawley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Alloway/D. Schley/L. Kurzner/S. Byun
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Krieger/J. Watt/S. Irwin/D. Ingham
 
    Virginia Boat Club (A)
 
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
    Unaffiliated (USA)
C. Shuster/G. Shuster/R. Hill/R. Yochum/N. Shuster/F. Shuster/K. Santucci/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
M. Thibault/P. Knight/J. Bernfield/D. Wojdyla/W. Spousta/D. Sitek/C. Selden/A. Baur/J. Shifferd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Gonsiorowski/J. Coyne/R. Firth/C. Christensen/P. Mcgowan/M. Hyde/J. Lane/D. Dolinger/M. Bell (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    New Haven Rowing Club (A)
I. Duthie/N. Thetford/D. Thomas/K. Knudsen/R. Thackaberry/M. Nemeth/M. Schofield/C. Brooke/S. Lin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
H. Culver/S. Galett/D. Coughlin/L. Haberman/M. Martin/C. Miller/R. Griffith/E. Seyler/K. Harnad (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Petrecca/D. Krez/J. Everett/B. Pasternak/B. Baggaley/M. Wind/T. Mueller/B. Morton/A. O'Halloran (Cox)
 
    Composite: St. Andrew School, Unaff. (USA) (A)
G. Cadwalader/G. Shuster/A. Parrish/K. Shuster/E. Cruikshank/B. Paul/J. Burke/J. Reeve/J. Mellinger (Cox)
 
35 Womens Club B 4x
7
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Gonyea/K. Taylor/B. Ralston/N. Faigen
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. Lawrence/S. Burt/E. Erbelding/E. Turtle
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/K. Blankley/C. DelSavio/M. Kruger
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/K. Dresser/T. Bernadette/C. Atkinson
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. McLaulin/R. Coughenour/D. Ferguson/M. Mabeus
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi/C. Purcell/V. Leinfelder
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Finsrud/E. Normoyle/L. Gruendken/R. Jerrill
 
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
    Composite: Annapolis RC, Potomac (A)
W. Dyott/M. Levitin/b. biddle/W. Keating
 
    Composite: Cambridge, Western, Fairport, Ridley Graduate (A)
R. Kendall/H. Hamilton/J. Pauls/K. Juurakko
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/F. Duling/J. Cutler/G. Doyle
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen
 
    Composite: Riverside, Cincinnati RC, Baltimore, Cygnet (A)
B. Miller/J. Saxelby/B. Sproull/R. Singewald
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Hanley/S. Danberg/E. Frankenberry/R. Schreiber
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/P. Derow/W. Shaw/D. Wassall
 
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Wilhelm/T. Webster/L. Kurzner/R. West
 
    SoNo Rowing (A)
D. Smith/S. Rawl/C. Wyant/N. Bass
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. DiSalle/S. Martino/T. Hudak/J. Bowlby
 
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
5
42 Mens Hwt. D 1x
20
43 Womens Open D 2x
15
44 Mens Hwt. F 1x
17
    Unaffiliated (USA)
S. Sepe
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Rubini
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
T. Dryer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Hyde
 
    Cooper Rowing Club (A)
J. Master
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Pokorny
 
    Jack Sulger's Sculling Circus (A)
S. Killen
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Wise
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Blessing
 
    Prairie Rowing (A)
D. Lee
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Schneider
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Davies
 
    Union Boat Club (B)
D. Besser
 
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi/T. Gonsiorowski/J. Coyne/R. Firth/C. Christensen/F. Hewett/F. Thys/M. Bell (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. SONZOGNI/R. Sargent/C. Bracken/T. Toland/P. McNamara/J. Pokorny/B. Galli/J. Willemin/K. Wood (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Palmer/B. Thiesse/L. Chouinard/M. Hurley/P. Johnson/S. Michals/R. Howe/S. Faber/J. Jablonic (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Keenan/R. Brown/P. Denney/M. Puckly/M. Martin/S. Pape/C. Miller/E. Seyler/A. Fournier (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/E. Cook/J. Sisk/E. Grace/J. Lane/R. Schreiber/J. Hanley/E. Frankenberry/M. Wedig (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
G. van der Vink/P. Folger/D. Slaughter/P. Thompson/L. Bourgeois/T. Keany/J. Bracewell/W. Kostoff/R. Kuntz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/D. Wassall/W. Shaw/D. Donovan/F. Smith/J. Hagan/R. Letzler/F. Ryan/A. O'Halloran (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Cook/M. Corboy/H. Greenberg/A. Robinson/B. Mastalski/R. Kindermann/H. Bodek/B. Isdaner/J. Hartigan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
H. Culver/J. Woodhull/D. Coughlin/L. Haberman/S. Galett/M. Melanson/R. Griffith/J. Wilson/K. Lane (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Wind/B. Pasternak/V. Petrecca/P. Derow/J. Everett/D. Krez/T. Mueller/B. Morton/P. Claflin (Cox)
 
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
    Composite: Carnegie Lake, Alexandria (A)
K. Taylor/T. Taylor
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
M. Robinson/M. Robinson
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Conway/T. Conway
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. Linhart/R. Linhart
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Vontell/B. Vontell
 
    Upper Merion Boat Club (A)
I. McCreadie/L. Bradley
 
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
53 Mixed A 2x
10
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
    Composite: Cambridge, Fairport (A)
R. Kendall/C. Zezza
 
