Cooper Cup

  • Hosted By South Jersey Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, April 29, 2007
1 Womens Masters 4+
6
2 Mens Masters 4+
7
3 Womens Masters 2x
5
4 Mens Masters 2x
6
5 Womens HS Novice 1x
8
6 Mens HS Novice 1x
9
7 Womens HS Novice 4+
9
8 Mens HS Novice 4+
9
    Horace Mann School (A)
D. Keegan/A. Sands/W. Chong/J. Webber/J. Myhal (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Branston/S. Singh/K. Kelley/J. Jensen-Reinke/D. Ingber (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Meyer-Bosse/A. Perkins/K. Benz/A. Vogt/J. Roche (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Dove/T. Dove/N. Hoell/J. DuBoff/G. Greenberg (Cox)
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Helfrich/J. Townsend/G. Keller/I. Davidson/A. Catanzarite (Cox)
 
    The Shipley School (A)
T. Rosenbluth/A. Armstrong/A. Rippel/A. Ramsey/K. Bradley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
A. Attanasio/R. Bhutani/J. Byrnes/J. Curtis/I. Aselcioglu (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
E. Davis/K. Cortes/C. Connon/W. Duggan/P. McClosky (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
T. Cantanella/E. Brasteter/M. Berry/E. Nabrzeski/K. Gallagher (Cox)
 
9 Womens HS Novice 2x
8
10 Mens HS Novice 2x
6
11 Womens HS Novice 8+
11
    Camden Catholic High School Rowing Club (A)
J. Resor/K. Rooney/A. McCleaf/M. Petronis/E. Evans/N. Morris/A. Golette/S. Magowan/A. Eichfield (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Stambaugh/W. Ott/M. Letner/M. Mastronardo/A. Ladley/E. Hall/A. Canavan/L. Hill/M. Stein (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Rhodes/D. Finley/L. Wolfe/L. Galliano/D. Petsagourakis/A. Stough/K. Cody/K. Lunder/H. Brock (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
E. Davis/M. Mahoney/E. Harter/C. Francis/A. Buono/P. Wilsey/T. Harper/M. Krouch/J. Ely (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Himmel/C. Wiegand/L. Beardsley/O. McLean/L. McCullogh/P. O'Brien/J. DeCata/N. Babchak/H. Green (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Wilson/H. Spikol/K. Johnson/M. Hoover/D. McMonagle/K. McGroarty/R. Krain/M. Quien/D. Calderone (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. LaGumina/M. Scollan/M. Santangelo/C. Morel/K. Orlando/F. Bastone/J. Canace/J. Meranda/V. Costa (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
E. de la Reguera/C. McClees/M. Koliatsos/J. Wasserberg/K. Geraghty/C. Thomsen/H. Yearley/S. Kalm/A. Kelleher (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Duggan/B. Bass/T. Wind/K. Taylor/E. Mauer/B. Wengel/V. Burke/C. Chow/N. Lomas (Cox)
 
    The Shipley School (A)
N. Molta/L. Raymond/M. Hayes/M. Krick/H. Scott/A. Allen/B. Zoll/N. Sullivan/A. Schwartz (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Stroz/H. Turkel/K. Snyder/L. Phillips/S. VanFleet/K. Snyder/S. Coates/A. Varga/H. Schafer (Cox)
 
12 Mens HS Novice 8+
12
13 Womens HS Novice 4x
10
14 Mens HS Novice 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
M. Needles/A. McKeithen/A. DeLuccia/D. Bailey
 
    GMS Rowing Center (A)
C. LanFranco/D. Cullmere/T. Rebstock/M. Savino
 
    Greenwich Crew (A)
M. Lonski/T. Risman/J. Blom/C. Thalheim
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/J. Han/S. Lawler/C. Higgins
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Campbell/W. Dannemann/C. Kelly/R. Stone
 
    New York Rowing Association (A)
C. Kennedy/H. Lackowitz/M. Alam/D. Soprano
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/A. Kleijn/S. Helfrich/J. Murcek
 
