USRowing Masters National Championships

  • Aug 12, 2010 To Aug 15, 2010
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 12, 2010
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
11
3 Mixed F 2x
7
4 Mens Hwt. A 1x
14
    Unaffiliated (USA)
J. Tunnicliffe
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Cooper Rowing Club (A)
J. Stack
 
    Greenwich Crew (A)
T. Wike
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
J. Sobieski
 
    Maine Rowing Association (A)
P. Tsebro
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
r. welsh
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Byun
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    Quogue FD Boat Club (F)
D. Johnson
 
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Hwt. C 4+
13
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/M. Comtois/D. Croghan/P. Courtney/B. Kelleher (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
F. Hoffmann/T. Rowe/M. Sullivan/S. Raffuel/J. Pesce (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/R. Durham/D. Crouse/R. LaCasse/J. Shifferd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Leis/R. Mulligan/E. Salley/R. McNeely/K. Falb (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
d. Hoyniak/T. Cordes/J. Riflin/J. Garant/C. Fultz (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Whitbeck/A. Ratajczyk/P. King/J. Rivero/K. Whitbeck (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
M. Hatter/D. Lukasik/M. Welch/B. O'Grady/M. Walter (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Calandro/A. Simpson/A. Wells/P. Krause/K. Lane (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
T. Milne/N. Harrigan/E. Grace/R. Schreiber/M. Wedig (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
B. Boericke/T. Crimmins/D. Barclay/I. Rudolph-Shabinsky/E. Spector (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham/J. Watt/M. Dunn/M. Whitehouse/D. To be (Cox)
 
    Composite: Undine, Palm Beach (A)
S. Norman/J. Moore/C. Redhead/F. Rowe/J. Chatzky (Cox)
 
    Virginia Boat Club (A)
 
7 Womens Open C 8+
6
8 Mens Hwt E 1x
22
    Unaffiliated (USA)
C. Norelli
 
    Unaffiliated (USA)
M. Verlin
 
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Wheeler
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Greene
 
    Cambridge BC/Riverside BC (A)
N. Kurmakov
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Willsallen
 
    Ecorse Rowing Club (A)
B. Jarosz
 
    Fairmount Rowing Association (A)
T. Toland
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Thiesse
 
    Orlando Rowing Club (A)
J. Rich
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
J. Pauls
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar
 
    University Barge Club (A)
A. Cook
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Gilliland
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
J. Oliver
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
S. Michals
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
D. Donovan
 
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
A. Vafaee
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Majd
 
9 Womens Open E 2x
7
10 Mens Hwt G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
7
12 Womens Club C 4x
11
13 Mixed F-J 8+
2
14 Womens Ltwt C 4+
4
15 Mens Hwt. AA 4+
4
    Capital Rowing Club (A)
A. Glandon/T. Leslie/D. Croghan/P. Courtney/G. Bilotta (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/B. Ingram/C. Osekowski/R. McCullough/R. Day (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Marchaj/M. Dreier/I. Hazelton/J. Sceviour/K. Harnad (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Webster/R. Wilhelm/S. Byun/L. Kurzner/P. Claflin (Cox)
 
16 Mens Hwt B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
21
18 Mens Hwt D 2-
7
19 Womens Club D 8+
7
    CHARGERS Rowing Club (A)
C. Weyhenmeyer/N. Grant/K. Garofalo/D. Bradshaw/K. English/C. Schroeder/L. Craig/S. Gambino/M. Handzel (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Samuelson Duni/R. Jones/S. Gitlin/L. Hamilton/G. Westenfeld/G. Epstein/c. clark-flanagan/S. Lavieri/K. Ruppar (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Welch/L. Shoemaker/K. Watson/A. Payor/G. Hamilton/L. Rich/L. Sproul/V. Hatter/M. Sims (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Petrisko/B. Dembek/D. Charles-Chisholm/K. Landauer/M. Chambers/C. Farber/J. Flanders/J. Ward/S. O'Connor (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/S. Lawrence/R. Coughenour/D. Ferguson/M. Mabeus/K. Torres/G. Thompson/M. King/K. Medlock (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Schmidt/I. Van Wyngaarden/K. De Biasi/C. Purcell/M. Flavin/S. Shephard/K. Kislevitz/K. Weber/G. Sim (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (D)
H. Sleph/P. Beans-Clark/J. Haug/C. Gibson/C. Hey/J. Wilson/S. Volpe/B. Gardiner/G. Linus (Cox)
 
