USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
14
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
7 Womens Open C 8+
6
8 Mens Hwt E 1x
22
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
4
16 Mens Hwt B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
21
18 Mens Hwt D 2-
7
19 Womens Club D 8+
7
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
4
24 Mixed E 4x
6
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
28 Mens Club A 4+
7
29 Womens Club A 4+
13
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
35 Womens Club B 4x
7
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
5
    Composite: Ann Arbor RC, Upper Arlington (A)
J. Shifferd/S. Swartz/A. Knoch/J. Johnson/C. Fifer/C. Freiman/C. Ives/B. Kyre/T. Bowen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/J. Ney/K. Symes/G. Abell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/F. Smith/R. Gould/M. Marois/K. Kulig/C. Young/S. Mulderig/D. Savarese/A. Cox (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mauer/J. Boston/M. King/C. Briskey/T. Mott/S. Herman/J. Pearson/J. Bernier/S. Mehm (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/S. Griffin/K. Les/B. Weber/J. Dunlavey/C. Phelan/G. Gregg/T. Hazelton/K. Moy (Cox)
 
42 Mens Hwt. D 1x
20
43 Womens Open D 2x
15
44 Mens Hwt. F 1x
17
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
53 Mixed A 2x
10
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
13
58 Mens Ltwt D 1x
12
59 Womens Open B 2x
13
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
65 Mens Club D 8+
13
66 Mens Ltwt G 1x
11
67 Womens Club E-J 4x
13
68 Mens Hwt. E 4x
10
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
73 Womens Club B 8+
8
74 Mens Hwt B 4x
6
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
16
77 Womens Ltwt C 2x
10
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
80 Mens Hwt. F 2-
4
81 Womens Ltwt D 1x
5
82 Mens Ltwt D 2x
7
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
85 Womens Open AA-A 2-
6
    Alexandria Community Rowing (A)
B. Ralston/S. Sikes
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Schroeder/L. Schlepp
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
E. Preuschl/M. Robinson
 
    Riverside Boat Club (A)
V. Marchand/S. Imbert de Smirnoff
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
A. Knoch/J. Johnson
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Sieberth/T. Gang
 
86 Mens Hwt. AA 2x
3
87 Womens Ltwt E 2x
10
88 Mixed F-J 4+
4
89 Womens Open G-J 1x
1
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
93 Womens Open C 4+
14
94 Mens Hwt. C 1x
22
95 Womens Open A 2x
15
96 Mens Hwt. A 2x
5
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
98 Mens Hwt. D 4-
7
99 Mixed B 8+
8
100 Parent/Child F/S 2x
12
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
104 Mens Ltwt A 1x
12
105 Womens Open A 4+
12
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Iyer/M. Black/S. Hasan/G. Hedegore/G. Bilotta (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Schroeder/L. Schlepp/C. Forrester/K. Tee/A. Cox (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Grigoryeva/J. ENGEL/L. DUDEK/S. O'Connor/L. Bayne (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/A. Zoppa/R. Likar/T. Hazelton/K. Beasley (Cox)
 
    Composite: Riverside, Marin, Union (A)
S. Imbert de Smirnoff/V. Marchand/C. McGonagle/C. Mccarthy/M. Wedig (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
L. Rigrish/J. Johnson/A. Knoch/S. Swartz/T. Bowen (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
A. Ortega/T. Gang/K. Beckenbach/C. Sieberth/J. Rees (Cox)
 
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (B)
L. Williamson/K. Bond/J. Mitchell/S. Ashton/B. Dopkeen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Pianko/C. Erling/D. Haney/M. Miller/G. Abell (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
M. Wisenski/N. Moore/B. Weber/K. Cohen/G. LaChance (Cox)
 
    Capital Rowing Club (C)
C. Morris/R. Friend/T. Tenaglia/J. Swartz/N. Kellner (Cox)
 
