Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
6 Mens HS Novice 1x
9
7 Womens HS Novice 4+
9
8 Mens HS Novice 4+
9
9 Womens HS Novice 2x
8
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
    Camden Catholic High School Rowing Club (A)
J. Resor/K. Rooney/A. McCleaf/M. Petronis/E. Evans/N. Morris/A. Golette/S. Magowan/A. Eichfield (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Stambaugh/W. Ott/M. Letner/M. Mastronardo/A. Ladley/E. Hall/A. Canavan/L. Hill/M. Stein (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Rhodes/D. Finley/L. Wolfe/L. Galliano/D. Petsagourakis/A. Stough/K. Cody/K. Lunder/H. Brock (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
E. Davis/M. Mahoney/E. Harter/C. Francis/A. Buono/P. Wilsey/T. Harper/M. Krouch/J. Ely (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Himmel/C. Wiegand/L. Beardsley/O. McLean/L. McCullogh/P. O'Brien/J. DeCata/N. Babchak/H. Green (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Wilson/H. Spikol/K. Johnson/M. Hoover/D. McMonagle/K. McGroarty/R. Krain/M. Quien/D. Calderone (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. LaGumina/M. Scollan/M. Santangelo/C. Morel/K. Orlando/F. Bastone/J. Canace/J. Meranda/V. Costa (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
E. de la Reguera/C. McClees/M. Koliatsos/J. Wasserberg/K. Geraghty/C. Thomsen/H. Yearley/S. Kalm/A. Kelleher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Duggan/B. Bass/T. Wind/K. Taylor/E. Mauer/B. Wengel/V. Burke/C. Chow/N. Lomas (Cox)
 
    The Shipley School (A)
N. Molta/L. Raymond/M. Hayes/M. Krick/H. Scott/A. Allen/B. Zoll/N. Sullivan/A. Schwartz (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Stroz/H. Turkel/K. Snyder/L. Phillips/S. VanFleet/K. Snyder/S. Coates/A. Varga/H. Schafer (Cox)
 
12 Mens HS Novice 8+
12
13 Womens HS Novice 4x
10
14 Mens HS Novice 4x
13
15 Womens JV 1x
10
16 Mens JV 1x
8
17 Womens JV 4+
13
18 Mens JV 4+
11
19 Womens JV 2x
9
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
22 Mens JV 8+
9
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
K. Pepin/J. Savo/F. Heitjan/G. Klotzbach
 
    Haddon Township High School (A)
T. Scattergood/N. DeMaio/Q. Fitzpatrick/R. Talarico
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Mensching/E. Khzouz/S. Freedgood/J. Kahmann
 
    New Canaan High School Crew (A)
B. Hoeft/C. Karnedy/B. Strassmann/D. Berman
 
    New York Rowing Association (A)
M. Alam/C. Kennedy/T. Michaelson/F. Petrovich
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
M. Sobotka/W. Park/S. Kalman/M. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Mayer/K. Partola/M. Miles/B. Clark
 
    St. Luke's School (A)
C. Stirland/A. Veidenheimer/J. Carbonell/T. Mink
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/K. Pfirrman/B. Charley/A. Kleijn
 
    The Shipley School (A)
D. Timm-Brock/S. Fisher/R. Walzer/J. Ford
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Magrath/J. Eager/J. Sluis/A. Szigety
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
S. Ross/S. Waxtel/R. Gradel/A. Workman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
S. Mayr/C. Bissetta/C. Buesser/S. Lanzner
 
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
29 Womens Varsity 1x
8
30 Mens Varsity 1x
12
31 Womens Varsity 4+
15
32 Mens Varsity 4+
13
33 Womens Varsity 2x
11
34 Mens Varsity 2x
9
35 Womens Varsity 8+
6
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
38 Mens Varsity 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
J. Apathy/T. McElwee/D. Porter/J. Lichman
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Morrissey/A. Kobayashi/M. Holden/S. Gerow
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Lindborg/M. Rawlings/A. Divalerio/M. Mcmanus
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Malone/G. Charte/I. Bamberger/M. Kenny-Little
 
    Maritime Rowing Club (A)
S. Kirwan/B. Dann/W. Kelly/D. Kenefick
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Aronson/T. Ferreira/C. Schram/D. Cramer
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
I. Stewart/K. Schmidt/P. Lawler/A. Miller
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Owens/P. Kingston/C. Vermazen/J. Lucas
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Quinn-Halloway/A. Timmons/D. McClain/E. Bollin
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Flynn/S. Rominger/J. Stelmaszyk/A. Samost
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/M. Maddamma/A. Kleijn/B. Charley
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Spatz/C. Roche/K. Sluis/M. Lavin
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Caffas/K. Pfirrman/P. Zuza/L. Finlay
 
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
41 Womens Masters 1x
6
    Bachelors Barge Club (A)
C. Pavlak
21.0 (56)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
V. Oomen
1.6 (35)
    Greenwich Crew (A)
K. Blankley
0.9 (33)
    Maritime Rowing Club (A)
A. Cherenytkova
0.0 (28)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Chu
7.2 (44)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila
10.0 (47)
42 Mens Masters 1x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change