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
6
22 Mens Hwt. H 2x
7
23 Womens Open D-J 2-
4
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
L. Clarke/T. Neider
 
    Composite: Chester River, Orlando RC (A)
D. Davis/J. Thomas
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Y. Taskor/C. Egan
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (B)
K. McGraw/K. Ruffatto
 
24 Mixed E 4x
6
25 Mens Ltwt A-C 4x
1
26 Womens Open AA-B 4-
0
27 Mixed D 8+
8
28 Mens Club A 4+
7
29 Womens Club A 4+
13
    Capital Rowing Club (A)
D. Pianko/C. Erling/G. Hedegore/M. Miller/B. Kelleher (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/A. Schroeder/R. Gould/A. Kairit/A. Cox (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/M. Plisch/R. Dickey/E. Morgan/M. Stratmoen (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard/S. Gitlin/R. Jones/K. Ruppar (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
A. MATHEWS/H. MCRAE/M. Olivares/A. ASPELL/M. Esway (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Les/C. Turner/T. Hazelton/K. Cohen/K. Moy (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Langzettel/J. Anderson/J. Brogan/J. Berman/S. Berkovich (Cox)
 
    Virginia Boat Club (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
A. Ortega/T. Gang/K. Beckenbach/C. Sieberth/J. Rees (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Schlepp/M. Marois/K. Kulig/D. Savarese/A. Cox (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (B)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
K. McElroy/M. Wisenski/S. Griffin/A. Zoppa/K. Beasley (Cox)
 
30 Mens Hwt. C 4x
5
31 Womens Open C 4x
10
32 Mens Hwt. E 2-
4
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Hwt. F-J 8+
8
35 Womens Club B 4x
7
36 Mixed LTA 2x
0
37 Mens Ltwt D-J 4x
7
38 Mens Hwt. AA-A 4x
3
39 Womens Open AA-A 4x
2
40 Mens Ltwt B 1x
8
41 Womens Open B 8+
5
42 Mens Hwt. D 1x
20
    Unaffiliated (USA)
D. Brennan
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Anderson
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
A. Inglis
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Nash
 
    Ecorse Rowing Club (A)
M. Raisky
 
    Lake Union Crew (A)
L. Yaffe
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Howe
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Gray
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Schay
 
    Occoquan International (A)
J. Schafer
 
    Orlando Rowing Club (A)
D. Lukasik
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
P. Folger
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
B. Whitehead
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs
 
    Baltimore Rowing Club (B)
S. Perry
 
    Viking Rowing Foundation (D)
S. Jones
 
43 Womens Open D 2x
15
    Avalon Rowing Club (A)
S. Forbes/C. Raheb
 
    Composite: Bachelors, Unity (A)
E. Petrus/S. Cohen
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/C. Tropp
 
    Composite: Chester River, Orlando RC (A)
D. Davis/J. Thomas
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza/F. Tuite
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt/M. Collins
 
    Mile High Rowing Club (A)
J. Snyder/G. Malacrida
 
    New Haven Rowing Club (A)
A. Boucher/A. Warner
 
    Composite: Woodlands, Dallas (A)
L. Rankin/S. Jones
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
W. Mathews/J. Lentini
 
    Composite: Chester River, Virginia (B)
B. Faurot/D. Riordan
 
    Maritime Rowing Club (B)
L. Douglas/G. Gasser
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
C. Holland/W. MacPherson
 
