Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
6 Mens HS Novice 1x
9
7 Womens HS Novice 4+
9
    Camden Catholic High School Rowing Club (A)
K. Gentile/A. Reynolds/M. Linka/A. Allston/Z. Quinones (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
N. Bleuel/L. Fitzgerald/S. Zhou/K. Kremnitzer/S. Moss (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
D. Sarkisian/K. Gebauer/H. Lovett/M. Allende/A. Groody (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Ragland/I. Menard/A. Giffin/J. Linsenmeyer/C. McFadden (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Kime/S. Feinberg/C. Hammitt/A. Michaelson/D. Bergmann (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
E. Cousino/C. Hale/L. Schumacher/S. Cisek/M. Rosasco (Cox)
 
    Steel City Rowing Club (A)
P. Smith/S. Duncan/A. Tobias/J. Pindzola/C. Schueler (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
R. Sonnabend/M. McGinley/B. Beaver/A. Burkert/K. Valentine (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. McBride/T. Laricks/S. Simon/L. OSullivan/S. Bennett (Cox)
 
8 Mens HS Novice 4+
9
9 Womens HS Novice 2x
8
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
    Camden Catholic High School Rowing Club (A)
J. Resor/K. Rooney/A. McCleaf/M. Petronis/E. Evans/N. Morris/A. Golette/S. Magowan/A. Eichfield (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Stambaugh/W. Ott/M. Letner/M. Mastronardo/A. Ladley/E. Hall/A. Canavan/L. Hill/M. Stein (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Rhodes/D. Finley/L. Wolfe/L. Galliano/D. Petsagourakis/A. Stough/K. Cody/K. Lunder/H. Brock (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
E. Davis/M. Mahoney/E. Harter/C. Francis/A. Buono/P. Wilsey/T. Harper/M. Krouch/J. Ely (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Himmel/C. Wiegand/L. Beardsley/O. McLean/L. McCullogh/P. O'Brien/J. DeCata/N. Babchak/H. Green (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Wilson/H. Spikol/K. Johnson/M. Hoover/D. McMonagle/K. McGroarty/R. Krain/M. Quien/D. Calderone (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. LaGumina/M. Scollan/M. Santangelo/C. Morel/K. Orlando/F. Bastone/J. Canace/J. Meranda/V. Costa (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
E. de la Reguera/C. McClees/M. Koliatsos/J. Wasserberg/K. Geraghty/C. Thomsen/H. Yearley/S. Kalm/A. Kelleher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Duggan/B. Bass/T. Wind/K. Taylor/E. Mauer/B. Wengel/V. Burke/C. Chow/N. Lomas (Cox)
 
    The Shipley School (A)
N. Molta/L. Raymond/M. Hayes/M. Krick/H. Scott/A. Allen/B. Zoll/N. Sullivan/A. Schwartz (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Stroz/H. Turkel/K. Snyder/L. Phillips/S. VanFleet/K. Snyder/S. Coates/A. Varga/H. Schafer (Cox)
 
12 Mens HS Novice 8+
12
    Baltimore Rowing Club (A)
R. Pederson/J. Bruch/T. Foster/A. Brown/P. Watson/C. Thorpe/C. Louzan/W. Kimball/S. Barnhill (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
R. DiCostanzo/S. Habetz/B. Hurd/J. Smith/A. Haas/J. Fredriksen/B. Sylvia/P. Kokias/D. Oliver (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Streb/H. Orellano/K. Quintano/P. Delohery/A. Snow/J. Ramsawak/A. Mansylla/A. Micheli/J. Brosnan (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
R. Mazza/C. Peake/D. Lewis/C. Lycouris/A. Beinstein/N. Stewart/J. Finn/O. Bashan/C. Kelly (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
N. Tranchik/K. Thomas/M. Farrell/C. Tweardy/T. Semple/G. Marciano/J. Currell/Z. Pistor/P. Eisen (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Barada/C. Eagan/M. Harkins/M. Kucharczyk/M. Todd/B. Getz/S. Zales/E. Farnsworth/D. Allen (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Branston/J. Jensen-Reinke/S. Singh/K. Kelley/J. Kerbis/T. Roethel/G. Rohrberg/D. Vlachos/D. Ingber (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Smith/A. Heald/G. Anderson/W. Twersky/O. Corbishley/K. Silver/P. Vanderslice/E. Sullivan/J. Spector (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Eckman/R. Farrell/C. Flynn/M. Gheopreal/K. Gutkowski/M. Klepacki/A. Mongrande/S. Pomerantz/J. Dunn (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
N. Williams/C. Lewis/O. Morsi/R. Scott/C. Morrissette/C. Connon/S. DiSabatino/C. Remedio/C. West (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
J. Lafranchi/M. Kirk/J. McKissick/R. Shimizu/P. Chimenti/K. Molina/E. Day/S. O'Mahony/J. Flynn (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
J. Iannello/H. Peek/D. Chance/C. Ames/J. Camoratto/P. Campbell/R. Grosso/E. Wallace/K. Reid (Cox)
 