    New Haven Rowing Club (A)
B. Walsh/S. GURNEY
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Green/M. Pettee
 
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
    Unaffiliated (USA)
S. Sepe
 
    Baltimore Rowing Club (A)
R. Singewald
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Miller
 
    Cygnet Rowing Club (A)
B. Sproull
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Palmer
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Hanley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassall
 
    Western Rowing Club (A)
K. Juurakko
 
57 Womens Open D 8+
13
58 Mens Ltwt D 1x
12
59 Womens Open B 2x
13
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
    Composite: Ann Arbor RC, CRI, Masters Coaching (A)
P. Shumate/M. Shepatin/S. Mulderig/L. Hastings/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Means/G. Teborek/C. Joyce/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Composite: Capital, Vesper, SoNo (A)
P. Soller/A. Faber/K. Godwin/K. Constant/C. Spino (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Dabbs/P. Lofberg/P. Kitty/S. Eaton/J. Pesce (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
C. Weyhenmeyer/L. Bates/L. Craig/F. Vriesendorp/M. Handzel (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/R. Hassani/M. Orrick/M. Stewart/S. Morgan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/C. Browning/J. Casey/L. Kammert/M. Strom (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
J. OLeary/C. Schroeder/M. Doherty/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
65 Mens Club D 8+
13
66 Mens Ltwt G 1x
11
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Hendrickson
 
    Cambridge Boat Club (A)
H. Hamilton
 
    IROW- International Recreational and Open Water Rowing Association (A)
C. Wolfe
 
    New York Athletic Club (A)
L. Klecatsky
 
    Open Water Rowing Center (A)
D. Bort
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Baggaley
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Cook
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Heacox
 
    Upper Merion Boat Club (A)
R. Russell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Lauren
 
    Union Boat Club (B)
D. Besser
 
67 Womens Club E-J 4x
13
    Brigantine Rowing Club (A)
R. Cahill/C. Sost/R. Burke/K. Papandrew
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Davis/D. Riordan/C. Conn/M. Elsberg
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Douglas/C. Schoen/G. Gasser/M. Flaherty-Ludwig
 
    Navesink River Rowing (A)
D. Jacubcak/L. Ensor/C. Raheb-Gileta/J. Martin
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/J. Flanders/K. Hughes/J. Hopkins
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/b. callahan/J. Clifton/P. Williams
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Holland/L. Norris/P. Lusignan/C. Fisher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/J. Brown/M. Flavin/K. Weber
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (B)
P. Nash/A. Johnson/D. Yoder/A. Jackson
 
    Maritime Rowing Club (B)
P. Ellett/G. Katz/P. Gleason/M. Dowd
 
    Potomac Boat Club (B)
S. Forbes/J. Ward/D. Perrone/C. Capps
 
    Maritime Rowing Club (C)
L. Devitt/J. Fredericks/L. Freed/J. Deitz
 
    Potomac Boat Club (C)
G. Edie/H. Caraher/G. Ellsworth/S. Sternbach
 
68 Mens Hwt. E 4x
10
    Composite: Ecorse, Rockford, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
J. Pauls/M. Raisky/R. Anderson/M. Schay
 
    Composite: Fairmount, Bachelors, Alexandria, Atlanta (A)
D. Wolff/J. Rubini/R. Miller/R. Sargent
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler/R. Stehlik/F. Duling
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Chouinard/B. Thiesse/S. Michals/P. Johnson
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop/B. Prichett/D. Gorriaran
 
    Occoquan International (A)
R. Lesnau/B. Spousta/J. Tunnicliffe/R. Slocum
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. Durham/B. Plage/H. Thompson/C. McCawley
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/M. Gasper/M. Stormberg/J. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway/D. Schley/D. Raila
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/S. Jones/J. Ireland/D. McCrosson
 
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/R. Barton/M. Chin/J. Ditter/D. Chin (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/T. Rowe/F. Hoffmann/M. Sullivan/J. Whiting (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Leis/R. Mulligan/E. Salley/R. McNeely/K. Falb (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Wagner/T. Rendle/R. Zimmer/A. Waider (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/P. Fricke/D. Rose/T. Thayer/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Humphrey/R. Sleight/J. O'Connell/V. Fernandes/A. Panagulias (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/J. Rivero/K. Whitbeck (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
I. Duthie/K. Knudsen/A. Jackson/B. Atkins/S. Lin (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/J. Dies/T. Coffin/D. Utter/G. Hammond (Cox)
 
    Virginia Boat Club (A)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/B. Venti/M. Iacone/M. Peters/A. Evans (Cox)
 
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
73 Womens Club B 8+
8
74 Mens Hwt B 4x
6
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Greenwood/J. Greenwood/J. Hankee/G. Boras
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Riflin/J. Sobieski/M. Robinson/B. Cuevas
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
e. lev/J. Linhoff/d. williams/T. Conway
 
    Composite: Passaic River, Teaneck (A)
C. Scorsone/A. Scarpelli/D. Lewis/C. Reinke
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Hill/R. Wilhelm/J. Jones/S. Byun
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/T. Hudak/M. Loughren/S. Martino
 
75 Womens Open D-J 4-
3
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Vesper (A)
M. Karl/S. Hingley/A. Jonik/M. Jonik
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Turner/S. Shepard/C. Randel/K. Kislevitz
 
