USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
    Baltimore Rowing Club (A)
W. Conlan Shields/R. Singewald
 
    Greenwich Crew (A)
C. Ives/M. Kruger
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/T. Savard
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Roop/T. Glover
 
    Occoquan Boat Club (A)
B. Spousta/C. Dinion
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/S. Anderson
 
    Teaneck High School/Teaneck Rowing Club (A)
A. Hurwitz/C. Reinke
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds
 
    Vesper Boat Club (A)
R. Wilson/L. FinsrudWilson
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Romilly/P. Kopp
 
    Narragansett Boat Club (L)
A. Fleet/A. Washburn
 
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
14
    Unaffiliated (USA)
J. Tunnicliffe
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Cooper Rowing Club (A)
J. Stack
 
    Greenwich Crew (A)
T. Wike
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Sobieski
 
    Maine Rowing Association (A)
P. Tsebro
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
r. welsh
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Byun
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    Quogue FD Boat Club (F)
D. Johnson
 
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
6
8 Mens Hwt E 1x
22
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
4
16 Mens Hwt B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
21
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Gonyea
 
    Cambridge Rowing Club (A)
L. Jespersen
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Hollins
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Zuczek
 
    Ecorse Rowing Club (A)
C. Raisky
 
    Greenwich Crew (A)
C. DelSavio
 
    Nashville Rowing (A)
L. Theiss
 
    New York Athletic Club (A)
K. Skeffington
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki
 
    Occoquan Boat Club (A)
C. Dinion
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
D. Cenit
 
    Tulsa Rowing Club (A)
D. Sturd
 
    Virginia Boat Club (A)
S. Conner
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
B. Beretich
 
    Alexandria Community Rowing (B)
H. Wentz
 
    Capital Rowing Club (B)
A. Crooks
 
    Dallas Rowing Club (B)
A. Molenaar
 
    Greenwich Crew (B)
K. Erickson
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
S. Hedges
 
    Tulsa Rowing Club (B)
S. Younger
 
    Virginia Boat Club (B)
J. Harper
 
18 Mens Hwt D 2-
7
19 Womens Club D 8+
7
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
4
24 Mixed E 4x
6
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
28 Mens Club A 4+
7
29 Womens Club A 4+
13
30 Mens Hwt. C 4x
5
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner/T. Wike/C. Ives/D. Durkovic
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Plage/G. Joseph/D. Schoener/C. McCawley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Alloway/D. Schley/L. Kurzner/S. Byun
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Krieger/J. Watt/S. Irwin/D. Ingham
 
    Virginia Boat Club (A)
 
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
    Composite: Cambridge, Riverside (A)
J. Sisk/N. Kurmakov
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino/P. Pugliese
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Whitbeck/A. Ratajczyk
 
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
35 Womens Club B 4x
7
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Gonyea/K. Taylor/B. Ralston/N. Faigen
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. Lawrence/S. Burt/E. Erbelding/E. Turtle
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/K. Blankley/C. DelSavio/M. Kruger
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/K. Dresser/T. Bernadette/C. Atkinson
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. McLaulin/R. Coughenour/D. Ferguson/M. Mabeus
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi/C. Purcell/V. Leinfelder
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Finsrud/E. Normoyle/L. Gruendken/R. Jerrill
 
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
    GMS Rowing Center (A)
T. Burchill
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
 
    Greenwich Crew (A)
S. Im
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Rivero
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
E. Hagberg
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
R. Briggs
 
41 Womens Open B 8+
5
42 Mens Hwt. D 1x
20
43 Womens Open D 2x
15
44 Mens Hwt. F 1x
17
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
    Baltimore Rowing Club (A)
B. Lawrence/J. Ditter
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner/K. Erickson
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Whitney/T. Glover
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
R. Durham/M. McKonkey
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/J. Hogan
 
    Composite: Tulsa, Texas Rowing Center (A)
K. Gates/D. Sturd
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Melnik/M. Cooney
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
Z. Varnelis/P. Kopp
 
    Alexandria Community Rowing (B)
G. Wheeler/H. Wentz
 
    Narragansett Boat Club (B)
D. Gray/A. Fleet
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
B. Plage/H. Stone
 
    Composite: Vesper, Mile High (B)
R. Wilson/K. Newman
 
53 Mixed A 2x
10
    Angry Fish Rowing Club (A)
R. Iuliano/R. Strock
 
    Composite: Capital, Alexandria (A)
S. Durkin/B. Ralston
 
    Greenwich Crew (A)
A. Branan/S. Im
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
E. Lev/M. Conway
 
