USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
14
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
6
8 Mens Hwt E 1x
22
    Unaffiliated (USA)
C. Norelli
 
    Unaffiliated (USA)
M. Verlin
 
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Wheeler
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene
 
    Cambridge BC/Riverside BC (A)
N. Kurmakov
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Willsallen
 
    Ecorse Rowing Club (A)
B. Jarosz
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Toland
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse
 
    Orlando Rowing Club (A)
J. Rich
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
J. Pauls
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar
 
    University Barge Club (A)
A. Cook
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Gilliland
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
J. Oliver
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
S. Michals
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
D. Donovan
 
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
A. Vafaee
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Majd
 
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
4
16 Mens Hwt B 2-
6
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
T. Nash/S. King
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Leis/R. Mulligan
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
D. Early/K. Kriese
 
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Boras/J. Hankee
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Smith/S. Quinn
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Grace/S. Sarkar
 
17 Womens Ltwt B 1x
21
18 Mens Hwt D 2-
7
19 Womens Club D 8+
7
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
4
24 Mixed E 4x
6
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
28 Mens Club A 4+
7
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/S. McKay (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
F. Sarmast/J. Premo/D. Schnall/J. Canfield/J. Peter (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
J. Shirk/D. Early/J. Heidenreich/J. Beagle/R. Freedman (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Gross/T. McGovern/C. Lenihan/B. Perkins/M. Sbei (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Marchaj/A. Simpson/M. Puckly/M. Dreier/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Coffin/r. wilhelm/T. Webster/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Huppi/T. Dalton/A. Glandon/P. Courtney/G. Bilotta (Cox)
 
29 Womens Club A 4+
13
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
    Unaffiliated (USA)
C. Shuster/G. Shuster/R. Hill/R. Yochum/N. Shuster/F. Shuster/K. Santucci/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
M. Thibault/P. Knight/J. Bernfield/D. Wojdyla/W. Spousta/D. Sitek/C. Selden/A. Baur/J. Shifferd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Gonsiorowski/J. Coyne/R. Firth/C. Christensen/P. Mcgowan/M. Hyde/J. Lane/D. Dolinger/M. Bell (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    New Haven Rowing Club (A)
I. Duthie/N. Thetford/D. Thomas/K. Knudsen/R. Thackaberry/M. Nemeth/M. Schofield/C. Brooke/S. Lin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
H. Culver/S. Galett/D. Coughlin/L. Haberman/M. Martin/C. Miller/R. Griffith/E. Seyler/K. Harnad (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Petrecca/D. Krez/J. Everett/B. Pasternak/B. Baggaley/M. Wind/T. Mueller/B. Morton/A. O'Halloran (Cox)
 
    Composite: St. Andrew School, Unaff. (USA) (A)
G. Cadwalader/G. Shuster/A. Parrish/K. Shuster/E. Cruikshank/B. Paul/J. Burke/J. Reeve/J. Mellinger (Cox)
 
35 Womens Club B 4x
7
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
5
42 Mens Hwt. D 1x
20
43 Womens Open D 2x
15
44 Mens Hwt. F 1x
17
    Unaffiliated (USA)
S. Sepe
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Rubini
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
T. Dryer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Hyde
 
    Cooper Rowing Club (A)
J. Master
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Pokorny
 
    Jack Sulger's Sculling Circus (A)
S. Killen
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Conway
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Wise
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Blessing
 
    Prairie Rowing (A)
D. Lee
 
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Schneider
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Davies
 