    Composite: Albany RC, Vesper, Rivanna (B)
A. Franklin/L. Farrell/A. Cann/K. Constant
 
76 Mens Club E 4+
16
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
H. Sheppard/J. Hunt/T. Gallagher/J. Murkey/L. Superczynski (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
D. Spencer/C. McKay/R. Stedman/M. Comtois/S. McKay (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Vafaee/T. Taylor/D. Myers/K. Appold/J. Pesce (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Dancks/J. Premo/P. Dudzick/S. Hanies/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi/T. Gonsiorowski/J. Coyne/M. Bell (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/M. ONeill/G. Rummel/D. Crocker/R. Gartland (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
B. Ramsey/M. McGovern/c. brooks/S. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Cordes/W. Horne/d. Hoyniak/K. Connolly/C. Fultz (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Denney/S. Pape/M. Martin/L. Haberman/K. Harnad (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Sisk/E. Cook/J. Hanley/J. Tracey/M. Wedig (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
G. van der Vink/P. Thompson/D. Slaughter/W. Kostoff/N. Faigen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
F. Smith/R. Letzler/D. Donovan/F. Ryan/P. Claflin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Firth/C. Christensen/F. Hewett/F. Thys/K. Falb (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. Woodhull/D. Coughlin/E. Seyler/R. Griffith/K. Lane (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
L. Bourgeois/T. Keany/J. Bracewell/J. Ring/R. Kuntz (Cox)
 
77 Womens Ltwt C 2x
10
    Cambridge Rowing Club (A)
L. Jespersen/E. Hansen
 
    Composite: Capital, Occoquan (A)
R. Hollins/C. Dinion
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Zuczek/L. Rankin
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. Kruger
 
    Guelph Rowing Club (A)
T. Lonsdale/F. McCrea
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Collins/M. Bourque
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
W. MacPherson/J. Pawlick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/P. Raila
 
    Virginia Boat Club (A)
B. Faurot/S. Conner
 
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
    Capital Rowing Club (A)
P. Soller
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
K. Ruffatto
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Deitz
 
    Potomac Boat Club (A)
l. hall
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Wurster
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Green
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Hastings
 
    SoNo Rowing (D)
A. Faber
 
80 Mens Hwt. F 2-
4
    New Haven Rowing Club (A)
R. Wetmore/I. Duthie
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Petrecca/D. Schley
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/C. Ryan
 
    Composite: Fairmount, Atlanta (F)
D. Wolff/R. Sargent
 
81 Womens Ltwt D 1x
5
    Lincoln Park Boat Club (A)
F. Tuite
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Kelly
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
K. Rickers
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly
 
82 Mens Ltwt D 2x
7
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/M. Brown
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport (A)
M. Malone/J. Sanders
 
    Composite: New York AC, Baltimore (A)
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Paduda/P. Pietra
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/T. Braim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/W. Shaw
 
    Composite: Wyandotte, Ecorse (A)
J. Gilliland/B. Jarosz
 
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
3
87 Womens Ltwt E 2x
10
    Bachelors Barge Club (A)
S. Cohen/J. Michel
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Yoder/C. Conn
 
    Composite: Green Lake, Lincoln Park Boat Club (A)
S. Duncan/F. Tuite
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/J. Hopkins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Shephard/K. Huber
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Markarian/L. Hay-Gaudet
 
    Composite: Union, Baltimore (A)
S. Donahue/H. Hutton
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
K. Benarcik/R. Crawford
 
    Composite: Saugatuck, Carnegie Lake (E)
C. Tropp/C. Browning
 
88 Mixed F-J 4+
4
89 Womens Open G-J 1x
1
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
93 Womens Open C 4+
14
94 Mens Hwt. C 1x
22
95 Womens Open A 2x
15
    Unaffiliated (USA)
C. Graves/h. connolly
 
    Alexandria Community Rowing (A)
S. Sikes/K. Taylor
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
J. McGee/L. VanDeWeert
 
    Foundation for Rowing Education, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley/C. DelSavio
 
    Lightwave Rowing Association (A)
N. Bankston/M. Dennis
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. conway/F. Tuite
 
    Nashville Rowing (A)
A. Joyner/L. Theiss
 
    New York Rowing Association (A)
C. Feher/L. Skeddle
 
    Composite: Riverside, Carnegie Lake (A)
V. Oomen/S. Imbert de Smirnoff
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Brogan/J. Langzettel
 
    Union Boat Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Gruendken/R. Jerril
 
    Greenwich Crew (B)
K. Erickson/M. Kruger
 
96 Mens Hwt. A 2x
5
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
98 Mens Hwt. D 4-
7
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse/P. Johnson/R. Howe/S. Faber
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Thackaberry/M. Nemeth/K. O'brien/N. Thetford
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/E. Grace/S. Danberg/E. Frankenberry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Hill/D. Utter/D. Raila/S. Levenson
 
    Composite: Undine, Palm Beach (A)
J. Jablonic/M. Gasper/C. Redhead/F. Rowe
 
    New Haven Rowing Club (B)
M. Schofield/K. Knudsen/A. Jackson/I. Duthie
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Smith/M. Kammert/W. Shaw/F. Ryan
 