    Composite: Vesper, University (B)
A. Franklin/M. Hilf
 
    Vesper Boat Club (C)
E. Normoyle/L. Finsrud
 
44 Mens Hwt. F 1x
17
45 Womens Open F 2x
8
46 Mens Hwt. I 1x
6
47 Mixed A 4+
7
    Capital Rowing Club (A)
J. Huppi/J. Starck/F. Gebeyehu-Houston/M. Dobmeier/G. Bilotta (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/K. Kriese/C. Block/M. Plisch/R. Freedman (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
E. Preuschl/M. Robinson/B. Cuevas/J. Garant/C. Fultz (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Fore/B. Watt/C. Osekowski/J. Aguirre/R. Day (Cox)
 
    University Barge Club (A)
A. Sauter/J. Fife/j. wesson/U. Dubas/H. Udell (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
A. Glandon/T. Dalton/M. Black/G. Hedegore/B. Kelleher (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (B)
T. Schweizer/A. Huff/M. Hatter/R. McCullough/H. Brooks (Cox)
 
48 Mixed C 4+
9
49 Mens Club E-J 8+
11
50 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 13, 2010
51 Mixed E 4+
6
52 Mixed C 2x
13
53 Mixed A 2x
10
54 Mens Hwt. I-J 2x
3
55 Womens Open F 1x
7
56 Mens Ltwt F 1x
9
57 Womens Open D 8+
13
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/G. Teborek/L. Ensor/L. Seward/C. Raheb/K. Bydington/M. Orrick/S. Volpe/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/K. Ellis/M. Mark/V. Oomen/R. Ford/B. Hogan/M. Yun/C. Tropp/J. Whiting (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Samuelson Duni/R. Jones/S. Gitlin/L. Hamilton/G. Westenfeld/G. Epstein/c. clark-flanagan/S. Lavieri/K. Ruppar (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Bouchard/C. Holdorf/J. Watson/D. Altobelli/D. Klingaman/S. Hamby/A. Moore/B. Mooney/L. Heim (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
L. Welch/L. Shoemaker/J. Thomas/A. Payor/K. Watson/L. Rich/G. Hamilton/V. Hatter/M. Sims (Cox)
 
    Prince William Rowing Club, Inc. (A)
M. Heisey/S. Lawrence/R. Coughenour/D. Ferguson/M. Mabeus/K. Torres/G. Thompson/M. King/K. Medlock (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/J. Gorberg/C. Cohen/C. Bisgaier/D. Mara/E. Tormey/S. Voorhees/K. Kalinowski/A. A (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/E. Droney/B. Weber/C. Phelan/G. Gregg/J. Pepe/C. Reading/C. Kruse/K. Beasley (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
E. DiCarlo/S. Milton/S. Moazed/D. Katzman/L. Stocker/J. Andriko/B. Hill/L. Porter/D. Boucher (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/L. Braim/L. Barry/C. Richards/C. Holland/J. Pawlick/C. Fisher/W. MacPherson/K. Delaney (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
J. Liebers/E. Swab/T. Barlock/R. Mahoney/R. Stone/S. King/P. Tuz/S. Allen/K. Kenny (Cox)
 
    Composite: Vesper, Long Beach, Mile High (A)
G. Malacrida/H. Frykman/A. Cuthbertson/K. O'Hara/E. Normoyle/J. Snyder/L. Finsurd/C. Holdsworth/K. Newman (Cox)
 
    Composite: Ann Arbor RC, Masters Coaching (B)
J. Cervantes/R. Schultz-Purves/H. Griffin/C. Pope/P. Shumate/C. Bowman/S. Mann-Sweeney/R. Thomas/J. Josef (Cox)
 
58 Mens Ltwt D 1x
12
59 Womens Open B 2x
13
60 Mens Hwt. B 4+
10
61 Womens Ltwt A 4+
2
62 Mens Ltwt A-C 4+
0
63 LTA 1x
1
64 Womens Ltwt E-J 4+
8
65 Mens Club D 8+
13
66 Mens Ltwt G 1x
11
67 Womens Club E-J 4x
13
68 Mens Hwt. E 4x
10
69 Womens Club C 4+
13
70 Mens Club C 4+
11
71 Womens Open AA 2x
10
72 Mens Hwt. A 8+
4
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/J. Huppi/T. Leslie/A. Glandon/T. Dalton/S. McKay (Cox)
 
