USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
14
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
6
    Composite: Ann Arbor RC, East Arm, Masters Coaching (A)
K. Cody/D. Altobelli/M. Nemshak/C. Bowman/K. Glover/L. Dwyer/J. Cervantes/J. Zimmer/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/W. Shields/S. Frayne/S. Volpe/C. Raheb/C. Farber/M. Orrick/S. Swartz/S. O'Connor (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mauer/S. Beaudry/S. Tallardy/J. Boston/C. Briskey/M. King/S. Herman/T. Mott/K. Kiernan (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/J. Gorberg/C. Cohen/C. Bisgaier/A. Steinway/E. Tormey/S. Voorhees/K. Kalinowski/A. A (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Weber/C. Turner/M. Wisenski/E. Droney/J. Dunlavey/C. Phelan/G. Gregg/C. Kruse/K. Beasley (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni/J. Liebers/E. Swab/T. Barlock/J. Stahl/R. Belsky/R. Mahoney/M. Burnham/K. Kenny (Cox)
 
8 Mens Hwt E 1x
22
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
4
16 Mens Hwt B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
21
18 Mens Hwt D 2-
7
19 Womens Club D 8+
7
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
4
24 Mixed E 4x
6
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/K. Ellis/B. Flynn/T. Rowe/F. Hoffmann/S. Raffuel/M. Mark/V. Oomen/J. Whiting (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. Dancks/P. Daskalkis/P. Dudzick/H. Vriesendorp/K. Garofalo/S. Gambino/L. Bates/P. Harrigan/M. Handzel (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
D. Rose/M. O'Neill/E. Geoca/M. Fredlund/G. Rummel/V. Holmes/L. Civiletti/K. Morgan/R. Gartland (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Olson/D. Parrish/K. Schulz/D. Stoner/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/A. Davis (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/W. Horne/T. Cordes/M. Robinson/C. Atkinson/N. Crome/J. Klochko/d. Hoyniak/C. Fultz (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Woodhull/M. Melanson/M. Harnad/J. Wilson/C. Reading/M. Hobart/M. Powell/J. Pepe/K. Lane (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/R. Hill/D. Raila/S. Levenson/C. Purcell/I. Van Wyngaarden/S. Shephard/K. Huber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: Western Reserve, La Baie Verte, Ann Arbor RC, East Arm, Tennessee, Masters Coaching (A)
J. Cody/R. Worth/R. Shellman/P. Kopp/S. Bouchard/K. Malcolm/M. Shepatin/R. Schultz-Purves/J. Josef (Cox)
 
28 Mens Club A 4+
7
29 Womens Club A 4+
13
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
35 Womens Club B 4x
7
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
5
    Composite: Ann Arbor RC, Upper Arlington (A)
J. Shifferd/S. Swartz/A. Knoch/J. Johnson/C. Fifer/C. Freiman/C. Ives/B. Kyre/T. Bowen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/J. Ney/K. Symes/G. Abell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/F. Smith/R. Gould/M. Marois/K. Kulig/C. Young/S. Mulderig/D. Savarese/A. Cox (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mauer/J. Boston/M. King/C. Briskey/T. Mott/S. Herman/J. Pearson/J. Bernier/S. Mehm (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/S. Griffin/K. Les/B. Weber/J. Dunlavey/C. Phelan/G. Gregg/T. Hazelton/K. Moy (Cox)
 
42 Mens Hwt. D 1x
20
43 Womens Open D 2x
15
44 Mens Hwt. F 1x
17
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
53 Mixed A 2x
10
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
13
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/G. Teborek/L. Ensor/L. Seward/C. Raheb/K. Bydington/M. Orrick/S. Volpe/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/K. Ellis/M. Mark/V. Oomen/R. Ford/B. Hogan/M. Yun/C. Tropp/J. Whiting (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Samuelson Duni/R. Jones/S. Gitlin/L. Hamilton/G. Westenfeld/G. Epstein/c. clark-flanagan/S. Lavieri/K. Ruppar (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Bouchard/C. Holdorf/J. Watson/D. Altobelli/D. Klingaman/S. Hamby/A. Moore/B. Mooney/L. Heim (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Welch/L. Shoemaker/J. Thomas/A. Payor/K. Watson/L. Rich/G. Hamilton/V. Hatter/M. Sims (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/S. Lawrence/R. Coughenour/D. Ferguson/M. Mabeus/K. Torres/G. Thompson/M. King/K. Medlock (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/J. Gorberg/C. Cohen/C. Bisgaier/D. Mara/E. Tormey/S. Voorhees/K. Kalinowski/A. A (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/E. Droney/B. Weber/C. Phelan/G. Gregg/J. Pepe/C. Reading/C. Kruse/K. Beasley (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
E. DiCarlo/S. Milton/S. Moazed/D. Katzman/L. Stocker/J. Andriko/B. Hill/L. Porter/D. Boucher (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/L. Braim/L. Barry/C. Richards/C. Holland/J. Pawlick/C. Fisher/W. MacPherson/K. Delaney (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Liebers/E. Swab/T. Barlock/R. Mahoney/R. Stone/S. King/P. Tuz/S. Allen/K. Kenny (Cox)
 