99 Mixed B 8+
8
100 Parent/Child F/S 2x
12
    Unaffiliated (USA)
C. Brennan/D. Brennan
 
    Club Nautique de Divonne (A)
D. Mapley/T. Mapley
 
    Fort Worth Rowing Club (A)
P. McDonough/J. McDonough
 
    Long Beach Rowing Association (A)
D. Johnson/E. Johnson
 
    Malta Boat Club (A)
D. Eck/B. Eck
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Devoe/P. Devoe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Popescu/R. Popescu
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Donovan/j. donovan
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/D. Besser
 
    University Barge Club (A)
J. Traynor/G. Traynor
 
    Vesper Boat Club (A)
N. Colgan/B. Colgan
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Peters/M. Peters
 
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
    Bachelors Barge Club (A)
K. Lindl/R. Miller
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Imber/M. Chin
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide/J. McGee
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Leis/C. Young
 
    Composite: Dallas, White Rock Rowing (A)
T. Carr/L. Zuczek
 
    Composite: Fairmount, Rocket City (A)
K. Montenegro/D. Winters
 
    Composite: Fairmount, Philadelphia Girls (A)
L. Zimmaro/L. Silverberg
 
    Composite: Rivanna, Passaic River (A)
C. Jackson/D. Cenit
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. Romand/S. Stomieroski
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/J. Leonard
 
    SoNo Rowing (A)
H. Parkhurst/S. Rawl
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/K. Krieger
 
    Union Boat Club (A)
A. Taggart/R. Mannino
 
    Baltimore Rowing Club (B)
B. Lawrence/B. McMahon
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
L. VanDeWeert/K. McKnight
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Kercull/D. Barnes
 
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
104 Mens Ltwt A 1x
12
105 Womens Open A 4+
12
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
    Cambridge Boat Club (A)
E. Kennelly
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Hollins
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Davis
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
K. Dresser
 
    Lightwave Rowing Association (A)
M. Dennis
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Bourque
 
    Occoquan Boat Club (A)
C. Dinion
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. De Biasi
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni
 
    SoNo Rowing (A)
H. Parkhurst
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
C. Reynolds
 
    Vesper Boat Club (A)
A. James
 
    Viking Rowing Foundation (A)
P. Perry
 
    Viking Rowing Foundation (B)
S. Shaltout
 
    Skidmore Community Rowing (C)
S. Allen
 
    Skidmore Community Rowing (D)
A. Costanzo
 
108 Mens Hwt. E 2x
12
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/R. Singewald
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin/N. Kurmakov
 
    Composite: Cascadilla, Upper Valley Rowing (A)
T. Willsallen/M. Van Buren
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Levinson/L. Sklyanskiy
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Stadel/F. Krupp
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Michals/P. Johnson
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop
 
    Occoquan International (A)
R. Lesnau/B. Spousta
 
    Occoquan International (A)
R. Slocum/J. Schafer
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/R. Anderson
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
T. Palmer/S. Faber
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. Majd/M. Alloway
 
109 Womens Open E 8+
5
    Composite: Ann Arbor RC, East Arm, Masters Coaching (A)
K. Cody/C. Holdorf/J. Watson/K. Malcolm/K. Glover/D. Altobelli/P. Shumate/D. Klingaman/L. Heim (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/B. Dembek/G. Teborek/M. Chambers/C. Raheb/B. Gordon/M. Orrick/S. Volpe/S. O'Connor (Cox)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, CHARGERS, Albany RC, Vesper, New Haven, Rivanna, Nereid, Baltimore (A)
A. Boucher/S. Hingley/A. Hurwitz/A. Couwenhoven/M. Karl/A. Cann/A. Jonik/L. Farrell/J. Peter (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/I. Van Wyngaarden/M. Flavin/S. Shepard/J. Brown/K. Kislevitz/L. Turner/K. Weber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (B)
A. Moore/B. Mooney/C. Pope/L. Dwyer/H. Griffin/J. Clutter/M. Shepatin/S. Hamby/J. Gesch (Cox)
 
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
    New Haven Rowing Club (A)
R. DYER, JR./N. Thetford/R. Thackaberry/C. Brooke/S. Lin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Haberman/C. Miller/E. Seyler/R. Griffith/K. Lane (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Wind/R. Letzler/F. Rubenstein/D. Krez/G. Hammond (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
V. Petrecca/J. Everett/T. Mueller/P. Derow/A. O'Halloran (Cox)
 
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
    Composite: Cambridge, Guelph (A)
T. Lonsdale/L. Jespersen/F. McCrea/E. Hansen
 
    Composite: Chester River, Virginia (A)
S. Conner/J. Harper/B. Faurot/C. Conn
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/C. Young/T. Lucas/K. Byers
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. conway/F. Tuite/h. mcrae/a. matthews pearson
 
    Composite: Passaic River, Ecorse, GMS Rowing (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/L. Braim/K. Delaney/J. Hogan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/P. Raila/V. Leinfelder/K. Huber
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Galloway/D. Hollis/L. Kammert/C. Locher
 
    Composite: Union, Baltimore (C)
 
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
    Fairmount Rowing Association (A)
C. McElroy/J. Hankee/T. Greenwood/G. Boras
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/S. Im/P. Pugliese/H. Pohl
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/J. Sceviour/M. Dreier/S. Pape
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Webster/R. Wilhelm/C. Cody/D. Grossman
 
    Composite: Union, SoNo (A)
C. Wyant/W. Cooper/S. Rawl/C. Storm
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Smith/D. Donovan/J. Hagan/F. Ryan
 