    The Shipley School (A)
M. Doolittle/S. Snider/C. Wedgwood/M. Hyman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
P. Wey/R. Lewis/W. Shadbolt/D. Sohval
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
T. Landon/M. Pena/C. Jennings/I. Heffernan
 
    Conestoga Crew Club (B)
K. Fastuca/M. Fallon/D. DeSena/R. Pepin
 
    Greenwich Crew (B)
M. Lowe/G. Riddell/J. Lyons/C. Gioffre
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Rotner/M. Jackson/N. Jackson/A. Buckenheimer
 
15 Womens JV 1x
10
16 Mens JV 1x
8
17 Womens JV 4+
13
18 Mens JV 4+
11
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
A. Weeks/C. Valotta/J. Okai/C. Doback/C. Steward (Cox)
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Denney/M. McCarter/D. Luchmee/K. Oram/B. Endy (Cox)
 
    Freedom Rowers (A)
J. Gardner/J. Reinhardt/B. Payne/I. Mackenzie/A. Greenlee (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
T. Lawton/C. Johnson/F. Belatramino/P. Chew/A. Pagnani (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
J. Ansell/M. Delaney/E. Dubnoff/A. Minchew/J. Dawson (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
N. Weiner/A. Bor/D. Flesher/A. Papa/M. Angelelli (Cox)
 
    The Shipley School (A)
K. Norris/A. Lerman/A. Engman/R. Archer/D. Belyea (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Simpson/J. Kerrigan/E. McGinley/T. Berbert/N. Williams (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
J. DeBellis/C. Reynolds/B. Mandel/S. Kapoor/A. Garcia (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
T. Burns/S. Russo/B. Schroeder/C. West/K. Snyder (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (C)
C. Workman/C. Massey/B. Sutherland/M. Baldauf/K. Coticchio (Cox)
 
19 Womens JV 2x
9
20 Mens JV 2x
3
21 Womens JV 8+
9
22 Mens JV 8+
9
23 Womens JV 4x
12
24 Mens JV 4x
13
    Conestoga Crew Club (A)
K. Pepin/J. Savo/F. Heitjan/G. Klotzbach
 
    Haddon Township High School (A)
T. Scattergood/N. DeMaio/Q. Fitzpatrick/R. Talarico
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Mensching/E. Khzouz/S. Freedgood/J. Kahmann
 
    New Canaan High School Crew (A)
B. Hoeft/C. Karnedy/B. Strassmann/D. Berman
 
    New York Rowing Association (A)
M. Alam/C. Kennedy/T. Michaelson/F. Petrovich
 
    Osprey OARS, Inc. (A)
M. Sobotka/W. Park/S. Kalman/M. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Mayer/K. Partola/M. Miles/B. Clark
 
    St. Luke's School (A)
C. Stirland/A. Veidenheimer/J. Carbonell/T. Mink
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/K. Pfirrman/B. Charley/A. Kleijn
 
    The Shipley School (A)
D. Timm-Brock/S. Fisher/R. Walzer/J. Ford
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Magrath/J. Eager/J. Sluis/A. Szigety
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
S. Ross/S. Waxtel/R. Gradel/A. Workman
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
S. Mayr/C. Bissetta/C. Buesser/S. Lanzner
 
25 Womens Ltwt Varsity 2x
8
26 Mens Ltwt Varsity 2x
14
27 Womens Ltwt Varsity 4+
6
28 Mens Ltwt Varsity 4+
7
29 Womens Varsity 1x
8
30 Mens Varsity 1x
12
31 Womens Varsity 4+
15
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
J. Mahney/T. Olsen/J. Scott/S. Iezzi/A. Lovendusky (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
J. Pearse/G. McNerney/A. Schwartz/A. Soo/R. Branson (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Oberding/M. Greenberg/N. Schraner/J. Viola/T. Rosenberg (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. Titone/N. Kothari/T. Jones/H. Reissmann/J. Leonard (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
S. Brand/K. Horan/D. Reedy/T. Christ/D. French (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Carmody/C. Biaggi/C. Wakeham/B. Bennett/K. Cartelli (Cox)
 
