Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Collins
 
    Bachelors Barge Club (A)
C. McKenna
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. D'Arcy
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Gilbreath
 
    Bachelors Barge Club (B)
S. Munsell
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Davis
 
    Bachelors Barge Club (C)
K. Bogart
 
6 Mens HS Novice 1x
9
    Bachelors Barge Club (A)
M. Massey
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Weisfeld
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Paisley
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Morel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Diaz
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Murcek
 
    Malvern Preparatory School (B)
G. Hilditch
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Kleijn
 
    Steel City Rowing Club (C)
M. Maddamma
 
7 Womens HS Novice 4+
9
8 Mens HS Novice 4+
9
9 Womens HS Novice 2x
8
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
    Camden Catholic High School Rowing Club (A)
J. Resor/K. Rooney/A. McCleaf/M. Petronis/E. Evans/N. Morris/A. Golette/S. Magowan/A. Eichfield (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Stambaugh/W. Ott/M. Letner/M. Mastronardo/A. Ladley/E. Hall/A. Canavan/L. Hill/M. Stein (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Rhodes/D. Finley/L. Wolfe/L. Galliano/D. Petsagourakis/A. Stough/K. Cody/K. Lunder/H. Brock (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
E. Davis/M. Mahoney/E. Harter/C. Francis/A. Buono/P. Wilsey/T. Harper/M. Krouch/J. Ely (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Himmel/C. Wiegand/L. Beardsley/O. McLean/L. McCullogh/P. O'Brien/J. DeCata/N. Babchak/H. Green (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Wilson/H. Spikol/K. Johnson/M. Hoover/D. McMonagle/K. McGroarty/R. Krain/M. Quien/D. Calderone (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. LaGumina/M. Scollan/M. Santangelo/C. Morel/K. Orlando/F. Bastone/J. Canace/J. Meranda/V. Costa (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
E. de la Reguera/C. McClees/M. Koliatsos/J. Wasserberg/K. Geraghty/C. Thomsen/H. Yearley/S. Kalm/A. Kelleher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Duggan/B. Bass/T. Wind/K. Taylor/E. Mauer/B. Wengel/V. Burke/C. Chow/N. Lomas (Cox)
 
    The Shipley School (A)
N. Molta/L. Raymond/M. Hayes/M. Krick/H. Scott/A. Allen/B. Zoll/N. Sullivan/A. Schwartz (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Stroz/H. Turkel/K. Snyder/L. Phillips/S. VanFleet/K. Snyder/S. Coates/A. Varga/H. Schafer (Cox)
 
12 Mens HS Novice 8+
12
13 Womens HS Novice 4x
10
14 Mens HS Novice 4x
13
15 Womens JV 1x
10
16 Mens JV 1x
8
17 Womens JV 4+
13
18 Mens JV 4+
11
19 Womens JV 2x
9
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
22 Mens JV 8+
9
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
29 Womens Varsity 1x
8
30 Mens Varsity 1x
12
31 Womens Varsity 4+
15
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
J. Mahney/T. Olsen/J. Scott/S. Iezzi/A. Lovendusky (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Pearse/G. McNerney/A. Schwartz/A. Soo/R. Branson (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Oberding/M. Greenberg/N. Schraner/J. Viola/T. Rosenberg (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. Titone/N. Kothari/T. Jones/H. Reissmann/J. Leonard (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
S. Brand/K. Horan/D. Reedy/T. Christ/D. French (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Carmody/C. Biaggi/C. Wakeham/B. Bennett/K. Cartelli (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
L. Sless/C. Kuhn/E. Piper/J. Young-Hyman/R. Meyer (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Helmer/K. Conway/E. Helmer/C. Egan/A. Bierman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Salamone/C. Lawrence/M. Rosen/E. Loftus/A. St. John (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
M. Smith/J. Turco/J. Forbes/N. Abdulghani/O. Kimmel (Cox)
 
    The Shipley School (A)
A. Weigel/J. Colgan/A. Thaler/L. Paschos/A. Bosley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Addalli/J. Kerper/M. Flosdorf/C. Flood/L. Miraglia (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Lawrence/B. Wang Tong/G. Vittelo/A. Varga/R. Griffiths (Cox)
 
    Roland Park Country School (B)
M. Smith/K. Riordan/E. Sunderland/E. Bergbower/S. Bass (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
A. Rozsits/A. Saltzman/H. Turkel/S. Wolf/S. VanFleet (Cox)
 
32 Mens Varsity 4+
13
33 Womens Varsity 2x
11
34 Mens Varsity 2x
9
35 Womens Varsity 8+
6
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
38 Mens Varsity 4x
13
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
41 Womens Masters 1x
6
    Bachelors Barge Club (A)
C. Pavlak
21.0 (56)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
V. Oomen
1.6 (35)
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley
0.9 (33)
    Maritime Rowing Club (A)
A. Cherenytkova
0.0 (28)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Chu
7.2 (44)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila
10.0 (47)
42 Mens Masters 1x
12
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Y. Kuban
9.0 (46)
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
J. Divan
11.0 (48)
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Iverson
27.2 (60)
    GMS Rowing Center (A)
S. Killen
5.6 (42)
    Greenwich Crew (A)
A. Reino
14.4 (51)
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Brunelle
3.6 (39)
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
46.2 (70)
    Warthogs Rowing Club (A)
M. Malone
12.1 (49)
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
S. Gould
16.9 (53)
    Greenwich Crew (B)
P. Pugliese
19.6 (55)
    Warthogs Rowing Club (B)
B. Scholtz
13.2 (50)
    University Barge Club (I)
W. Vanderlinde
60.0 (76)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change