    Composite: Fairmount, Undine, Nashville (A)
K. Montenegro/J. Scott/J. Svoboda/B. Perkins/F. Bergen/K. Gross/F. Sanders/C. Lenihan/M. Sbei (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/B. Ingram/C. Osekowski/M. Welch/D. Lukasik/J. Aguirre/B. O'Grady/R. McCullough/M. Walter (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Martin/M. Keenan/A. Simpson/I. Marchaj/M. Dreier/J. Sceviour/M. Puckly/I. Hazelton/A. Fournier (Cox)
 
73 Womens Club B 8+
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Ives/C. Delaney Freiman/M. Nemshak/J. Shifferd/C. Fifer/R. Schultz-Purves/M. Hudson/C. Herne/M. Utt (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/J. Ney/K. Symes/G. Abell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/A. Kairit/C. Forrester/C. Egan/R. Gould/K. Tee/P. Wayne/K. Byers/S. Lamprey (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/E. Preuschl/C. Atkinson/K. Dresser/M. Robinson/N. Crome/J. Klochko/B. Teeley/C. Fultz (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Les/C. Turner/S. Griffin/B. Weber/J. Dunlavey/C. Phelan/G. Gregg/T. Hazelton/G. LaChance (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Langzettel/J. Michalak/J. Brogan/K. Kashmer/T. Yanowitz/K. Stutz/V. Keenan/J. Goldblum/S. Berkovich (Cox)
 
    University Barge Club (A)
M. McDevitt/U. Dubas/j. wesson/D. Mullen/M. Hilf/E. Smith/K. Ennis/M. Meigs/J. Curtin (Cox)
 
74 Mens Hwt B 4x
6
75 Womens Open D-J 4-
3
76 Mens Club E 4+
16
77 Womens Ltwt C 2x
10
78 Mens Ltwt H-J 2x
2
79 Womens Ltwt F-J 1x
8
80 Mens Hwt. F 2-
4
81 Womens Ltwt D 1x
5
82 Mens Ltwt D 2x
7
83 Womens Ltwt B 2x
7
84 Mens Ltwt B 2x
6
85 Womens Open AA-A 2-
6
86 Mens Hwt. AA 2x
3
87 Womens Ltwt E 2x
10
88 Mixed F-J 4+
4
89 Womens Open G-J 1x
1
90 Mens Hwt. G-J 4x
6
91 Womens Open E 1x
14
92 Mens Ltwt E 1x
6
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Oliver
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Hurley
 
    Orlando Rowing Club (A)
J. Rich
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Ryan
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
J. Pauls
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren
 
93 Womens Open C 4+
14
94 Mens Hwt. C 1x
22
95 Womens Open A 2x
15
96 Mens Hwt. A 2x
5
    Fairmount Rowing Association (A)
K. Montenegro/J. Svoboda
 
    New York Rowing Association (A)
G. Ignacio/P. Fernando
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld/D. Lukasik
 
    Composite: Passaic River, Nereid (A)
M. Monplaisir/J. Benz
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/B. DiSalle
 
97 Mens Hwt. E-F 4-
8
98 Mens Hwt. D 4-
7
99 Mixed B 8+
8
100 Parent/Child F/S 2x
12
Saturday, August 14, 2010
101 Mixed B 2x
16
102 Mixed D 4x
10
103 Mixed F 4x
9
104 Mens Ltwt A 1x
12
105 Womens Open A 4+
12
106 Mens Hwt. C 2x
10
107 Womens Open C 1x
16
108 Mens Hwt. E 2x
12
109 Womens Open E 8+
5
110 Mens Hwt G 1x
12
111 Womens Ltwt D 4+
3
112 Mens Club G-J 4+
4
113 Womens Ltwt A-C 4x
9
114 Mens Hwt. AA-A 4-
6
115 Mixed A 8+
3
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/C. Jones/J. Spencer/J. Beagle/J. Heidenreich/C. Talero/B. Fitzsimmons/M. Beltangady/M. Stratmoen (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
P. Fore/R. Hoppenfeld/T. Capers/B. Ingram/L. Fore/L. Silvia/L. Sproul/T. Schweizer/M. Walter (Cox)
 
