Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
6 Mens HS Novice 1x
9
7 Womens HS Novice 4+
9
8 Mens HS Novice 4+
9
9 Womens HS Novice 2x
8
    Bachelors Barge Club (A)
E. Close/L. Rosen
 
    Conestoga Crew Club (A)
S. Johantgen/C. Fregeau
 
    Freedom Rowers (A)
A. Ward/K. Schumacher
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Watrous/M. McKellop
 
    Bachelors Barge Club (B)
E. Haggerty/K. Acker
 
    Baltimore Rowing Club (B)
S. Sherrer/A. Couwhoven
 
    Conestoga Crew Club (B)
K. Hadden-Leggett/E. Moran
 
    GMS Rowing Center (B)
K. Reelick/K. Yard
 
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
12 Mens HS Novice 8+
12
13 Womens HS Novice 4x
10
14 Mens HS Novice 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
M. Needles/A. McKeithen/A. DeLuccia/D. Bailey
 
    GMS Rowing Center (A)
C. LanFranco/D. Cullmere/T. Rebstock/M. Savino
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/T. Risman/J. Blom/C. Thalheim
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/J. Han/S. Lawler/C. Higgins
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Campbell/W. Dannemann/C. Kelly/R. Stone
 
    New York Rowing Association (A)
C. Kennedy/H. Lackowitz/M. Alam/D. Soprano
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/A. Kleijn/S. Helfrich/J. Murcek
 
    The Shipley School (A)
M. Doolittle/S. Snider/C. Wedgwood/M. Hyman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
P. Wey/R. Lewis/W. Shadbolt/D. Sohval
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
T. Landon/M. Pena/C. Jennings/I. Heffernan
 
    Conestoga Crew Club (B)
K. Fastuca/M. Fallon/D. DeSena/R. Pepin
 
    Greenwich Crew (B)
M. Lowe/G. Riddell/J. Lyons/C. Gioffre
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Rotner/M. Jackson/N. Jackson/A. Buckenheimer
 
15 Womens JV 1x
10
16 Mens JV 1x
8
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
P. Conlon
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Reelick
 
    Malvern Preparatory School (A)
B. Hanna
 
    Oyster Bay High School (A)
P. Bertoli
 
    Steel City Rowing Club (A)
K. Pfirrman
 
    GMS Rowing Center (B)
J. Morrissey
 
    Sagamore Rowing Association (B)
T. Barkin
 
    Steel City Rowing Club (B)
B. Charley
 
17 Womens JV 4+
13
18 Mens JV 4+
11
19 Womens JV 2x
9
    GMS Rowing Center (A)
A. Connery/A. Kobayashi
 
    Oyster Bay High School (A)
A. Antonucci/E. Nihill
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
B. Lorenz/C. Mela
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Schneider/K. Schaefer
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
K. Zeller/E. McGraw
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
M. Niemiera/K. Galasso
 
    GMS Rowing Center (B)
L. Burmeister/A. Kowalczyk
 
    Steel City Rowing Club (B)
M. Ngokion/P. Smith
 
    GMS Rowing Center (C)
R. Leaden/E. Dalmeyer
 
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
22 Mens JV 8+
9
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
    Conestoga Crew Club (A)
M. Blumstein/B. Caldwell
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Snowalter/J. Calder
 
    Holy Spirit High School (A)
K. Sutton/K. Sweeney
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Gould/K. Holec
 
    New York Rowing Association (A)
M. Lai/L. Maldonada,
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
J. Nentwig/E. Greenwald
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Schoenberg/A. Peseri
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Gilbreath/C. Schueler
 
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
    Bachelors Barge Club (A)
G. Becker/M. Livesey
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould/J. Warner
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
C. LaMont/A. Kliener
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Winkler/H. Rouse
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Benedetto/M. Bohs
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Cleveland/J. Mastera
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
N. Dugan/H. Kelley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
j. Cotton/D. Grossman
 
    South Jersey Rowing Club (A)
Z. King/T. Herdeg
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/B. Charley
 
    Malvern Preparatory School (B)
B. Valenti/J. Selin
 
    New Canaan High School Crew (B)
G. Stafford/J. Ludemann
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Gallerani/M. Lo
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (C)
G. Fort/H. Fort
 
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
29 Womens Varsity 1x
8
30 Mens Varsity 1x
12
    Bachelors Barge Club (A)
M. Letner
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Gerow
 
