Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/V. Oomen/A. Carcagno/N. Paquette/P. Kitty (Cox)
7.8 (46)
    Freedom Rowers (A)
D. Lobien/E. Armstrong/L. Centinni/D. Yoder/E. Mackenzie (Cox)
8.6 (47)
    Greenwich Crew (A)
S. Morris/B. O'Neil/M. Himes/L. Lukason/E. Damiano (Cox)
7.8 (46)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Gaynor/L. Farrell/K. Tolcser/D. Streeter/A. Bierman (Cox)
13.5 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
V. Dibner/B. Vontell/C. Locher/K. Davis/E. Radu (Cox)
8.6 (47)
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
N. Whan Tong/S. Cummin Bright/K. Simpson/J. Haggerty/S. Coates (Cox)
8.6 (47)
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
6 Mens HS Novice 1x
9
    Bachelors Barge Club (A)
M. Massey
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Weisfeld
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Paisley
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Morel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Diaz
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Murcek
 
    Malvern Preparatory School (B)
G. Hilditch
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Kleijn
 
    Steel City Rowing Club (C)
M. Maddamma
 
7 Womens HS Novice 4+
9
8 Mens HS Novice 4+
9
    Horace Mann School (A)
D. Keegan/A. Sands/W. Chong/J. Webber/J. Myhal (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Branston/S. Singh/K. Kelley/J. Jensen-Reinke/D. Ingber (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Meyer-Bosse/A. Perkins/K. Benz/A. Vogt/J. Roche (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Dove/T. Dove/N. Hoell/J. DuBoff/G. Greenberg (Cox)
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Helfrich/J. Townsend/G. Keller/I. Davidson/A. Catanzarite (Cox)
 
    The Shipley School (A)
T. Rosenbluth/A. Armstrong/A. Rippel/A. Ramsey/K. Bradley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Attanasio/R. Bhutani/J. Byrnes/J. Curtis/I. Aselcioglu (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
E. Davis/K. Cortes/C. Connon/W. Duggan/P. McClosky (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
T. Cantanella/E. Brasteter/M. Berry/E. Nabrzeski/K. Gallagher (Cox)
 
9 Womens HS Novice 2x
8
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
    Camden Catholic High School Rowing Club (A)
J. Resor/K. Rooney/A. McCleaf/M. Petronis/E. Evans/N. Morris/A. Golette/S. Magowan/A. Eichfield (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Stambaugh/W. Ott/M. Letner/M. Mastronardo/A. Ladley/E. Hall/A. Canavan/L. Hill/M. Stein (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Rhodes/D. Finley/L. Wolfe/L. Galliano/D. Petsagourakis/A. Stough/K. Cody/K. Lunder/H. Brock (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
E. Davis/M. Mahoney/E. Harter/C. Francis/A. Buono/P. Wilsey/T. Harper/M. Krouch/J. Ely (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Himmel/C. Wiegand/L. Beardsley/O. McLean/L. McCullogh/P. O'Brien/J. DeCata/N. Babchak/H. Green (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Wilson/H. Spikol/K. Johnson/M. Hoover/D. McMonagle/K. McGroarty/R. Krain/M. Quien/D. Calderone (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. LaGumina/M. Scollan/M. Santangelo/C. Morel/K. Orlando/F. Bastone/J. Canace/J. Meranda/V. Costa (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
E. de la Reguera/C. McClees/M. Koliatsos/J. Wasserberg/K. Geraghty/C. Thomsen/H. Yearley/S. Kalm/A. Kelleher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Duggan/B. Bass/T. Wind/K. Taylor/E. Mauer/B. Wengel/V. Burke/C. Chow/N. Lomas (Cox)
 
    The Shipley School (A)
N. Molta/L. Raymond/M. Hayes/M. Krick/H. Scott/A. Allen/B. Zoll/N. Sullivan/A. Schwartz (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Stroz/H. Turkel/K. Snyder/L. Phillips/S. VanFleet/K. Snyder/S. Coates/A. Varga/H. Schafer (Cox)
 