    University Barge Club (A)
B. O'Malley/G. Cobb/A. Sauter/R. Bonner/M. McDevitt/U. Dubas/K. Ennis/E. Smith/J. Curtin (Cox)
 
116 Mens Hwt. B 8+
6
117 Womens Open B 4x
3
118 Mens Hwt. D 4+
10
119 Womens Club D 4+
9
120 Mens Hwt. F 4+
4
121 Womens Club E-J 8+
8
122 Mens Hwt. H 1x
7
123 Mens Hwt. C 2-
5
124 Mens Club A-B 8+
8
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/R. Stedman/C. McKay/J. Huppi/T. Leslie/S. McKay (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/R. Johnson/W. Randolph/K. Roden/J. Shirk/K. Kriese/A. Fish/D. Early/R. Freedman (Cox)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Fitzpatrick/T. McGovern/C. Lenihan/B. Perkins/K. Gross/J. Reardon/J. Svoboda/K. Montenegro/M. Sbei (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
T. Capers/M. Christ/C. Osekowski/M. Welch/D. Lukasik/J. Aguirre/B. O'Grady/B. Ingram/M. Walter (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/N. Davies/T. Nix/T. Brock/J. Ryan/P. Holland/A. Krauss/L. Hergenroeder/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Martin/B. Calandro/P. Krause/A. Wells/A. Simpson/M. Keenan/M. Puckly/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Leonard/J. Dies/J. Jones/R. Hill/C. Cody/R. Wilhelm/T. Coffin/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    University Barge Club (A)
B. O'Malley/G. Cobb/A. Sauter/R. Bonner/J. Abele/B. McLelland/M. Morano/J. Fife/A. Kelly (Cox)
 
125 Mixed G-J 4x
3
126 Womens Ltwt B 4+
3
127 Womens Ltwt D 2x
7
128 Mens Hwt. AA 1x
17
    Unaffiliated (USA)
F. Ledvina
 
    Unaffiliated (USA)
D. Miller
 
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Mitchell
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. King
 
    Michigan Rowing Association (A)
G. Hartsuff
 
    Nashville Rowing (A)
F. Sanders
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
r. welsh
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
R. Worth
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Grossman
 
    Skidmore Community Rowing (A)
T. Zander
 
    SoNo Rowing (A)
S. Rawl
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
B. DiSalle
 
    Union Boat Club (A)
C. Storm
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
T. Webster
 
    SoNo Rowing (B)
D. Smith
 
129 Womens Ltwt A 1x
11
130 Mens Ltwt C 2x
5
131 Womens Club C 8+
12
132 Mens Hwt. E 8+
9
133 Womens Club E 4+
10
134 Mens Hwt. G-J 2-
3
135 Mens Ltwt D-J 4+
3
136 Womens Ltwt F-J 2x
6
137 Mixed TA w/fixed seat 2x
0
138 Womens Open C 2-
4
139 Mens Club C 8+
8
140 Mens Hwt. B 2x
11
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Mitchell/G. Wheeler
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide/K. McKnight
 
    Composite: CRI, Unaff. (USA) (A)
R. McGurrin/S. Sean
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Roberts/B. Boehm
 
    Lincoln Sculls (A)
J. Cotter/S. Whitney
 
    New York Rowing Association (A)
T. Lutazi/W. David
 
    Orlando Rowing Club (A)
R. Hoppenfeld/D. Lukasik
 
    Quogue FD Boat Club (A)
D. Johnson/S. Norman
 
    Composite: Rivanna, Passaic River (A)
C. Jackson/J. Benz
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. Kercull/S. Festin
 
