Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Collins
 
    Bachelors Barge Club (A)
C. McKenna
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. D'Arcy
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Gilbreath
 
    Bachelors Barge Club (B)
S. Munsell
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Davis
 
    Bachelors Barge Club (C)
K. Bogart
 
6 Mens HS Novice 1x
9
7 Womens HS Novice 4+
9
8 Mens HS Novice 4+
9
9 Womens HS Novice 2x
8
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
12 Mens HS Novice 8+
12
13 Womens HS Novice 4x
10
    Conestoga Crew Club (A)
E. Bennett/A. Willetts/M. Caldwell/E. Dunkel
 
    New York Rowing Association (A)
B. Chanis/C. Zombach/R. Place/S. Berstein
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
C. Froio/E. Burrichter/G. Schena/K. Melchiorre
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
A. Polimeni/M. Cohen/T. Thomas/M. McCrudden
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
A. Roggenburg/O. Magnanini/S. Foley/R. Wissel
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (B)
L. Watkins/A. McDevitt/C. McClatchy/G. Scorzetti
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
S. Wodenshek/S. Lavin/L. Bertocci/J. Geiger
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (B)
L. Anderson/M. DeJohn/E. Gormley/S. Cavanagh
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (C)
D. Rodgers/K. Keefer/K. Neumann/T. Christiansen
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (C)
C. Meyer/R. Kavvathakis/M. Currey/A. Morris
 
14 Mens HS Novice 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
M. Needles/A. McKeithen/A. DeLuccia/D. Bailey
 
    GMS Rowing Center (A)
C. LanFranco/D. Cullmere/T. Rebstock/M. Savino
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/T. Risman/J. Blom/C. Thalheim
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/J. Han/S. Lawler/C. Higgins
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Campbell/W. Dannemann/C. Kelly/R. Stone
 
    New York Rowing Association (A)
C. Kennedy/H. Lackowitz/M. Alam/D. Soprano
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/A. Kleijn/S. Helfrich/J. Murcek
 
    The Shipley School (A)
M. Doolittle/S. Snider/C. Wedgwood/M. Hyman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
P. Wey/R. Lewis/W. Shadbolt/D. Sohval
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
T. Landon/M. Pena/C. Jennings/I. Heffernan
 
    Conestoga Crew Club (B)
K. Fastuca/M. Fallon/D. DeSena/R. Pepin
 
    Greenwich Crew (B)
M. Lowe/G. Riddell/J. Lyons/C. Gioffre
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Rotner/M. Jackson/N. Jackson/A. Buckenheimer
 
15 Womens JV 1x
10
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Collins
 
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Karabasz
 
    Bachelors Barge Club (A)
M. Cusack
 
    Conestoga Crew Club (A)
J. Becattini
 
    Oyster Bay High School (A)
M. Roethal
 
    Steel City Rowing Club (A)
K. Cesare
 
    Bachelors Barge Club (B)
A. Mulholland
 
    New York Rowing Association (B)
M. Lai
 
    Oyster Bay High School (B)
R. Henriquez
 
    Steel City Rowing Club (B)
C. Schueler
 
16 Mens JV 1x
8
17 Womens JV 4+
13
18 Mens JV 4+
11
19 Womens JV 2x
9
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
22 Mens JV 8+
9
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
K. Pepin/J. Savo/F. Heitjan/G. Klotzbach
 
    Haddon Township High School (A)
T. Scattergood/N. DeMaio/Q. Fitzpatrick/R. Talarico
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Mensching/E. Khzouz/S. Freedgood/J. Kahmann
 
    New Canaan High School Crew (A)
B. Hoeft/C. Karnedy/B. Strassmann/D. Berman
 
    New York Rowing Association (A)
M. Alam/C. Kennedy/T. Michaelson/F. Petrovich
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
M. Sobotka/W. Park/S. Kalman/M. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Mayer/K. Partola/M. Miles/B. Clark
 
    St. Luke's School (A)
C. Stirland/A. Veidenheimer/J. Carbonell/T. Mink
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/K. Pfirrman/B. Charley/A. Kleijn
 
    The Shipley School (A)
D. Timm-Brock/S. Fisher/R. Walzer/J. Ford
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Magrath/J. Eager/J. Sluis/A. Szigety
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
S. Ross/S. Waxtel/R. Gradel/A. Workman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
S. Mayr/C. Bissetta/C. Buesser/S. Lanzner
 