    Composite: Vesper, Long Beach, Mile High (A)
G. Malacrida/H. Frykman/A. Cuthbertson/K. O'Hara/E. Normoyle/J. Snyder/L. Finsurd/C. Holdsworth/K. Newman (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (B)
J. Cervantes/R. Schultz-Purves/H. Griffin/C. Pope/P. Shumate/C. Bowman/S. Mann-Sweeney/R. Thomas/J. Josef (Cox)
 
58 Mens Ltwt D 1x
12
59 Womens Open B 2x
13
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
    Composite: Ann Arbor RC, CRI, Masters Coaching (A)
P. Shumate/M. Shepatin/S. Mulderig/L. Hastings/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Means/G. Teborek/C. Joyce/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Composite: Capital, Vesper, SoNo (A)
P. Soller/A. Faber/K. Godwin/K. Constant/C. Spino (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Dabbs/P. Lofberg/P. Kitty/S. Eaton/J. Pesce (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
C. Weyhenmeyer/L. Bates/L. Craig/F. Vriesendorp/M. Handzel (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Sierra/R. Hassani/M. Orrick/M. Stewart/S. Morgan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/C. Browning/J. Casey/L. Kammert/M. Strom (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
J. OLeary/C. Schroeder/M. Doherty/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
65 Mens Club D 8+
13
66 Mens Ltwt G 1x
11
67 Womens Club E-J 4x
13
68 Mens Hwt. E 4x
10
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
73 Womens Club B 8+
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Ives/C. Delaney Freiman/M. Nemshak/J. Shifferd/C. Fifer/R. Schultz-Purves/M. Hudson/C. Herne/M. Utt (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/J. Ney/K. Symes/G. Abell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/A. Kairit/C. Forrester/C. Egan/R. Gould/K. Tee/P. Wayne/K. Byers/S. Lamprey (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/E. Preuschl/C. Atkinson/K. Dresser/M. Robinson/N. Crome/J. Klochko/B. Teeley/C. Fultz (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Les/C. Turner/S. Griffin/B. Weber/J. Dunlavey/C. Phelan/G. Gregg/T. Hazelton/G. LaChance (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Langzettel/J. Michalak/J. Brogan/K. Kashmer/T. Yanowitz/K. Stutz/V. Keenan/J. Goldblum/S. Berkovich (Cox)
 
    University Barge Club (A)
M. McDevitt/U. Dubas/j. wesson/D. Mullen/M. Hilf/E. Smith/K. Ennis/M. Meigs/J. Curtin (Cox)
 
74 Mens Hwt B 4x
6
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
16
77 Womens Ltwt C 2x
10
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
80 Mens Hwt. F 2-
4
81 Womens Ltwt D 1x
5
82 Mens Ltwt D 2x
7
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
3
87 Womens Ltwt E 2x
10
88 Mixed F-J 4+
4
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Flanigan/D. Flanigan/P. Hawkey/J. Kaplow/J. Peter (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Rummel/V. Holmes/N. Kleintop/P. Bernhard/R. Gartland (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, Ann Arbor RC, Masters Coaching, St Catharines (A)
R. Shellman/S. Anderson/P. Shumate/C. Pope/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Saratoga, Occoquan International (A)
K. Santucci/J. Lentini/K. Shuster/K. Doetzer/M. Mastropolo (Cox)
 
