Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 24, 2010
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 24, 2010
1 8:00 AM Womens Masters 1x "AMELIA CUP"
9
2 Womens Masters 4+"HESSEL CUP"
7
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Ives/C. Delaney Freiman/M. Nemshak/J. Shifferd/M. Utt (Cox)
4.2 (41)
    Bay City Rowing Club (A)
D. Bounds/L. Brehm/J. Fitzpatrick/S. Ricker/G. Allington (Cox)
6.2 (44)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/L. Shimp/S. Leopold/S. Fullen (Cox)
0.1 (29)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parrish/L. Olson/A. Davis (Cox)
11.4 (50)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
G. Geosano/J. Johnson/A. Knoch/S. Swartz/T. Bowen (Cox)
1.1 (34)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Fifer/R. Schultz-Purves/M. Hudson/C. Herne/E. Kurcz (Cox)
3.7 (40)
    Upper Arlington Crew, Inc. (B)
S. Ryan/K. Zuckerman/A. Gomez/R. Jones/A. Salmons (Cox)
0.3 (31)
3 Mens Masters 1x A-C
8
4 Mens Masters 1x D-F
10
5 Womens HS 4+ "G.G.GEMS CUP"
5
6 Mens HS 8+
2
7 Mens Masters 8+
2
8 Womens Masters 2x
10
9 Mens HS 1x
2
10 Womens HS 2x
8
break BREAK
11 Mixed Masters Novice/Rec 8+
5
12 Mens Open 1x "CASA DOMINICK'S CUP"
5
13 Womens Open 1x
8
14 Mixed Masters 8+ "GREY GOOSE CUP"
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. Florka/C. Faro/L. Psarouthakis/D. Kaczmarek/K. Dumas/T. Iannone/J. Goldberg/A. Iannone/M. Utt (Cox)
6.5 (45)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/J. Sattler/P. Strader/C. Carey/M. Szozda/L. Shimp/J. Wittmann/S. Fullen (Cox)
2.0 (37)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/L. Olson/D. Parrish/K. Schulz/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
14.6 (54)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
J. Sekulich/D. Mevis/S. Ryan/K. Zuckerman/J. Lambert/C. Swartz/A. Knoch/S. Swartz/T. Bowen (Cox)
2.0 (37)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Jacobs/C. Pawloski/J. Wenzlaff/J. Skorupski/J. Ferrara/M. Psarouthakis/P. Shumate/R. Juneja/C. B (Cox)
4.5 (42)
15 Womens Open 4+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Ives/C. Delaney Freiman/J. Shifferd/R. Schultz-Purves/A. Cox (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
H. Keener/J. Montesano/K. Reitzel/M. Switzer/K. Reitzel (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
M. Manson/L. Mayville/S. Morgan/K. Socks/A. Mendels (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parris/L. Olsen/A. Davis (Cox)
 
    Mendota Juniors (A)
S. Boardway/K. Knaebe/J. Howell/R. Delaquess/T. CordonHill (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (A)
D. Burek/L. Gulich/K. Schmiermund/M. Perry/C. Madden (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Galluzzi/R. Jones/A. Gomez/B. Kyre/A. Salmons (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Nemshak/K. Dumas/C. Fifer/C. Herne/M. Utt (Cox)
 
    Mendota Juniors (B)
J. CordonHill/A. Leahy/H. Shin/S. Lawrence/T. CordonHill (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (B)
S. DiMaria/C. Psarouthakis/M. Paparella/T. Hash/L. Hawthorne (Cox)
 
    Mendota Juniors (C)
R. Cowan/E. Armani/K. Leahy/L. Manley/T. CordonHill (Cox)
 
    Mendota Juniors (D)
A. Callahan/G. Venturini/V. Lawrence/V. Bannister/T. CordonHill (Cox)
 
16 Mens Open 4+
7
17 Mens Novice/Rec 4+
8
break LUNCH
18 Mixed Open 2x
12
19 Mens HS 4+ "SITHE GLOBAL CUP"
6
20 Womens HS 8+
2
21 Womens Masters Novice/Rec 4+
10
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Jacobs/M. Nordgren/A. Levesque/K. Kurcz/A. Cox (Cox)
3.7 (40)
    Dayton Boat Club (A)
J. Wittmann/M. Otte/S. Leopold/L. Shimp/S. Fullen (Cox)
1.4 (35)
    Ecorse Rowing Club (A)
M. Vozniak/C. Nestor/A. Franas/M. Amis/A. Barragan (Cox)
20.8 (58)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Walczewski/J. DeGroot/S. VanHolstyn/D. Munro/M. Tobin (Cox)
9.5 (48)
    Saginaw Rowing Club (A)
M. Gomez/K. Scieszka/N. Marzonie/E. Sommers/S. Ricker (Cox)
3.7 (40)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
M. Zoretic/J. DiSante/P. Myer/A. Papp/C. Cox (Cox)
10.5 (49)
    Wyandotte Boat Club (A)
M. Gee/R. Mussey/E. Longsworth/C. Cargo/S. Mussey (Cox)
13.5 (52)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
A. Iannone/M. Perrett/C. Pawloski/R. Juneja/A. Cox (Cox)
1.4 (35)
    Upper Arlington Crew, Inc. (B)
L. Aldstadt/K. Gramila/V. Losco/J. Tench/J. Barone (Cox)
16.9 (55)
    Wyandotte Boat Club (B)
E. Howe/E. Topping/E. Cranston/D. Mussey/S. Pappas (Cox)
0.0 (24)
22 Mens Masters 2x
8
23 Mixed Open 4+ "SEAVIEW SYSTEMS CUP"
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Psarouthakis/C. Psarouthakis/Z. Psarouthakis/A. Psarouthakis/L. Psarouthakis (Cox)
 