115 Mixed A 8+
3
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider/D. Yatsuk/J. Iannuzzi/L. Roman (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/V. Oomen/M. Mark/K. Ellis/J. Whiting (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
G. Westenfeld/G. Epstein/N. Rousseau/S. Lavieri/K. Ruppar (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Morgan/S. Firth/A. Reidy/M. Fredlund/R. Gartland (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parrish/L. Olson/A. Davis (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Beaudry/S. Tallardy/S. Herman/J. Boston/K. Kiernan (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Jordan/E. Tormey/C. Baldino/K. Kalinowski/A. A (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
B. Hill/J. Sierra/R. Hassani/J. Andriko/S. Morgan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/C. Nicklas/J. Casey/J. Brown/P. Claflin (Cox)
 
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
    CHARGERS Rowing Club (A)
C. Weyhenmeyer/N. Grant/K. Garofalo/P. Wilson/L. Craig/S. Gambino/L. Bates/L. Hathaway/M. Handzel (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
C. Conn/M. Elsberg/P. Nash/A. Jackson/D. Yoder/A. Johnson/K. McGraw/K. Ruffatto/E. Watson (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Boehm/S. Firth/A. Reidy/M. Fredlund/N. Kleintop/V. Holmes/D. Gollus/P. Bernhard/R. Gartland (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Durfee/S. Sternbach/M. Chambers/C. Capps/D. Charles-Chisholm/G. Ellsworth/H. Caraher/C. Ortwein/S. O'Connor (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/M. King/L. McDowell/K. Torres/b. callahan/C. Brewer/G. Thompson/J. Clifton/E. Cleveland (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Lukawicz/E. Droney/C. Reading/K. Cassidy/M. Hobart/J. Pepe/M. Powell/C. Kruse/K. Moy (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/I. Van Wyngaarden/J. Brown/M. Flavin/C. Randel/K. Kislevitz/L. Turner/L. Kammert/G. Sim (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
K. English/P. Harrigan/D. Bradshaw/M. Julian/J. OLeary/F. Vriesendorp/M. Doherty/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
122 Mens Hwt. H 1x
7
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza
 
    Durham Boat Club (A)
J. Dreher
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak
 
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent
 
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/R. Stedman/C. McKay/J. Huppi/T. Leslie/S. McKay (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/R. Johnson/W. Randolph/K. Roden/J. Shirk/K. Kriese/A. Fish/D. Early/R. Freedman (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Fitzpatrick/T. McGovern/C. Lenihan/B. Perkins/K. Gross/J. Reardon/J. Svoboda/K. Montenegro/M. Sbei (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/M. Christ/C. Osekowski/M. Welch/D. Lukasik/J. Aguirre/B. O'Grady/B. Ingram/M. Walter (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/N. Davies/T. Nix/T. Brock/J. Ryan/P. Holland/A. Krauss/L. Hergenroeder/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Martin/B. Calandro/P. Krause/A. Wells/A. Simpson/M. Keenan/M. Puckly/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/J. Dies/J. Jones/R. Hill/C. Cody/R. Wilhelm/T. Coffin/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    University Barge Club (A)
B. O'Malley/G. Cobb/A. Sauter/R. Bonner/J. Abele/B. McLelland/M. Morano/J. Fife/A. Kelly (Cox)
 
125 Mixed G-J 4x
3
126 Womens Ltwt B 4+
3
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/K. Tee/P. Wayne/K. Byers/S. Lamprey (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. MATHEWS/H. MCRAE/M. Esway/A. ASPELL/L. Bayne (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Hollis/A. Galloway/K. Weber/C. Locher/A. O'Halloran (Cox)
 
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
    Unaffiliated (USA)
F. Ledvina
 
    Unaffiliated (USA)
D. Miller
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Mitchell
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King
 
    Michigan Rowing Association (A)
G. Hartsuff
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
r. welsh
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
R. Worth
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Grossman
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Zander
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. DiSalle
 
    Union Boat Club (A)
C. Storm
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Webster
 
    SoNo Rowing (B)
D. Smith
 
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Chrstos/S. Quinn
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher/J. Rivero
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler
 
    Composite: Saugatuck, GMS Rowing (A)
T. Burchill/R. Gervase
 
    St. Louis Rowing Club (A)
B. Gutting/C. Schagrin
 
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
133 Womens Club E 4+
10
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Bradshaw/S. Gambino/C. Schroeder/F. Vriesendorp/M. Handzel (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Yoder/A. Jackson/K. McGraw/A. Johnson/E. Watson (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
D. Gollus/V. Holmes/N. Kleintop/A. Pinndar/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Naiades Oncology Rowing (A)
T. Mahoney/P. Bernhard/N. Harter/R. Zambito/U. Mustafa (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Flanders/K. Landauer/K. Hughes/J. Rilling/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Lukawicz/K. Cassidy/E. Droney/C. Kruse/K. Beasley (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
B. Hill/L. Stocker/M. Orrick/M. Stewart/S. Morgan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Turner/K. Weber/C. Randel/L. Kammert/G. Sim (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
C. Weyhenmeyer/P. Wilson/K. Garofalo/L. Hathaway/M. Handzel (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
C. Reading/M. Hobart/M. Powell/J. Pepe/G. LaChance (Cox)
 