    Union Boat Club (B)
D. Besser
 
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi/T. Gonsiorowski/J. Coyne/R. Firth/C. Christensen/F. Hewett/F. Thys/M. Bell (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. SONZOGNI/R. Sargent/C. Bracken/T. Toland/P. McNamara/J. Pokorny/B. Galli/J. Willemin/K. Wood (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Palmer/B. Thiesse/L. Chouinard/M. Hurley/P. Johnson/S. Michals/R. Howe/S. Faber/J. Jablonic (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Keenan/R. Brown/P. Denney/M. Puckly/M. Martin/S. Pape/C. Miller/E. Seyler/A. Fournier (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Yasaitis/E. Cook/J. Sisk/E. Grace/J. Lane/R. Schreiber/J. Hanley/E. Frankenberry/M. Wedig (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
G. van der Vink/P. Folger/D. Slaughter/P. Thompson/L. Bourgeois/T. Keany/J. Bracewell/W. Kostoff/R. Kuntz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Kammert/D. Wassall/W. Shaw/D. Donovan/F. Smith/J. Hagan/R. Letzler/F. Ryan/A. O'Halloran (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Cook/M. Corboy/H. Greenberg/A. Robinson/B. Mastalski/R. Kindermann/H. Bodek/B. Isdaner/J. Hartigan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
H. Culver/J. Woodhull/D. Coughlin/L. Haberman/S. Galett/M. Melanson/R. Griffith/J. Wilson/K. Lane (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Wind/B. Pasternak/V. Petrecca/P. Derow/J. Everett/D. Krez/T. Mueller/B. Morton/P. Claflin (Cox)
 
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
53 Mixed A 2x
10
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
13
58 Mens Ltwt D 1x
12
59 Womens Open B 2x
13
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
65 Mens Club D 8+
13
66 Mens Ltwt G 1x
11
67 Womens Club E-J 4x
13
68 Mens Hwt. E 4x
10
    Composite: Ecorse, Rockford, Ridley Graduate, Oak Ridge Rowing (A)
J. Pauls/M. Raisky/R. Anderson/M. Schay
 
    Composite: Fairmount, Bachelors, Alexandria, Atlanta (A)
D. Wolff/J. Rubini/R. Miller/R. Sargent
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler/R. Stehlik/F. Duling
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Chouinard/B. Thiesse/S. Michals/P. Johnson
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/S. Roop/B. Prichett/D. Gorriaran
 
    Occoquan International (A)
R. Lesnau/B. Spousta/J. Tunnicliffe/R. Slocum
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. Durham/B. Plage/H. Thompson/C. McCawley
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Jablonic/M. Gasper/M. Stormberg/J. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Majd/M. Alloway/D. Schley/D. Raila
 
    Viking Rowing Foundation (A)
F. Previti/S. Jones/J. Ireland/D. McCrosson
 
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/J. Huppi/T. Leslie/A. Glandon/T. Dalton/S. McKay (Cox)
 
    Composite: Fairmount, Undine, Nashville (A)
K. Montenegro/J. Scott/J. Svoboda/B. Perkins/F. Bergen/K. Gross/F. Sanders/C. Lenihan/M. Sbei (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/B. Ingram/C. Osekowski/M. Welch/D. Lukasik/J. Aguirre/B. O'Grady/R. McCullough/M. Walter (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Martin/M. Keenan/A. Simpson/I. Marchaj/M. Dreier/J. Sceviour/M. Puckly/I. Hazelton/A. Fournier (Cox)
 
73 Womens Club B 8+
8
74 Mens Hwt B 4x
6
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Greenwood/J. Greenwood/J. Hankee/G. Boras
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Riflin/J. Sobieski/M. Robinson/B. Cuevas
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
e. lev/J. Linhoff/d. williams/T. Conway
 
    Composite: Passaic River, Teaneck (A)
C. Scorsone/A. Scarpelli/D. Lewis/C. Reinke
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Hill/R. Wilhelm/J. Jones/S. Byun
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/T. Hudak/M. Loughren/S. Martino
 
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
16
77 Womens Ltwt C 2x
10
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
80 Mens Hwt. F 2-
4
    New Haven Rowing Club (A)
R. Wetmore/I. Duthie
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Petrecca/D. Schley
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/C. Ryan
 
