Blake Haxton Fall Invitational
- Oct 30, 2010
- head
- Griggs Reservoir
- Columbus, OH (USA)
- Hosted By: Upper Arlington Crew, Inc.
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 30, 2010 | |||||
break | 8:00 AM | Coaches & Coxswains' Meeting | |||
1 | 9:00 AM | Mens HS/Jr 1st Varsity 8+ | 13 |
||
Central Ohio Rowing (A) |
G. Fillman/B. Cahalin/B. Basham/S. Grisvard/M. Workman/L. Neuroth/M. Moran/M. Leaver/D. Bellman (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
A. Spaulding/J. Hopper/B. Kraus/B. Record/B. Jackson/D. Puttmann/C. Wagner/E. Swank/K. Rolfes (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
T. Duncan/N. Wilson/Z. Jatkowski/J. Trudel/A. Fuller/I. Thompson/J. Sullivan/E. Dillard/S. Nemeh (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
J. McKAveney/A. Todd/R. Shymansky/A. Shalaby/B. Gould/J. Good/M. Kormos/J. Segal/E. Diamond (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
B. Hinkamp/R. Amesbury/J. Sullivan/N. Hill/J. Hocter/S. Durkin/D. Decorrevont/R. Fleites/M. Patzer (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
J. Breen/J. Nye/J. Figura/S. Weeks/W. Kamin/S. Ringel/J. Rabjohns/B. Falanga/C. Carothers (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
A. Washabaugh/G. Perrett/K. Papefthymiou/L. Lehavy/R. Lindstrom/C. Darnton/B. Kennedy/J. McKarns/P. Nease (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
A. Kershaw/A. Barni/B. McCarty/J. Tanis/T. Larson/R. Turcotte/J. Mathews/M. Pyrtko/C. Turcu (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
M. Santry/G. Navarette/J. Dollman/K. Dauson/K. Long/J. Nowicki/M. Atassi/L. Armbruster/U. Vora (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Murcek/J. English/A. Davis/J. Hockenberry/J. Hrynda/N. Jackson/C. Belanger/T. Lagnese/D. Saba (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
P. Kleinhenz/D. Stroh/J. Lucks/G. Schick/P. Mandell/K. Gramila/G. Brown/A. Cartmille/A. Ferrell (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Sobiech/M. Murdock/B. Leonard/D. Huddle/M. Tarnapoll/H. Lecorgne/P. Lecorgne/T. Lucas/T. Gainey (Cox)
|
|
|||
2 | 9:10 AM | Mens HS/Jr 2nd Varsity 8+ | 12 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
P. Cornillie/J. Blanzy/J. Deyonker/Z. VonSeeger/A. Rosa/Z. Weise/J. Heide/G. Lutz/D. Haas (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
C. Genser/V. Patel/I. Cullen/J. Eicher/Y. Toyoda/M. Klug/M. Gostowski/J. Sparta/J. Reis (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
S. McGuire/A. Pasulka/A. Johnson/C. Walsh/B. Murphy/J. O'Sullivan/W. Nawrocki/H. Sonnier/E. Knorps (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
J. Noyes/B. Hill/A. Rocklin/T. Murphy/K. Smith/B. Gustafson/J. Josellis/C. Harris/R. Kolbe (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
B. Kennedy/C. Adams/A. Psarouthakis/R. Hiner/D. Scotton/H. Hewidy/S. Blackburn/B. Peng/M. Strader (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
R. Srinivas/T. Brzozowski/D. Drees/A. Reichard/K. Foley/H. Kormos/R. Sloan/A. Jurcisin/M. Priore (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
N. Naveen/D. Cox/S. Mehta/A. Prephan/A. Kumaran/D. Parikh/C. Ferguson/J. Ferguson/A. Mack (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
D. Redzanic/E. Adelman/D. Abbott/T. McNamara/J. Aiello/M. So/D. Trobee/P. Meier/M. Frishkorn (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
E. Bleich/D. Barthelmas/N. Teteris/G. Schick/D. Perez/S. Klamar/N. Anderson/P. Sedivy/W. Berg (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
D. Caspers/M. Caspers/D. Just/J. WEISS/R. Kesselring/J. Lucas/T. Lee/C. Moran/K. Heppner (Cox)
|
|
|||