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Hickey/A. Weatherley/R. Bailey/J. Miller/Y. Bodecker (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Dancks/J. Paduda/M. Nash/A. Baur/J. Peter (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/D. Wassall/W. Shaw/P. Derow/A. O'Halloran (Cox)
 
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/L. Seward
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Cuthbertson/K. O'Hara
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Farber/K. Byington
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Purcell/V. Leinfelder
 
139 Mens Club C 8+
8
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/B. Walk/T. Rendle/R. Zimmer/C. Shepard/R. Gibboni/A. Charalambides/R. Wagner/J. Josef (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/P. Fricke/D. Rose/T. Thayer/E. Geoca/D. Crocker/G. Swagler/M. ONeill/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Wright/W. Horne/J. Garant/J. Riflin/K. Connolly/J. Sobieski/d. Hoyniak/B. Cuevas/C. Fultz (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Price/N. Davies/N. Holland/G. LeSage/T. Nix/G. Love/C. Walsh/P. Holland/T. Dao (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Milne/R. Schreiber/J. Sisk/E. Frankenberry/S. Danberg/N. Harrigan/E. Grace/S. Sarkar/M. Strom (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/J. Dies/J. Jones/R. Hill/T. Coffin/S. Levenson/L. Kurzner/R. West/P. Claflin (Cox)
 
    University Barge Club (A)
G. Heller/B. McLelland/R. Wegryn/M. Corboy/A. Cook/D. Stanek/J. Traynor/B. Isdaner/J. Curtin (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/R. Fischer/J. Williams/B. Venti/M. Iacone/S. Rosenberg/F. Mraz/M. Peters/A. Evans (Cox)
 
140 Mens Hwt. B 2x
11
141 Womens Open B 4+
12
142 Mens Hwt. D 2x
14
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
P. Ellis/R. Lynch
 
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Hudome/R. Lippa
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/H. Pohl
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/T. Conway
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/S. Faber
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/D. Gorriaran
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport (A)
M. Malone/J. Sanders
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Donovan/J. Hagan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hagan/D. Donovan
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/J. Tunnicliffe
 
    Composite: Western Reserve, Ecorse (A)
B. Whitehead/M. Raisky
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/D. Green
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
J. Levinson/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Riverside, Narragansett (B)
D. Gray/J. Tracey
 
143 Womens Open D 1x
11
144 Mens Hwt. F 4x
6
    Unaffiliated (USA)
K. Shuster/R. Yocum/C. Shuster/G. Shuster
 
    Composite: La Baie Verte, Cincinnati RC, Rockford (A)
B. Miller/R. Anderson/R. Shellman/T. Dryer
 
    Occoquan International (A)
C. Selden/R. Slocum/A. Baur/D. Sitek
 
    Composite: Palmetto Rowing Club, New Haven (A)
R. Wetmore/E. Dannemann/M. Nemeth/D. ERDMAN
 
    Composite: Saugatuck, Occoquan, Potomac (A)
E. Ryan/B. Spousta/M. Alloway/B. Cox
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/C. Pett Ridge/R. Ulsh/C. Ryan
 
145 Womens Open F-J 4x
8
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
10
148 Mixed C 4x
6
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
J. Hunt/J. Murkey/W. Hunt/A. Luken
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/S. Bausch/E. Erbelding/J. Ditter
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner/C. Ives/K. Blankley/A. Branan
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/T. Braim/T. Stellato/L. Braim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/S. Majd/D. Raila/P. Raila
 
    Virginia Boat Club (A)
J. Rife/S. Conner/B. Faurot/S. Chilmaid
 
149 Mixed E 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/H. Hutton
 
    Cambridge Boat Club (A)
C. Hamlin/E. Kennelly
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Fredericks/R. Potts
 
    Composite: Masters Coaching, St Catharines (A)
S. Anderson/D. Klingaman
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Fleet/C. Wise
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Schay/N. Schay
 
    Composite: Rivanna, Alexandria (A)
A. Cann/J. Rubini
 
    Composite: Saugatuck, Riverside (A)
J. Saxelby/C. Browning
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/B. Sharp
 
    Baltimore Rowing Club (B)
J. Anderson/E. Anderson
 
    Composite: Green Lake, Baltimore (C)
M. Daemen/S. Duncan
 
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
    East Arm Rowing Club (A)
K. Cody/L. Dwyer/T. Rendle/B. Walk/J. Cody/R. Zimmer/K. Glover/J. Zimmer/J. Josef (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/T. Thayer/K. Morgan/S. Firth/G. Rummel/D. Crocker/E. Geoca/M. Fredlund/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs/J. Smith/S. Quinn/E. Pesta/K. Schulz/D. Parrish/L. Olson/M. Briggs/A. Davis (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
E. Ruoff/R. Humphrey/S. Beaudry/M. King/S. Martel/V. Fernandes/J. Boston/C. Briskey/A. Panagulias (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/W. Horne/J. Garant/K. Connolly/C. Atkinson/K. Dresser/J. Klochko/S. Wright/C. Fultz (Cox)
 
    Composite: New York AC, GMS Rowing, PCRA (A)
K. Shalabi/G. Houlihan/S. KIllen/V. Houston/K. Margaret/K. Skeffington/D. Orlando/J. Carmody/M. Chui (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/J. Dies/J. Jones/R. West/S. Schmidt/P. Raila/K. De Biasi/K. Kislevitz/P. Claflin (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/B. Venti/M. Iacone/M. Peters/C. Plas/M. Peters/M. Brokaw/K. Benarcik/A. Evans (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Quinn/B. Derwin/S. Collins/T. Dippel/C. Nicklas/L. Kammert/J. Casey/L. Brennan/M. Strom (Cox)
 