    New York Rowing Association (A)
S. Sarah/W. David
 
    Composite: Oak Ridge Rowing, Nashville (A)
F. Sanders/E. Ketelle
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
H. Woznack/J. Rauch
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. Wood/M. Whitehouse
 
    New York Rowing Association (B)
C. Feher/P. Fernando
 
    New York Rowing Association (C)
I. Gomez/L. Skeddle
 
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
13
58 Mens Ltwt D 1x
12
    Detroit Boat Club (A)
M. Nash
 
    Ecorse Rowing Club (A)
B. Jarosz
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Malone
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Canha
 
    OKC Riversport (A)
J. Sanders
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Tracey
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Anderson
 
    Syracuse Alumni Rowing Association, Inc. (A)
J. Paduda
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Gilliland
 
    Lincoln Park Boat Club (I)
T. Opferman
 
59 Womens Open B 2x
13
    Composite: Capital, Alexandria (A)
K. Taylor/R. Hollins
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Kulig/C. Young
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard
 
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley/C. DelSavio
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/C. Atkinson
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Boucher/A. Crawford
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/S. Hedges
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Siciliano/C. Goodness
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Virginia Boat Club (A)
S. Conner/J. Harper
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Brokaw/K. Benarcik
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Ecorse (B)
M. Zezza/C. Raisky
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
M. McLaulin/W. Mathews
 
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
65 Mens Club D 8+
13
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
D. Smaus/K. Appold/D. Myers/K. Sharp/G. Mount/C. Kane/T. Heebink/P. Conrad/A. Pollini (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
F. Sarmast/J. Canfield/D. Schnall/M. Clauss/J. Dancks/H. Vriesendrop/P. Dudzick/S. Hanies/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi/P. Leis/R. McNeely/T. Gonsiorowski/J. Coyne/E. Salley/C. Christensen/M. Bell (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/P. Fricke/D. Rose/T. Thayer/G. Rummel/D. Crocker/G. Swagler/M. O'Neill/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
W. Horne/d. Hoyniak/S. Wright/M. Robinson/K. Connolly/B. Cuevas/J. Garant/T. Cordes/C. Fultz (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
R. Wetmore/B. Walsh/D. Thomas/N. Thetford/K. O'brien/M. Nemeth/M. Schofield/C. Brooke/J. Hubert (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Price/G. LeSage/N. Holland/P. Knight/J. Ryan/M. McGuirk/C. Walsh/T. Baxter/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Keenan/A. Simpson/B. Calandro/S. Pape/P. Denney/M. Puckly/S. Galett/L. Haberman/K. Lane (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Milne/R. Schreiber/J. Yasaitis/E. Frankenberry/J. Sisk/C. Harrigan/J. Lane/S. Sarkar/M. Wedig (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
G. van der Vink/P. Folger/D. Slaughter/P. Thompson/L. Bourgeois/T. Keany/W. Kostoff/J. Ring/R. Kuntz (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
K. Krieger/J. Watt/M. Dunn/S. Irwin/M. Vernallis/C. Pett Ridge/D. Ingham/R. Ulsh/D. To be (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
H. Culver/J. Woodhull/D. Coughlin/R. Brown/C. Miller/M. Melanson/M. Harnad/J. Wilson/K. Harnad (Cox)
 
66 Mens Ltwt G 1x
11
67 Womens Club E-J 4x
13
68 Mens Hwt. E 4x
10
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
73 Womens Club B 8+
8
74 Mens Hwt B 4x
6
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
16
77 Womens Ltwt C 2x
10
    Cambridge Rowing Club (A)
L. Jespersen/E. Hansen
 
    Composite: Capital, Occoquan (A)
R. Hollins/C. Dinion
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Zuczek/L. Rankin
 
    Greenwich Crew (A)
K. Erickson/M. Kruger
 
    Guelph Rowing Club (A)
T. Lonsdale/F. McCrea
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Collins/M. Bourque
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
W. MacPherson/J. Pawlick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/P. Raila
 
    Virginia Boat Club (A)
B. Faurot/S. Conner
 
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
80 Mens Hwt. F 2-
4
81 Womens Ltwt D 1x
5
82 Mens Ltwt D 2x
7
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
3
    Greenwich Crew (A)
T. Wike/D. Durkovic
 
    New York Rowing Association (A)
G. Ignacio/P. Fernando
 
    SoNo Rowing (A)
D. Smith/S. Rawl
 
87 Womens Ltwt E 2x
10
88 Mixed F-J 4+
4
89 Womens Open G-J 1x
1
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
93 Womens Open C 4+
14
94 Mens Hwt. C 1x
22
    Unaffiliated (USA)
J. Tunnicliffe
 