13 Womens HS Novice 4x
10
14 Mens HS Novice 4x
13
15 Womens JV 1x
10
16 Mens JV 1x
8
17 Womens JV 4+
13
18 Mens JV 4+
11
19 Womens JV 2x
9
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
    Germantown Academy Crew Club (A)
T. Black/C. Dougherty/A. Korth/M. Murray/A. Rutkosky/B. Wolf/A. Washburn/H. Freedman/S. Honickman (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lenihan/O. Cloonan/K. Cox/H. Johnson/M. Infante/J. Lupo/E. Cauley/M. Kim/J. Collamer (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
P. Menees/M. Sutter/K. Van Fossen/V. Cody/A. Stavros/N. Volpe/K. Maier/D. Kiessling/E. Johnson (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Spinney/S. Corapi/K. Griffin/M. Bess/A. Glatthorn/T. Stell/H. Potts/G. Hurst/E. Phillips (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
D. French/A. Romano/M. Walker/A. Konanez/M. Buscemi/C. Laguerre/P. Duggan/E. McGuirl/D. Kelly (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Rosen/C. Lawrence/T. Injeian/K. Galante/N. Salamone/M. O'rourke/A. Perlman/N. King/A. St. John (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
L. Foster/S. Rosenberg/G. Cutler/L. Arato/M. Craig/K. Wilson/J. Skovran/J. Podrat/S. Shapiro (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
S. Coates/M. Chatburn/L. Connor/M. Webster/M. Blackhurst/A. McGonegal/T. Laricks/E. Connelly/L. Bond (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
N. Franke/J. Cook/A. Williams/K. Lewis/E. Hilton/K. Watermann/L. Elger/J. Burns/E. Schwartz (Cox)
 
22 Mens JV 8+
9
    Fairfield Prep (A)
D. Raila/E. Nesi/M. Ioli/C. Oliver/D. Pasternak/T. Demarco/B. Niehaus/M. Wright/V. Cefola (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
M. Pluta/F. Rinaldi/A. Johnson/C. Parker/K. Kaneko/A. Hagan/A. Pugliese/L. Moskowitz/A. Rinaldi (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
S. Shelley/D. Thomas/T. Farrell/D. Suh/G. D'Avino/N. Shah/M. Tenenbaum/J. Feldan/M. Bickel (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
R. Lopez/J. Kuk/Y. Krukhtyak/T. Ehmer/D. Dicastenuovo/J. Wood/A. Robinson/M. Plastino/C. Moll (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
T. Burns/C. Connon/K. Cortes/M. DallePazze/W. Duggan/A. Proujansky/E. Davis/R. Goldner/P. Albert (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B)
P. Inglis/M. Matrone/K. Smith/A. Brown/S. Hocking/M. Ruzzi/M. Stock/C. Bland/A. Gross (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
P. Laceranza/C. Babikian/R. Vandeusen/R. Pena/J. Acampora/P. Kokenos/P. Lastner/M. Cody/N. Westerholm (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
C. DeLos Angeles/J. Cassidy/A. Stocker/G. Oudheusden/A. Sussman/G. Rydevik/E. Broadhurst/Z. Wright/S. Lazar (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
C. Cona/J. Tamblyn/K. Simpson/C. Scott/N. Williams/T. Soer/Z. Zaki/R. Scott/S. Bennett (Cox)
 