154 Womens Open AA 4+
11
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
    Fairport Crew Club Inc. (A)
R. Kendall
 
    New Haven Rowing Club (A)
S. GURNEY
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Green
 
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Miller/T. Dryer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Hyde/R. Lee
 
    Composite: Dallas, Prairie (A)
J. Vorhies/D. Lee
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher/A. Ratajczyk
 
    Malta Boat Club (A)
R. Stehlik/F. Duling
 
    Occoquan International (A)
B. Spousta/R. Slocum
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
 
    Rockford Crew (A)
K. Juurakko/R. Anderson
 
    Composite: Saugatuck, Potomac (A)
B. Cox/M. Alloway
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
G. Farmer/J. Cantrill
 
158 Womens Open D 4+
10
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
S. Bouchard/D. Altobelli/D. Klingaman/K. Malcolm/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
S. Volpe/L. Ensor/C. Raheb/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/V. Oomen/M. Mark/K. Ellis/J. Whiting (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Beaudry/S. Tallardy/S. Herman/C. Briskey/K. Kiernan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Charles-Chisholm/J. Ward/M. Chambers/K. Byington/S. O'Connor (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
L. Jansen/b. callahan/J. Clifton/S. Mead/E. Cleveland (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Lukawicz/E. Droney/G. Gregg/C. Phelan/G. LaChance (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/C. Purcell/V. Leinfelder/K. Huber/G. Sim (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching, Saratoga (B)
M. Nemshak/W. MacPherson/H. Griffin/S. Mann-Sweeney/J. Josef (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. Dunlavey/M. Powell/C. Reading/J. Pepe/R. Baham (Cox)
 
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
    Cooper Rowing Club (A)
F. Criniti/R. Murray/W. Loeber/J. Glace
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/C. Ives/S. Im/H. Pohl
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Scorsone/B. Delisle/D. Lewis/A. Scarpelli
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/B. O'Neil/S. Festin/T. Braim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Dies/J. Jones/L. Kurzner/C. Cody
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. DiSalle/S. Martino/T. Hudak/J. Bowlby
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/C. Storm/R. Mannino/W. Cooper
 
    University Barge Club (A)
J. Traynor/A. Cook/G. Heller/B. Isdaner
 
    Virginia Boat Club (A)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/B. Reinhard/F. Mraz/D. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Kammert/J. Hagan/F. Ryan/S. Byun
 
    University Barge Club (B)
B. O'Malley/J. Abele/A. Sauter/M. Morano
 
    New York Athletic Club (C)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Collins/J. Quinn/B. Derwin/T. Dippel
 
166 Mens Ltwt G 2x
4
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Derow/D. Wassall
 
    Composite: St. Louis, Open Water (A)
C. Cook/D. Bort
 
    Composite: Western, Fairport (A)
R. Kendall/K. Juurakko
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Lauren/F. Rubenstein
 
167 Womens Open E 4x
7
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, New Haven, Nereid, Baltimore (A)
A. Couwenhoven/A. Warner/M. Karl/A. Hurwitz
 
    Navesink River Rowing (A)
L. Peters/K. Neff/D. Osepchuk/J. Martin
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Petrisko/K. Hughes/J. Hopkins/J. Rilling
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
G. Thompson/K. Torres/P. Williams/M. King
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/L. Norris/P. Lusignan/L. Towne
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/S. Katz/C. Randel/L. Turner
 
    Potomac Boat Club (B)
J. Flanders/S. Forbes/G. Edie/C. Capps
 
168 Mens Ltwt E 2x
6
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
S. Pedisich
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Burchill
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Roberts
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Rivero
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Johnston
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Pietra
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Tracey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Gervase
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. Chrstos
 
    Newport Aquatic Center (C)
T. Green
 
171 Womens Open A 8+
10
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Smith/S. Quinn
 
    New Haven Rowing Club (A)
K. O'brien/D. Poniros
 
    New York Rowing Association (A)
G. Ignacio/P. Fernando
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Grossman/T. Webster
 
    University Barge Club (A)
M. Morano/J. Fife
 
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
T. Nash/S. King/B. Colaw/S. Pedisich
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/R. Barton/J. Ditter/M. Chin
 
    Fairmount Rowing Association (A)
C. Bracken/B. Perkins/J. Fitzpatrick/J. Scott
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Wetmore/K. Knudsen/A. Jackson/B. Atkins
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/J. Sceviour/M. Dreier/S. Galett
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Coffin/R. Hill/C. Cody/S. Levenson
 
    Virginia Boat Club (A)
D. Sutherland/J. Rife/S. Abbot/S. Chilmaid
 
    Fairmount Rowing Association (B)
K. Gross/G. Boras/J. Hankee/J. Reardon
 
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/D. Hendrickson/R. Jones/R. Flanigan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Wind/R. Letzler/D. Krez/F. Rubenstein
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
V. Petrecca/J. Everett/T. Mueller/B. Pasternak
 
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/W. Shields/L. Ensor/C. Raheb
 