    Roland Park Country School (A)
L. Sless/C. Kuhn/E. Piper/J. Young-Hyman/R. Meyer (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Helmer/K. Conway/E. Helmer/C. Egan/A. Bierman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
N. Salamone/C. Lawrence/M. Rosen/E. Loftus/A. St. John (Cox)
 
    St. Pauls School for Girls (A)
M. Smith/J. Turco/J. Forbes/N. Abdulghani/O. Kimmel (Cox)
 
    The Shipley School (A)
A. Weigel/J. Colgan/A. Thaler/L. Paschos/A. Bosley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
M. Addalli/J. Kerper/M. Flosdorf/C. Flood/L. Miraglia (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
K. Lawrence/B. Wang Tong/G. Vittelo/A. Varga/R. Griffiths (Cox)
 
    Roland Park Country School (B)
M. Smith/K. Riordan/E. Sunderland/E. Bergbower/S. Bass (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
A. Rozsits/A. Saltzman/H. Turkel/S. Wolf/S. VanFleet (Cox)
 
32 Mens Varsity 4+
13
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
K. Smith/P. Inglis/S. Patolo/N. Asbeil/A. Clouse (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
F. Petty/B. Majev/A. Destefano/N. Greaver/T. Watson (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
P. Leonard/S. Rader/H. Bettencourt/A. Reeve/P. Ciervo (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Reich/C. Kousouros/P. Masseo/M. Sledzinski/C. Bennett (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
C. Case/W. Koshel/B. Van Buren/J. Ayal/A. Leifer (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
E. Kodioglu/C. Dobrowolski/S. Guilherme/C. Burke/L. Lisann (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Brosch/B. Baumgardner/M. Gill/N. Myers/Z. Call (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
R. Suarez/F. Anderson/B. Boganovich/S. Warren/D. Jeffrey (Cox)
 
    The Shipley School (A)
R. Biddle/M. Katin/M. Armstrong/D. Costanza/I. Riley (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
P. Addalli/Z. Mateja/K. Nally/D. Delucca/G. Osinska (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
P. Hewes/Z. Zaki/T. Burns/C. Cannon/A. Anderson (Cox)
 
    Upper Merion High School (B)
D. Kleponis/D. Spell/K. Priest/M. Gallagher/G. Burchard (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
T. Soer/A. Palmer/J. Rollinson/A. Proujansky/J. Murphy (Cox)
 
33 Womens Varsity 2x
11
    Bachelors Barge Club (A)
K. Rovinski/P. Viola
 
    Conestoga Crew Club (A)
B. Caldwell/M. Blumstein
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Konski/A. Mills
 
    GMS Rowing Center (A)
T. Fries/K. Hopewell
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Trnka/J. Lindo
 
    Marin Rowing Association (A)
K. Lowry/E. Crosby
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Kuhn/L. Odre
 
    New York Rowing Association (A)
C. Crowley/B. Milano
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Turk/S. Berrios
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Catanzarite/L. Burroughs
 
    The Shipley School (A)
C. Thompson/J. Sullivan
 
34 Mens Varsity 2x
9
    Conestoga Crew Club (A)
B. Ortiz/D. Jakiela
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Borgerson/S. Stewart
 
    Oyster Bay High School (A)
R. Appell/M. Fasullo
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Nesel/W. Schrade
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/C. Rodriguez
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/T. Charley
 
    The Shipley School (A)
A. Iozzo/P. Lisle
 
    Sagamore Rowing Association (B)
T. Barkin/J. Saks
 
    Steel City Rowing Club (B)
B. Charley/K. Pfirrman
 
35 Womens Varsity 8+
6
36 Mens Varsity 8+
5
37 Womens Varsity 4x
16
38 Mens Varsity 4x
13
39 Womens Masters 8+
3
40 Mens Masters 8+
6
41 Womens Masters 1x
6
42 Mens Masters 1x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change