USRowing Northeast Junior District Championships
- May 15, 2010 To May 16, 2010
- sprint
- Merrimack River
- Lowell, MA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 15, 2010 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 10 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 10 |
|||
3 | Womens Youth 2- | 12 |
|||
4 | Mens Youth 2- | 15 |
|||
5 | Womens Youth 2x | 17 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 9 |
|||
7 | Womens Youth Ltwt 2x | 10 |
|||
8 | Mens Youth Ltwt 2x | 11 |
|||
9 | Womens Youth 4+ | 18 |
|||
10 | Mens Youth 4+ | 16 |
|||
11 | Womens Youth Ltwt 4+ | 12 |
|||
12 | Mens Youth Ltwt 4+ | 13 |
|||
13 | Womens Youth 4x | 14 |
|||
14 | Mens Youth 4x | 9 |
|||
15 | Womens Youth Ltwt 8+ | 6 |
|||
16 | Mens Youth Ltwt 8+ | 12 |
|||
17 | Womens Youth 8+ | 12 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 10 |
|||
19 | Womens Novice 4+ | 12 |
|||
Connecticut Boat Club (..) |
M. Stearns/M. Will/W. Ruhlin/M. Galloway/M. Soule (Cox)
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
A. Anderson/M. Manetas/E. Seibring/L. Levitt/A. Ferlanti (Cox)
|
|
|||
Central Crew Club (A) |
J. Lussier/C. Anderson/A. Smith/A. Thapa/J. Myrdek (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc.- Youth Program (A) |
H. Musgrove/C. Whitney/M. McCabe/M. Garrity/N. Salzman (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Guinee/Z. Zimmerman/S. Elotmani/E. Pengeroth/T. Benson (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
L. Buhrer/C. Marotta/R. Aninno/K. Wilson/S. Ekman (Cox)
|
|
|||
Lowell High School Crew (A) |
L. Gutierrez/L. Thistle/A. Chan/S. Fajardo/A. Thistle (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Douglas/s. spound/E. Collins/M. Lenz/M. Wenz-guyette (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
A. Livesay/C. Demko/K. O'Connor/M. Vocke/A. Marino (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
J. Park/L. Veith/J. Pinder/P. Pinder/E. Yankowitz (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
S. Lerner/J. Bolduc/R. Corbett/S. Masucci/E. Brownholtz (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
N. Smirnov/C. Isom/B. Gilhooey/N. Hopewell/C. Arnold (Cox)
|
|
|||
20 | Mens Novice 4+ | 11 |
|||
21 | Womens Youth 2nd 4+ | 10 |
|||
22 | Mens Youth 2nd 4+ | 6 |
|||
23 | Womens Youth 2nd 8+ | 6 |
|||
24 | Mens Youth 2nd 8+ | 8 |
|||
25 | Womens Youth 3rd 8+ | 3 |
|||
26 | Mens Youth 3rd 8+ | 7 |
|||
27 | Womens Youth 2nd Novice 8+ | 5 |
|||
28 | Mens Youth 2nd Novice 8+ | 6 |
|||
29 | Womens Youth Novice 8+ | 16 |
|||
Connecticut Boat Club (..) |
M. Stearns/M. Will/M. Galloway/K. Wessel/D. Fitzpatrick/A. Minicucci/W. Ruhlin/C. Kyritz/M. Soule (Cox)
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
L. Van Benschoten/N. Perrotta/M. McMenimen/E. Tutunjian/J. Biette/K. Hamilton/D. Diggins/J. Lee/H. Pratt (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
K. O'shea/A. Cooper/M. Hart/C. Doherty/E. Sager/H. Malloy/J. LeBlanc/A. Cronin/E. Edwards (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc.- Youth Program (A) |
C. Whitney/H. Musgrove/C. Fagan/E. Butte/M. McCabe/C. Blake/M. Olmsted/M. Garrity/N. Salzman (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Guinee/J. Bolduc/S. Lerner/Z. Zimmerman/S. Elotmani/M. Dowgiallo/R. Corbett/S. Masucci/T. Benson (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
E. Lawler/T. Gugger/C. Ozirsky/N. Annino/S. Conway/A. Smith/A. Martin/M. Burke/M. Sayed (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
G. Volterra/A. Shulman/T. Gray/J. Greene/E. Lee/W. Lees/S. Reswow/L. Ekholm/M. Rowley (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
E. Caccam/L. Bell/K. Bell/A. Klapper/A. Savoca/K. O'Connor/J. Wombles/R. Boeth/A. Rao (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
B. Lathrop/R. Piela/A. Swanson/K. Burgielewicz/K. Jenkins-Sullivan/B. Lewis/A. Baustin/M. Paine/K. Sperry (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
M. Roberts/C. Tomaj/M. Mahoney/A. Hoffmann/K. Shutts/S. Deacy/M. Apuzzo/A. Hughes/E. Shea (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
c. cashel/A. Aron/M. Cocco/a. schachter/E. Clayton/B. Lewis/J. Gurman/K. Hill/L. Hochman (Cox)
|
|
|||
The Ursuline School (A) |
|
||||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
e. huber/H. BRIGHAM/A. Clark/P. Edwards/K. Palmer/K. Robb/G. Purman/A. Cohen/G. Parker (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc.- Youth Program (B) |
C. Roy/G. Lehman/E. Barrett/L. Weissman/K. Wang/H. Emmanuel/E. Geremia/L. Kennedy/B. Tepper (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc.- Youth Program (C) |
K. Garrity/C. Fairless/C. Balogh/K. Murray/N. Henderson/H. Rosenberg/L. Scott/M. Falb/B. Yudelman (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc.- Youth Program (D) |
C. Inches/H. Lukas/H. Wong/C. Svolos/D. Anderson/E. Bergantino/J. Ravech/J. Sherman/E. Katz (Cox)
|
|
|||
30 | Mens Youth Novice 8+ | 15 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change