Long Island Junior Rowing Championships

  • Hosted By Sagamore Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 2, 2010
1 Girls Novice 8+
16
3 Boys Novice 4+
16
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
R. Caldwell/D. Devita/C. DuMaurier/B. Gehnrich/P. Hubbel (Cox)
 
    Huntington High School (A)
S. Harkins/A. Mollitor/A. Moskowitz/S. Garofalo/M. O'Beirne (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
S. Truesdale/R. Crews/T. Lee/H. Warriach/D. Niang III (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
D. Jaworowski/M. Deem/M. Christesen/R. Kokell/E. Givre (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
R. khatchadourian/M. Yu/D. Quinn/T. Quaranta/P. Mills (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
D. DePersio/g. miller/C. DeHaas/A. Pesci/M. Drago (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
B. CROUCH/S. Hammond/A. Siegel/R. Moak/C. Hill (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Macdonald/N. Savino/J. McHugh/M. Rudner/K. Ferran (Cox)
 
    Suffern High School (A)
 
    Iona Preparatory School (B)
D. Scollan/G. Musho/P. Verni/M. Baudinet/J. McGuinn (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
H. Mason/D. Lashley/T. Canfield/B. Deem/D. Rubenfeld (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
K. Baktidy/C. Kline/D. Soyak/T. Kuehn/T. Quaranta (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (C)
R. Flug/D. McDevitt/I. Pasternak/Z. Fine/A. Weiner (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (C)
 
4 Girls Novice 4x
6
5 Boys Novice 2x
7
6 Boys Novice 8+
11
    Bay Shore High School (A)
 
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
C. Haas/W. Hammond/I. Iversen/A. Maire/N. Manoussos/R. Newman/S. Sweeney/R. Caldwell/P. Hubbel (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Marzziotti/C. Coughlin/J. Walsh/T. KELLY/R. saltzman/G. Williams/F. Scambia/C. Proscia/A. Cahill (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
R. Bliss/K. Malkani/L. Ge/K. Yoon/L. Rakhlin/T. Foster/M. Gavin/N. Raab/A. Min (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
M. Baudinet/R. Crews/J. Curatola/R. Dronzek/Z. Fedele/A. Gillen/D. Scollan/H. Warriach/W. Weaver (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
D. Jaworowski/M. Deem/M. Christesen/R. Kokell/H. Mason/D. Lashley/R. Stack/D. O'Neill/E. Givre (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
R. khatchadourian/K. Baktidy/D. Quinn/D. Soyak/M. Yu/J. Schiefele/T. Kuehn/T. Quaranta/P. Mills (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
M. Apito/A. Miskovich/A. Allison/E. Casale/A. Makofka/J. Nichirco/g. miller/J. Figueroa/C. Greulich (Cox)
 
    Riverhead High School (A)
J. Piro/H. Bingham/R. Sment/A. Albrecht/J. Ortiz/E. Zaweski/T. Hynes/M. Haynia/M. Piro (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
B. Mahoney/P. Clary/J. Brown/J. Risbergs/P. McAleer/M. Sylvan/N. Barnoski/S. Vaca/J. Herrmann (Cox)
 
8 Girls Novice 4+
17
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
E. Weinstein/C. Yaccarino/H. Fagin/S. Fetterolf/N. Spanos (Cox)
 
    Huntington High School (A)
N. Caputo/C. Beach/C. Dyckes/R. Palladino/H. Blakley (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/E. Grieco/K. Varello/R. Stern/D. Rubenfeld (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
D. Lapins/K. Miller/A. Lynn/G. Piatek/J. Kelly (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
C. Andes/K. Abazis/K. Isola/L. Garcia/E. Kuehhas (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
 
    Nutley High School Crew (A)
V. Radyuk/J. Filippi/E. Apgar/A. Lopomo/B. Baia (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
C. McGoldrick/K. Salvo/D. Gehring/D. Cosgrove/E. Grim (Cox)
 
    Riverhead High School (A)
M. Richardson/K. Afano/N. Treadwell/J. Normoyle/T. Rast (Cox)
 
    Row New York (A)
E. Buford/S. McCann/S. Mitropoulos/S. Braciak/C. Corrigan (Cox)
 
    Rumson-Fair Haven High School (A)
K. Gibbens/J. Dinger/S. Pahler/G. Mullen/S. Frank (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Brown/L. Croft/K. Cox/A. Duca/J. Iulianetti (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
A. Cappelli/S. Petro/D. Citera/L. Bunici/A. Colasacco (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
S. Gunzburg/K. Winchester/A. Nikolaidis/L. Amin/J. Kostoulas (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
K. Benedetto/D. Colacicco/S. Martin/C. Dempsey/J. Butchen (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (C)
G. Daidone/J. Carson/E. Nichols/R. Christian/K. Costello (Cox)
 