89 Womens Open G-J 1x
1
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
93 Womens Open C 4+
14
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
M. Nemshak/D. Altobelli/A. Moore/R. Schultz-Purves/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
T. Tba/B. Dembek/C. Farber/K. Byimgton/S. O'Connor (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/E. Turtle/S. Burt/S. Bausch/D. Chin (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Miller/D. Haney/K. Symes/S. Dunham/A. Cox (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Yun/B. Heck/M. Ware/N. Paquette/D. King (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Kulig/F. Smith/L. McCain/S. Mulderig/A. Cox (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard/L. Hamilton/K. Samuelson Duni/K. Ruppar (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mott/S. Beaudry/S. Herman/J. Bernier/S. Mehm (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
G. Malacrida/K. O'Hara/A. Cuthbertson/K. Newman/J. Snyder (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
E. DiCarlo/D. Katzman/C. McMahon/S. Rohol/S. Morgan (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
R. Belsky/M. Winke/R. Stone/V. Riley/T. Barlock (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Yanowitz/J. Michalak/M. Busis/J. Goldblum/S. Berkovich (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
K. Peterson/W. Shields/S. Volpe/T. Tba/T. DiAngelo (Cox)
 
    Composite: Potomac, Masters Coaching, St Catharines (B)
H. Griffin/C. Holdorf/D. Charles-Chisholm/M. Eddy/K. Burtnik (Cox)
 
94 Mens Hwt. C 1x
22
95 Womens Open A 2x
15
96 Mens Hwt. A 2x
5
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
98 Mens Hwt. D 4-
7
99 Mixed B 8+
8
    CHARGERS Rowing Club (A)
F. Sarmast/J. Premo/D. Schnall/J. Stratton/C. Weyhenmeyer/Z. Varnelis/C. Ives/B. Chapmen-Beers/J. Peter (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
E. Morgan/M. Plisch/J. Heidenreich/A. Fish/D. Alosi/J. Beagle/R. Dickey/A. Lenz/M. Stratmoen (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Humphrey/R. Sleight/T. Mauer/T. Mott/J. O'Connell/V. Fernandes/J. Pearson/J. Bernier/K. Kiernan (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Riflin/K. Dresser/E. Preuschl/J. Klochko/T. Cordes/B. Cuevas/J. Sobieski/M. Robinson/C. Fultz (Cox)
 
    Composite: La Baie Verte, Ann Arbor RC, East Arm, Tennessee, Masters Coaching, St Catharines (A)
R. Worth/S. Anderson/S. Bouchard/K. Malcolm/J. Cervantes/C. Bowman/R. Shellman/R. Wagner/L. Heim (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
H. Owen-West/K. Mariotti/B. O'Neil/D. Romand/B. Kercull/J. Fitzhenry/P. HasBrouck/D. Barnes/S. Stomieroski (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Martino/M. Loughren/K. Krieger/T. Hudak/K. Stutz/D. Millett/V. Keenan/L. Suplick/D. To be (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Williams/B. Venti/M. Iacone/S. Rosenberg/C. Plas/M. Peters/J. Detwiler/D. Volpe/A. Evans (Cox)
 
100 Parent/Child F/S 2x
12
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
104 Mens Ltwt A 1x
12
105 Womens Open A 4+
12
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
5
    Composite: Ann Arbor RC, East Arm, Masters Coaching (A)
K. Cody/C. Holdorf/J. Watson/K. Malcolm/K. Glover/D. Altobelli/P. Shumate/D. Klingaman/L. Heim (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/B. Dembek/G. Teborek/M. Chambers/C. Raheb/B. Gordon/M. Orrick/S. Volpe/S. O'Connor (Cox)
 
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, CHARGERS, Albany RC, Vesper, New Haven, Rivanna, Nereid, Baltimore (A)
A. Boucher/S. Hingley/A. Hurwitz/A. Couwenhoven/M. Karl/A. Cann/A. Jonik/L. Farrell/J. Peter (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/I. Van Wyngaarden/M. Flavin/S. Shepard/J. Brown/K. Kislevitz/L. Turner/K. Weber/M. Strom (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (B)
A. Moore/B. Mooney/C. Pope/L. Dwyer/H. Griffin/J. Clutter/M. Shepatin/S. Hamby/J. Gesch (Cox)
 