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
5
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
115 Mixed A 8+
3
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
7
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
125 Mixed G-J 4x
3
126 Womens Ltwt B 4+
3
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
133 Womens Club E 4+
10
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
8
140 Mens Hwt. B 2x
11
141 Womens Open B 4+
12
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
11
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
8
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
10
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
D. Pianko/C. Erling/J. Ney/F. Gebeyehu-Houston/K. Gerhard/K. Symes/S. Hasan/M. Miller/B. Kelleher (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/A. Kairit/C. Forrester/L. Schlepp/A. Schroeder/K. Tee/K. O'Driscoll/K. Byers/L. Rothman (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/M. Plisch/E. Morgan/C. Jones/S. Jacoby/M. Beltangady/R. Dickey/B. Fitzsimmons/M. Stratmoen (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Grigoryeva/J. ENGEL/L. DUDEK/S. O'Connor/H. MCRAE/A. DeKnight/A. MATHEWS/A. ASPELL/L. Bayne (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/M. Wisenski/K. Les/C. Turner/R. Likar/B. Weber/T. Hazelton/A. Zoppa/G. LaChance (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Valentine/J. Klein/L. Wendler/M. Winke/S. King/K. Light/V. Riley/M. Burnham/T. Zander (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Langzettel/J. Michalak/J. Brogan/K. Stutz/L. Suplick/J. Berman/B. Wood/D. Millett/E. Fishback (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
L. Rigrish/S. Swartz/A. Knoch/J. Johnson/S. Ryan/B. Kyre/B. Gundelfinger/A. Kwa/T. Bowen (Cox)
 
148 Mixed C 4x
6
149 Mixed E 2x
11
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
154 Womens Open AA 4+
11
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Schroeder/L. Schlepp/K. O'Driscoll/M. Marois/A. Cox (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/C. Jones/R. Dickey/B. Fitzsimmons/M. Stratmoen (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
S. Gitlin/K. Ruppar/N. Rousseau/S. Lavieri/A. Umek (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Grigoryeva/J. ENGEL/M. Olivares/A. DeKnight/L. Bayne (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Les/C. Turner/R. Likar/K. Cohen/K. Beasley (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Valentine/J. Klein/L. Wendler/K. Light/K. Kenny (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
S. Ryan/B. Kyre/B. Gundelfinger/A. Kwa/T. Bowen (Cox)
 
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (B)
L. Williamson/K. Bond/J. Mitchell/S. Ashton/B. Dopkeen (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
L. DUDEK/S. O'Connor/M. Esway/A. ASPELL/A. MATHEWS (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
K. McElroy/N. Moore/A. Zoppa/K. Raetz/K. Moy (Cox)
 
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
158 Womens Open D 4+
10
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
6
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
171 Womens Open A 8+
10
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/J. Ney/K. Symes/G. Abell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Kulig/F. Smith/K. O'Driscoll/A. Kairit/L. McCain/D. Abbott/M. Marois/D. Savarese/A. Cox (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/M. Plisch/E. Morgan/C. Jones/S. Jacoby/M. Beltangady/R. Dickey/B. Fitzsimmons/M. Stratmoen (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard/L. Hamilton/R. Jones/N. Rousseau/c. clark-flanagan/S. Gitlin/K. Samuelson Duni/K. Ruppar (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Grigoryeva/J. ENGEL/L. DUDEK/S. O'Connor/H. MCRAE/A. DeKnight/A. MATHEWS/A. ASPELL/L. Bayne (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/C. Turner/M. Wisenski/N. Moore/A. Zoppa/K. Raetz/T. Hazelton/K. Cohen/K. Moy (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
L. Rigrish/S. Swartz/A. Knoch/J. Johnson/S. Ryan/B. Kyre/B. Gundelfinger/A. Kwa/T. Bowen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Pianko/C. Erling/A. Iyer/M. Miller/M. Black/S. Hasan/G. Hedegore/D. Haney/G. Bilotta (Cox)
 
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
184 Mens Club B 4+
9
185 Mens Club D 4+
15
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
10
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
196 Mens Hwt. A 4+
8
197 Mens Club E-J 4x
10
198 Mixed D 4+
7
199 Mixed B 4x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change