9 Boys Novice 4x
7
10 Girls Novice 2x
7
11 Girls Varsity 8+
9
12 Boys Varsity 4+
14
    Bay Shore High School (A)
 
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
S. Cafaro/C. Mclaughlin/J. McDonough/J. Giuliti/A. Connelly (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
E. DeFina/G. Gowan/T. KELLY/M. Marzziotti/A. Cahill (Cox)
 
    Huntington High School (A)
M. O'Connor/B. Connell/T. May/C. Leek/H. Blakley (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
T. Sawyer/C. DelGardo/M. Walsh/S. Caiola/C. Leonard (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
W. Kaye/T. Haas/E. Kadioglu/A. Korine/A. Rooney (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
M. Lobello/J. Izzo/H. Brown/R. Hogan/N. Kavourias (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Emer/C. Yakimischak/M. Walsh/B. Demirali/A. Nadarajah (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
J. Riccardelli/D. Ozyjowski/N. Briganti/S. Ross/L. Valenzuela (Cox)
 
    Rumson-Fair Haven High School (A)
D. Ahimovic/T. Higginson/N. Campbell/G. Bunt/W. Quirk (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Smith/C. McLaughlin/G. Traynor/A. Vogt/J. Carlson (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
M. Napolitano/R. Brassil/D. Barclay/C. Doyle/M. Jones (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
F. Romano/P. McAleer/B. Raux/J. Walsh/K. VanDyke (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
J. Dawson/K. Shepard/K. Vyff/C. Miller/T. Dikengil (Cox)
 
13 Girls Varsity 4x
16
14 Boys Junior 8+
10
15 Boys Ltwt 8+
2
16 Girls Jr 4+
15
    Bay Shore High School (A)
B. Romanzi/J. Wendt/B. Glynn/E. Corcoran/A. Atkins (Cox)
 
    Cold Spring Harbor Rowing Association (A)
H. Iversen/K. Stephan/A. Witkin/J. Meyer/R. Koreen (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/A. Catalanotto/S. Mateyunas/D. Rubenfeld/B. Deem (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
J. Aitken/M. Clarke/A. Margherio/A. Ingber/V. Brodie (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
A. Biviano/A. Shimansky/T. Lupo/E. Martin/C. Pesci (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
J. Smith/s. santiccioli/K. O'Boyle/M. Purcell/K. Gehring (Cox)
 
    Row New York (A)
M. Warshaw/J. Guerrero/V. Castillo/I. Bassett/M. Sanchez (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
m. marotti/N. Wells/L. Youngling/H. Anderson/I. Feldman (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
D. Brooks/A. Margraf/S. Gompers/A. Meier/J. Calzonetti (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
A. Laupus/C. Patterson/K. Egan/A. Guidice/J. Woodstock (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
S. Greco/S. Soper/K. Munkowitsz/C. Erickson/C. Cordillo (Cox)
 
    Suffern High School (A)
J. Sofen/S. Dunne/E. Martin/R. Sullinger/J. Friedman (Cox)
 
    Bay Shore High School (B)
J. Defina/K. Cookerille/C. Price/M. Garcia/B. Dyer (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
K. Urbanczyk/T. Yaari/S. Covello/A. Wasserman/A. Weiner (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
E. Grim/V. Gerhing/M. Walsh/C. McGoldrick/K. Blanda (Cox)
 
17 Girls Ltwt 4+
11
18 Boys 1x
10
19 Girls Varsity 2x
12
20 Boys Varsity 8+
8
21 Girls Varsity 4+
12
22 Girls 1x
17
    Friends Academy Crew (A)
N. Vascotto
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Maydan
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. DiPaola
 
    Longwood High School (A)
C. Hale
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Ragland
 
    North Jersey Rowing (A)
K. Kopacz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Taylor
 
    V-Sculls (A)
C. Purslow
 
    Friends Academy Crew (B)
E. Browning
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
M. Catalanotto
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
B. Ferrara
 
    V-Sculls (B)
A. Massey
 
    Friends Academy Crew (C)
A. Kennedy
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
S. Greenberg
 
    Friends Academy Crew (D)
S. Markowitz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
N. Lomas
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
A. Zadravec
 
23 Boys Varsity 4x
13
24 Girls Junior 8+
7
25 Girls Ltwt 8+
2
26 Boys Junior 4+
15
    Fordham Preparatory School (A)
G. Gowan/M. Marzziotti/T. Petriccione/F. Scambia/C. Coughlin (Cox)
 
    Huntington High School (A)
J. West/S. Correll/B. Kitzen/T. SMITH/D. Lillienstein (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
C. Murphy/L. Aleksandravicius/J. Zagroba/C. O'Sullivan/J. Walsh (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Bel-Summer/T. Bomengo/J. Arnow/D. James/D. Nelson (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
S. Hummel/C. Yiachos/S. McIntee/M. Johnson/A. Kavourias (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. James/J. Solder/n. morgan/W. Cromwell/h. malec (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Ricciardi/N. Stavola/K. Console/Z. Kovach/L. Martin (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
J. Skidmore/N. Schrager/M. Mingino/T. Duggan/J. Woodstock (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
D. Rosado/r. tota/P. Raux/M. Stienburg/M. Vanchieri (Cox)
 