    Unaffiliated (USA) (..)
D. Day
 
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
T. Nash
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene
 
    Connetquot River Rowing Assc. at Dowling (A)
T. Ringler
 
    Fort Worth Rowing Club (A)
P. McDonough
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
 
    Greenwich Crew (A)
T. Wike
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff
 
    Lincoln Sculls (A)
J. Cotter
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
J. Polcari
 
    Narragansett Boat Club (A)
S. Whitney
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Norman
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis
 
    Riverside Boat Club (A)
A. O'Brien
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
F. Rowe
 
    University Barge Club (A)
M. Dencker
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
B. Whitehead
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Carr
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Fischer
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
T. Beretich
 
95 Womens Open A 2x
15
    Unaffiliated (USA)
C. Graves/h. connolly
 
    Alexandria Community Rowing (A)
S. Sikes/K. Taylor
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
J. McGee/L. VanDeWeert
 
    Foundation for Rowing Education, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley/C. DelSavio
 
    Lightwave Rowing Association (A)
N. Bankston/M. Dennis
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. conway/F. Tuite
 
    Nashville Rowing (A)
A. Joyner/L. Theiss
 
    New York Rowing Association (A)
C. Feher/L. Skeddle
 
    Composite: Riverside, Carnegie Lake (A)
V. Oomen/S. Imbert de Smirnoff
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/K. De Biasi
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Brogan/J. Langzettel
 
    Union Boat Club (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
L. Gruendken/R. Jerril
 
    Greenwich Crew (B)
K. Erickson/M. Kruger
 
96 Mens Hwt. A 2x
5
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
    Unaffiliated (USA)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/R. Yochum
 
    Composite: CHARGERS, Detroit Boat Club (A)
J. Bernfield/D. Wojdyla/M. Thibault/D. Crouse
 
    Composite: Fairmount, Alexandria, Atlanta (A)
D. Wolff/T. Announced/J. Rubini/R. Sargent
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino/H. Pohl/P. Oudheusden/P. Pugliese
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Brooks/R. Boi/K. Danek/M. Casadas
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
W. Updegrave/M. Stormberg/J. Green/D. Spencer
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lesnau/P. Knight/C. Selden/D. Sitek
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Melanson/M. Harnad/J. Wilson/E. Seyler
 
98 Mens Hwt. D 4-
7
99 Mixed B 8+
8
100 Parent/Child F/S 2x
12
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
104 Mens Ltwt A 1x
12
    Alexandria Community Rowing (A)
N. Uber
 
    Angry Fish Rowing Club (A)
R. Iuliano
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Mulligan
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. Boehm
 
    Greenwich Crew (A)
S. Im
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
E. Lev
 
    Maine Rowing Association (A)
P. Tsebro
 
    New York Rowing Association (A)
W. David
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Benz
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton
 
105 Womens Open A 4+
12
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
5
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
    Fairmount Rowing Association (A)
C. McElroy/J. Hankee/T. Greenwood/G. Boras
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/S. Im/P. Pugliese/H. Pohl
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/J. Sceviour/M. Dreier/S. Pape
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Webster/R. Wilhelm/C. Cody/D. Grossman
 
    Composite: Union, SoNo (A)
C. Wyant/W. Cooper/S. Rawl/C. Storm
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
F. Smith/D. Donovan/J. Hagan/F. Ryan
 
115 Mixed A 8+
3
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
7
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
125 Mixed G-J 4x
3
126 Womens Ltwt B 4+
3
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
133 Womens Club E 4+
10
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
8
140 Mens Hwt. B 2x
11
141 Womens Open B 4+
12
142 Mens Hwt. D 2x
14
    Composite: Austin, Texas Rowing Center (A)
P. Ellis/R. Lynch
 
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Hudome/R. Lippa
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/H. Pohl
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/T. Conway
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/S. Faber
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/D. Gorriaran
 
    Composite: Navesink River Rowing, OKC Riversport (A)
M. Malone/J. Sanders
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Donovan/J. Hagan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hagan/D. Donovan
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/J. Tunnicliffe
 
    Composite: Western Reserve, Ecorse (A)
B. Whitehead/M. Raisky
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/D. Green
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
J. Levinson/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Riverside, Narragansett (B)
D. Gray/J. Tracey
 
143 Womens Open D 1x
11
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
8
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
10
148 Mixed C 4x
6
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
J. Hunt/J. Murkey/W. Hunt/A. Luken
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon/S. Bausch/E. Erbelding/J. Ditter
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner/C. Ives/K. Blankley/A. Branan
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/T. Braim/T. Stellato/L. Braim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/S. Majd/D. Raila/P. Raila
 