    Composite: Fairmount, Atlanta (F)
D. Wolff/R. Sargent
 
81 Womens Ltwt D 1x
5
82 Mens Ltwt D 2x
7
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
3
87 Womens Ltwt E 2x
10
88 Mixed F-J 4+
4
89 Womens Open G-J 1x
1
    Fairmount Rowing Association (A)
S. Sargent
 
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
    Composite: Cambridge, Western, Fairport (A)
R. Kendall/C. Zezza/H. Hamilton/K. Juurakko
 
    Composite: Dallas, Open Water, Prairie (A)
J. Vorhies/D. Lee/D. Bork/R. Houston
 
    Composite: Fairmount, Norwalk River, Penn AC, Cambridge (A)
T. Nash/W. Reimann/B. Hawkey/D. Rose
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. DYER, JR./B. Walsh/C. Brooke/S. GURNEY
 
    Occoquan International (A)
R. Slocum/B. Wetmore/A. Baur/D. Spencer
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/P. Goodbody/D. Hendrickson/R. Jones
 
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
93 Womens Open C 4+
14
94 Mens Hwt. C 1x
22
95 Womens Open A 2x
15
96 Mens Hwt. A 2x
5
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Montenegro/J. Svoboda
 
    New York Rowing Association (A)
G. Ignacio/P. Fernando
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld/D. Lukasik
 
    Composite: Passaic River, Nereid (A)
M. Monplaisir/J. Benz
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/B. DiSalle
 
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
    Unaffiliated (USA)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/R. Yochum
 
    Composite: CHARGERS, Detroit Boat Club (A)
J. Bernfield/D. Wojdyla/M. Thibault/D. Crouse
 
    Composite: Fairmount, Alexandria, Atlanta (A)
D. Wolff/T. Announced/J. Rubini/R. Sargent
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino/H. Pohl/P. Oudheusden/P. Pugliese
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Brooks/R. Boi/K. Danek/M. Casadas
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Updegrave/M. Stormberg/J. Green/D. Spencer
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lesnau/P. Knight/C. Selden/D. Sitek
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Melanson/M. Harnad/J. Wilson/E. Seyler
 
98 Mens Hwt. D 4-
7
99 Mixed B 8+
8
100 Parent/Child F/S 2x
12
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
    Bachelors Barge Club (A)
K. Lindl/R. Miller
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Imber/M. Chin
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide/J. McGee
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Leis/C. Young
 
    Composite: Dallas, White Rock Rowing (A)
T. Carr/L. Zuczek
 
    Composite: Fairmount, Rocket City (A)
K. Montenegro/D. Winters
 
    Composite: Fairmount, Philadelphia Girls (A)
L. Zimmaro/L. Silverberg
 
    Composite: Rivanna, Passaic River (A)
C. Jackson/D. Cenit
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. Romand/S. Stomieroski
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/J. Leonard
 
    SoNo Rowing (A)
H. Parkhurst/S. Rawl
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/K. Krieger
 
    Union Boat Club (A)
A. Taggart/R. Mannino
 
    Baltimore Rowing Club (B)
B. Lawrence/B. McMahon
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
L. VanDeWeert/K. McKnight
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Kercull/D. Barnes
 
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
    Composite: Fairmount, Penn AC, Atlanta (A)
D. Wolff/G. Cippollone/R. Sargent/S. Sargent
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Klochko/S. Wright/d. Hoyniak/N. Crome
 
    Composite: La Baie Verte, CRI, Masters Coaching, St Catharines (A)
S. Anderson/R. Shellman/B. Howard/S. Mulderig
 
    Composite: Maritime Rowing Club, New Haven (A)
E. Dannemann/F. Krupp/L. Devitt/L. Freed
 