    Greenwich Crew (A)
A. Pietrzak
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Muntz
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Rubin
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley
 
    GMS Rowing Center (B)
K. Reelick
 
    Malvern Preparatory School (B)
B. Nasca
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Smith
 
    Malvern Preparatory School (C)
C. Cosgrove
 
    Steel City Rowing Club (C)
A. Caffas
 
    Steel City Rowing Club (D)
L. Finlay
 
31 Womens Varsity 4+
15
32 Mens Varsity 4+
13
33 Womens Varsity 2x
11
    Bachelors Barge Club (A)
K. Rovinski/P. Viola
 
    Conestoga Crew Club (A)
B. Caldwell/M. Blumstein
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Konski/A. Mills
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Fries/K. Hopewell
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Trnka/J. Lindo
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Lowry/E. Crosby
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Kuhn/L. Odre
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley/B. Milano
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Turk/S. Berrios
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Catanzarite/L. Burroughs
 
    The Shipley School (A)
C. Thompson/J. Sullivan
 
34 Mens Varsity 2x
9
35 Womens Varsity 8+
6
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
    Bachelors Barge Club (A)
C. Black/M. Crowe/B. Einspanier/A. Goodwin
 
    Conestoga Crew Club (A)
C. Weber/K. Axelsen/Z. Hoffman/A. Rudman
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Burmeister/A. Kowalczyk/A. Connery/A. Kobayashi
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
N. Loptowski/S. Scalera/D. Smyth/L. Lozito
 
    Marin Rowing Association (A)
A. Gurevich/K. Rennie/L. Grosso/B. Malone
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Gould/J. Kuhn/L. Odre/K. Holec
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley/L. Maldonada,/M. Lai/L. Townsend
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Pilkington/D. Clark/S. Palmer/A. Pate
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
K. Hudome/R. Hayburn/K. Rauscher/K. Vasmanis
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Berch/A. Peseri/M. Toth/S. Burke
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Burns/K. Thomas/R. Rieder/K. Johannesen
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. VanCleve/S. Davis/B. Woodrow/K. Cesare
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
K. Furlong/M. Niemiera/C. Steinberg/K. Galasso
 
    Bachelors Barge Club (B)
A. Mulholland/M. Cusack/L. Donnely/J. Koob
 
    GMS Rowing Center (B)
M. McKellop/K. Reelick/C. Wartous/K. Yard
 
    Steel City Rowing Club (B)
M. Schneider/K. Schaefer/S. Maddamma/P. Smith
 
38 Mens Varsity 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
J. Apathy/T. McElwee/D. Porter/J. Lichman
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Morrissey/A. Kobayashi/M. Holden/S. Gerow
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Lindborg/M. Rawlings/A. Divalerio/M. Mcmanus
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Malone/G. Charte/I. Bamberger/M. Kenny-Little
 
    Maritime Rowing Club (A)
S. Kirwan/B. Dann/W. Kelly/D. Kenefick
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Aronson/T. Ferreira/C. Schram/D. Cramer
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
I. Stewart/K. Schmidt/P. Lawler/A. Miller
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Owens/P. Kingston/C. Vermazen/J. Lucas
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Quinn-Halloway/A. Timmons/D. McClain/E. Bollin
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Flynn/S. Rominger/J. Stelmaszyk/A. Samost
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/M. Maddamma/A. Kleijn/B. Charley
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Spatz/C. Roche/K. Sluis/M. Lavin
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Caffas/K. Pfirrman/P. Zuza/L. Finlay
 
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
41 Womens Masters 1x
6
42 Mens Masters 1x
12
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Y. Kuban
9.0 (46)
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
J. Divan
11.0 (48)
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Iverson
27.2 (60)
    GMS Rowing Center (A)
S. Killen
5.6 (42)
    Greenwich Crew (A)
A. Reino
14.4 (51)
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Brunelle
3.6 (39)
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
46.2 (70)
    Warthogs Rowing Club (A)
M. Malone
12.1 (49)
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
S. Gould
16.9 (53)
    Greenwich Crew (B)
P. Pugliese
19.6 (55)
    Warthogs Rowing Club (B)
B. Scholtz
13.2 (50)
    University Barge Club (I)
W. Vanderlinde
60.0 (76)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change