12 Mens HS Novice 8+
12
    Baltimore Rowing Club (A)
R. Pederson/J. Bruch/T. Foster/A. Brown/P. Watson/C. Thorpe/C. Louzan/W. Kimball/S. Barnhill (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
R. DiCostanzo/S. Habetz/B. Hurd/J. Smith/A. Haas/J. Fredriksen/B. Sylvia/P. Kokias/D. Oliver (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Streb/H. Orellano/K. Quintano/P. Delohery/A. Snow/J. Ramsawak/A. Mansylla/A. Micheli/J. Brosnan (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
R. Mazza/C. Peake/D. Lewis/C. Lycouris/A. Beinstein/N. Stewart/J. Finn/O. Bashan/C. Kelly (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
N. Tranchik/K. Thomas/M. Farrell/C. Tweardy/T. Semple/G. Marciano/J. Currell/Z. Pistor/P. Eisen (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Barada/C. Eagan/M. Harkins/M. Kucharczyk/M. Todd/B. Getz/S. Zales/E. Farnsworth/D. Allen (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Branston/J. Jensen-Reinke/S. Singh/K. Kelley/J. Kerbis/T. Roethel/G. Rohrberg/D. Vlachos/D. Ingber (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Smith/A. Heald/G. Anderson/W. Twersky/O. Corbishley/K. Silver/P. Vanderslice/E. Sullivan/J. Spector (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Eckman/R. Farrell/C. Flynn/M. Gheopreal/K. Gutkowski/M. Klepacki/A. Mongrande/S. Pomerantz/J. Dunn (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
N. Williams/C. Lewis/O. Morsi/R. Scott/C. Morrissette/C. Connon/S. DiSabatino/C. Remedio/C. West (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
J. Lafranchi/M. Kirk/J. McKissick/R. Shimizu/P. Chimenti/K. Molina/E. Day/S. O'Mahony/J. Flynn (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
J. Iannello/H. Peek/D. Chance/C. Ames/J. Camoratto/P. Campbell/R. Grosso/E. Wallace/K. Reid (Cox)
 
13 Womens HS Novice 4x
10
14 Mens HS Novice 4x
13
15 Womens JV 1x
10
16 Mens JV 1x
8
17 Womens JV 4+
13
    Freedom Rowers (A)
B. Brown/S. Chupek/C. Stone/C. Tong/E. Mackenzie (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
S. Soulen/A. Wartman/A. Fried/S. DiGeorge/S. Honickman (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
K. Cox/M. D'Amico/T. Katz/P. Suquilanda/K. Gilder (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
J. Cagney/A. Rosenthall/R. Shoemake/C. Laurenzi/L. Wilson (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
E. Ayan/E. Lind/J. Yampol/A. Wedin/C. Morris (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
B. Reeves/M. Stanley/R. Taylor/S. Mellinger/L. Miller (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Colandro/L. Grinalds/L. McMann/K. Galante/A. St. John (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
C. Fields/N. Mank/D. Ellis/C. Mitton/A. Myers (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Feinstein/N. Bruno/R. Steigal/C. Schwartz/L. Ross (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. Collins/K. Hudson/N. Rowlinson/G. Paladinetta/M. Audet (Cox)
 
    Roland Park Country School (B)
J. DiPasquale/A. Paik/E. Turner/S. Saxon/J. Payne (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Traynor/R. Upton/K. Romero/N. King/J. Sehr (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
H. Bright/E. Connelly/C. Connor/L. Connor/H. Anderson (Cox)
 