3 | 9:20 AM | Mens HS/Jr 3rd Varsity 8+ | 6 |
||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
M. Kendle/F. Aiello/M. Muller/J. O'Sullivan/C. Mergenthaler/C. Braasch/K. Schneider/T. Zampa/T. Baker (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
S. Halarewicz/B. Carlsen/D. Shea/N. Hallisy/L. Backus/D. Cusman/J. Lucarelli/J. Ranney/T. Wimbiscus (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
W. Byrd/B. Curran/K. King/M. Knox/A. Mollmann/F. Atkinson/D. Allen/T. Thompson/S. Westfall (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
Z. Whalen/J. Rollins/B. Weilbacher/F. Bjorklof/j. gould/C. Sarisky/J. Petro/M. Schiele/M. Cimperman (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (B) |
D. Loyke/C. Gulasey/K. Campbell/D. Wallett/E. Jenkins/M. McGarry/J. O'Brien/P. McCluskey/A. Zamblauskas (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
J. Nadler/J. Ciotola/R. Watson/D. Jeunelot/J. Kaylor/R. Lundstrom/H. Ellis/J. Parker/C. Burke (Cox)
|
|
|||
4 | 9:30 AM | Womens HS/Jr 1st Varsity 4+ | 11 |
||
5 | 9:40 AM | Womens HS/Jr 2nd Varsity 4+ | 11 |
||
6 | 9:50 AM | Womens HS/Jr 3rd Varsity 4+ | 15 |
||
7 | 10:10 AM | Womens HS/Jr 1st Novice 8+ | 9 |
||
8 | 10:20 AM | Womens HS/Jr 2nd Novice 8+ | 5 |
||
9 | 10:40 AM | Mens HS/Jr 1st Novice 4+ | 9 |
||
Central Ohio Rowing (A) |
A. Smith/C. Daugherty/J. Bauer/J. Marshall/O. Tyndall (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. Baker/C. Nemeh/A. Cullen/A. Posada/S. Nemeh (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
P. Froelke/X. Stathis/G. Gaydosh/A. Hamel/W. Linhart (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
J. O'Donnell/J. Schmitt/R. Beberdick/C. Mowery/J. Foley (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
A. Turk/C. McDowell/P. Meidenbauer/J. Craciun/D. Santora (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
D. Stoll/I. Montague/P. Krull/A. Atassi/J. Iannone (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
L. Simakas/P. McClurg/A. Trainer/S. Knott/N. Abbott (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
C. Sipp/J. Studley/H. Burcham/I. Briggs/L. Rooney (Cox)
|
|
|||
10 | 10:50 AM | Mens HS/Jr 2nd Novice 4+ | 7 |
||
New Trier High School Rowing (A) |
M. Donahue/D. Maentz/N. Sander/W. Stogin/M. White (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
N. Fuller/S. Kumor/D. Jenkins/M. Gaynor/E. Hartkopf (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
P. Auer/P. Smith/J. Duncan/J. Levy/A. Grant (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
A. Tankus/K. Fox/D. Sieber/T. Montesino/D. Saba (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
P. Bruce/A. Moore/P. Sedivy/A. Siconolfi/J. Blankemeyer (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (B) |
P. Kokes/H. Conkey/C. Myefski/D. Stimson/G. Levin-Drizin (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (B) |
P. Gulick/G. Larson/M. Eyerdam/A. Coyne/B. Lew (Cox)
|
|
|||
11 | 11:00 AM | Mens HS/Jr 3rd Novice 4+ | 5 |
||
New Trier High School Rowing (A) |
H. Zimmerman/I. Mitchell/R. Evenson/A. Fischer/M. Piekos (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
M. Murdell/O. Grieves/T. Domzalski/A. Blake/M. Pratt (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
M. Rom/J. Aiello/A. Knott/K. Fox/C. Belanger (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
B. Gardiner/M. Knox/D. Sarno/B. Perez/Z. Pilkington (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
R. Wilkes/D. Allen/D. Kington/C. Knoop/r. a (Cox)
|
|
|||
break | 11:15 AM | LUNCH BREAK | |||
12 | 12:30 PM | Mens HS/Jr 1st Varsity 4+ | 13 |
||
Central Ohio Rowing (A) |