    Composite: Vesper, Cooper Rowing Club (A)
R. Wilson/J. Stack
 
141 Womens Open B 4+
12
142 Mens Hwt. D 2x
14
143 Womens Open D 1x
11
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
D. Davis
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso
 
    Dallas Rowing Club (A)
L. Rankin
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
D. Stoner
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
M. Zezza
 
    Long Beach Rowing Association (A)
H. Frykman
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Devitt
 
    Mile High Rowing Club (A)
J. Snyder
 
    Orlando Rowing Club (A)
J. Thomas
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
D. Schubeck
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (B)
D. Riordan
 
144 Mens Hwt. F 4x
6
145 Womens Open F-J 4x
8
146 Mens Hwt. J 1x
2
147 Womens Club A 8+
10
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
D. Pianko/C. Erling/J. Ney/F. Gebeyehu-Houston/K. Gerhard/K. Symes/S. Hasan/M. Miller/B. Kelleher (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Churchill/A. Kairit/C. Forrester/L. Schlepp/A. Schroeder/K. Tee/K. O'Driscoll/K. Byers/L. Rothman (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/M. Plisch/E. Morgan/C. Jones/S. Jacoby/M. Beltangady/R. Dickey/B. Fitzsimmons/M. Stratmoen (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Grigoryeva/J. ENGEL/L. DUDEK/S. O'Connor/H. MCRAE/A. DeKnight/A. MATHEWS/A. ASPELL/L. Bayne (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/M. Wisenski/K. Les/C. Turner/R. Likar/B. Weber/T. Hazelton/A. Zoppa/G. LaChance (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
M. Valentine/J. Klein/L. Wendler/M. Winke/S. King/K. Light/V. Riley/M. Burnham/T. Zander (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Langzettel/J. Michalak/J. Brogan/K. Stutz/L. Suplick/J. Berman/B. Wood/D. Millett/E. Fishback (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
L. Rigrish/S. Swartz/A. Knoch/J. Johnson/S. Ryan/B. Kyre/B. Gundelfinger/A. Kwa/T. Bowen (Cox)
 
148 Mixed C 4x
6
149 Mixed E 2x
11
150 Parent/Child M/D 2x
2
Sunday, August 15, 2010
151 Mixed G 2x
6
152 Mixed E 8+
5
153 Mixed C 8+
9
154 Womens Open AA 4+
11
155 Mens Ltwt I-J 1x
3
156 Womens Club F-J 4+
5
157 Mens Hwt. F 2x
10
158 Womens Open D 4+
10
159 Mens Hwt. D 8+
6
160 Womens Club B 4+
14
161 Mens Hwt. B 1x
17
162 Mixed A 4x
5
163 Mixed LTA 4+
0
164 Mixed H-J 2x
2
165 Mens Club A-D 4x
15
166 Mens Ltwt G 2x
4
167 Womens Open E 4x
7
168 Mens Ltwt E 2x
6
169 Womens Ltwt C 1x
8
170 Mens Ltwt C 1x
14
171 Womens Open A 8+
10
    Alexandria Crew Boosters Club, Inc. (A)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Fryc/K. OConnell/S. Dunham/M. Dobmeier/K. Gerhard/F. Gebeyehu-Houston/J. Ney/K. Symes/G. Abell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Kulig/F. Smith/K. O'Driscoll/A. Kairit/L. McCain/D. Abbott/M. Marois/D. Savarese/A. Cox (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
C. Block/M. Plisch/E. Morgan/C. Jones/S. Jacoby/M. Beltangady/R. Dickey/B. Fitzsimmons/M. Stratmoen (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
A. Umek/A. Shepard/L. Hamilton/R. Jones/N. Rousseau/c. clark-flanagan/S. Gitlin/K. Samuelson Duni/K. Ruppar (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
T. Grigoryeva/J. ENGEL/L. DUDEK/S. O'Connor/H. MCRAE/A. DeKnight/A. MATHEWS/A. ASPELL/L. Bayne (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. McElroy/C. Turner/M. Wisenski/N. Moore/A. Zoppa/K. Raetz/T. Hazelton/K. Cohen/K. Moy (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
L. Rigrish/S. Swartz/A. Knoch/J. Johnson/S. Ryan/B. Kyre/B. Gundelfinger/A. Kwa/T. Bowen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
D. Pianko/C. Erling/A. Iyer/M. Miller/M. Black/S. Hasan/G. Hedegore/D. Haney/G. Bilotta (Cox)
 