18 Mens JV 4+
11
19 Womens JV 2x
9
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
    Germantown Academy Crew Club (A)
T. Black/C. Dougherty/A. Korth/M. Murray/A. Rutkosky/B. Wolf/A. Washburn/H. Freedman/S. Honickman (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lenihan/O. Cloonan/K. Cox/H. Johnson/M. Infante/J. Lupo/E. Cauley/M. Kim/J. Collamer (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
P. Menees/M. Sutter/K. Van Fossen/V. Cody/A. Stavros/N. Volpe/K. Maier/D. Kiessling/E. Johnson (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Spinney/S. Corapi/K. Griffin/M. Bess/A. Glatthorn/T. Stell/H. Potts/G. Hurst/E. Phillips (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
D. French/A. Romano/M. Walker/A. Konanez/M. Buscemi/C. Laguerre/P. Duggan/E. McGuirl/D. Kelly (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Rosen/C. Lawrence/T. Injeian/K. Galante/N. Salamone/M. O'rourke/A. Perlman/N. King/A. St. John (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
L. Foster/S. Rosenberg/G. Cutler/L. Arato/M. Craig/K. Wilson/J. Skovran/J. Podrat/S. Shapiro (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Coates/M. Chatburn/L. Connor/M. Webster/M. Blackhurst/A. McGonegal/T. Laricks/E. Connelly/L. Bond (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
N. Franke/J. Cook/A. Williams/K. Lewis/E. Hilton/K. Watermann/L. Elger/J. Burns/E. Schwartz (Cox)
 
22 Mens JV 8+
9
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
K. Pepin/J. Savo/F. Heitjan/G. Klotzbach
 
    Haddon Township High School (A)
T. Scattergood/N. DeMaio/Q. Fitzpatrick/R. Talarico
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Mensching/E. Khzouz/S. Freedgood/J. Kahmann
 
    New Canaan High School Crew (A)
B. Hoeft/C. Karnedy/B. Strassmann/D. Berman
 
    New York Rowing Association (A)
M. Alam/C. Kennedy/T. Michaelson/F. Petrovich
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
M. Sobotka/W. Park/S. Kalman/M. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Mayer/K. Partola/M. Miles/B. Clark
 
    St. Luke's School (A)
C. Stirland/A. Veidenheimer/J. Carbonell/T. Mink
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/K. Pfirrman/B. Charley/A. Kleijn
 
    The Shipley School (A)
D. Timm-Brock/S. Fisher/R. Walzer/J. Ford
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Magrath/J. Eager/J. Sluis/A. Szigety
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
S. Ross/S. Waxtel/R. Gradel/A. Workman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
S. Mayr/C. Bissetta/C. Buesser/S. Lanzner
 
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
    Bachelors Barge Club (A)
G. Becker/M. Livesey
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould/J. Warner
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
C. LaMont/A. Kliener
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Winkler/H. Rouse
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Benedetto/M. Bohs
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Cleveland/J. Mastera
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
N. Dugan/H. Kelley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
j. Cotton/D. Grossman
 
    South Jersey Rowing Club (A)
Z. King/T. Herdeg
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/B. Charley
 
    Malvern Preparatory School (B)
B. Valenti/J. Selin
 
    New Canaan High School Crew (B)
G. Stafford/J. Ludemann
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Gallerani/M. Lo
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (C)
G. Fort/H. Fort
 
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
29 Womens Varsity 1x
8
30 Mens Varsity 1x
12
31 Womens Varsity 4+
15
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
J. Mahney/T. Olsen/J. Scott/S. Iezzi/A. Lovendusky (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Pearse/G. McNerney/A. Schwartz/A. Soo/R. Branson (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Oberding/M. Greenberg/N. Schraner/J. Viola/T. Rosenberg (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. Titone/N. Kothari/T. Jones/H. Reissmann/J. Leonard (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
S. Brand/K. Horan/D. Reedy/T. Christ/D. French (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Carmody/C. Biaggi/C. Wakeham/B. Bennett/K. Cartelli (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
L. Sless/C. Kuhn/E. Piper/J. Young-Hyman/R. Meyer (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Helmer/K. Conway/E. Helmer/C. Egan/A. Bierman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Salamone/C. Lawrence/M. Rosen/E. Loftus/A. St. John (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
M. Smith/J. Turco/J. Forbes/N. Abdulghani/O. Kimmel (Cox)
 