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
    Conestoga Crew Club (A)
M. Blumstein/B. Caldwell
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Snowalter/J. Calder
 
    Holy Spirit High School (A)
K. Sutton/K. Sweeney
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Gould/K. Holec
 
    New York Rowing Association (A)
M. Lai/L. Maldonada,
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
J. Nentwig/E. Greenwald
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Schoenberg/A. Peseri
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Gilbreath/C. Schueler
 
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
29 Womens Varsity 1x
8
    Unaffiliated (USA) (..)
K. Collins
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Couwenhoven
 
    Huntington High School (A)
L. Barnett
 
    New York Rowing Association (A)
L. Townsend
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
A. Sierigk
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Schoenberg
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Thompson Boat Center (A)
A. Martin
 
30 Mens Varsity 1x
12
31 Womens Varsity 4+
15
32 Mens Varsity 4+
13
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
K. Smith/P. Inglis/S. Patolo/N. Asbeil/A. Clouse (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
F. Petty/B. Majev/A. Destefano/N. Greaver/T. Watson (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
P. Leonard/S. Rader/H. Bettencourt/A. Reeve/P. Ciervo (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Reich/C. Kousouros/P. Masseo/M. Sledzinski/C. Bennett (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
C. Case/W. Koshel/B. Van Buren/J. Ayal/A. Leifer (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
E. Kodioglu/C. Dobrowolski/S. Guilherme/C. Burke/L. Lisann (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Brosch/B. Baumgardner/M. Gill/N. Myers/Z. Call (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
R. Suarez/F. Anderson/B. Boganovich/S. Warren/D. Jeffrey (Cox)
 
    The Shipley School (A)
R. Biddle/M. Katin/M. Armstrong/D. Costanza/I. Riley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
P. Addalli/Z. Mateja/K. Nally/D. Delucca/G. Osinska (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
P. Hewes/Z. Zaki/T. Burns/C. Cannon/A. Anderson (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
D. Kleponis/D. Spell/K. Priest/M. Gallagher/G. Burchard (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
T. Soer/A. Palmer/J. Rollinson/A. Proujansky/J. Murphy (Cox)
 
33 Womens Varsity 2x
11
    Bachelors Barge Club (A)
K. Rovinski/P. Viola
 
    Conestoga Crew Club (A)
B. Caldwell/M. Blumstein
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Konski/A. Mills
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Fries/K. Hopewell
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Trnka/J. Lindo
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Lowry/E. Crosby
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Kuhn/L. Odre
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley/B. Milano
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Turk/S. Berrios
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Catanzarite/L. Burroughs
 
    The Shipley School (A)
C. Thompson/J. Sullivan
 
34 Mens Varsity 2x
9
35 Womens Varsity 8+
6
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
    Bachelors Barge Club (A)
C. Black/M. Crowe/B. Einspanier/A. Goodwin
 
    Conestoga Crew Club (A)
C. Weber/K. Axelsen/Z. Hoffman/A. Rudman
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Burmeister/A. Kowalczyk/A. Connery/A. Kobayashi
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
N. Loptowski/S. Scalera/D. Smyth/L. Lozito
 
    Marin Rowing Association (A)
A. Gurevich/K. Rennie/L. Grosso/B. Malone
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Gould/J. Kuhn/L. Odre/K. Holec
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley/L. Maldonada,/M. Lai/L. Townsend
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Pilkington/D. Clark/S. Palmer/A. Pate
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
K. Hudome/R. Hayburn/K. Rauscher/K. Vasmanis
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Berch/A. Peseri/M. Toth/S. Burke
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Burns/K. Thomas/R. Rieder/K. Johannesen
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. VanCleve/S. Davis/B. Woodrow/K. Cesare
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
K. Furlong/M. Niemiera/C. Steinberg/K. Galasso
 
    Bachelors Barge Club (B)
A. Mulholland/M. Cusack/L. Donnely/J. Koob
 
    GMS Rowing Center (B)
M. McKellop/K. Reelick/C. Wartous/K. Yard
 
    Steel City Rowing Club (B)
M. Schneider/K. Schaefer/S. Maddamma/P. Smith
 
38 Mens Varsity 4x
13
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
41 Womens Masters 1x
6
42 Mens Masters 1x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change