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
115 Mixed A 8+
3
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
7
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
125 Mixed G-J 4x
3
126 Womens Ltwt B 4+
3
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
    Composite: Ann Arbor RC, CHARGERS, Detroit Boat Club, Brighton RC (A)
M. Thibault/D. Wojdyla/J. Bernfield/R. LaCasse/D. Thomas/D. Crouse/J. Rubini/J. Gilliland/J. Shifferd (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
D. Smaus/K. Appold/D. Myers/K. Sharp/G. Mount/C. Kane/T. Heebink/P. Conrad/D. King (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Gonsiorowski/J. Coyne/R. Firth/C. Christensen/F. Hewett/M. Hyde/A. Chavez/F. Thys/K. Falb (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Chouinard/S. Faber/R. Howe/M. Hurley/P. Johnson/S. Michals/T. Palmer/B. Thiesse/J. Jablonic (Cox)
 
    Occoquan International (A)
R. Lesnau/D. Johnson/J. Moore/P. Knight/B. Wetmore/R. Anderson/C. Selden/D. Sitek/D. Gilbert (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Denney/R. Brown/A. Wells/S. Galett/M. Martin/D. Coughlin/R. Griffith/L. Haberman/K. Harnad (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
G. van der Vink/P. Folger/D. Slaughter/P. Thompson/L. Bourgeois/T. Keany/J. Bracewell/W. Kostoff/R. Kuntz (Cox)
 
    Composite: University, Palm Beach (A)
J. Jablonic/M. Gasper/D. Spencer/A. Cook/J. Green/B. Colgan/W. Updegrave/M. Stormberg/J. Chatzky (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
H. Culver/J. Woodhull/S. Pape/M. Melanson/C. Miller/J. Wilson/M. Harnad/E. Seyler/K. Lane (Cox)
 
133 Womens Club E 4+
10
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
8
140 Mens Hwt. B 2x
11
141 Womens Open B 4+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Ives/C. Delaney Freiman/C. Fifer/J. Shifferd/M. Utt (Cox)
 
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
r. bremer/J. Lowe/L. Clarke/T. Neider/L. Roman (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Dunham/M. Dobmeier/J. Ney/K. O'Connell/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Yun/A. Jones/M. Ware/B. Heck/J. Pesce (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. McCain/D. Abbott/M. Marois/D. Savarese/A. Cox (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard/L. Hamilton/R. Jones/K. Ruppar (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mauer/T. Mott/J. Bernier/J. Pearson/K. Kiernan (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Cervantes/K. Malcolm/A. Moore/C. Bowman/J. Gesch (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/C. Phelan/G. Gregg/K. Raetz/K. Moy (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
C. McMahon/B. Miller/J. Sierra/S. Rohol/D. Boucher (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Nemshak/R. Schultz-Purves/M. Hudson/C. Herne/C. B (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Swartz/A. LENZ/N. Kellner/R. Friend/T. Tenaglia (Cox)
 
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
11
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
8
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
B. Mooney/B. Howard/S. Bouchard/J. Watson
 
    Avalon Rowing Club (A)
L. Ensor/M. Orrick/G. Teborek/B. O'Neill
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
M. Elsberg/K. Ruffatto/A. Johnson/C. Conn
 
    Composite: Fairmount, Hiawatha Island Boat Club, Philadelphia Girls, Albany RC (A)
S. Sargent/L. Farrell/M. Karl/A. Northrup
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Freed/M. Dowd/J. Deitz/P. Bliss
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Durfee/H. Caraher/G. Ellsworth/S. Sternbach
 
    Potomac Boat Club (B)
K. Landauer/G. Edie/D. Perrone/C. Capps
 
    Composite: Upper Merion, Bachelors, Vesper, SoNo (B)
S. Buell/L. Benham/A. Faber/J. Kaplow
 
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
10
148 Mixed C 4x
6
149 Mixed E 2x
11
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
154 Womens Open AA 4+
11
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
158 Womens Open D 4+
10
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (A)
S. Bouchard/D. Altobelli/D. Klingaman/K. Malcolm/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
S. Volpe/L. Ensor/C. Raheb/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/V. Oomen/M. Mark/K. Ellis/J. Whiting (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
S. Beaudry/S. Tallardy/S. Herman/C. Briskey/K. Kiernan (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Charles-Chisholm/J. Ward/M. Chambers/K. Byington/S. O'Connor (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
L. Jansen/b. callahan/J. Clifton/S. Mead/E. Cleveland (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
D. Lukawicz/E. Droney/G. Gregg/C. Phelan/G. LaChance (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Padilla/C. Purcell/V. Leinfelder/K. Huber/G. Sim (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching, Saratoga (B)
M. Nemshak/W. MacPherson/H. Griffin/S. Mann-Sweeney/J. Josef (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. Dunlavey/M. Powell/C. Reading/J. Pepe/R. Baham (Cox)
 