    Composite: Passaic River, Swan Creek RC (A)
A. Fiory/P. Glover/G. Lahm/J. Lahm
 
    Composite: Woodlands, Dallas, Prairie (A)
D. Lee/S. Jones/L. Rankin/R. Houston
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Santucci/J. Lentini/P. Fuery/K. Doetzer
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Ulsh/C. Pett Ridge/J. Anderson/M. Busis
 
    Maritime Rowing Club (B)
E. Rambusch/K. Campbell/G. Katz/M. Dowd
 
104 Mens Ltwt A 1x
12
105 Womens Open A 4+
12
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
5
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
    Fairmount Rowing Association (A)
C. McElroy/J. Hankee/T. Greenwood/G. Boras
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/S. Im/P. Pugliese/H. Pohl
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/J. Sceviour/M. Dreier/S. Pape
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Webster/R. Wilhelm/C. Cody/D. Grossman
 
    Composite: Union, SoNo (A)
C. Wyant/W. Cooper/S. Rawl/C. Storm
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Smith/D. Donovan/J. Hagan/F. Ryan
 
115 Mixed A 8+
3
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
7
    Cambridge Boat Club (A)
C. Zezza
 
    Durham Boat Club (A)
J. Dreher
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pasternak
 
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent
 
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/R. Stedman/C. McKay/J. Huppi/T. Leslie/S. McKay (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/R. Johnson/W. Randolph/K. Roden/J. Shirk/K. Kriese/A. Fish/D. Early/R. Freedman (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Fitzpatrick/T. McGovern/C. Lenihan/B. Perkins/K. Gross/J. Reardon/J. Svoboda/K. Montenegro/M. Sbei (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/M. Christ/C. Osekowski/M. Welch/D. Lukasik/J. Aguirre/B. O'Grady/B. Ingram/M. Walter (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/N. Davies/T. Nix/T. Brock/J. Ryan/P. Holland/A. Krauss/L. Hergenroeder/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Martin/B. Calandro/P. Krause/A. Wells/A. Simpson/M. Keenan/M. Puckly/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/J. Dies/J. Jones/R. Hill/C. Cody/R. Wilhelm/T. Coffin/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    University Barge Club (A)
B. O'Malley/G. Cobb/A. Sauter/R. Bonner/J. Abele/B. McLelland/M. Morano/J. Fife/A. Kelly (Cox)
 
125 Mixed G-J 4x
3
126 Womens Ltwt B 4+
3
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
133 Womens Club E 4+
10
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
8
140 Mens Hwt. B 2x
11
141 Womens Open B 4+
12
142 Mens Hwt. D 2x
14
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
P. Ellis/R. Lynch
 
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Hudome/R. Lippa
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/H. Pohl
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/T. Conway
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/S. Faber
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/D. Gorriaran
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport (A)
M. Malone/J. Sanders
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Donovan/J. Hagan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hagan/D. Donovan
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/J. Tunnicliffe
 
    Composite: Western Reserve, Ecorse (A)
B. Whitehead/M. Raisky
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/D. Green
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
J. Levinson/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Riverside, Narragansett (B)
D. Gray/J. Tracey
 
143 Womens Open D 1x
11
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
8
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
B. Mooney/B. Howard/S. Bouchard/J. Watson
 
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/M. Orrick/G. Teborek/B. O'Neill
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
M. Elsberg/K. Ruffatto/A. Johnson/C. Conn
 
    Composite: Fairmount, Hiawatha Island Boat Club, Philadelphia Girls, Albany RC (A)
S. Sargent/L. Farrell/M. Karl/A. Northrup
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Freed/M. Dowd/J. Deitz/P. Bliss
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Durfee/H. Caraher/G. Ellsworth/S. Sternbach
 
    Potomac Boat Club (B)
K. Landauer/G. Edie/D. Perrone/C. Capps
 
    Composite: Upper Merion, Bachelors, Vesper, SoNo (B)
S. Buell/L. Benham/A. Faber/J. Kaplow
 