G. Fillman/B. Cahalin/B. Basham/S. Grisvard/D. Bellman (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
J. Hopper/A. Spaulding/B. Record/C. Wagner/C. Shoemaker (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
P. Cornillie/J. Blanzy/J. Deyonker/Z. VonSeeger/D. Haas (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
R. Shymansky/J. Good/M. Kormos/J. Segal/E. Diamond (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
B. Hinkamp/S. Durkin/J. Hocter/R. Fleites/M. Patzer (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
M. Mayer/J. Fawcett/W. Young/H. Lee/J. Cook (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
A. Washabaugh/G. Perrett/K. Papaefthymiou/L. Lehavy/M. Strader (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
B. McCarty/A. Barni/K. Foley/J. Tanis/C. Turcu (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
M. Atassi/K. Dauson/K. Long/G. Navarette/U. Vora (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Murcek/J. English/A. Davis/J. Hockenberry/D. Saba (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
P. Kleinhenz/G. Schick/G. Brown/K. Gramila/W. Berg (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Sobiech/M. Murdock/B. Leonard/T. Lucas/T. Gainey (Cox)
|
|
|||
13 | 12:40 PM | Mens HS/Jr 2nd Varsity 4+ | 13 |
||
Central Ohio Rowing (A) |
M. Workman/L. Neuroth/M. Moran/M. Leaver/K. Shilling (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
P. Kenkel/E. Swank/B. Jackson/D. Puttmann/K. Rolfes (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
T. Duncan/N. Wilson/Z. Jatkowski/J. Trudel/G. Lorimer (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
J. McKAveney/A. Shalaby/Y. Toyoda/J. Eicher/A. Todd (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
A. Johnson/C. Walsh/B. Murphy/H. Sonnier/E. Knorps (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
E. Coletto/S. Ringel/J. Rabjohns/S. Weeks/D. McGee (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
R. Lindstrom/C. Darnton/B. Kennedy/J. McKarns/P. Nease (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
R. Srinivas/R. Turcotte/R. Sloan/E. Eiber/M. Priore (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
T. Laipply/A. Andreshak/N. Carlson/D. Cox/A. Mack (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Hrynda/N. Jackson/C. Belanger/T. Lagnese/M. Frishkorn (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
P. Mandell/E. Schick/E. Bleich/D. Barthelmas/A. Ferrell (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
D. Caspers/M. Caspers/D. Just/R. Kesselring/K. Heppner (Cox)
|
|
|||
14 | 12:50 PM | Mens HS/Jr 3rd Varsity 4+ | 17 |
||
Central Ohio Rowing (A) |
J. Marshall/M. Clingman/J. Starr/J. Bauer/O. Tyndall (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Sullivan/I. Thompson/A. Fuller/E. Dillard/S. Nemeh (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
B. Gould/I. Cullen/C. Genser/V. Patel/K. Barry (Cox)
|
|
|||
Loyola Academy Rowing Association (A) |
C. Mergenthaler/T. Zampa/K. Schneider/M. Tallis/T. Baker (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
J. Breen/N. Sander/K. Smith/B. Gustafson/A. Cottingham (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
C. DePriest/I. Aslani/L. Trierweiler/B. Alistair/E. Im (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
A. Kershaw/T. Brzozowski/A. Reichard/M. Pyrtko/T. Wimbiscus (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
D. Redzanic/T. McNamara/D. Abbott/M. So/R. McGowan (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
T. Thompson/D. Perez/A. Cartmille/N. Teteris/S. Westfall (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
H. Lecorgne/P. Lecorgne/D. Huddle/M. Tarnapoll/d. rountree (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B) |