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
    Haddon Township High School (A)
J. Venti/R. Gallicchio/A. Arsenault/H. Schaffer/E. Linstrom (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
E. Nixon/V. Geitter/C. Iannuzzi/K. Oman/S. Bonaccorsi (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
L. Pratt/M. Itzoe/K. Weir/S. Mellinger/L. Miller (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Robinson/S. Gannon/H. Bogman/S. Bradbury/L. Schantz (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Sohn/C. Burns/A. Young/A. Provost/E. Lieb (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
T. Corey/E. Weiss/A. Woessner/L. Woessner/L. Robertson (Cox)
 
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Ziegler/J. Saylor/P. Raccuglia/A. Agley/A. Turner (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Pugliese/F. Rinaldi/A. Hagan/L. Moskowitz/A. Rinaldi (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
M. Jungclaus/D. Baxter/R. Dwosh/M. McCool/M. Rudolph (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/B. Caluori/W. Zotto/T. Liebert/H. Kelley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Garro/G. Jacobs/R. Jacobs/H. Hung/M. Sbei (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. Gibian/A. Hayes/A. Chau/A. Campion/A. Anderson (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
M. DallePazze/T. Carey/C. West/D. OSullivan/T. Burns (Cox)
 
29 Womens Varsity 1x
8
30 Mens Varsity 1x
12
31 Womens Varsity 4+
15
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
J. Mahney/T. Olsen/J. Scott/S. Iezzi/A. Lovendusky (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Pearse/G. McNerney/A. Schwartz/A. Soo/R. Branson (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Oberding/M. Greenberg/N. Schraner/J. Viola/T. Rosenberg (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. Titone/N. Kothari/T. Jones/H. Reissmann/J. Leonard (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
S. Brand/K. Horan/D. Reedy/T. Christ/D. French (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Carmody/C. Biaggi/C. Wakeham/B. Bennett/K. Cartelli (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
L. Sless/C. Kuhn/E. Piper/J. Young-Hyman/R. Meyer (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Helmer/K. Conway/E. Helmer/C. Egan/A. Bierman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Salamone/C. Lawrence/M. Rosen/E. Loftus/A. St. John (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
M. Smith/J. Turco/J. Forbes/N. Abdulghani/O. Kimmel (Cox)
 
    The Shipley School (A)
A. Weigel/J. Colgan/A. Thaler/L. Paschos/A. Bosley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Addalli/J. Kerper/M. Flosdorf/C. Flood/L. Miraglia (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Lawrence/B. Wang Tong/G. Vittelo/A. Varga/R. Griffiths (Cox)
 
    Roland Park Country School (B)
M. Smith/K. Riordan/E. Sunderland/E. Bergbower/S. Bass (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
A. Rozsits/A. Saltzman/H. Turkel/S. Wolf/S. VanFleet (Cox)
 
32 Mens Varsity 4+
13
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
K. Smith/P. Inglis/S. Patolo/N. Asbeil/A. Clouse (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
F. Petty/B. Majev/A. Destefano/N. Greaver/T. Watson (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
P. Leonard/S. Rader/H. Bettencourt/A. Reeve/P. Ciervo (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Reich/C. Kousouros/P. Masseo/M. Sledzinski/C. Bennett (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
C. Case/W. Koshel/B. Van Buren/J. Ayal/A. Leifer (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
E. Kodioglu/C. Dobrowolski/S. Guilherme/C. Burke/L. Lisann (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Brosch/B. Baumgardner/M. Gill/N. Myers/Z. Call (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
R. Suarez/F. Anderson/B. Boganovich/S. Warren/D. Jeffrey (Cox)
 
    The Shipley School (A)
R. Biddle/M. Katin/M. Armstrong/D. Costanza/I. Riley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
P. Addalli/Z. Mateja/K. Nally/D. Delucca/G. Osinska (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
P. Hewes/Z. Zaki/T. Burns/C. Cannon/A. Anderson (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
D. Kleponis/D. Spell/K. Priest/M. Gallagher/G. Burchard (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
T. Soer/A. Palmer/J. Rollinson/A. Proujansky/J. Murphy (Cox)
 
33 Womens Varsity 2x
11
34 Mens Varsity 2x
9
35 Womens Varsity 8+
6
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
38 Mens Varsity 4x
13
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
41 Womens Masters 1x
6
42 Mens Masters 1x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change