    Virginia Boat Club (A)
J. Rife/S. Conner/B. Faurot/S. Chilmaid
 
149 Mixed E 2x
11
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
154 Womens Open AA 4+
11
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
158 Womens Open D 4+
10
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
161 Mens Hwt. B 1x
17
    Unaffiliated (USA)
J. Tunnicliffe
 
    Unaffiliated (USA)
D. Miller
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. McMahon
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Sullivan
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
 
    Greenwich Crew (A)
S. Im
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff
 
    Michigan Rowing Association (A)
G. Hartsuff
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
M. Monplaisir
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Nix
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Jackson
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Gates
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
T. Carr
 
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
    Cooper Rowing Club (A)
F. Criniti/R. Murray/W. Loeber/J. Glace
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/C. Ives/S. Im/H. Pohl
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Scorsone/B. Delisle/D. Lewis/A. Scarpelli
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Stellato/B. O'Neil/S. Festin/T. Braim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Dies/J. Jones/L. Kurzner/C. Cody
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. DiSalle/S. Martino/T. Hudak/J. Bowlby
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/C. Storm/R. Mannino/W. Cooper
 
    University Barge Club (A)
J. Traynor/A. Cook/G. Heller/B. Isdaner
 
    Virginia Boat Club (A)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/B. Reinhard/F. Mraz/D. Green
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Kammert/J. Hagan/F. Ryan/S. Byun
 
    University Barge Club (B)
B. O'Malley/J. Abele/A. Sauter/M. Morano
 
    New York Athletic Club (C)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Collins/J. Quinn/B. Derwin/T. Dippel
 
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
6
    Greenwich Crew (A)
P. Pugliese/A. Reino
 
    Malta Boat Club (A)
M. Brown/F. Duling
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Palmer/M. Hurley
 
    Composite: Ridley Graduate, Upper Valley Rowing (A)
M. Van Beuren/J. Pauls
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Saxelby/E. Cook
 
    Composite: Wyandotte, Ecorse (A)
J. Gilliland/B. Jarosz
 
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
S. Pedisich
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Burchill
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Roberts
 
    Greenwich Crew (A)
M. Hausleitner
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Rivero
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Johnston
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Pietra
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Tracey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Gervase
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. Chrstos
 
    Newport Aquatic Center (C)
T. Green
 
171 Womens Open A 8+
10
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
    Unaffiliated (USA) (..)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
B. Lawrence
 
    Cambridge Boat Club (A)
E. Kennelly
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Crooks
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
K. Kyle
 
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley
 
    Lightwave Rowing Association (A)
M. Dennis
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Newman
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Burnham
 
    Tulsa Rowing Club (A)
S. Younger
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
B. Beretich
 
184 Mens Club B 4+
9
185 Mens Club D 4+
15
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. McKay/D. Croghan/M. Comtois/B. Kelleher (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/T. Rowe/F. Hoffmann/J. Oliver/J. Pesce (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi/E. Salley/C. Christensen/M. Bell (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/P. Fricke/E. Geoca/M. ONeill/A. Strasenburgh (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/H. Pohl/P. Pugliese/A. Reino/R. Taibleson (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Wright/W. Horne/J. Riflin/K. Connolly/C. Fultz (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse/L. Chouinard/R. Howe/S. Faber/M. Hurley (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/G. Love/C. Walsh/T. Baxter/T. Dao (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Denney/R. Brown/H. Culver/S. Galett/K. Harnad (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Hanley/N. Harrigan/S. Danberg/J. Saxelby/M. Wedig (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
G. van der Vink/P. Folger/W. Kostoff/P. Thompson/N. Faigen (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/D. Green/F. Mraz/M. Peters/S. Ellis (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
T. Gonsiorowski/J. Coyne/P. Leis/F. Hewett/K. Falb (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
L. Bourgeois/T. Keany/A. Pierce/J. Ring/R. Kuntz (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Chavez/R. McNeely/D. Dolinger/F. Thys/S. Imbert de Smirnoff (Cox)
 
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
10
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
    Unaffiliated (USA) (..)
 
    Alexandria Community Rowing (A)
B. Ralston
 
    Capital Rowing Club (A)
K. Kurre
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
K. Kyle
 
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley
 
    OKC Riversport (A)
S. Mullin
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Imbert de Smirnoff
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Stomieroski
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Langzettel
 
    Capital Rowing Club (B)
A. Schreffler
 
    Capital Rowing Club (C)
 
196 Mens Hwt. A 4+
8
197 Mens Club E-J 4x
10
198 Mixed D 4+
7
199 Mixed B 4x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change