J. Hopper/D. MacKay/K. McCarthy/A. Miller/S. Brennan (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (B) |
M. Gostowski/A. Kemp/J. Reis/J. Sparta/S. Burns (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (C) |
J. Smith/C. Tilden/M. Wetherell/D. MacKay/D. Chin (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (C) |
T. Lee/C. Moran/J. WEISS/J. Lucas/N. Villaveces (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (E) |
C. Ciotola/W. Kelly/S. Marshall/A. Radecki/T. Akin (Cox)
|
|
|||
15 | 1:00 PM | Womens HS/Jr 1st Varsity 8+ | 12 |
||
16 | 1:10 PM | Womens HS/Jr 2nd Varsity 8+ | 9 |
||
17 | 1:20 PM | Womens HS/Jr 3rd Varsity 8+ | 7 |
||
18 | 1:40 PM | Womens HS/Jr 1st Novice 4+ | 11 |
||
19 | 1:50 PM | Womens HS/Jr 2nd Novice 4+ | 6 |
||
20 | 2:00 PM | Womens HS/Jr 3rd Novice 4+ | 3 |
||
21 | 2:20 PM | Mens HS/Jr 1st Novice 8+ | 10 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. Wagner/E. Johannigman/D. Weller/R. Gaede/B. Molony/B. Kaes/M. Letscher/J. Schanz/B. Phillips (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. Rosa/Z. VonSeeger/J. Deyonker/J. Trudel/E. Dillard/Z. Weise/J. Heide/G. Lutz/D. Haas (Cox)
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
P. Froelke/X. Stathis/A. Hamel/G. Gaydosh/D. Reis/J. Galanter/R. Heister/B. Brewster/D. Tolge (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
J. O'Donnell/C. Mowery/P. O'Neil/R. Beberdick/J. Schmitt/D. Maentz/M. Donahue/W. Stogin/J. Foley (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
P. Meidenbauer/J. Craciun/M. Murdell/P. Gulick/M. Eyerdam/G. Larson/A. Turk/C. McDowell/B. Lew (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
L. McCollum/I. Montague/D. Stoll/C. Lake/P. Krull/B. OBrien/S. Nowicki/E. Oatis/E. Hartkopf (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
B. Brotherton/B. Francis/P. Auer/P. Smith/J. Duncan/J. Levy/J. Young/A. Grant/G. Wright (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
L. Simakas/P. McClurg/B. Walter/G. Lewis/A. Knott/J. Aiello/S. Knott/A. Lowery/N. Abbott (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
P. Bruce/J. Studley/P. Sedivy/A. Moore/H. Burcham/M. Knox/A. Siconolfi/D. Allen/L. Rooney (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Petro/J. Rollins/B. Weilbacher/F. Bjorklof/j. gould/C. Sarisky/Z. Whalen/M. Schiele/M. Cimperman (Cox)
|
|
|||
22 | 2:30 PM | Mens HS/Jr 2nd Novice 8+ | 6 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
C. Wilger/G. Matulaitis/J. Schanz/C. Stutenroth/E. Dorlac/E. Revis/K. Menon/J. Wallach/J. Miller (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. Baker/C. Nemeh/A. Cullen/A. Posada/C. Jbara/S. Mancuso/G. Lorimer/S. Nemeh/J. Schlecht (Cox)
|
|
|||
New Trier High School Rowing (A) |
P. Kokes/H. Conkey/J. Linger/D. Stimson/N. Sander/C. Berge/J. Benvenuto/D. Bergquist/G. Levin-Drizin (Cox)
|
|
|||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
J. Doerner/O. Grieves/J. O'Brien/A. Coyne/C. Walsh/P. Nemeth/C. Carroll/A. Blake/D. Santora (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
C. Sipp/I. Briggs/D. Sarno/B. Perez/B. Gardiner/D. Kington/G. Frair/C. Knoop/J. Blankemeyer (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Nadler/J. Ciotola/R. Watson/D. Jeunelot/J. Kaylor/J. Parker/R. Lundstrom/N. Akers/C. Burke (Cox)
|
|
|||
23 | 2:40 PM | Mixed Coaches 8+ 1K Challenge | 1 |
||
St. Ignatius Wildcat Rowing (A) |
C. Gates/T. Denihan/J. Kershaw/E. Murdell/J. Kozak/D. Carlson/M. Previts/R. Zdankiewicz/C. Turcu (Cox)
|
|
|||
break | 3:00 PM | Awards Presentations |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change