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Ives/C. Delaney Freiman/M. Nemshak/J. Shifferd/M. Utt (Cox)
 
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
r. bremer/J. Lowe/L. Clarke/T. Neider/L. Roman (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/E. Turtle/S. Burt/S. Bausch/S. Imber (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Pollini/M. Yun/R. Ford/A. Jones/D. King (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Kulig/F. Smith/L. McCain/D. Abbott/A. Cox (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Jacoby/M. Plisch/E. Morgan/M. Beltangady/R. Freedman (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Morgan/S. Firth/A. Boehm/M. Fredlund/R. Gartland (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/K. Stutz/M. Busis/J. Berman/S. Berkovich (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Fifer/R. Schultz-Purves/M. Hudson/C. Herne/A. Cox (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Ney/K. Symes/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/G. Bilotta (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
J. Brogan/K. Kashmer/T. Yanowitz/J. Langzettel/E. Fishback (Cox)
 
    Capital Rowing Club (C)
D. Pianko/C. Erling/S. Hasan/M. Miller/B. Kelleher (Cox)
 
    Capital Rowing Club (D)
A. Iyer/M. Black/G. Hedegore/D. Haney/S. McKay (Cox)
 
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
6
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
171 Womens Open A 8+
10
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
    Composite: Ann Arbor RC, CRI, Masters Coaching (A)
P. Wayne/C. Egan/J. Watson/C. Holdorf/D. Klingaman/C. Pope/P. Shumate/B. Mooney/J. Gesch (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Dowd/N. Chrome/G. Teborek/L. Ensor/M. Chambers/C. Raheb/G. Katz/B. O'Neill/S. O'Connor (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
K. Garofalo/N. Grant/P. Wilson/P. Harrigan/D. Bradshaw/M. Julian/L. Bates/L. Hathaway/M. Handzel (Cox)
 
    Composite: Fairmount, Hiawatha Island Boat Club, Greater Columbus, Vesper, Rocky Mountain, Baltimore, SoNo (A)
S. Hingley/M. Karl/A. Couwenhoven/S. Sargent/P. Hawkey/A. Jonik/M. Wurster/K. Constant/H. Linke (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Flanders/S. Sternbach/B. Gordon/K. Landauer/J. Rilling/J. Ward/M. Means/G. Ellsworth/C. Conzemius (Cox)
 
    Composite: CRI, Masters Coaching, Skidmore CR, St Catharines (B)
H. Griffin/S. Hamby/R. Stone/R. Thomas/S. Mann-Sweeney/S. Mulderig/L. Hastings/M. Shepatin/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Upper Merion, Bachelors, Capital, Vesper, University, SoNo (B)
A. Franklin/J. Kaplow/M. Hilf/S. Buell/L. Benham/A. Faber/K. Godwin/P. Soller/C. Spino (Cox)
 
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
184 Mens Club B 4+
9
185 Mens Club D 4+
15
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
10
    Composite: Ann Arbor RC, East Arm, Masters Coaching (A)
S. Bouchard/C. Holdorf/J. Watson/J. Zimmer/L. Heim (Cox)
 
    Composite: Annapolis RC, Alexandria (A)
D. Yatsuk/J. Iannuzzi/l. skinners/l. hall/L. Superczynski (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Heck/N. Paquette/P. Kitty/C. Tropp/D. King (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Samuelson Duni/G. Westenfeld/c. clark-flanagan/G. Epstein/N. Rousseau (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/S. Lawrence/M. Mabeus/J. Clifton/D. Aldape (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Reading/K. Cassidy/M. Hobart/C. Kruse/K. Beasley (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Reese/I. Van Wyngaarden/S. Katz/K. Kislevitz/G. Sim (Cox)
 
    Composite: Vesper, Nereid (A)
A. Jonik/M. Jonik/A. Hurwitz/S. Hingley/C. Spino (Cox)
 
    Composite: Oak Ridge Rowing, Masters Coaching, Saratoga (B)
C. Pope/W. MacPherson/S. Mann-Sweeney/S. Hamby/S. Grady (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching, St Catharines (C)
S. Mulderig/K. Malcolm/P. Shumate/R. Thomas/K. Burtnik (Cox)
 
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
196 Mens Hwt. A 4+
8
197 Mens Club E-J 4x
10
198 Mixed D 4+
7
199 Mixed B 4x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change