    Composite: Chester River, Orlando RC, Virginia (A)
D. Davis/J. Thomas/D. Riordan/B. Faurot
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/C. Nicklas/J. Casey/L. Brennan
 
    Composite: Vesper, New Haven, Unity (A)
M. Jonik/A. Warner/E. Petrus/A. Boucher
 
    Viking Rowing Foundation (A)
L. Baumgardner/P. Corbo/M. Lascheid/S. Shaltout
 
    Avalon Rowing Club (B)
G. Teborek/S. Forbes/L. Seward/T. Tba
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Brown/I. Van Wyngaarden/M. Flavin/C. Randel
 
    Vesper Boat Club (B)
A. James/L. FinsrudWilson/E. Normoyle/M. Cooney
 
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
184 Mens Club B 4+
9
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/A. Fish/W. Randolph/K. Kriese/R. Freedman (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
E. Ruoff/S. Martel/R. Sleight/R. Humphrey/A. Panagulias (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
M. Hatter/M. Welch/C. Osekowski/B. Ingram/R. Day (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Scorsone/B. Delisle/D. Lewis/A. Scarpelli/J. Sichel (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/G. LeSage/T. Nix/N. Davies/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Martin/B. Calandro/P. Krause/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Coffin/J. Dies/J. Jones/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/M. Loughren/S. Martino/T. Hudak/D. To be (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Williams/B. Venti/M. Iacone/S. Rosenberg/A. Evans (Cox)
 
185 Mens Club D 4+
15
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
C. Conn/A. Jackson/P. Nash/D. Thompson
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Staargaard Dikkers/J. Carmody/M. Kelly/D. Orlando
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
N. Lotz/J. Moore/M. Hartigan/C. Costello
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
R. Coughenour/K. Torres/D. Ferguson/M. King
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Stanton/M. Marcuccio/K. Stalter/K. Doetzer
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/C. Purcell/V. Leinfelder/K. Huber
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Brokaw/K. Benarcik/K. Qualls/R. Crawford
 
    Navesink River Rowing (B)
L. Clark/L. Kornett/C. Lucey/S. Talarico
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
H. Schley/C. Nicklas/J. Casey/L. Brennan
 
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
10
    Composite: Ann Arbor RC, East Arm, Masters Coaching (A)
S. Bouchard/C. Holdorf/J. Watson/J. Zimmer/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Annapolis RC, Alexandria (A)
D. Yatsuk/J. Iannuzzi/l. skinners/l. hall/L. Superczynski (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Heck/N. Paquette/P. Kitty/C. Tropp/D. King (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Samuelson Duni/G. Westenfeld/c. clark-flanagan/G. Epstein/N. Rousseau (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/S. Lawrence/M. Mabeus/J. Clifton/D. Aldape (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Reading/K. Cassidy/M. Hobart/C. Kruse/K. Beasley (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/I. Van Wyngaarden/S. Katz/K. Kislevitz/G. Sim (Cox)
 
    Composite: Vesper, Nereid (A)
A. Jonik/M. Jonik/A. Hurwitz/S. Hingley/C. Spino (Cox)
 
    Composite: Oak Ridge Rowing, Masters Coaching, Saratoga (B)
C. Pope/W. MacPherson/S. Mann-Sweeney/S. Hamby/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching, St Catharines (C)
S. Mulderig/K. Malcolm/P. Shumate/R. Thomas/K. Burtnik (Cox)
 
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
196 Mens Hwt. A 4+
8
197 Mens Club E-J 4x
10
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler/R. Stehlik/F. Duling
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/B. McCord/C. Blessing/J. Lahm
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/J. Saxelby/S. Danberg/R. Schreiber
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/D. Schley/D. Raila/D. Wassal
 
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi/M. Hofman/B. Gilston/A. Molteni
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/S. Irwin/R. Ulsh/C. Ryan
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
P. Strzemienski/H. Mueller/J. Paulson/D. Krause
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
W. Shaw/F. Smith/R. Letzler/M. Wind
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
D. Krez/B. Morton/T. Mueller/F. Rubenstein
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
B. Pasternak/J. Everett/V. Petrecca/P. Derow
 
198 Mixed D 4+
7
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider/W. Keating/W. Dyott/L. Roman (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/E. Turtle/J. Ditter/M. Chin/S. Imber (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Zimmer/L. Dwyer/K. Glover/J. Josef (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Rummel/D. Crocker/D. Gollus/A. Pinndar/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
B. Ramsey/M. McGovern/D. Parrish/K. Schulz/H. Linke (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
J. Ward/C. Gilbert/C. Baldino/J. Gorberg/A. A (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Katz/S. Levenson/L. Kurzner/M. Flavin/G. Hammond (Cox)
 
199 Mixed B 4x
7
    Capital Rowing Club (A)
A. Schreffler/K. Kurre/T. Fox/P. Lally
 
    New York Rowing Association (A)
G. Ignacio/P. Fernando/M. Bers/L. Skeddle
 
    Composite: Rivanna, Passaic River (A)
C. Jackson/D. Cenit/H. Woznack/J. Benz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/C. Mutescu/M. Alloway/K. De Biasi
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Whitehouse/M. Dunn/J. Anderson/J. Michalak
 
    Union Boat Club (A)
 
    Composite: Vesper, Cooper Rowing Club (A)
K. Wilson/D. Anders/E. Normoyle/J. Stack
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change