    Bay City Rowing Club (A)
L. Brehm/J. Fitzpatrick/M. Lafferty/M. Barth/S. Ricker (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
J. Sattler/P. Strader/N. Sattler/C. Carey/K. Reitzel (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
D. Campbell/H. Dorsey/A. Gesquiere/J. Jarvis/M. McIlduff (Cox)
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. Knouse/M. Taylor/P. Griffith/B. Meece/D. Andes (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (A)
Z. Berridge/J. Glines/D. Burek/L. Gulich/C. Madden (Cox)
 
    Saginaw Rowing Club (A)
M. Gomez/R. White/A. Handley/S. Ricker/N. Marzonie (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Galluzzi/D. Mevis/J. Lambert/R. Jones/A. Salmons (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
R. Florka/C. Pawloski/C. Jacobs/R. Juneja/M. Utt (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (B)
M. Mens/B. Mueller/T. Hash/E. Cambpell/L. Hawthorne (Cox)
 
    Saginaw Rowing Club (B)
K. Scieszka/D. Ortega/V. Gomez/E. Sommers/D. Rodriguez (Cox)
 
24 Womens HS 1x
5
25 Mens HS 2x "DIXIE CUP"
4
26 Mens Masters 4+ "WORKLIFE HR CUP"
6
27 Mens Open 2x
4
break BREAK
28 Womens Masters 8+
3
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Nemshak/C. Delaney Freiman/J. Shifferd/R. Schultz-Purves/C. Fifer/M. Hudson/J. Goldberg/C. Herne/M. Utt (Cox)
4.5 (42)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/J. Wittmann/T. Miles/C. Carey/S. Leopold/L. Shimp/N. Sattler/S. Fullen (Cox)
2.0 (37)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
G. Geosano/S. Swartz/A. Knoch/K. Zuckerman/S. Ryan/J. Johnson/A. Gomez/B. Kyre/T. Bowen (Cox)
0.5 (32)
29 Mens Masters Novice/Rec 8+
1
30 Womens Masters Novice/Rec 8+
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
A. Levesque/K. Kurcz/M. Nordgren/V. Dasika/J. Harmon/S. Schneiderman/A. H/J. Jacobs/E. Kurcz (Cox)
2.4 (38)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
M. Hammond/H. Hudberg/S. Walczewski/J. DeGroot/S. VanHolstyn/D. Munro/A. Dabkowski/K. McGilton/K. Barnhart (Cox)
7.2 (46)
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
M. Zoretic/J. DiSante/L. Aldstadt/K. Gramila/A. Papp/J. Tench/V. Losco/L. Brennan/J. Barone (Cox)
12.5 (52)
    Wyandotte Boat Club (A)
E. Howe/M. Gee/R. Mussey/D. Mussey/E. Cranston/E. Topping/C. Cargo/E. Longsworth/S. Mussey (Cox)
2.4 (38)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
E. Anderson/K. Baker/J. Letaw/R. Sampson/L. Terrell/S. Wichhart/P. Wishart/T. Tbd/B. Kraft (Cox)
0.2 (30)
31 Mixed HS 8+
3
32 Mens Open 4x
5
33 Womens Open 2x
5
34 Womens Open 8+
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Hudson/K. Dumas/J. Shifferd/C. Herne/C. Pawloski/A. Iannone/P. Shumate/C. Jacobs/M. Utt (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
K. Phelan/K. Phelan/L. Adlof/L. Marshall/K. Arnold/H. Brinza/L. Holben/C. Turner/A. Mendels (Cox)
 
    Mendota Juniors (A)
S. Boardway/R. Delaquess/H. Shin/A. Leahy/J. CordonHill/K. Knaebe/J. Howell/S. Lawrence/T. CordonHill (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (A)
D. Burek/L. Gulich/S. DiMaria/C. Psarouthakis/T. Hash/M. Perry/K. Schmiermund/M. Paparella/C. Madden (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
C. Galluzzi/S. Swartz/G. Geosano/J. Johnson/S. Ryan/R. Jones/A. Knoch/B. Kyre/T. Bowen (Cox)
 
    Mendota Juniors (B)
G. Venturini/K. Leahy/R. Cowan/E. Armani/A. Callahan/V. Bannister/V. Lawrence/L. Manley/T. CordonHill (Cox)
 
35 Mens Open 8+
5
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change