    Suffern High School (A)
K. Konior/M. Lemons/C. Gordon/J. Kildunne/D. Radeljic (Cox)
 
    Huntington High School (B)
M. Serbanoiu/J. Coffey/J. Stahno/B. Filippini/J. Leek (Cox)
 
    Iona Preparatory School (B)
D. Wik/C. O'Hagan/J. Damiano/T. DeMichiel/E. Rosario (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
C. Kasabian/A. Delaney/R. Kapetanos/J. Erb/C. Calcagni (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
B. Rush/M. Brodkin/D. Sumaroka/P. Feinstein/J. Calzonetti (Cox)
 
27 Boys Varsity 2x
11
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
G. Lubin/J. Kongoletes
 
    Friends Academy Crew (A)
M. Schuss/J. Brown
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
W. Kaye/T. Haas
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
K. Shepard/J. Dawson
 
    Riverhead High School (A)
N. Commorato/D. Normoyle
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Welsh/F. Palumbo
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Anderson/M. Meyer-Bosse
 
    South Jersey Rowing Club (A)
T. Dove/N. Hoell
 
    Riverhead High School (B)
R. Maiorana/M. Portocarrero
 
    Sagamore Rowing Association (B)
S. Singh/R. Lind
 
28 Boys Ltwt 4+
9
    Fordham Preparatory School (A)
G. Gowan/S. McCain/S. O'Neil/B. Ptucha/C. Coughlin (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
P. Lee/A. Sands/R. Bliss/T. Foster/S. Moss (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
S. McAleer/R. Grant/M. McGuinn/C. Poniatowski/A. Lang (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
S. Hummel/C. Yiachos/S. McIntee/M. Johnson/A. Kavourias (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
F. DeBlasio/R. Gallagher/M. O'Keefe/D. Wiedman/C. Brooks (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Malec/R. Shimizu/M. Grant/M. Gibson/G. Zales (Cox)
 
    Suffern High School (A)
A. Jason/C. Frederick/S. Biondi/Z. Mejias/S. Oppenheim (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
B. Larsen/A. Stack/J. McLuckie/C. Ellenbogen/A. Rooney (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
C. Kasabian/A. Delaney/C. Voto/P. Thatos/C. Calcagni (Cox)
 
29 Boys Ltwt 2x
10
    GMS Rowing Center (A)
G. Burke/S. Rouse
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
A. Korine/E. Kadioglu
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
L. Gagliano/M. Blanz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
W. RItter/B. Clark
 
    GMS Rowing Center (B)
B. Kelly/J. Guqlielmo
 
    Sagamore Rowing Association (B)
G. Rohrberg/K. Kelley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Benz/A. Nohre
 
    GMS Rowing Center (C)
G. Baldwin/N. Dickinson
 
    GMS Rowing Center (D)
I. Foss/D. Berger
 
30 Girls Ltwt 2x
8
    Friends Academy Crew (A)
A. Bielawski/E. Hawkins
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
A. Rooney/M. Catalanotto
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
p. caton/S. Ragland
 
    Riverhead High School (A)
K. Gaffney/M. Hardin
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Kosch/V. Lent
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Peseri/G. DellAquilo
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Frear/C. Bondoc
 
    Sagamore Rowing Association (B)
E. Gugerty/M. Donner
 
31 Mens JV 2x
7
    Friends Academy Crew (A)
M. Kuczmarski/D. DeCamello
 
    Huntington High School (A)
B. Jensen/L. Dreusike
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
J. Arnow/T. Bomengo
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Schoenbart/M. Blanz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Carlson/J. Rubel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
L. Lancaster/A. Yormark
 
    East End Rowing Institute, LTD. (C)
D. ONeill/E. Divan
 
32 Womens JV 2x
11
    Huntington High School (A)
S. Larkin/M. Rienzo
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Urbanczyk/T. Yaari
 
    North Jersey Rowing (A)
S. Elsing/M. HOWARD
 
    Sag Harbor Community Rowing (A)
C. Comber/N. Khader
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Ryu/K. Schramm
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Ferrara/L. Youngling
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
L. Driscoll/A. Adsit
 
    Huntington High School (B)
D. Tuozzo/A. Cohen
 
    Sagamore Rowing Association (B)
S. Jarmek/C. Montell
 
    Friends Academy Crew (C)
J. Sawicki/S. Gross
 
    Friends Academy Crew (D)
C. Judge/C. Silbersack
 
33 Mens JV 1x
7
34 Womens JV 1x
18
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change