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
10
148 Mixed C 4x
6
149 Mixed E 2x
11
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody/E. Hansen
 
    Fairmount Rowing Association (A)
R. Sargent/S. Sargent
 
    Composite: La Baie Verte, Masters Coaching (A)
R. Shellman/B. Howard
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/M. Wurster
 
    Rowing Association Of Naples (A)
D. Gamble/W. Gamble
 
    Composite: Vesper, Rivanna (A)
C. Collins/C. Holdsworth
 
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
154 Womens Open AA 4+
11
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
158 Womens Open D 4+
10
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
161 Mens Hwt. B 1x
17
    Unaffiliated (USA)
J. Tunnicliffe
 
    Unaffiliated (USA)
D. Miller
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Sullivan
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
 
    Greenwich Crew (A)
S. Im
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff
 
    Michigan Rowing Association (A)
G. Hartsuff
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
M. Monplaisir
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Nix
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Jackson
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Carr
 
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
6
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
171 Womens Open A 8+
10
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
T. Nash/S. King/B. Colaw/S. Pedisich
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/R. Barton/J. Ditter/M. Chin
 
    Fairmount Rowing Association (A)
C. Bracken/B. Perkins/J. Fitzpatrick/J. Scott
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Wetmore/K. Knudsen/A. Jackson/B. Atkins
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/J. Sceviour/M. Dreier/S. Galett
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Coffin/R. Hill/C. Cody/S. Levenson
 
    Virginia Boat Club (A)
D. Sutherland/J. Rife/S. Abbot/S. Chilmaid
 
    Fairmount Rowing Association (B)
K. Gross/G. Boras/J. Hankee/J. Reardon
 
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
H. Wurster/D. Hendrickson/R. Jones/R. Flanigan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Wind/R. Letzler/D. Krez/F. Rubenstein
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
V. Petrecca/J. Everett/T. Mueller/B. Pasternak
 
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
    Composite: Ann Arbor RC, CRI, Masters Coaching (A)
P. Wayne/C. Egan/J. Watson/C. Holdorf/D. Klingaman/C. Pope/P. Shumate/B. Mooney/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Dowd/N. Chrome/G. Teborek/L. Ensor/M. Chambers/C. Raheb/G. Katz/B. O'Neill/S. O'Connor (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. Garofalo/N. Grant/P. Wilson/P. Harrigan/D. Bradshaw/M. Julian/L. Bates/L. Hathaway/M. Handzel (Cox)
 
    Composite: Fairmount, Hiawatha Island Boat Club, Greater Columbus, Vesper, Rocky Mountain, Baltimore, SoNo (A)
S. Hingley/M. Karl/A. Couwenhoven/S. Sargent/P. Hawkey/A. Jonik/M. Wurster/K. Constant/H. Linke (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Flanders/S. Sternbach/B. Gordon/K. Landauer/J. Rilling/J. Ward/M. Means/G. Ellsworth/C. Conzemius (Cox)
 
    Composite: CRI, Masters Coaching, Skidmore CR, St Catharines (B)
H. Griffin/S. Hamby/R. Stone/R. Thomas/S. Mann-Sweeney/S. Mulderig/L. Hastings/M. Shepatin/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Upper Merion, Bachelors, Capital, Vesper, University, SoNo (B)
A. Franklin/J. Kaplow/M. Hilf/S. Buell/L. Benham/A. Faber/K. Godwin/P. Soller/C. Spino (Cox)
 
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
184 Mens Club B 4+
9
185 Mens Club D 4+
15
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
    Unaffiliated (USA)
C. Shuster/G. Shuster/K. Santucci/K. Shuster/B. Willis (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Sharp/C. Kane/T. Heebink/P. Conrad/J. Whiting (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
 
191 Womens Open E 4+
10
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
196 Mens Hwt. A 4+
8
197 Mens Club E-J 4x
10
198 Mixed D 4+
7
199 Mixed B 4x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change