172 Mens Hwt. AA-A 2-
5
173 Womens Open B 2-
2
174 Mens Ltwt A 2x
3
175 Mens Hwt. B-C 4-
8
176 Mens Hwt. G-J 4-
4
177 Womens Open C 4-
1
178 Mens Ltwt H 1x
3
179 Womens Open F-J 8+
7
180 Mens Club F 4+
6
181 Womens Open D 4x
8
    Avalon Rowing Club (A)
K. Peterson/W. Shields/L. Ensor/C. Raheb
 
    Composite: Chester River, Orlando RC, Virginia (A)
D. Davis/J. Thomas/D. Riordan/B. Faurot
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schley/C. Nicklas/J. Casey/L. Brennan
 
    Composite: Vesper, New Haven, Unity (A)
M. Jonik/A. Warner/E. Petrus/A. Boucher
 
    Viking Rowing Foundation (A)
L. Baumgardner/P. Corbo/M. Lascheid/S. Shaltout
 
    Avalon Rowing Club (B)
G. Teborek/S. Forbes/L. Seward/T. Tba
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Brown/I. Van Wyngaarden/M. Flavin/C. Randel
 
    Vesper Boat Club (B)
A. James/L. FinsrudWilson/E. Normoyle/M. Cooney
 
182 Mens Hwt. D 4x
8
183 Womens Open B 1x
11
184 Mens Club B 4+
9
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/A. Fish/W. Randolph/K. Kriese/R. Freedman (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
E. Ruoff/S. Martel/R. Sleight/R. Humphrey/A. Panagulias (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
M. Hatter/M. Welch/C. Osekowski/B. Ingram/R. Day (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Scorsone/B. Delisle/D. Lewis/A. Scarpelli/J. Sichel (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/G. LeSage/T. Nix/N. Davies/C. Conzemius (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald/J. Martin/B. Calandro/P. Krause/A. Fournier (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Coffin/J. Dies/J. Jones/R. West/G. Hammond (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Bowlby/M. Loughren/S. Martino/T. Hudak/D. To be (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
J. Williams/B. Venti/M. Iacone/S. Rosenberg/A. Evans (Cox)
 
185 Mens Club D 4+
15
186 Womens Club A 4x
3
187 Womens Ltwt A 2x
8
188 Womens Club D 4x
9
189 Womens Open G-J 2x
4
190 Mens Hwt. G-J 4+
3
191 Womens Open E 4+
10
192 Mens Hwt. E 4+
4
193 Womens Open C 2x
10
194 Mens Hwt. C 8+
4
195 Womens Open A 1x
11
196 Mens Hwt. A 4+
8
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/P. Clements/S. Durkin/J. Starck/S. McKay (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
S. Shakir/R. Johnson/W. Randolph/K. Roden/E. Underhill (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
M. Christ/B. O'Grady/J. Aguirre/R. McCullough/M. Walter (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/T. Brock/A. Krauss/L. Hergenroeder/L. Smith-Spark (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Marchaj/R. Brown/J. Sceviour/M. Dreier/K. Harnad (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
J. Huppi/T. Leslie/A. Glandon/P. Courtney/B. Kelleher (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (B)
J. Heidenreich/J. Shirk/J. Beagle/J. Spencer/M. Stratmoen (Cox)
 
    Capital Rowing Club (C)
R. Morris/B. DuBois/K. Bates/N. Nguyen/R. Friend (Cox)
 
197 Mens Club E-J 4x
10
198 Mixed D 4+
7
199 Mixed B 4x
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change