    The Shipley School (A)
A. Weigel/J. Colgan/A. Thaler/L. Paschos/A. Bosley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Addalli/J. Kerper/M. Flosdorf/C. Flood/L. Miraglia (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Lawrence/B. Wang Tong/G. Vittelo/A. Varga/R. Griffiths (Cox)
 
    Roland Park Country School (B)
M. Smith/K. Riordan/E. Sunderland/E. Bergbower/S. Bass (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
A. Rozsits/A. Saltzman/H. Turkel/S. Wolf/S. VanFleet (Cox)
 
32 Mens Varsity 4+
13
33 Womens Varsity 2x
11
34 Mens Varsity 2x
9
    Conestoga Crew Club (A)
B. Ortiz/D. Jakiela
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Borgerson/S. Stewart
 
    Oyster Bay High School (A)
R. Appell/M. Fasullo
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Nesel/W. Schrade
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/C. Rodriguez
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/T. Charley
 
    The Shipley School (A)
A. Iozzo/P. Lisle
 
    Sagamore Rowing Association (B)
T. Barkin/J. Saks
 
    Steel City Rowing Club (B)
B. Charley/K. Pfirrman
 
35 Womens Varsity 8+
6
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Toms/S. Coleman/K. Sullivan/J. Jackson/M. Hasek/S. Rankin/C. Berg/N. Gill/M. Welch (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
E. Har/C. Lowe/A. Pizzo/R. Wilf/T. Cooke/I. Goossens/V. Strateman/L. Huebner/A. Higbee (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Griffin/T. Potter/J. Rosa/S. Miller/E. Perreca/L. Bagley/C. Reiss/M. Sweeney/J. DeMarco (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
C. Gerken/K. Flood/G. Finnerty/A. Rocca/K. Cerrone/R. Bussola/A. Chmil/S. Grella/A. Romano (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Colandro/L. Grinalds/L. McMann/C. Nicklas/K. Traynor/R. Upton/K. Romero/E. Loftus/G. Hodes (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
H. Brooks/K. Normoyle/V. Brencher/J. Castorino/K. Iverson/A. Carr/C. Williams/J. Planamento/C. Micka (Cox)
 
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
38 Mens Varsity 4x
13
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/S. Soriero/F. Hoffmann/T. Filep/G. Mount/J. Castonguay/P. Lyons/T. Rowe/.. Coxswain (Cox)
12.5 (52)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Covington/T. Coffin/J. Theodoracopolos/D. Cooper/J. Traynor/S. Levenson/M. Demko/J. Snedaker/A. Baldwin (Cox)
3.9 (41)
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. Nikel/E. Burns/M. Dowler/T. Shea/K. Haggarty/K. McGonegal/D. O'Sullivan/J. Holloway/N. Williams (Cox)
13.5 (53)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
J. Eng/A. Vafaee/L. Ruddick/J. Luthman/R. LaFauci/P. Conrad/D. Wieland/C. Gribbin/R. Ford (Cox)
14.6 (54)
    Cooper Rowing Club (C)
S. Verzella/S. Rotzko/T. Scattergood/C. Saile/M. Gaier/S. Dove/C. Lange/J. McAdan/M. Bloom (Cox)
9.7 (49)
    Rutgers University at Camden (J)
D. Parker/H. Reeves/B. Brown/D. Reilly/J. Mallardi/C. Ivory/P. Smarrito/C. Mannella/L. Wray (Cox)
11.5 (51)
41 Womens Masters 1x
6
    Bachelors Barge Club (A)
C. Pavlak
21.0 (56)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
V. Oomen
1.6 (35)
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley
0.9 (33)
    Maritime Rowing Club (A)
A. Cherenytkova
0.0 (28)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Chu
7.2 (44)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila
10.0 (47)
42 Mens Masters 1x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change